Výtvory z nestárnoucího Merkuru uvidíte na lomnickém zámku

20.04.2018 17:48:22 | Autor: Zdeňka Breuerová | Rubrika: KULTURA | Obce: Lomnice nad Popelkou

Výtvory z nestárnoucího Merkuru uvidíte na lomnickém zámku

Mezi nejoblíbenější hračky, zejména u kluků, vždy patřily a dosud patří stavebnice. Dlouhá desetiletí jím byla jedna, která se pro české děti v minulosti stala legendou. Nebylo snad domácnosti, kde by nebyla součástí dětského pokoje. Vyrostly na ní celé generace pozdějších techniků, konstruktérů, přinášela radost do každé rodiny. Řeč je o Merkuru - nestárnoucí stavebnici Jaroslava Vancla plné koleček, pásků, matiček a šroubků, ze které vznikaly úchvatné funkční modely aut, vlaků, jeřábů a dalších vozidel a strojů, které se hýbou, se kterými se dá dál hrát a popouštět uzdu fantazie.

V podobě, v jaké dosud přichází na pulty obchodů, se vyrábí okolo devíti desetiletí. Zažila období skromných začátků, čas slávy, kdy bezesporu kralovala říši českých hraček, i doby, kdy jí hrozil zánik. V současné době jí vyrábí firma Merkurtoys. Byla a je tu stále s námi. Pro nás i pro naše děti a vnuky. Stačí otevřít krabici, vzít z krabičky šroubek a spojit první dva dílky...

Přijďte tuto fenomenální stavebnici obdivovat na interaktivní výstavu Fenomén Merkur z rozsáhlé sbírky sběratele Jiřího Mládka, která se koná v rámci Léta na zámku 2018 v Zámecké minigalerii od soboty 21. dubna do 21. června kterou pořádá Kulturní a informační středisko Lomnice nad Popelkou. Přečtete si panely o historii stavebnice, uvidíte stovky modelů ze sbírky patřící k největším na světě, připravena je herna a dílna s možností postavit si vlastní model a vystavit ho na výstavě.

Sběratel a „Merkurový král" Jiří Mládek žijící u Roudnice nad Labem se narodil v roce 1946 a již ve čtyřech letech dostal svou první stavebničku Merkur, což ho ovlivnilo na celý život. Po studiích pracoval ve strojírenství a později ve stavebnictví. Svému koníčku, dětským kovovým stavebnicím, se věnuje od roku 1980, intenzivněji v posledních letech. Zajímá se o historii těchto hraček nejen v Čechách, ale i ve světě, věnuje se i psaní knihy o tomto tématu. Spolupracuje s několika muzei, mimo jiné s Muzeem stavebnice Merkur v Polici nad Metují, kde je vystaveno i jeho Ocelové město inspirované romány Julese Verna o délce 10 m a hmotnosti cca 1200 kg - jde o největší stavbu postavenou z Merkuru a zapsanou do Guinnessovy knihy rekordů. Podle dosažitelných informací patří Jiří Mládek mezi 5 největších sběratelů dětských hraček na světě.

Zahájení výstavy Fenomém Merkur proběhne v sobotu 21. 4. v 9 hodin v Tylově divadle v rámci LHJ 2018, výstava je otevřena od 10 do 16 hodin, od 14 hodin se koná komentovaná prohlídka výstavy se sběratelem Jiřím Mládkem.

Otevírací doba (mimo státní svátky a prázdniny): Út a St 10 - 13 hodin, Čt a Pá 13 - 16 hodin, So 10 - 16 hodin, jindy na objednání. Jednotné vstupné 20 Kč.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Hudební jaro zavítá do Lomnice
FOTO: V semilském muzeu si hrají malí i velcí

Ke stažení

Plakát Fenomén Merkur 2018

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Tajemnou Barmu představí v Železném Brodě cestovatelka Pavla Bičíková

Cestovatelská přednáška Tajemná Barma se bude konat 17. ledna od 18 hodin v kině v Železném Brodě. V únoru 2020, těsně před vypuknutím koronavirové pandemie, se cestovatelka Pavla Bičíková s Pavlem vydali do tajemné země ležící v jihovýchodní Asii na břehu Bengálského zálivu. „Objevili jsme zde kromě tisíců pagod, buddhistických chrámů a zlatých soch Buddhy i jezera, vodopády, krápníkové jeskyně, vysoké hory, rýžová pole, pláže, neprostupnou džungli a stále se usmívající místní obyvatele," dodala Pavla Bičíková. Více podrobností v předchozím článku

Mezinárodní rok skla v Křišťálovém údolí přinese velký letní festival

Mezinárodní rok skla letos vyhlásila Organizace spojených národů. Stejně jako další světové sklářské regiony i Křišťálové údolí využije této mimořádné příležitosti a zapojí se řadou akcí. Chystá se velký skleněný festival, krajinu ozdobí dekorace ze skla, bude také možné nahlédnout do sklářských provozů a výrobu skla si vyzkoušet. Již týden před Velikonocemi, a sice 9. a 10. dubna, se budou moci návštěvníci podívat na řadě míst přímo do výroby. Největší novinkou bude velký letní festival Crystal Valley Week v Liberci, který se uskuteční od 23. do 28. srpna. „Představíme zde Křišťálové údolí z mnoha nových úhlů nejen místním, našim cílem je pozvat k nám návštěvníky z celé republiky i ze zahraničí," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Florbal TJ Turnov: Mladší žáci zcela opanovali domácí turnaj
Moderátor Háma v televizi představí Liberecký kraj z karavanu
Do Tříkrálové sbírky přispěl i kraj. Burza knih vynesla několik tisíc
Občané Železného Brodu se mohou zeptat na cokoliv hejtmana!
Sedmi zchátralým krkonošským nádražním budovám svítá naděje

Nejčtenější články

16.01.: Po mrznoucím dešti na silnici I35 z Turnova do Liberce několik nehod
15.01.: Hořel rodinný dům v obci Líšný
15.01.: Semilští policisté dopadli pachatele loupeže

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Jablonecká Lékárna U Anděla nabízí široký sortiment léků, potravin pro zvláštní výživu, dermokosmetiky, homeopatických přípravků a další.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT