Turnovská kultura v květnu

06.05.2022 17:41:29 | Autor: redakce | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Turnovská kultura v květnu

V květnu 2022 v turnovském KC Střelnice připravili opět novou várku zajímavých kulturních akcí. Na besedy přijedou kněz Tomáš Halík a kardiochirurg Jan Pirk, hudebním zážitkem bude koncert Igora Ardaševa či přenos La Traviaty. Konají se také akce připomínající 750 let města Turnov.

každý čtvrtek

KUS hokus pokus FOKUS
Lidé s mentálním postižením nebo duševním onemocněním nechtějí jen tak stát se založenýma rukama, chtějí být prospěšní sobě i ostatním a touží po pracovním uplatnění. Bohužel jsou často odsouváni mimo běžnou společnost. Jdeme proto zKUSit udělat první krok a na jeden den v týdnu propojíme kavárnu KUS s turnovským FOKUSem! Jsme totiž přesvědčeni, že zaměstnávat lidi s hendikepem je normální, protože normální je být různý. Obzvlášť v dnešní době... Od 3. února každý čtvrtek od 14 do 17 hodin vás v KUSu obslouží klient FOKUSu, organizace, která se dlouhodobě věnuje podpoře lidí se zdravotním postižením. Budete moct ochutnat chuťovky a dezerty, které pro vás na místě (s dopomocí asistenta) vytvoří nebo si zakoupit výrobky ze Sociálně terapeutických dílen.
Těšíme se na vás a věříme, že si k nám najdete cestu. Tým KUSu a FOKUSu.

Lobby Hero je hra o tajemství, která se nikdo neměl dozvědět úterý 3. května

Lobby Hero
Čtyři lidé, čtyři lidské osudy: hra o tajemství, která se nikdo neměl dozvědět. Česká premiéra hry významného amerického dramatika a filmového režiséra Kennetha Lonergana (např. Místo u moře, Margaret, Na mě se můžeš spolehnout). Pro Činoherní studio Ústí nad Labem inscenaci nastudoval významný český filmový režisér Jan Prušinovský (mj. Okresní přebor, Čtvrtá hvězda, Kobry a užovky, Most!) Děj se odehrává v New Yorku, ve vrátnici jednoho domu na Manhattanu. Je to příběh o odpovědnosti s kriminální zápletkou.
Noční hlídač tohoto domu Jeff je mladý muž, který žije u svého bratra a má za sebou ne příliš úspěšnou minulost, vyhodili ho od námořnictva, vydělával si různými podvody. Jeho nadřízený William mu dal šanci znovu pracovat a chytit se v životě.
Abonentní divadelní představení, Městské divadlo Turnov od 19.30 hodin, v předprodeji 380 Kč/ studenti 190 Kč/ senioři 342 Kč; na místě 420 Kč/ studenti 210 Kč/ senioři 378 Kč. Samostatná pozvánka

středa 4. května

Fotografie na plátnech Břetislava Jansy
Kulturní centrum Turnov, Fotoklub Safír a Fotostudio BJ vás zvou na fotografickou výstavu Břetislava Jansy. Zahájena bude ve středu 4. května v 17 hodin a zhlédnout ji bude možné ve foyer KC Střelnice až do 7. července 2022.
„V dětství jsem rád maloval, ale pomalu a právě to mě přivedlo k fotografování. Již od mých prvních krůčků k malování a fotografii jsem se snažil zobrazovat více mé pocity, než dokumentovat to, co vidím," říká fotograf. Ve své volné tvorbě se vyhýbá klasické pohlednicové fotografii. Fotografiemi se pokouší přetvářet realitu v pocity a iluze vyjadřované nejen barvami, ale také tvary. Výsledky potom zvětšuje i na plátna. Všeobecnou inspirací mu jsou nejen skály Českého ráje ale i vzdálené kraje. Na výstavě uvidíte také snímky z mikrosvěta. „Červená, oranžová a žlutá ve mně vyvolávají určitou ostražitost, naopak hnědá, zelená a modrá jakési bezpečí. Černá s šedou a bílou vyjadřují jistou neutralitu. Pocity, případně i emoce ale mohou být různé. To podle momentální nálady, podle počasí nebo ročního období," dodává Jansa.
vernisáž výstavy, foyer KC Střelnice od 17 hodin, vstupné zdarma.

Zdeněk Vacek bude povídat o Zemi půlnočního slunce středa 4. května

Zdeněk Vacek: Země půlnočního slunce
Líbila se vám přednáška Volání Mato Tipila? Pak byste si neměli nechat ujít Zemi půlnočního slunce.
Pět cest autostopem po nejodlehlejších oblastech Norska, Švédska a Finska za Severním mysem u ruských hranic. Podíváme se i na Lofotské ostrovy, norské fjordy a projedeme neobydlenou oblastí Finnmark. "Pátá cesta byla nejkratší a myslel jsem, že mě na ní už nemůže nic překvapit. Všechny své představy o cestě jsem musel zahodit už na letišti v Oslo, a to mně nakonec přineslo mnoho krásných zážitků. Vydejme se tajgou k jezeru Inari. Zážitků je hodně a co se nevejde do přednášky, to se dočtete v knize Ještě vidět Inari.
Cestovatelský klub, kino Sféra od 18 hodin, 100 Kč. Samostatná pozvánka

Kavárenský kvíz se na podzim vrací do kavárny KUS v Turnově

čtvrtek 5. května

Kavárenský kvíz
Kavárenský kvíz tentokrát o Turnovu. Poslední Kavárenský kvíz v sezoně bude výjimečně věnovaný jednomu tématu, kterým bude vzhledem k oslavě 750 let město Turnov. Přijďte prověřit své znalosti o Turnovu.
Ať už jste rodilí Turnováci, přistěhovalci, bydlíte tu dlouho či krátce, pracujete v cestovním ruchu nebo studujete, nikdo nebude mít výhodu! Nečekejte otázky typu kdy byl Turnov založen, z jakého roku pochází první písemná zmínka, nebo kdo tu v minulosti vládnul. Pětice okruhů vás totiž prověří spíše z praktického hlediska. Rozhlížíte se kolem sebe, když jdete do práce? Posloucháte, o čem se mluví? Chodíte na výlety či akce? Pak to pro vás bude hračka!
Aby se kvízu mohli zúčastnit opravdu všichni zájemci, přesunuli jsme tento speciál na velký sál Střelnice.
Atmosféra napjatá jak kšandy vašeho dědy, přehřáté mozkové závity, stopy nehtů na stolech, vytrhané vlasy, nervy drásající okamžiky a unáhlená rozhodnutí, ale také výbuchy smíchu, dojemná obětí při nečekaných setkáních, pocity hrdosti a zadostiučinění. To je náš Kavárenský kvíz.
Pět různých témat, celkem 55 otázek, upravená pravidla a bodování, nová hlasovací aplikace. A v neposlední řadě atraktivní výhry v ceně mnoha set korun a sleva na útratu během večera.
Jste hraví, máte fištrón a smysl pro humor? Přihlaste se taky!
Pro účast potřebujete svůj tým (tvořený 2-4 lidmi), ten s předstihem nahlásíte e-mailem na romana.holubova@kcturnov.cz. Vždy vyčkejte na zpětné potvrzení o registraci. K přihlášení je potřeba uvést: jméno týmu, počet členů, kontakt (e-mail nebo telefonní číslo). Týmy musí dorazit minimálně 20 minut před začátkem kvízu, nahlásit se u organizátora a usadit se ke stolu se jmenovkou svého týmu. Minimálně jeden člen týmu musí mít plně nabitý chytrý telefon.
kavárenský kvíz/soutěž, kulturní kavárna KUS od 18 hodin, 200 Kč/ tým.

pondělí 9. května

Cabaret Šulin Růž
Na své si i tentokrát přijdou nejen milovníci tance, ale také dobré zábavy a legrace.
Těšit se na Vás budou oblíbené tváře - Dolores, Cathrin, Gina, Saša a Naira. Přijďte se přesvědčit, jak snadno se z pánů Lukáše, Martina, Jirky, Nikolase a Alexandra stanou známé zpěvačky, které při svých vystoupeních parodují. Pořad je parodií na známý Cabaret Moulin Rouge v Paříži a zaujme Vás nejen velkou jevištní scénou a tancem, ale také více jak 70-ti výpravnými kostýmy a vtipnými scénkami. Travesti skupina Techtle Mechtle a Kočky připravuje vždy dva výpravné pořady ročně, které bývají vyprodané i dlouho dopředu.
travesti show, Městské divadlo Turnov od 19 hodin, v předprodeji 340 Kč/ na místě 370 Kč.

úterý 10. května

Turnovský Majáles
Tradiční průvod masek městem, letos na téma Superhrdinové, se uskuteční v úterý 10. května. Průvod vyrazí od mostu v Palackého ulici a vyústí v letním kině, kde naváže odpolední kulturní a charitativní program. Proběhne také soutěž o nejpovedenější masky. Mezi hudebníky se představí turnovské mladé tváře, zahraje "stará známá" majálesová klasika Purnama a přivítáme divadelníka Rudu Hancvencla. Více informací a podrobný program pořadatelé připravují.

středa 11. května

Musica Fortuna: 750 tónů pro Turnov
Smíšený pěvecký sbor Musica Fortuna zve své věrné příznivce i širokou veřejnost na koncert při příležitosti oslav výročí města Turnova, kdy zazpívá více než 750 tónů pro Turnov.. Nebude chybět zajímavý host, ani osvědčená doprovodná kapela.
koncert, Městské divadlo Turnov od 19.30 hodin, 150 Kč/ 120 Kč galerie.

Hostem turnovského večera O literatuře bude Tomáš Halík pátek 13. května

Tomáš Halík
Hostem posledního večera O literatuře v této sezóně bude prof. Tomáš Halík. Setkání se uskuteční v netradičním prostředí Městského divadla Turnov, jeho moderátorem bude jako vždy Petr Vizina. Setkání s prof. Halíkem se koná v předvečer svatojanské pouti v kostelíčku sv. Jana Nepomuckého Na Poušti v Železném Brodě, kde prof. Halík tradičně celebruje poutní mši svatou. Organizátorem pouti je MS ČKA Český ráj.
Mons. prof. PhDr. Tomáš Halík, Th.D. je profesorem Filozofické fakulty UK, kde přednáší filozofii a sociologii náboženství, od roku 1990 je prezidentem České křesťanské akademie a rektorem kostela Nejsvětějšího Salvátora, od října 2004 farářem nově zřízené pražské akademické farnosti. Věnuje se rovněž mezináboženskému dialogu. Za komunistického režimu působil v náboženském a kulturním disentu, po roce 1989 podnikl přednáškové a studijní cesty po všech kontinentech, byl mj. hostujícím profesorem na univerzitách v Oxfordu, Cambridge a Harvardu. Jeho knihy vycházejí rovněž v angličtině, němčině, polštině, italštině, francouzštině, španělštině, portugalštině, slovinštině, chorvatštině, ukrajinštině, maďarštině, nizozemštině, turečtině a čínštině.
O literatuře, Městské divadlo Turnov od 19 hodin, zdarma. Podrobná pozvánka

Záznam La Traviaty z londýnské opery přinese i turnovské kino sobota 14. května

ROH: La traviata
Záznam opery z Royal Opera House v Londýně. Paříž 19. stoleí je místem kontrastů - půvab a povrchnost, láska a chtíč, život a smrt. Tato tradiční inscenace Sira Richarda Eyrea pro Královskou operu nedávno oslavila 25 let a nyní se ve velkém očekávání na pódium Royal Opera House vrací s operní hvězdou Pretty Yende v roli kurtizány Violetty. Ta zazpívá některé z Verdiho vůbec nejslavnějších árií, včetně radostné „Sempre libera".
Opera v kině, kino Sféra od 19 hodin, vstupné 260 Kč/ 230 Kč děti, studenti, senioři a ZTP. Samostatná pozvánka

Na turnovskou Pohovku v květnu zavítá kardiochirurg Jan Pirk úterý 17. května

Pohovka: Jan Pirk
Na květnové Pohovce bude hostem Josefa Klímy kardiochirurg, emeritní přednosta Kardiocentra a Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEM prof. MUDr. Jan Pirk. Pochází ze tří dětí, jeho otec Otto Pirk i děd Karel Pirk byli také lékaři. Studia dokončil v roce 1972 a začal pracovat v nemocnici v Nymburce. Později vyhrál konkurz na místo vědeckého aspiranta v IKEM a od 1. října 1974 zde pracuje. V roce 1991 se stal přednostou Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEM, v témže roce provedl svou první transplantaci srdce. Hudební doprovod obstarají Andy Seidl a Pavel Půta.
Pohovka/ talkshow, Městské divadlo Turnov od 19 hodin, vstupné 250 Kč/ 200 Kč seniorské vstupné. Samostatná pozvánka

Na Klavírním recitálu v Turnově ukáže své umění Igor Ardašev středa 18. května

Igor Ardašev - klavírní recitál
Igor Ardašev reprezentuje už dlouho české pianistické umění na mezinárodním fóru. Jeho talent byl formován zprvu otcem, později na konzervatoři i na JAMU Inessou Janíčkovou, v mistrovských kurzech Paulem Badurou-Skodou v Rakousku a Rudolfem Serkinem v USA. V osmdesátých a devadesátých letech minulého století se Igor Ardašev stal laureátem Čajkovského soutěže v Moskvě, soutěže Pražského jara, soutěže královny Alžběty v Bruselu a v roce 1990 obdržel 1. cenu v soutěži Marie Callasové v Aténách. Svou virtuozitou a hloubkou projevu vždy potěší diváky v samostatných recitálech, čtyřruční hře s manželkou Renatou, jako komorní hráč i jako sólista s vynikajícími světovými orchestry. Jeho repertoár zahrnuje široké spektrum období a stylů a nevyhýbá se ani hudbě na pomezí žánrů, např. interpretaci skladeb Jaroslava Ježka.
Turnovský hudební večer, Městské divadlo Turnov od 19.30, vstupné v předprodeji 180 Kč/ na místě 210 Kč. Samostatná pozvánka

čtvrtek 19. května

ROH: Labutí jezero
Přímý přenos baletu z Royal Opera House v Londýně. Klasický pohádkový příběh o zápasu dobra a zla a o snaze přemoci zlé síly mocí lásky. Kouzlo jezer, lesů a paláců ožívá s nádhernou hudbou Petra Iljiče Čajkovského ve fantaskní scénografii Johna Macfarlana. Přepychová inscenace Labutího jezera se vrací na jeviště Královského baletu a je vzpomínkou na předčasně zesnulého choreografa Liama Scarletta, jehož vrozená muzikalita září skrze toto klasické dílo baletního repertoáru.
Balet v kině, kino Sféra od 20.15 hodin, vstupné 260 Kč / 230 Kč děti, studenti, senioři a ZTP

Monstera Deliciosa není tradiční klaunské představení

pátek 20. května

Monstera Deliciosa
„Co se stane, když seberete komediantům jejich volnost a uzamknete je do pomyslné, stísněné klece jeviště?" Hořkosladké ponoření se do nitra, ve kterém tři muži vítají do svých životů křehkost, vystupují na nebesa a usilují si o život. Tři klauni v ideálním prostoru, ve kterém nemohou žít.
Monstera Deliciosa není tradiční klaunské představení už jen proto, že si uvědomuje principy, kterých využívá, a záměrně je přepaluje do maxima. Pracuje s jemnými detaily, používá projekce (v určitých scénách běží v pozadí video s abstraktními motivy jakýchsi větviček či jindy rozbitého skla), kombinuje scénické prvky, kterých užívá moderní divadlo, ale nechává je v čisté až puristické podobě, a především si trefně hraje s podstatou klaunství. Využívá jeho grotesknosti, žánrově odlehčeného vtipu, ale dává mu také poetiku často tragických životů komiků jako lidských bytostí - mužů.
Abonentní divadelní představení, Městské divadlo Turnov od 19.30 hodin, vstupné v předprodeji 320 Kč/ na místě 360 Kč. Samostatná pozvánka

Akce k výročí Turnov 750 let aktuálně v květnu sobota 21. května

Turnov 750: Zahájení týdne oslav
Křest knihy Dějiny Turnova, koncert Podkrkonošského symfonického orchestru a ohňostroj. Více informací k týdnu oslav naleznete na samostatných plakátech, www.kcturnov.cz a webových stránkách města Turnov.
komponovaný pořad/ slavnostní večer, letní kino Turnov od 19 hodin, vstupné zdarma. Souhrnná pozvánka ke všem květnový akcím

středa 25. května

Turnov - Město kulturních zážitků
Na talkshow s Jindřichem Šídlem, Luďkem Mádlem a Václavem Knopem naváže divadelní představení Záblesk turnovské Společnosti Bloumající Veřejnosti.
talkshow / divadelní představení, Městské divadlo Turnov od 19 hodin, vstupné zdarma.

sobota 28. května

Jaroslav to spískal
Společenství turnovských herců a muzikantů, Turnovské divadelní studio A. Marek, Astmatic Philharmonic Orchestra, Musica Fortuna a Kulturní centrum Turnov uvádí jako dárek Turnovu k jeho výročí původní divadelní hru se zpěvy z historie města s názvem Jaroslav to spískal aneb Krvavá neděle ve městě nad Jizerou.
hrají: Theresia Anna Hakenová, Petr Hofhans, Lukáš Špetlík, Tobiáš Hofhans, Artuš Hašek, Jan Runštuk, Lenka Meixnerová, Lenka Dekány, Martin Hybler, Jirka Kohoutek, Klára Jandová, Ivan Kunetka nebo Jan Hájek j.h., Eva Kordová a další.
divadelní představení, Městské divadlo Turnov od 19.30 hodin, vstupné 200 Kč / 100 Kč.

Samostatné pozvánky:

Na Klavírním recitálu v Turnově ukáže své umění Igor Ardašev

Na turnovskou Pohovku v květnu zavítá kardiochirurg Jan Pirk

Akce k výročí Turnov 750 let aktuálně v květnu

Záznam La Traviaty z londýnské opery přinese i turnovské kino

Hostem turnovského večera O literatuře bude Tomáš Halík

Zdeněk Vacek bude povídat o Zemi půlnočního slunce

Lobby Hero je hra o tajemstvích, která se nikdo neměl dozvědět

Monstera Deliciosa není tradiční klaunské představení

Turnovská kultura v dubnu

Další tipy na akce v regionu:

Akce Kulturního centra Golf Semily v květnu

Přehled kulturních akcí v Železném Brodě v dubnu

Další kulturní nabídka v rubrice KULTURA 

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Pokácí lípu v ulici Alej legií v Turnově

V úterý 21. května 2024 bude pokácena lípa zelená v ulici Alej legií (pozemek p. č. 3875/7 v kat. území Turnov). Kácení bude provedeno v režimu tzv. krajní nouze, neboť hrozí riziko z prodlení. Lípa je velmi silně poškozena rozsáhlou hnilobou dřeva kotevních kořenů a báze kmene, jež je způsobena agresivní dřevokaznou houbou dřevomor kořenový. Kácení bude provedeno na základě výsledku tahových zkoušek, které prokázaly velmi nízkou odolnost lípy vůči vývratu z kořenů.

Na životní prostředí a zemědělství vyčlenil kraj 8 milionů korun

Podpora ochrany přírody a krajiny, pomoc včelařům, ale také předcházení vzniku odpadů, využití bioodpadů a odděleného sběru kovových odpadů. To jsou tři dotační programy v oblasti životního prostředí a zemědělství, jejich prostřednictvím Liberecký kraj rozdělí 8 milionů korun. V rámci programu 8.2, který se zaměřuje na podporu ochrany přírody a krajiny, je navrženo podpořit všech 34 formálně správných žádostí o dotaci v celkové výši 2.811.112 korun; dvě žádosti byly pro formální nesoulad vyřazeny. Navrhuje se doplnit rezervu programu 8.2 do této výše o 288.312 korun z volných prostředků programu 8.6, zaměřeného na podporu retence vody v krajině a adaptace sídel na změnu klimatu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Přehled fotbalových výsledků a tabulek 10. jarního kola
Chráněná území jsou drahokamy v koruně české přírody a krajiny
Chystají Týden čtení v Turnově
Festival Karoliny Světlé poosmé pořádá spolek Stopy v krajině
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 24. do 26. května

Nejčtenější články

23.05.: Studenecké míle startují již posedmnácté
24.05.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 24. do 26. května
23.05.: Krajské kolo soutěže ve vyprošťování u dopravních nehod zná své vítěze

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT