Díky přeshraničnímu projektu odhalili v Krkonoších nové druhy živočichů

21.02.2013 07:07:28 | Autor: Radek Drahný | Rubrika: VOLNÝ ČAS | Obce: Krkonoše

Díky přeshraničnímu projektu odhalili v Krkonoších nové druhy živočichů

Přeshraniční projekt zaměřený na ptáky, motýly a netopýry má za sebou první rok systematického mapování těchto druhů a již nabízí nečekané objevy. Například že hřebeny jsou domovem sibiřského konipasa citronového, podhorské louky si oblíbil silně ohrožený ohniváček černočárný a poprvé na české straně hor byl objeven netopýr nejmenší.

Cílem tříletého projektu Fauna Krkonoš je získat podklady o aktuálním rozšíření a početnosti tří skupin živočichů - ptáků, motýlů a netopýrů. Zástupci uvedených skupin jsou nejen atraktivními a z pohledu ochrany přírody významnými členy krkonošské fauny, ale zároveň i velmi dobrými ukazateli (takzvané bioindikátory) kvality a zachovalosti přírodního prostředí. Tím, že velmi citlivě reagují na změny přírodního prostředí, umožňují mimo jiné vyhodnotit současný stav přírodního prostředí na území národního parku a efektivněji plánovat opatření prováděná či iniciovaná Správou národního parku k jeho zlepšování.

V případě ptáků projekt opakuje mapování z let 1991-1994 a poskytuje tak unikátní podklady k vyhodnocení dlouhodobého vývoje populací jednotlivých druhů. Pro motýly a netopýry je tato akce vůbec první svého druhu v Krkonoších a získané údaje mimo jiné poskytnou cenné podklady pro citlivou péči o krkonošské horské louky i lesní porosty. V letošním roce bude projekt rozšířen o telemetrické sledování jelenů, které nám poskytne tolik potřebné a stále scházející informace o pohybech těchto zvířat v horských partiích Krkonoš a především mezi jejich českou a polskou částí.

Ptáci

V prvním roce sledování bylo zjištěno celkem 138 druhů ptáků, řada z nich velmi významných. Na třech lokalitách byl pozorován kriticky ohrožený strnad zahradní. Na hřebenových rašeliništích se vyskytoval sibiřský konipas citronový. Úplně poprvé bylo v Krkonoších prokázáno hnízdění vzácného datlíka tříprstého a jeřába popelavého. Strnad luční se do Krkonoš navrátil po téměř 50 letech a osídlil hned řadu míst. Velmi početný byl sibiřský budníček zelený, který v ČR pravidelně hnízdí pouze v Krkonoších. Vrací se sem z dalekých zimovišť v podhůří Himálaje, takže každé jaro i podzim musí přeletět vzdálenost asi 5 000 km!

Naopak nejběžnějšími druhy ptáků byly pěnkava obecná, pěnice černohlavá či kos černý. Pro řadu druhů však byly potvrzeny nepříznivé trendy. Malý dravec ostříž lesní, jehož důležitou složkou potravy jsou jiřičky, z Krkonoš téměř vymizel. Hlavním důvodem je patrně právě úbytek jiřiček, jejichž hnízda jsou úmyslně likvidována na řadě nově postavených nebo rekonstruovaných horských bud. Dramatický je i pokles početnosti lindušky horské o téměř 90 % za uplynulých 20 let. Přitom současných asi 20 párů, hnízdících v nejvyšších polohách Krkonoš, tvoří plnou polovinu její populace v celé ČR. V letošním a příštím roce bude projekt doplněn také o monitoring sov a dalších nočních ptáků.

Denní motýli

Rozšíření denních motýlů bylo v letošním roce mapováno v podhorské krajině západních Krkonoš. Jeho výsledky ukázaly, že druhová pestrost i početnost motýlů je tu v současnosti pouze průměrná. Potvrdily tak, že intenzifikace zemědělské a lesnické výroby po 2. světové válce zasáhla motýly v krkonošském podhůří stejně negativně jako na většině území našeho státu.

Zároveň však byly v rámci mapování nově nalezeny či ověřeny lokality s výskytem dvou zvláště chráněných, silně ohrožených druhů modrásků - modráska bahenního a očkovaného. Oba druhy jsou svým vývojem vázány na vlhké louky se zachovalým vodním režimem. Historicky poprvé byl v ochranném pásmu národního parku zaznamenán silně ohrožený ohniváček černočárný. Potěšitelný je i výskyt běláska ovocného, který byl v 90. letech 20. století považován v ČR za vyhynulého. Nedávno se však začal šířit z oblastí trvalého výskytu v Německu zpět do Čech a již zavítal i do podhůří Krkonoš.

Získaná data o stavu motýlů jsou nesmírně důležitá, neboť umožní lepší ochranu a péči o dotčené lokality s výskytem zmíněných zvláště chráněných druhů. Zároveň do budoucna umožní vyhodnotit vliv současného hospodaření a efektivitu prováděných agro‑environmentálních opatření, jež by měla vést k přírodě šetrnějšímu zemědělskému hospodaření, a to nejen vůči motýlům, ale i většině ostatních zástupců hmyzu.

Netopýři

V případě netopýrů byl porovnáván jejich výskyt v různých typech lesů (listnatých a jehličnatých) s různým typem hospodaření (s lesnickými zásahy i bez nich). Vyšší počet druhů i vyšší početnost byla zjištěna v bučinách, naopak rozdíly mezi zásahovými a bezzásahovými porosty nebyly významné. Prokázána byla rovněž důležitost liniové vegetace v krajině, zejména podél vodních toků, které netopýři využívají jako loviště potravy či k přesunům na delší vzdálenosti.

Kontroly vhodných objektů v podhůří Krkonoš vedly k objevení dosud neznámých letních kolonií - nejcennější je v rudnickém kostele s téměř stovkou samic netopýra velkého s mláďaty. Nalezeny byly i velmi vzácné druhy, mezi nimi například netopýr nejmenší vůbec poprvé na české straně hor. Zajímavé jsou četné přelety netopýra parkového, který tu byl v minulosti nalezen jen jednou. Podobně jako ptáci protahuje přes krkonošské hřebeny a patrně využívá i stejné tahové cesty v horských sedlech.

První rok projektu přinesl velmi cenné výsledky pro hodnocení stavu všech tří indikačních skupin živočichů v Krkonoších, pro další plánování péče o jejich lesní i nelesní stanoviště i pro rozhodování orgánu státní správy v ochraně přírody. Projekt je výjimečný také svým přeshraničním rozměrem. Stav sledovaných živočichů totiž hodnotí v celých Krkonoších, po obou stranách česko-polské státní hranice.  

Na české straně projekt probíhá ve spolupráci s Přírodovědeckou fakultou Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a s Českou společností pro ochranu netopýrů a podílí se na něm i téměř tři desítky externích spolupracovníků.

Přeshraniční projekt Fauna Krkonoš s rozpočtem je přes 13 milionů korun je spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Glacensis. Jeho předpokládané ukončení je plánováno na začátek roku 2015.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Webové stránky kraje získaly novou podobu

Přívětivější vizuální zpracování, snadnější dostupnost informací, strukturované stránky krajských odborů, formuláře na jednom místě či přehledné aktuality. To vše a mnoho dalšího přináší nová podoba webových stránek Libereckého kraje. Adresa zůstává neměnná, a to https://www.kraj-lbc.cz/. „Vzhled, funkčnost a přehlednost webu kraje již potřebovaly výraznou změnu. Jsem rád, že můžeme nyní spustit novou verzi stránek. Běžný uživatel samozřejmě najde veškeré informace stále na stejném místě tak, jak je zvyklý, a to na https://www.kraj-lbc.cz/," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Kraj hledá Památku roku pro letošek. Nominace přijímá do 30. dubna

Již jen několik dní je možné přihlásit se do devátého ročníku soutěže Památka roku 2023 Libereckého kraje; termín vyprší 30. dubna. Soutěž, jejímž cílem je upozornit na úspěšné obnovy kulturních památek a poukázat na ojedinělé stavby v našem regionu, vypisuje Liberecký kraj. „Skutečně velice stojíme o to, aby se nám hlásilo co nejvíce majitelů úspěšných obnov památek. Jejich obnovy jsou inspirací příkladem pro ostatní majitele," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovního ruchu Libereckého kraje. Předchozí článek


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Tradiční muzejní prvomájová lomnická výstava v podání Jana Dingy
Do lomnického klubu opět zavítá Znouzectnost
Jak probíhal Speed Marathon 2024 v Libereckém kraji
Pálení čarodějnických ohňů? Ne na místech s nebezpečím požárů
Kasteláni myslí i na hendikepované návštěvníky

Nejčtenější články

29.04.: Služební pes Max vypátral v lese u Harrachova dva zloděje
28.04.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek šestého jarního kola
29.04.: Den otevřených dveří pořádají na stanicích HZS Libereckého kraje

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT