Valdštejn se po roce opět účastnil Noci kostelů

06.06.2018 19:42:56 | Autor: Radim Štícha, Turnovské památky a cestovní ruch | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Český ráj,Turnov

Valdštejn se po roce opět účastnil Noci kostelů

Letos se Valdštejn, stejně jako předešlé tři roky, účastnil celostátní akce s názvem Noc kostelů 2018. V rámci této výjimečné události mohla nejširší veřejnost ve večerních hodinách nahlédnout do řady církevních památek napříč republikou, které se do akce zapojily.

Večerní návštěva oněch památek návštěvníkům nabídla jedinečnou příležitost setkat se s křesťanstvím skrze hudbu či umění, a ne jinak tomu bylo i na jednom z nejstarších hradů Českého ráje.

V sobotní podvečer 25. května otevřely přihlášené kostely a modlitebny své brány, a umožnily tak veřejnosti zažít neopakovatelnou atmosféru. Celorepublikově se do této akce zapojilo 1484 kostelů a modliteben a představeno bylo 6911 programů. Jen v Libereckém kraji se akce účastnilo 61 kostelů. Na Turnovsku se církevní památky rovněž otevřely na několika místech, například v Újezdu pod Troskami, Tatobitech či ve vzdálenější Sobotce a Lomnici nad Popelkou. Samotné město Turnov se akce rovněž účastnilo prostřednictvím modlitebny církve adventistů v Nádražní ulici, a také hradem Valdštejn, bez něhož by „Noc kostelů" v tomto regionu nebyla úplná.

Jeden z nejstarších hradů Českého ráje připravil pro návštěvníky od sedmi hodin zajímavý program v tradičním poutním místě z 18. století, tj. v kapli sv. Jana Nepomuckého. Zde si na sedm desítek návštěvníků nejprve poslechlo hudební vystoupení pod taktovkou skladatele, dirigenta, klavíristy a pedagoga Martina Hyblera, který ve spolupráci s houslistkou a lektorkou Janou Kubánkovou představil písně jak od klasických autorů vážné hudby, tak z vlastní tvorby.

Hlavní, a pro návštěvníky nejzajímavější, část programu následovala hned po úvodním hudebním vystoupení. Lidé se nejprve dozvěděli několik zajímavých informací z historie samotné kaple, a posléze se za do-provodu průvodce přesunuli do běžně nepřístupných míst tohoto barokního skvostu. Návštěvníci tak měli po roce opět jedinečnou příležitost podívat se do zákristie, bývalé panské oratoře s varhany, a nově opraveného krovu. Příjemný večer byl zakončen hudební improvizací opět pod záštitou Martina Hyblera.

Navzdory mírnému počátečnímu dešti se letošní Noc kostelů na Valdštejně vydařila. Návštěvníci odcházeli s nevšedním zážitkem, který jim umožnil lépe poznat místa běžné přístupná převážně církevním hodnostářům.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Noc kostelů nabídne pohled do sakrálních perel Libereckého kraje
Ohlédnutí za Nocí kostelů 2017 na Valdštejně
Návštěvníci hradu Valdštejn zažili Noc kostelů

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Schválili stotisícový příspěvek pro rodinu zemřelého dobrovolného hasiče

Obec Skalice u České Lípy společně s místní jednotkou sboru dobrovolných hasičů uspořádala veřejnou sbírku pro rodinu dobrovolného hasiče Jana Dvořáka. Ten zahynul při zásahu u požáru roubeného domu v Novém Boru-Arnultovicích ve středu 30. listopadu. Krajští radní schválili na svém jednání poskytnutí příspěvku do sbírky ve výši sto tisíc korun. „Ztráta života je vždy smutná a bolestivá událost. Upřímnou soustrast rodině, blízkým a všem přátelům. Čest jeho památce a poděkování všem hasičům, kteří při snaze pomoci svým bližním a ochránit jejich majetek při každém výjezdu riskují své životy," uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Sbírka nese název Vždycky s námi, Inžo a číslo transparentního účtu u České spořitelny je 638 636 0339/0800.

Z Výpřeže do Světlé pod Ještědem jezdí řidiči od 5. prosince bez omezení

Rekonstrukce silnice III/2784 Světlá pod Ještědem - Výpřež pokračuje. Přes zimní období bude možné se sníženou rychlostí úsekem projíždět. Až do jara příštího roku také platí, že komunikací řidiči projedou, aniž by je zdržovali semafory. Opatření platí od pondělí 5. prosince 2022. „Doposud platilo, že firma stavěla tak, aby provoz nebyl během rekonstrukce omezen zcela, ale byl v určitém režimu umožněn. Jsem rád, že vše jde podle plánu. Na zimní období bude úsek zprůjezdněn bez semaforů, pouze s označením projíždíte stavbou a s nutností snížit rychlost na 30 kilometrů za hodinu," uvedl Jan Sviták, statutární náměstek pro resort dopravy.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Adventní postavy ze Žižkovky opět pomohly rozsvítit vánoční strom
Policisté se opět zaměřili na bary a diskotéky v kraji
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 9. až 11. prosince
Jak funguje odchytové zařízení v Turnově?
Děti z dětského domova navštívily semilské policisty

Nejčtenější články

09.12.: Adventní postavy ze Žižkovky opět pomohly rozsvítit vánoční strom
07.12.: Pachatele zadrželi na místě činu, třikrát se vloupal do chaty v Želechách
09.12.: Děti z dětského domova navštívily semilské policisty

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

ABcomp.cz, s.r.o. - již 16 let se sex shop staráme o Vaše problémy s výpočetní technikou.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT