Vrchlabí bez odpadu: Přes 1000 čekají po víkendu TýDny bez odpadů

06.03.2022 19:31:58 | Autor: Jakub Kašpar | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Vrchlabí

Vrchlabí bez odpadu: Přes 1000 čekají po víkendu TýDny bez odpadů

Hned po jarních prázdninách, tedy mezi 7. a 18. březnem, čekají všechny holky a kluky ve vrchlabských základních školách a nižších ročnících gymnázia TýDny bez odpadů. Děti se podívají na skládku, kde končí odpadky z Vrchlabí. Zahrají si sérii her, podívají se na zajímavé filmy, a to všechno s cílem zamyslet se nad tím, jestli nevyrábíme příliš mnoho odpadků a jak jejich množství snížit.

„Každý den by se programu mělo zúčastnit nějakých 130 dětí. To znamená, že TýDny bez odpadů by měly mít šanci oslovit zhruba 1300 dětí a jejich prostřednictvím i jejich rodiny. Důležité také je, že tím jedním projektovým dnem téma nekončí," říká Tomáš Vrbata, předseda Výboru pro životní prostředí, městský zastupitel a hlavní koordinátor projektu Vrchlabí bez odpadu.

V rámci TýDne bez odpadů žák absolvuje jeden takový projektový den (během deseti školních dní se vystřídají všechny děti z vrchlabských ZŠ a nižších ročníků gymnázia), ale i v dalších dnech a týdnech se děti budou s odpadovou tématikou ve škole potkávat i při různých hodinách. Už v únoru prošli vrchlabští učitelé a učitelky seminářem od hornomaršovského střediska ekologické výchovy SEVER, který jim nabídl inspiraci, jak odpadovou tématiku zařadit třeba do hodin matematiky, češtiny nebo chemie.

Školy se v TýDnech bez odpadů vystřídají následujícím způsobem:

7. - 10. března ZŠ Školní,
11. března ZŠ Horská/Lesní a ZŠ Přátelství,
14. - 17. března ZŠ Náměstí Míru
18. března gymnázium

Kdo ze školáků pak bude mít zájem, může se pak s kamarády pustit do vlastního projektu. Tématem projektů má být snižování odpadů - nápady, jak na to třeba doma, ve škole nebo ve městě. Týmy se v dubnu na Den Země (22. dubna) zúčastní společné konference a ti nejlepší vyhrají atraktivní ceny, například výpravu do partnerského města Baunatalu.

Na TýDny bez odpadů pozvaly vrchlabské žákyně a žáky taky youtuberky Anna a Eliška Víravovy - Sestry v akci za záchranu života, laureátky Ceny Josefa Vavrouška, které ve videu na https://youtu.be/DRNEx2OkJjY shrnuly, co účastníky čeká, i základní informace k následné práci na projektech i účasti na konferenci. Žáci tyto informace dostali k dispozici také formou přehledného letáčku.


Projekt TýDnů bez odpadu připravil projektový tým, složený z členů Výboru zastupitelstva pro životní prostředí, učitelek a učitelů, ředitelek a ředitelů základních škol a dalších dobrovolníků. Spolupracují na něm Služby Města Vrchlabí, společnost Marius Pedersen a finančně ho podpořilo Město Vrchlabí či Česko-německý fond budoucnosti.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Vrchlabí bez odpadu: Spouští portál Vrchlabí Nevyhazujto

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Regionální sbírka Pozvedněte slabé v prosinci 2022 opět v Turnově

Ve čtvrtek 8. prosince 2022 budou studenti turnovského gymnázia pomáhat při realizaci další části regionální sbírky Nadace Euronisa Pozvedněte slabé, která podporuje charitativní aktivity v našem městě. Výtěžek půjde jako již tradičně na pomoc turnovskému Fokusu.

Při zásahu u požáru v Novém Boru zemřel dobrovolný hasič

Od brzkých ranních hodin 30. 11. 2022 zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči Libereckého kraje u požáru roubeného domu v Novém Boru, části Arnultovice. Při zásahu zemřel člen jednotky sboru dobrovolných hasičů Skalice u České Lípy. Během hašení požáru se na dobrovolného hasiče zřítila stropní konstrukce. Ostatní zasahující hasiči ho ze sutin vyprostili, okamžitě byla zahájena resuscitace, která byla neúspěšná. Ministr vnitra Vít Rakušan vyjádřil lítost nad ztrátou lidského života: „Upřímně mě mrzí, co se při požáru stalo a chtěl bych vyjádřit soustrast rodině a všem pozůstalým."


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 2. až 4. prosince
Prosincová nabídka akcí Sportovního centra Semily
Na silnici z Kokonína do Pulečného řidiči jezdí po novém povrchu
Turnovské děti uvidí Natálčino Dobrodružství na ostrově Čičidžuma
Startuje hlasování Tvoříme Turnov 2022

Nejčtenější články

01.12.: Hořel kamion na silnici I/35 ve směru na Turnov
30.11.: Nejlepší knihovny v Okrouhlé, Jílovém u Držkova, Višňové a Studenci
30.11.: Rozsvícení vánočního stromu sledovalo v Turnově plné náměstí

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Mramorový efekt s.r.o. umyvadla a umyvadlové desky z umělého mramoru

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT