Výsledky měření kvality ovzduší v Turnově 2022

28.01.2023 15:34:29 | Autor: Monika Donátová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Výsledky měření kvality ovzduší v Turnově 2022

V listopadu 2022 proběhlo na Malém Rohozci měření kvality ovzduší, které zajišťoval Zdravotní ústav se sídlem v Ústí nad Labem.

Ve dnech 7. až 10. listopadu 2022 byly pomocí mobilní měřící jednotky měřeny koncentrace látek znečišťující ovzduší. Konkrétně se jednalo o těkavé organické látky (benzen, toluen, ethylbenzen, xylen, styren) a dále oxidy dusíku (oxid dusnatý, oxid dusičitý), oxid siřičitý, oxid uhelnatý, ozón, prach - suspendované částice frakce PM10. Součástí bylo i měření klimatických podmínek - teplota, relativní vlhkost, rychlost a směr větru včetně barometrického tlaku.

Výsledky měření byly následující:

Průměrná koncentrace benzenu za měřené období byla 2,8 µg.m-3 (limit s dobou průměrování 1 rok 5 µg.m-3), průměrná koncentrace benzo(a)pyrenu byla 2,0 ng.m-3 (limit s dobou průměrování 1 rok 1 ng.m-3), maximální 1 h koncentrace oxidu siřičitého byla 21,5 µg.m-3 (limit 350 µg.m-3), maximální 1 h koncentrace oxidu dusičitého byla 25,1 µg.m-3 (limit 200 µg.m-3), maximální naměřený osmihodinový klouzavý průměry ozónu byl 37,9 µg.m-3 (limit 120 µg.m-3).

Průměrné koncentrace těkavých organických látek za dané období byly nominálně řádově nižší (toluen 2,0 µg.m-3, ethylbenzen 0,5 µg.m-3, xylen 1,8 µg.m-3) než referenční koncentrace s dobou průměrování 1 rok. Koncentrace oxidu dusíku se pohybovaly kolem ročního imisního limitu 30 µg.m-3, naměřené osmihodinové klouzavé průměry oxidu uhelnatého (max. 450 µg.m-3) leží pod imisním limitem (10. 000 µg.m-3), naměřené průměrné 24 hodinové koncentrace suspendovaných částic PM10 (maximum 28 µg.m-3) leží pod úrovní limitní koncentrace (50 µg.m-3).

K překročení imisního limitu došlo krátkodobě u benzo(a)pyrenu, ale pokud by měření probíhalo celý rok (včetně mimo hlavní topné sezony), není s velkou pravděpodobností předpoklad, že by tento limit byl překročen. Při porovnání naměřených hodnot koncentrací v měřených letech 2013, 2014, 2015, 2018, 2019, 2020, 2021 a 2022 ve srovnání s imisními limity nebyly zjištěny dramatické rozdíly a nelze hovořit o časových trendech. Rozdíly jsou pravděpodobně v největší míře způsobeny klimatickými podmínkami a provozem lokálních zdrojů vytápění.

Na říjen letošního roku je plánováno další měření s využitím mobilních systémů. Bude tak možné zpracovat odhad stavu pro širší části města. Akci, jež se uskuteční ve dnech 16. až 19. října 2023, organizuje Státní zdravotní ústav v Praze ve spolupráci s Libereckým krajem, městem Turnov a Krajskou hygienickou stanicí Libereckého kraje se sídlem v Liberci. Základem bude čtyřiadvacetihodinové měření kvality ovzduší ve vybraných lokalitách ve městě. Výsledky bude možné použít i pro ostatní podobná místa ve městě.

Monika Donátová, odbor životního prostředí MěÚ Turnov

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V říjnu 2023 se v Turnově uskuteční měření ovzduší mobilními systémy
Jak správně topit?
Dny čistého ovzduší přinesly zábavu a poučení do Semil i Turnova
Den životního prostředí na turnovském náměstí

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

V Desná zvou na vysocké divadlo

o Desné můžete zavítat v pátek 31. března od 19 hodin do KD Sklář na divadelní představení Zátiší s loutnou, které vám představí DS Krakonoš Vysoké nad Jizerou.

Tématem krajské konference bude nedostatek bytů i ztráta bydlení

O sociálním a dostupném bydlení budou diskutovat účastníci konference s názvem Rozvoj sociálního a dostupného bydlení: stát, kraj, obce v pátek 31. března 2023. Více než sedmdesát aktérů a zájemců o toto téma nejen z Libereckého kraje bude přítomno na setkání. Mimo jiné promluví i hejtman Martin Půta, ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček a starostové obcí, ve kterých se programy podpory bydlení úspěšně rozvíjejí. „Konferencí chceme reagovat na potřebu větší spolupráce mezi samosprávami a krajem v oblasti bydlení. Je nutné společně hovořit o nedostatku bytů, prevenci jejich ztráty, bytové nouzi i o správě bytového fondu. Věřím, že odborná diskuse přispěje do budoucna k zajištění možnosti dostupného bydlení pro všechny občany, včetně těch nejzranitelnějších," řekl hejtman Martin Půta.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Volejbalisté Malé Skály končí ve 2. lize čtvrtí
Florbal Turnov: Muži sestupují do divize
Botanická zahrada pomůže studentům Technické univerzity v praxi
Velikonoční jarmark na Bělišti se koná od 31. března do 2. dubna
Výstavu Vymknuté výmyky zakončí komentovaná prohlídka

Nejčtenější články

28.03.: V Železném Brodě se srazila dvě auta
27.03.: Krajský titul 2022/ 2023 získali hokejisté Turnova!
28.03.: Vandalové zničili kamenný pomník u rozhledny Štěpánka

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT