Turnovská kultura v lednu

07.01.2022 20:54:27 | Autor: redakce | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Turnovská kultura v lednu

V lednu 2022 v turnovském KC Střelnice připravili opět novou várku zajímavých kulturních akcí. Z divadelních představení zaujmou Shirley Valentine se Simonou Stašovou, Revizor v podání divadla z Mladé Boleslavi nebo klauni Monstera Deliciosa. Na besedy přijedou Martin Uhlíř debatovat O literatuře a na Pohovku si sednou Feng-yün Song, Zdislava Melicharová a Michaela Petrová.

Cestovatelka Radka Tkáčiková představí Himálaje středa 5. ledna

Radka Tkáčiková: Himálaje
Jedny hory a přece tolik odlišností. Čtyři nejpozoruhodnější treky v nepálském Himaláji, treky, kde stále potkáte jen málo turistů a kde poznáte život místních lépe než na turisticky frekventované trase k Everestu. Skryté a tajemné Dolpo daleko na severozápadě u tibetské hranice, které po staletí zůstává izolované a neměnící svůj způsob života. Kde lidé více mluví tibetsky než nepálsky. Příběh filmu Karavana ožije. Makalu a Everest, pasteveckými stezkami a náročnými sedly pod nejvyšší velikány, dech beroucí Hinku valley s Chamlangem, sedmitisícovkou, kterou slezli v roce 2019 čeští horolezci jako jednu z nejtěžších cest v Himalájích. Horní Mustang a největší skvosty buddhismu, šestitisícovka Saribung a přechod do ještě nedávno uzavřené oblasti Nar Phu. Dhaulagiri, trek ze zelených políček až na led a kamení na úpatí mohutné pyramidy Dhaulagiri. Buddhismus a bonismus vysoko v horách a hinduismus v nižších polohách, tradice, rituály, filozofie. Odlišné podmínky pro život lidí v jednotlivých oblastech.
Cestovatelský klub, kino Sféra od 18 hodin, 100 Kč. Samostatná pozvánka

Kavárenský kvíz se na podzim vrací do kavárny KUS v Turnově

čtvrtek 6. ledna

Kavárenský kvíz
Atmosféra napjatá jak kšandy vašeho dědy, přehřáté mozkové závity, stopy nehtů na stolech, vytrhané vlasy, nervy drásající okamžiky a unáhlená rozhodnutí, ale také výbuchy smíchu, dojemná obětí při nečekaných setkáních, pocity hrdosti a zadostiučinění. To je náš Kavárenský kvíz.
Pět různých témat, celkem 55 otázek, upravená pravidla a bodování, nová hlasovací aplikace. A v neposlední řadě atraktivní výhry v ceně mnoha set korun a sleva na útratu během večera.
Jste hraví, máte fištrón a smysl pro humor? Přihlaste se taky!
Pro účast potřebujete svůj tým (tvořený 2-4 lidmi), ten s předstihem nahlásíte e-mailem na romana.holubova@kcturnov.cz. Vždy vyčkejte na zpětné potvrzení o registraci. K přihlášení je potřeba uvést: jméno týmu, počet členů, kontakt (e-mail nebo telefonní číslo). Týmy musí dorazit minimálně 20 minut před začátkem kvízu, nahlásit se u organizátora a usadit se ke stolu se jmenovkou svého týmu. Minimálně jeden člen týmu musí mít plně nabitý chytrý telefon.
kavárenský kvíz/soutěž, kulturní kavárna KUS od 18 hodin, 200 Kč / tým

pátek 7. ledna

Pranic: Tříkrálový koncert
Skupina Pranic se vrací v originální sestavě!
koncert, kulturní kavárna KUS od 19 hodin

sobota 8. ledna

Ples Silvestr po Silvestru aneb Ples Taneční školy ILMA
plesová sezóna, KC Střelnice od 20 hodin, vstupné 250 Kč

Simona Stašová jako Shirley Valentine pobaví turnovské publikum pondělí 10. ledna

Shirley Valentine
One woman show Simony Stašové - Bravurní komedie o hledání sebe sama je určena nejen ženám středního věku, ale všem, kdo mají rádi dobrou zábavu. Shirley Valentine je jméno dívky, kterou ta současná, čtyřicetiletá matka rodiny a manželka počestného občana, už dávno není. I když se musí starat hlavně o to, aby život její rodiny žijící v Liverpoolu běžel ve vyježděných kolejích, sny a touhy té dívky, kterou kdysi byla, v ní zůstávají. Snad proto podlehne návrhu své kamarádky a udělá něco, co se od ní neočekává - odjede na dovolenou do míst, kde se pěstuje vinná réva, do Řecka. A tam začíná nový život, nové dobrodružství, všechno to, co už považovala za dávno ztracené.
volné divadelní představení, Městské divadlo Turnov od 19.30, vstupné v předprodeji 490 Kč / na místě 550 Kč. Samostatná pozvánka

O literatuře bude povídat novinář Martin Uhlíř středa 12. ledna

O literatuře: Martin Uhlíř
Novinář a spisovatel Martin Uhlíř v letech 1997-2004 pracoval jako redaktor Lidových novin, poté strávil rok na studijním pobytu na Massachusetts Institute of Technology v USA. Zajímá se o vědu, výzkum a nové technologie. Od února 2006 je redaktorem týdeníku Respekt. Je autorem knihy Jak jsme se stali lidmi (2007), román Sestry je jeho prozaickou prvotinou.
Lila a Marie jsou sestry, ale nemohou být rozdílnější. Zatímco Lila je krásná, bezprostřední, ráda se vrhá do rizika a snadno manipuluje lidmi, Marie je tichá, introvertní a plachá. Obě ale něco skrývají a jejich vztah tíží tajemství. Robert se s nimi potkává v subtropickém letovisku, kam si přijel odpočinout od stresu a výčitek způsobených rozvodem, a taky aby tu napsal esej o zbabělosti. Propadá ale kouzlu obou sester a zaplétá se do jejich zvláštního, tajemného vztahu. Jaké trauma poznamenalo jejich sesterské pouto? Proč jsou na sobě zároveň tak závislé? Proč Lila lehkomyslně hazarduje se svým životem? A neskrývá se za Mariinou uzavřeností něco vážnějšího? S překvapivým prozaickým debutem Martina Uhlíře se v současné české literatuře objevuje autor s výjimečným psychologickým citem, který kriticky nahlíží vztahy z mužské perspektivy.
O literatuře, kulturní kavárna KUS od 19 hodin, zdarma. Samostatná pozvánka

První setkání na turnovské Pohovce 2022 bude ryze dámský večer pondělí 17. ledna

Feng-yün Song, Zdislava Melicharová a Michaela Petrová
První setkání na Pohovce v roce 2022 bude speciální, čeká nás totiž ryze dámský večer plný hudby. Na flétnu vám zahraje Michalela Petrová, na harfu Zdislava Melicharová a o zpěv se postará zpěvačka, lektorka, spisovatelka a překladatelka Feng-yün Song. Večerem provází Lenka Bittnerová.
Feng-yün Song se narodila v severovýchodní Číně, aktuálně žije a působí v Praze. Michaela Petrová se narodila v roce 1974 v Brně. Vystudovala Státní konzervatoř Brno obor příčná flétna, studium ukončila absolutoriem v roce 1995. Příčná flétna má pro ni úžasné kouzlo, nádhernou barvou zvuku a velké technické možnosti. Od roku 1997 hraje v Karlovarském symfonickém orchestru, kde nyní vykonává funkci vedoucího skupiny fléten. Zdislava Melicharová absolvovala studium sólové harfy u profesorky Libuše Váchalové na Pražské konzervatoři. Vystupovala s řadou profesionálních hudebních těles (Filharmonie Hradec Králové, Plzeňská filharmonie, Západočeský symfonický orchestr). Nyní působí jako harfistka Karlovarského symfonického orchestru, kde vystupuje i jako sólistka.
Pohovka, Městské divadlo Turnov od 19 hodin, vstupné 250 Kč/ 200 Kč seniorské vstupné. Podrobná pozvánka

Revizora v podání Městského divadla Mladá Boleslav uvidí v Turnově středa 19. ledna

Revizor
„Čemu se smějete? Sami sobě se smějete? Vy - vy! Já bych ty škrabáky, ty rejpaly, liberály zatracený! Svázat tu pakáž, do jednoho uzlu, na kaši rozdupat, dva sáhy pod zem - to by vám patřilo!"
Jak to vypadá, když do jednoho malého města má přijet vysoký státní úředník, inkognito, aby se přesvědčil, že je vše v pořádku? Každý z obyvatel se mu snaží zalíbit, vlichotit se. Ještě štěstí, že se dá uplácet. Úplatky totiž vládnou světu, ale ne vždy se vyplatí.
Gogolova komedie měla premiéru v roce 1836, ale ono „nenadávej na zrcadlo, když máš křivou hubu" zní více než současně...
Abonentní divadelní představení, Městské divadlo Turnov od 19.30 hodin, v předprodeji 380 Kč/ na místě 420 Kč. Samostatná pozvánka

Princezna Koloběžka přijede do turnovského divadla sobota 22. ledna

 

Princezna Koloběžka
Chytrá Mančinka si ví se vším rady. Král oceňuje její moudrost, ale zkusí ji nachytat a dá jí velmi těžký úkol.
Mančinka má k němu přijet přijet - nepřijet, ani v noci - ani ve dne, být ustrojená - neustrojená, a přinést s sebou dar - nedar! Mančina maminka se bojí, že je to úkol nesplnitelný. Milá Mančinka se ale nelekne a pan král brzy zjistí, že láska je nade všechno na světě. Veselý příběh se spoustou písniček podle pohádky Boženy Němcové napsala Ludmila Razimová.
Mámo, táto, pojďte se mnou do divadla!, Městské divadlo Turnov od 10 hodin, 100 Kč. Samostatná pozvánka

sobota 22. ledna

ROH: Tosca
Jedna z nejoblíbenějších oper v repertoáru londýnské Královské opery ožívá na úvod nové sezóny v produkci Jonathana Kenta. Ústřední trojici ztvární hvězdní pěvci Elena Stikhina, Bryan Hymel a Alexey Markov, kteří vás zavedou do Říma 19. století. Do romantického světa idealistického malíře Cavaradossiho a jeho smyslné lásky Toscy vstupuje zlomyslný baron Scarpia, náčelník policie, což přináší fatální následky.
Umění v kině / Opera v kině / záznam, kino Sféra od 19.30 hodin, 260 Kč / 230 Kč

Monstera Deliciosa není tradiční klaunské představení

úterý 25. ledna

Monstera Deliciosa
„Co se stane, když seberete komediantům jejich volnost a uzamknete je do pomyslné, stísněné klece jeviště?" Hořkosladké ponoření se do nitra, ve kterém tři muži vítají do svých životů křehkost, vystupují na nebesa a usilují si o život. Tři klauni v ideálním prostoru, ve kterém nemohou žít.
Monstera Deliciosa není tradiční klaunské představení už jen proto, že si uvědomuje principy, kterých využívá, a záměrně je přepaluje do maxima. Pracuje s jemnými detaily, používá projekce (v určitých scénách běží v pozadí video s abstraktními motivy jakýchsi větviček či jindy rozbitého skla), kombinuje scénické prvky, kterých užívá moderní divadlo, ale nechává je v čisté až puristické podobě, a především si trefně hraje s podstatou klaunství. Využívá jeho grotesknosti, žánrově odlehčeného vtipu, ale dává mu také poetiku často tragických životů komiků jako lidských bytostí - mužů.
Abonentní divadelní představení - náhradní termín, Městské divadlo Turnov od 19. 30 hodin, vstupné v předprodeji 320 Kč/ na místě 360 Kč. Samostatná pozvánka

středa 26. ledna

 

Turnovské divadlo uvede Monteverdiho operu Ensemble Damian - L´Arianna (Mantova 1608)
Jedinečným projektem v podání Ensemble Damian, který se od svého vzniku v roce 1995 zaměřuje téměř výhradně na autentickou interpretaci barokní a soudobé hudby, je volná re-konstrukce ztracené opery Claudia Monteverdiho. Ta byla provedena poprvé v Mantově, jako je-den z hlavních bodů oslav sňatku Francesca Gonzagy s Margheritou Savojskou, a to 28. 5. 1608. Do toho dne Mantova žádné tak velkolepé hudební představení nezažila, podle dobových svědectví ji mělo vidět na 6000 diváků.
Původní Rinucciniho libreto je pro Ensemble Damian vodítkem k vyprávění příběhu o ženě, která pro lásku přestoupí všechny zákazy, pokoří se a je následně svým milencem opuštěna na nehostin-ném ostrově. Ve chvíli nejtěžší osobní krize, kdy se již loučí se životem, potkává boha vína, který z ní učiní svou manželku. Opera je rekonstruována na základě dobových pramenů roztroušených po archivech celé Evropy.
Turnovský hudební večer, Městské divadlo Turnov od 19.30 hodin, vstupné v předprodeji 180 Kč/ na místě 210 Kč. Podrobná pozvánka

sobota 29. ledna

5. Reprezentační ples ZUŠ Turnov
Plesem provází Big Band Pfiemysla Vlasty.
plesová sezona, KC Střelnice od 20 hodin, vstupné 250 Kč.

Samostatné pozvánky:

Turnovské divadlo uvede Monteverdiho operu

Monstera Deliciosa není tradiční klaunské představení

Princezna Koloběžka přijede do turnovského divadla

Revizora v podání Městského divadla Mladá Boleslav uvidí v Turnově

První setkání na turnovské Pohovce 2022 bude ryze dámský večer

O literatuře bude povídat novinář Martin Uhlíř

Simona Stašová jako Shirley Valentine pobaví turnovské publikum

Cestovatelka Radka Tkáčiková představí Himálaje

Kavárenský kvíz se na podzim vrací do kavárny KUS v Turnově  

Turnovská kultura v prosinci

Další tipy na akce v regionu:

Akce Kulturního centra Golf Semily v lednu

Další kulturní nabídka v rubrice KULTURA

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Regionální sbírka Pozvedněte slabé v prosinci 2022 opět v Turnově

Ve čtvrtek 8. prosince 2022 budou studenti turnovského gymnázia pomáhat při realizaci další části regionální sbírky Nadace Euronisa Pozvedněte slabé, která podporuje charitativní aktivity v našem městě. Výtěžek půjde jako již tradičně na pomoc turnovskému Fokusu.

Při zásahu u požáru v Novém Boru zemřel dobrovolný hasič

Od brzkých ranních hodin 30. 11. 2022 zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči Libereckého kraje u požáru roubeného domu v Novém Boru, části Arnultovice. Při zásahu zemřel člen jednotky sboru dobrovolných hasičů Skalice u České Lípy. Během hašení požáru se na dobrovolného hasiče zřítila stropní konstrukce. Ostatní zasahující hasiči ho ze sutin vyprostili, okamžitě byla zahájena resuscitace, která byla neúspěšná. Ministr vnitra Vít Rakušan vyjádřil lítost nad ztrátou lidského života: „Upřímně mě mrzí, co se při požáru stalo a chtěl bych vyjádřit soustrast rodině a všem pozůstalým."


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Modlitba za demokracii aneb Koncert sestavený z hudby Karla Kryla
Víno a cimbál s cimbálkovou muzikou Kobylka Pardubice
Daniel Hůlka & Jiří Škorpík společně vystoupí v turnovském divadle
Turnovská kultura v prosinci
V Bozkově budou řádit čerti a krampušáci

Nejčtenější články

01.12.: Hořel kamion na silnici I/35 ve směru na Turnov
01.12.: Prosincové akce Gymnázia Ivana Olbrachta
02.12.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 2. až 4. prosince

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Aktivní dovolená s CK TRIP.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT