Advent pomalu ťuká na brány hradů a zámků

23.11.2019 11:24:50 | Autor: Lucie Bidlasová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Sychrov,Český ráj,Liberecký kraj,Pojizeří

Advent pomalu ťuká na brány hradů a zámků

V letošním roce vychází první adventní neděle na 1. prosinec, nicméně již tento víkend se brány některých hradů a zámků otevřou dokořán, aby si návštěvníci mohli vychutnat slavnostní atmosféru, nasát vůni cukroví, pokochat se vánoční výzdobou. V období adventu je nabídka prohlídek a doprovodných akcí opravdu pestrá.

Císařský zámek Zákupy zahajuje na Liberecku prohlídky s vánoční tématikou, a to Vánocemi u pana nadlesního. Prohlídky konané již tento víkend (23. - 24. listopadu) návštěvníkům připomenou, jak se slavily Vánoce na zámku v době první republiky. Prohlídka zařízeného zámeckého bytu lesního rady Ing. Josefa Mati neopomene také výklad o vánočních zvycích, nebude chybět vánoční výzdoba, ozdobené vánoční stromy či štědrovečerní tabule s nadílkou. Součástí prohlídky bude rovněž vánočně vyzdobená kaple sv. Františka z Assisi. Prohlídky budou probíhat od 10 do 14 hodin.

Pohádkový zámek, jak je Sychrov nazýván, je zpřístupněn celoročně (vyjma 23.-26.12.) a kromě základní prohlídky, která nás vrátí do doby knížete Kamila z Rohanu, můžete navštívit také Klenotnici se šperky a plastikami z drahých kovů a kamenů, jež vytvořil slavný turnovský rodák pan František Khynl. Pro rodiny s dětmi je také zpřístupněno zámecké sklepení, kde je nyní Medvědí galerie - milovníci těchto zvířat ocení desítky obrázků medvědů v různých životních situacích - můžete zde vidět medvěda v balónu, méďu ve škole, ve vaně, chrupajícího medvěda a další a další vtipné kreslené obrázky.

Na víkend 23. - 24. listopadu si správa zámku připravila premiéru pohádkové prohlídky - Jak (ne)provdat princeznu. Jestli opravdu zvítězí dobro nad zlem, jak to má ve správné pohádce být, se můžete dozvědět vždy v 10, 11, 13, 14 a 15 hodin. Prodej vstupenek pouze na www.evstupenka.cz.

I v hospitálu Kuks již sezona skončila, ale právě o nadcházejícím víkendu si jej, v letošním roce naposledy, prohlédnout v celé jeho kráse. Návštěvu můžete spojit s Vánočními trhy v Kuksu. V obci si projdete stánky s řemeslnými výrobky, keramikou, medovinou, regionálními potravinami, zbožím s vánoční tématikou a po vystoupání do kopečka si můžete užít prohlídku hospitálu Kuks. Přístupný bude základní prohlídkový okruh, rodinná hrobka Šporků a farmaceutická expozice Historie lékáren. Kromě komentovaných prohlídek interiérů můžete strávit čas v bylinkářství na nádvoří.

Návštěvníky čekají v době adventní nazdobené hrady a zámky, ale je třeba říci, že se dříve Vánoce nijak okázale neslavily. Obvykle býval na šlechtickém sídle jeden vánoční stromeček, pod kterým býval jeden (nezabalený) dárek pro dospělého člena rodiny, děti dostávaly dárků více, ale byly to dárky praktického charakteru. Z celého sídla byla nejvíce nazdobená kaple, právě z důvodu křesťanského základu Vánoc. „Snažíme se, aby adventní/vánoční prohlídky skutečně evokovaly tu krásnou, slavnostní, někdy i tajemnou atmosféru Vánoc a proto, byť se dopouštíme historického prohřešku, instalujeme na prohlídkové trasy velké množství stromečků, aranžujeme pod ně dárky, cukroví také máme ve více prostorách, než jak tomu bývalo doopravdy. Snad nám to návštěvníci odpustí - chystáme to pro ně, pro ten slavnostní, hezký zážitek. Zaměstnanci z objektů leští nádobí, oplachují se porcelánové servisy, prostírají se slavnostní tabule, aby měl návštěvník pocit, že opravdu slaví Vánoce na šlechtickém sídle. Chystáme také tradiční vánoční výzdobu, což jsou jablíčka dozdobená kořením a různé pyramidy ze sušeného ovoce, takže prostory skutečně krásně voní," zve návštěvníky ředitel NPÚ, ÚPS na Sychrově Miloš Kadlec.

První adventní víkendy na Královéhradecku:

29. 11. - 1. 12.: zámek Náchod - Adventní prohlídky zámku. Prohlídky adventně a vánočně vyzdobených interiérů zámku. Od 10 do 15 hodin. (www.zamek-nachod.cz)

30. 11. - 1. 12., 7. - 8. 12.: zámek Hrádek u Nechanic - Vánoce na zámku. Ve vánočně vyzdobených interiérech se seznámíte s historií Vánoc, jejich zvyky a tradicemi. Během této akce je navíc pro veřejnost zpřístupněna zámecká kuchyně s anglickým punčem. (www.zamek-hradekunechanic.cz). Tato vánočně laděná prohlídka bude realizována i v termínu 2.-6.12., vždy ve 14.15 hodin.

6. 12.: zámek Hrádek u Nechanic - Vá-Noční prohlídky. Při světle lustrů, dobových lampiček i svící Vám v těch nejkrásnějších místnostech zámku prozradíme, jaké se dávaly na stromeček první ozdoby, co se podávalo ke štědrovečerní večeři a další zajímavé věci, týkající se těchto nejmilovanějších svátků v roce.

7. 12.: Hrádek u Nechanic - Vánoční koncert ve Zlatém sále. Účinkuje folková skupina Strunovrat. Od 18 a 19:30 hodin.

5. - 8. 12.: zámek Ratibořice - Advent v Ratibořicích. Během prohlídky adventně a vánočně vyzdobených interiérů zámku vás přijme paní kněžna. Zámečtí úředníci a služebnictvo vás seznámí s adventními a vánočními zvyky, které se dodržovaly na panském sídle v první polovině 19. století. Kulturní program bude probíhat také v Rudrově mlýně, kde vás obdobím Adventu a Vánoc provede folklorní soubor Barunka. V budově vodního mandlu se bude konat malý adventní trh a na Starém bělidle můžete nahlédnout do štědrovečerně vyzdobené Babiččiny světničky. (www.zamek-ratiborice.cz)

První adventní víkendy na Liberecku:

30. 11. - 1. 12.: zámek Sychrov - Adventní trhy. Tradiční trhy spojené s ukázkami řemesel, prodejem tradičního zboží a bohatým programem pro děti i dospělé. Vánoční atmosféru umocní i betlém v nádvoří. Stejně jako v loňském roce bude prodloužena sobotní otevírací doba tržiště do 18.00 hodin. Pro nejmenší nabízíme možnost dětských „čertovských" prohlídek po oba dva dny, vždy 10, 11, 12, 14 a 15 hodin. Tyto prohlídky nejsou součástí vstupného na tržiště. Vzhledem k omezené kapacitě prohlídek je možné zakoupit vstupenky v předprodeji na portálu e-vstupenka.cz.V případě nepříznivého počasí si pořadatel vyhrazuje právo na změnu otevírací doby a programu. Na tržiště není povolen vstup se psy. Děkujeme za pochopení. I o tomto víkendu je možné absolvovat prohlídku vánočně vyzdobeného zámku. (www.zamek-sychrov.cz)

30. 11. - 20. 12. a 2. - 10. 1.: zámek Sychrov - Speciální vánoční prohlídky zámku.

30. 11. - 1. 12., 7. - 8. 12.: zámek Zákupy - Vánoce u pana nadlesního. Tradiční adventní prohlídky nám letos připomenou, jak se slavily Vánoce na zámku v době první republiky.

30. 11. - 1. 12.: hrad Grabštejn - Advent u Clam-Gallasů. Letošní adventní prohlídky vás zavedou především do časů posledních majitelů, hrabat Gallasů a Clam-Gallasů, kteří na grabštejnském panství působili od počátku 18. století do roku 1945. Během adventních prohlídek zavítáte nejen do hradních interiérů vybavených mobiliářem, ale budete moci načerpat i vánoční atmosféru v kapli svaté Barbory, skvostu renesanční architektury. Prohlídky vycházejí každou celou hodinu a trvají 50 až 60 minut, proto prosím dorazte teple oblečeni! (www.hrad-grabstejn.cz)

7. 12. hrad Grabštejn - Clam-Gallasovské Vánoce. Na prohlídkách s kostýmovanými průvodci si můžete připomenout vánoční zvyky a obyčeje, prohlédnout vyzdobené interiéry a načerpat adventní atmosféru. Zážitek z prohlídky pak na nádvoří umocní adventní melodie (skupina Subulcus), rozveselí vás kejkle (kejklíř Martin) či vánoční představení. Vánoční atmosféru podpoří i stánky s vánoční krmí i cukrovím a také s drobnými dárečky a suvenýry. Při slavnosti budete také moci ochutnat speciality připravené přímo na ohni v Kuchyni U Ryby! Po celý den budou probíhat adventní dílničky, kde si můžete vyrobit např. betlém, adventní přáníčko, vánoční ozdobu a ozdobit oblíbený domácí perníček. Součástí programu bude i odpolední provedení České mše vánoční od Jakuba Jana Ryby v podání pěveckého sboru Janáček. Více informací na www.hrad-grabstejn.cz

8. 12.: hrad Grabštejn - Advent u Clam-Gallasů. Adventní prohlídky hradu.

7. - 8. 12.: zámek Lemberk: Vánoční hrané prohlídky aneb Nové zvyky nové republiky. (www.zamek-lemberk.cz)

7. - 8. 12.: hrad a zámek Frýdlant - Vánoce u Clam-Gallasů. Prohlídky vánočně vyzdobených reprezentačních interiérů.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Hrad Vítkovec u Milčanského rybníka zničila třicetiletá válka
Křížová cesta na Vysokém hřebeni vznikla díky léčivé vodě
Informační centra v Českém ráji se opět těšila velkému zájmu turistů
Nejkratší tunel v republice? Pekařova brána v Českém ráji
Akce na hradech a zámcích pořádají i v listopadu
Hrad Grabštejn navštívilo letos přes 20 tisíc lidí, nejvíce v jeho historii
Letos stoupl zájem o hrady Grabštejn a Trosky či zámek Hrubý Rohozec
Projekt památkového ústavu se zaměřuje na šlechtické rody z Liberecka

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Hledá se jubilejní desátá Alej roku. Nominace běží do konce října

V celostátní anketě Alej roku spolku Arnika je dosud nominováno 22 alejí, z Libereckého kraje zatím žádná. Loni v kraji bodovala alej na Křížový vrch u Cvikova, za celou republiku památná alej u Rakovnického potoka. Která se stane desátou Alejí roku? Nominujte ji na www.alejroku.cz. Podrobnosti v předchozím článku zde

Do Přepeř přijede prvoligová Plzeň

Ve 3. kole Mol cupu přijede do Přepeř prvoligová Viktoria Plzeň! Tohoto soupeře přiřkl mužstvu z Českého ráje čtvrteční los, termín zápasu je sice určen na středu 30. září, ale je možné posunutí na 7. října nebo jiný den. Článek o posledním zápase Mol cupu Přepeř


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Rovensko porazilo Stráž a Turnov potvrdil první místo proti Skalici
Semily využily poklesu cen energií na burze, klesnou náklady na plyn
Basketbalisté Turnova vstoupili do soutěže vítězstvím nad Hořicemi
Přehled fotbalových výsledků a tabulek šestého podzimního kola
Budova semilské radnice se dočkala zateplení a rekonstrukce kotelny

Nejčtenější články

27.09.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek šestého podzimního kola
26.09.: Policie žádá o pomoc v případu krádeže dvou motocyklů v Harrachově
25.09.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 25. do 28. září

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Prodej úsporných zářivek a svítidel. Světla pod kuchyňské linky.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT