Festival Jazz pod Kozákovem 2019 zahájí koncert Fabrika Musika

18.09.2019 21:35:06 | Autor: redakce | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

Festival Jazz pod Kozákovem 2019 zahájí koncert Fabrika Musika

Již 33. ročník Mezinárodního festivalu Jazz pod Kozákovem v Semilech bude letos rozložen do několika akcí, tou první bude jíž tento pátek Fabrika Musika v areálu bývalého podniku Kolora. Festival se tedy letos koná od 20. září až do 8. prosince, kdy skončí související výstava! Svou historií se festival řadí k nejstarším v republice a každý rok přinese i nějaké překvapení, kterým se posouvá výše.

Těšit se tak můžete na dvě výjimečné novinky - koncert Fabrika Musica už v pátek 20. září v netradičním industriálním prostoru FABRIKY 1861 v Semilech v Řekách. Další novinkou, bude Jazz ve městě, který proběhne v parku u sochy F. L. Riegra přímo v centru města Semily.

Těšit se můžete opět na edukativní koncert, tentokrát Big Bandu ZUŠ Vrchlabí pro studenty semilských škol i veřejnost spojený s tancem a zasvěceným průvodním slovem. Páteční večer bude nabitý všemi krásami nejen jazzové hudby - od úplně komorní - sólového klavíru a zpěvu, přes temperamentní španělské trio významného baskytaristy, až po energií nabitý funky band.

Sobotní koncert zahájí klasický Big band se skvělými zpěváky, který vystřídá legenda Československého swingu, která vystoupila na jednom z prvních ročníků festivalu, paní Eva Pilarová. V předsálí KC Golf návštěvníky domů vyprovodí krásné tóny swingové hudby 30. let. Součástí festivalu bude tematická výstava, která sklízí úspěchy po celém světě Jazz World Photo.

„Celý festival proběhne na počest 30. výročí sametové revoluce - státního svátku 17. listopadu - Dne boje za svobodu a demokracii a 40. výročí Kulturního centra Golf Semily. Doufáme, že výčet osobností a zvolená dramaturgie letošního ročníku bude tím správným důvodem přijít se odreagovat, setkat se s přáteli, zažít neopakovatelné se všemi krásami, které nám hudba přináší. Přijďte se přesvědčit, že festival je multižánrový pro všechny generace," uvedl za organizační výbor Martin Brádle, ředitel KC Golf Semily.


33. ročník Jazzu pod Kozákovem:

Fabrika Musika pátek 20. 9. / 19.00 FABRIKA 1861 Semily
Lédl Jazz Q / Turnov / HLASkontraBAS - Ridina Ahmedová a Petr Tichý / Praha /

Jazz ve městě středa 9. 10. / 16.00 Riegrovo náměstí
Old Stars Liberec / Liberec /

Koncert pro školy pátek 15. 11. / 10.00 KC Golf
Big Band / ZUŠ Vrchlabí / & Taneční obor / ZUŠ Semily / & N. Bartošová / Praha /

Klubový večer pátek 15. 11. / 19.00 restaurace KC Golf
Barbora Mochowa / Praha / Kike Mora Trio / Bilbao / O´Band / Liberec /

Slavnostní večer sobota 16. 11. / 19.30 Hlavní sál KC Golf
Magnum Jazz Big Band / Praha / Eva Pilarová / Praha / Prague Rhytm Kings / Praha /

Výstava 30. 10. - 8. 12. KC Golf / MěÚ Semily
Jazz World Photo

Medailonky interpretů:

Lédl Jazz Q / Turnov /

Bohuslav Lédl - piano, Jaroslav Šolc - sax, flute, Ivan Hájek - bass, Robert Tomáš - drums. Formace Lédl Jazz Q vznikla někdy v roce 1996 jako tzv. „malá parta" Turnovského big bandu. Kapelu pokřtil „otec turnovského jazzu" kapelník big bandu Láďa Hlubůček. S kapelou často spolupracuje Jiří Hlava - trubka. Repertoár LJQ zahrnuje jazzové standardy M.Davise, T.Monka, Ch.Parkera, A.C.Jobima, Ch.Corey, J.Zawinula, H.Hancocka či K.Růžičky a M.Svobody, ale i vlastní kompozice. LJQ pořádá v Turnově každým rokem Neformální jazzový festival.

HLASkontraBAS - Ridina Ahmedová a Petr Tichý / Praha /

Ridina Ahmedová - vocal/loopstation, Petr Tichý - double bass. HLASkontraBAS je jedno z nejznámějších súdánsko-českých jazzových uskupení. Sami o své tvorbě říkají: „Je v tom křehkost i pevnost, protože když jsou jen dva nástroje, můžou se propojit hodně nablízko. Je to pro nás intenzivní cesta do čiré radosti ze zvuku." Jestli Vám jméno Ridina Ahmedová připadá povědomé, není to jistě náhoda. Její výjimečný hlas zpíval na pražském koncertě slavného Bobbyho McFerrina.

Old stars Liberec / Liberec /

Jiří Maršík - vocal/drums, Gábina Hradecká - vocal, Petr Švejnar - bassguitar/ vocal, Petr Munzar - banjo/guitar, Jiří Huněk - trombone, Josef Vaniš - klimpr, Mirek Dědek - clarinet, Áda Štrejl - sax/clarinet/vocal Liberecký Dixieland Old stars je jednou z nejstarších tuzemských kapel, ve které účinkují někteří její zakládající členové. Od roku 1958 tento band naplňuje tradiční hudba neworleanských jazzmanů, která seskupení naplňuje a tuto lásku k dixielandu se snaží přenášet na své posluchače.

Jazz World Photo / Trutnov /

Ivan Prokop, Tomáš Katschner a Patrick Marek se před čtyřmi lety rozhodli zorganizovat v Trutnově soutěž jazzových fotografií, ani sami netušili, co všechno „způsobí". Jazz World Photo se během velmi krátké doby stalo globální značkou. Účastní se jí autoři z celé planety (v roce 2018 213 fotografií z 31 zemí světa). V porotě kromě trojice zakladatelů jsou od začátku zpěvák a fotograf Dan Bárta, Jiří Kučera žijící v kanadském Vancouveru, který v 70. a 80. letech fotografoval filmy Jiřího Menzela a byl dvorním fotografem Jazzové sekce. Dalšími členy jsou španělský fotograf Antonio Porcar Cano a významný český autor Jiří Turek. Od předloňska porotu doplňuje vždy na jeden rok vítěz předchozího ročníku. Třicítka nejlepších záběrů každoročně navštíví 10 až 12 měst. Kromě Čech a Slovenska se přehlídka několikrát podívala do zahraničí (Malajsie, Jižní Korea, Ekvádor, Kuba, Venezuela, USA, Austrálie, Jihoafrická republika, Maroko aj.. Zatím největším úspěchem byla loňská výstava v Českém domě na newyorském Manhattanu také díky velké pomoci zaměstnanců ministerstva zahraničních věcí a Generálního konzulátu ČR v NYC.

Big Band ZUŠ Vrchlabí / Vrchlabí /

Kateřina Rollerová - flute, Alžběta Randáková - altsax, Veronika Johnová - altsax, Adam Rušikvas - altsax, Vlastimil Cerman - tenorsax, Jan Procinger - tenorsax, Jan Paulů - barytonsax, Jan Vlačiha - trumpet, Kristina Paulů - trumpet, Jakub Procinger -trumpet, Zuzana Cejnarová - trombone, Pavel Urban - trombone, Marek Hauschwitz - trombone, Vojtěch Paulů - trombone, Marcela Nosková - piano, Jan Tomeš - bassguitar, Karel Randák - drums, Radka Bucharová - vocal, Jan Mašek - vocal. Založen v roce 2001 panem Karlem Pičmanem. V roce 2006 jeho působení zaniklo, ovšem v září 2008 se díky iniciativě žáků a pánů Ivana Stefanova a Jiřího Kobra fungování tělesa obnovilo. Za tu dobu absolvoval Big band několik účastí na soutěžích jazzových orchestrů (největší úspěch je stříbrné pásmo z celostátní soutěže v Litvínově 2010) a výjezdů do zahraničí (výměnné pobyty do partnerského města Baunatal v SRN, koncerty v Polsku či v německém Bautzenu). Jen za dobu od obnovení činnosti prošlo orchestrem více než 70 mladých muzikantů. Současnými vedoucími jsou Zuzana Cejnarová a Jiří Bílek. Díky spolupráci s několika zpěváky je repertoár Big bandu velmi pestrý, obsahující klasické jazzové a swingové písně, funky, populární hity či filmovou hudbu.

Taneční obor ZUŠ Semily / Semily /

Taneční obor v současnosti čítá přes sto žáků, především dívek, ale tancovat chodí i chlapci. Tanečníci a tanečnice navštěvují taneční obor od mateřské školy a mohou tančit až do dospělosti. Věnují se především modernímu tanci - scénickému tanci s přechodem i do jiných stylů. v dnešním představení uvidíte 2 - 4 ročník II.cyklu studia. Na choreografiích se tanečnice spolupodílely a budou improvizovat pro ně v netradičním stylu. Taneční obor vede Kateřina Priščáková.

Nikola Bartošová / Semily - Praha /

Herečka, moderátorka. Působila v pohybovém divadle Veselé skoky, hereckou moderací několik let provázela zábavně vzdělávací koncerty PKF - Prague philharmonia, píše divadelní scénáře pohádek a spolu se souborem Pohadlo pohádky vytváří. Učila literárně-dramatický obor v ZUŠ Semily a ve Fakultní ZUŠ Praha 5 Stodůlky.

Barbora Mochowa / Praha /

Barbora Mochowa - piano/vocal. Česká zpěvačka, pianistka a skladatelka, debutovala albem „Waiting for the White Raven", které v nadšených recenzích sklidilo vavříny coby „zjevení" na české hudební scéně. Deska produkovaná Matoušem Godíkem (Bratři Orffové, Floex atd.) osloví především milovníky lyrického, něžně naléhavého popu, ale i příznivce filmové a klasické hudby. Pro spolupráci si Barbora přizvala dále smyčcové kvarteto Unique Quartet. V rámci Hudebních cen Žebřík 2016 získala od hlasujících příznivců tuzemské scény ocenění v kategorii Objev roku (2. místo), aktuálně bodovala se singlem „True Colors" v národním kole Eurovize a připravuje novinkové album!

Kike Mora trio / Bilbao /

Kike Mora - bassguitar, Ibon Jordan - drums and percussion, Kike Gutman - tenor and soprano sax. Hudebník, skladatel a producent z Bilbaa. Vyhlášený hráč na basovou kytaru a také kytarista. Kromě jazzových projektů byl sedm let členem skupiny slavného baskického muzikanta Kepy Junkery, s nímž mimo jiné spolupracoval na albu s názvem K, oceněném latinskou Grammy za nejlepší folkové album i na rovněž oceněném CD Hiri. V současnosti je členem jiné slavné baskické skupiny Korrontzi. S oběma skupinami procestoval na turné skoro celý svět. V roce 2017 mu vyšlo skvělé CD Evolución natural, v květnu loňského roku odehrál v Bilbau společný dvojkoncert s Marcusem Millerem. V jeho nahrávacím studiu K.M.T. vznikla řada nahrávek skupin nejrůznějších žánrů.

O´Band / Liberec /

Marek Ottl - leader/piano/vocal, Claudia Ottlová - vocal, Matěj Myslivec - guitar, Václav Matěcha - drums, Jan Vávra - altsax, Týna Hádková - tenorsax, Šimon Krátký - bassguitar Malá parta věhlasného a v Semilech dobře známého Big´O´Bandu. Hudební těleso se skvělým zpěvem, které si s neodolatelnou lehkostí pohrává s nejžhavějšími kousky současné popmusic, jde vlastní cestou, vytváří jedinečnou atmosféru, jakékoli publikum nakazí svou živelnou energií, radostí, hravostí, chutí tancovat. O´Band prostě nelze jen tak poslouchat. Ať hraje cokoli - jazzovou klasiku, rock, pop nebo funky hity - O´Band hraje vždycky celým srdcem a jen pro vás! Pro všechny, kdo milují dobrou živou hudbu a tanec.

Magnum Jazz Big Band / Praha /

Slávek Glaser - piano, leader, Jaroslav Tošer - sax, Eva Glaserová - sax, Tomáš Novák - sax, Dalibor Hála - sax, Pavla Holá - sax, Marek Krásný - trumpet, Jan Vondryska - trumpet, Ondřej Kněžek - trumpet, Zbyněk Bartoš - trumpet, Štěpán Kněžek - trombone, Milada Vaňkátová - trombone, Jiří Herian - trombone, Jan Havlík - trombone, Ondřej Kašpařík - trombone, Václav Haláček - guitar, Hugo Flendrs - bassguitar, Petr Mikeš - drums Magnum Jazz Bigband funguje na hudební scéně od r. 1999 a je složená z mladých hráčů s týmovým duchem a nadšením pro hru. V repertoáru kapely není pouze jazz a swing, ale také latina, funk, rock, dokonce i hip-hop. Na podzim r. 2006 vydal CD In Time a v září r. 2012 se zúčastnil již podruhé veřejné nahrávky Českého rozhlasu v legendárním studiu A společně s Big bandem Českého rozhlasu. Kapela spolupracuje se známými muzikanty a zpěváky, např. s Pavlem Calltou, Tomášem Savkou, Radkou Fišarovou, Janem Smigmatorem nebo Petrem Maláskem. V lednu t. r. Magnum Jazz Bigband oslavil 20. výročí založení kapely velkolepým koncertem v pražském klubu La Fabrika.

Eva Pilarová / Praha /

Eva Pilarová - vocal, Tomáš Ringel - vocal, Vít Fiala - double bass, Milan Dvořák - piano. Zpěvačka obdařená krásným, silným, naprosto nezaměnitelným hlasem - sopránem o rozsahu tří oktáv, oplývající navíc vynikající pěveckou technikou. V roce 1960 nastoupila do Semaforu, kde začala její hvězdná kariéra. Natočila stovky písní, několikrát zvítězila v anketě Zlatý slavík, má mnoho cen z domácích i zahraničních festivalů. Její velkou láskou je jazz a swing. Patří právem k pěveckým legendám Československé hudební scény s jedním z nejlepších hlasů, jaký vůbec česká pop - music kdy měla. Mladý zpěvák T. Ringel je již druhým rokem nedílnou součástí koncertů paní Pilarové. Zpívají spolu několik duetů a T. Ringel má i svůj samostatný blok.

Prague Rhytm Kings / Praha /

Veronika Šerá - saxs, clarinet, leader, Jan Veverka - trumpet, vocal, Miroslav Nejdl - trombone, Kristýna Kanická - sax, Václav Janů - guitar, banjo, Dalimil Smrž - piano, Radka Říhová - vocal, kazoo. Prague Rhythm Kings je profesionální orchestr zabývající se originální interpretací jazzové a populární hudby mezi léty 1923 - 1932. Repertoár orchestru čerpá ze zvukových záznamů nejpřednějších amerických, ale i českých hudebních těles. Díky použití historických interpretačních prvků a hudebních nástrojů se snaží přiblížit autentickému zvuku jazzových orchestrů 20. let. 

Článek s fotogalerií o startu festivalu: 

FABRIKA 1861 ožila festivalem Jazz pod Kozákovem

Akce Kulturního centra Golf Semily v září

Předchozí ročníky: 

2018: Jazz pod Kozákovem na 32. ročníku přivítá Petera Lipu

2017: Jazz pod Kozákovem přivítá Dannie Ellu a Jaroslava Svěceného

2016: Jubilejní 30. Jazz pod Kozákovem zahájí Jan Smigmator a Dasha

2015: Obrazem: Páteční program 29. Jazzu pod Kozákovem

2014: Osmadvacátý Jazz pod Kozákovem opět nabídl skvělá vystoupení

2013: Hvězdami letošního Jazzu pod Kozákovem jsou Havelka a Kerndl

2012: Hvězdou letošního Jazzu pod Kozákovem je zpěvačka Yvonne Sanchez

2011: Čtvrtstoletí Jazzu pod Kozákovem oslavili bohatým programem 

Aktuální hudební vystoupení v Pojizeří najdete v rubrice KULTURA - Koncerty 

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Koronavirus

Informace k mimořádným opatřením v souvislosti s šířením koronaviru Covid-19.

Základní informace

Desátý ročník fotosoutěže Zaostřeno na Jizerky byl vyhlášen

Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody vyhlásila jubilejní desátý ročník fotografické soutěže Zaostřeno na Jizerky. Každý může přihlásit maximálně čtyři snímky z Jizerských hor, a to až do uzávěrky, která je 5. června 2020. Podrobnosti na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V Turnově dostali 550 roušek, senioři si mohou nové vyzvednout
Ředitelé krajských organizací vyzývají k pomoci kultuře
Střední školy v kraji vyučují na dálku online i v klasické papírové podobě
Hasiči zasahují při požáru lesa v Horské Kamenici u Železného Brodu
Krajská vědecká knihovna v Liberci je k dispozici online

Nejčtenější články

04.04.: Počet nakažených koronavirem v kraji stoupl na 140, tři lidé se uzdravili
06.04.: Hasiči zasahují při požáru lesa v Horské Kamenici u Železného Brodu
05.04.: Nakažených koronavirem je v Libereckém kraji 147 osob, přibylo sedm

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

E-shop se sportovním oblečením a vybavením

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT