V Liberci otevřel své brány nový komunitní dům pro seniory

15.10.2022 20:57:00 | Autor: Hana Tietze | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

V Liberci otevřel své brány nový komunitní dům pro seniory

V centru Liberce vyrostl svým konceptem unikátní komunitní dům pro seniory Rezidence RoSa. Ve spojení s Centrem RoSa nabízí seniorům i místním obyvatelům nejen bezpečné a samostatné bydlení ve vyšším věku, ale také pestré trávení volného času s propojením všech generací. Do domu se již stěhují první obyvatelé a Centrum nabízí pestrý program.

V RoSe je připraveno celkem 98 bytových jednotek a nový domov tu najde přes sto lidí. V Libereckém kraji žije více než 100 tisíc lidí pobírající starobní důchod, což představuje 23 % všech obyvatel. Kapacity domů pro seniory ale nestačí. RoSa nabízí alternativu pro ty, kteří chtějí zůstat maximálně samostatní do co nejvyššího věku.

„Mám velkou radost, že se nám i přes těžké časy, které nyní všichni prožíváme, podařilo dokončit RoSu v Liberci, přeji všem našim klientům, aby se právě RoSa stala jejich domovem," říká zakladatelka Rezidence a Centra RoSa, Anna Ježková.

Hana Vladyková v knihovně RoSa Liberec<br />Autor: Hana Tietze Stavba RoSy Liberec začala na jaře 2020, kdy zástupci významných osobností města i seniorů uložili do základů domu časovou schránku. Trvala rok a půl. Kromě bytů přizpůsobených na míru seniorům se může chlubit také svým přispěním k lepšímu životnímu prostředí a ekologičtějším provozem. Ohřev topné vody a TUP zajišťuje tepelné čerpadlo země-voda prostřednictvím geotermálních vrtů umístěných na pozemcích Rezidence. Díky němu bude mít objekt také v letních měsících zdroj chladu pro klimatizace společných a komerčních prostor.

Jednou z prvních obyvatelů RoSy je paní Hana Vladyková, která se přistěhovala do Liberce za svojí rodinou. S sebou si vzala svůj oblíbený ušák. „Projekt RoSy mě zaujal už před pěti lety, kdy se mi začal zhoršovat zdravotní stav a potřebovala jsem denně pomoc. Přestěhování do liberecké RoSy byla pro mě jasná volba. Těšila jsem se na procházky do přírody se svými vnuky, kteří žijí s mojí dcerou právě tady. Budu s nimi mít častější kontakt. Na balkoně už začínám pěstovat květiny a příští rok určitě bylinky a rajčata," říká s úsměvem třiasedmdesátiletá obyvatelka.

Nelehký příběh nakonec se šťastným koncem prožila také paní Vendula, která jako Liberečanka plánovala žít v RoSe se svým manželem. „Osud tomu však chtěl, že jsem se letos musela stěhovat sama. Z počátku to pro mě tedy nebylo vůbec snadné. Zdálo se mi, že to nebylo dobré rozhodnutí, avšak po několika týdnech plných změn, se začíná ukazovat, že se vše v dobré obrací. Cítím v RoSe zájem a vidím, že se opravdu všichni snaží, aby nám tu bylo dobře a já už vím, že tu bude o mě dobře postaráno. Nejvíce se těším na besedy a přednášky a také na cvičení, protože když se člověk přestane hýbat v našem věku, tak už se nerozhýbe," prozradila s úsměvem jednaosmdesátiletá obyvatelka RoSy.

Centrum nabízí aktivní vyžití volného času

V Rezidenci RoSa již mohou zájemci navštívit knihovnu, kadeřnictví a začali zde ordinovat i někteří lékaři. Postupně otevře během podzimu také restaurace s pekárnou a návštěvníci mohou využít mimo jiné fyzioterapii a masáže. Na obyvatele RoSy i další zájemce o aktivní trávení volného času čekají kurzy trénování paměti, zdravotní cvičení, možnost hrát divadlo, či účastnit se koncertů, přednášek, výstav a jiných společenských akcí.

Jednou měsíčně bude v Centru RoSa hostovat významná osobnost Liberecka a všichni zájemci tak mohou navštěvovat sérii pořadů Host v RoSe. Úterky již dnes patří neformálním setkáním v rámci pořadu Kavárnička a otevřená arteterapie v místní knihovně. Nechybí ani pravidelné aktivní trávení volného času, například cvičení na židlích nebo nordic walkingové procházky s instruktorkou, které již fungují od loňského roku každou druhou středu v měsíci. Vstupné je vždy symbolické, nebo je akce zdarma jak pro místní obyvatele, tak zájemce, kteří přijdou z venku.

RoSa má byty pro seniory na míru

Rezidence RoSa Liberec<br />Autor: Hana Tietze Svůj byt si může v Rezidenci RoSa zařídit každý senior podle svého svým vlastním nábytkem a osobními věcmi. Tak, aby byl prostor bytu vhodný pro seniory, musí splňovat hned několik podmínek.

„Bezbariérovost bytu, dostatečně široké dveře i pro vozíčky, prostorná koupelna s neklouzavou dlažbou či kliky u oken v přiměřené výšce, jsou samozřejmostí. Snažíme se myslet ale i dál, například nikde nenajdete vany, ze kterých se seniorům hůř vstává, naopak je v koupelně potřebné sedátko a všudypřítomná madla pro jistější pohyb, WC mísy jsou výš než obvykle, pro lepší vstávání a nechybí bidetové spršky. Prostor bytu je navržený tak, aby se tam i člověk na vozíku nebo o berlích zvládl pohodlně pohybovat. Součástí je také vývod na pračku v kuchyni i koupelně, pro většinu seniorů je totiž důležité, že si mohou sami vyprat," upřesňuje Anna Ježková.

Rezidence RoSa je již druhým komunitním domem tohoto typu pro seniory v České republice, první stojí v pražských Kobylisích.

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

RoSa pro seniory ukázala vzorový byt, podívat se přišly desítky lidí
V Lomnici vznikla nová pobytová sociální služba pro osoby s autismem
Policisté debatovali s turnovskými seniory v domovech
Nové Alzheimer centrum v Turnově postupně zahajuje činnost
VIDEO: Prohlídka Alzheimer centra v Turnově
Turnovské Alzheimer centrum se připravuje na první klienty

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

O dotace pro obce je zájem. Krajský seminář se přesune do většího sálu

Velký ohlas provází seminář na téma Jak pomocí dotací rozvíjet obec, který připravuje sekretariát Regionální stálé konference Libereckého kraje. Původně se měl konat v zastupitelském sále krajského úřadu, kvůli množství zájemců se jej pořadatelé však rozhodli přesunout do Krajské vědecké knihovny. Uskuteční se 1. února od 10 hodin ve velkém konferenčním sálu ve 2. patře.

Měření prachu v okolí Turów pokračují. Loni nedošlo k překročení limitů

Součástí vloni podepsané mezistátní dohody mezi Českou republikou a Polskem bylo i pravidelné měření koncentrací prachových částic PM10 na deseti vybraných bodech v okolí dolu Turów na území Polska. Z měření vyplývá, že hodnoty nepřekročily limity stanovené legislativou. „V rámci provedeného měření byly sledovány průměrné denní koncentrace prachových částic PM10, přičemž na každém bodě bylo 24hodinové měření provedeno opakovaně vždy ve 2 po sobě jdoucích dnech. Celé měření probíhalo na jednotlivých bodech postupně od 23. května do 12. června 2022. Dle výsledků provedeného měření se průměrné denní koncentrace prachových částic PM10 v blízkém okolí dolu Turów v době měření pohybovaly v rozmezí cca 9-43 μg/m3 a ve sledovaném období tak nebyla překročena hodnota stanovená legislativou pro denní imisní limit 50 μg/m3," uvedl Václav Židek, člen rady kraje pro resort životního prostředí a zemědělství.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Městský parlament mládeže jednal na turnovské radnici
V liberecké knihovně začínají Krajské týdny pro neziskový sektor
Vstupné do Krkonošských muzeí zdražuje
Liberecký kraj zaštiťuje celkem 18 vědomostních olympiád
Florbal Turnov: Další výsledkově zajímavý víkend

Nejčtenější články

29.01.: V Turnově vyroste další Centrum odborného vzdělávání
31.01.: Muži převáželi přes Harrachov kradená jízdní kola z Rakouska
30.01.: Dlaskův statek v Dolánkách znovu ožije masopustním rejem

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT