FOTO: Jilemnickou 50 absolvovalo přes větrnou bouři více než 600 běžců

09.02.2015 17:06:49 | Autor: Petr Ježek s využitím Stopaprozivot .cz | Rubrika: SPORT | Obce: Jilemnice

FOTO: Jilemnickou 50 absolvovalo přes větrnou bouři více než 600 běžců

Již 8. ročník Jilemnické 50 se konal 7. a 8. února na tratích v okolí Jilemnice. Zároveň tento lyžařský podnik proběhl poprvé jako součást seriálu závodů Stopa pro život. Úvodního běžkařského seriálového klání se v Jilemnici zúčastnilo více než 600 závodníků.

Sobotní závod oživili sdruženáři

V sobotu se běželo volnou technikou na 20 kilometrů a závodu se zúčastnilo mezi dalšími 200 běžci i několik reprezentantů v severské kombinaci, kteří byli v týdnu na soustředění v Harrachově. Zvítězil právě jeden z nich, když Miroslav Dvořák se téměř ihned po startu odpoutal od hlavního pole. Postupně si závodník liberecké Dukly rozjel ostré tempo a vybudoval si náskok téměř jedné minuty. Ke konci mu už začaly docházet síly (sdruženáři jezdí nejčastěji 15 kilometrů), a tak se k němu na dohled přiblížili pronásledovatelé. Vedení ale nakonec Dvořák uhájil o 8 vteřin před druhým Lukášem Slavíkem z Vrchlabí a o 12 vteřin před svým reprezentačním trenérem Ladislavem Ryglem.

Mezi ženami kralovala také česká reprezentantka, ale tentokrát zástupkyně klasického běhu, Sandra Schützová (Dukla Liberec), která je bývalou závodnicí SKI Jilemnice a zdejší tratě dobře zná. Stejnou trasu jako muži zaběhla za 52:56 min. Druhá v cíli byla o čtyři minuty zpět zástupkyně pořadatelského klubu Kateřina Janatová. Třetí místo získala Aneta Drobníková z Lomnice nad Popelkou.

Nedělní závod komplikoval vítr a sněhová bouře 

8. ročník závodu Jilemnická padesátka<br />Autor: Miloš Lubas V neděli se jelo klasickou technikou. Před závodem si pořadatelé přáli sníh a přes noc opravdu připadlo, ale nebylo vůbec jednoduché vytvořit stopu, na trati se vytvářely sněhové jazyky, místy byl terén od větru na kost vyfoukaný a zledovatělý. Po ranních úpravách proto pořadatelé rozhodli, že po startu na 20 i 40 km ještě pojedou terén upravovat dva skútry přímo před závodníky. Během závodu se pak několikrát vystřídalo slunce s větrnou bouří!

Na pláních okolo města fučel silný vítr, který zvedal oblaka sněhu, nepřetržitě podporoval třepotání vlajek podél trati a plnou silou se opíral do startovní brány a poutačů. A také zanášel vykrojenou stopu. I přesto se na oba starty přišlo podívat spousta diváků a hlasitě závodníky podporovali. V 10 hodin se vydalo na delší 40 kilometrovou trať okolo 200 účastníků, a stejný počet jich byl i hodinu později na kratší 20 kilometrovou trasu.

„Jsme rádi, že i přes nepříznivé počasí se přišlo podívat mnoho místních fanoušků. Hodně dětí mělo příležitost si mimo závod zalyžovat. Je to důležité pro rozvoj lyžování v Jilemnici a získávání nových nadějí," řekl pro Naše Pojizeří za pořadatele předseda ČKS SKI Jilemnice Stanislav Henych.

Nástrahami nejrychleji projel domácí Jakub Pšenička

Díky dobře připraveným lyžím a možná i znalosti trati ve sněhové bouři si v hlavním závodě na 40 km doběhl pro vítězství v čase 2:29:18.1domácí Jakub Pšenička. Se ztrátou více než dvou minut doběhli do cíle druhý Martin Tuček a třetí další zástupce jilemnického oddílu Filip Herbs. Na stejné trase doběhlo do cíle i pět závodnic, které zaslouží pochvalu za statečnost. Nejrychlejší z nich byla Kateřina Martasová z SK Chrast.

„Všichni se mě ptají, jestli mi ten dnešní vítr a drsné podmínky nevadily. Ale mně takovýhle podmínky nevadí, vyhovují mi. Soupažoval jsem celý závod, a tak jsem byl taky rád, že je trasa o něco zkrácená, ke konci jsem toho měl plný zuby. Hlavně kopec po občerstvovačce mě hodně bolel, podruhé jsem půlku vyskákal J Musím říct, že v rámci podmínek to ze strany organizátorů bylo úplně suprový!," uvedl pro pořadatelský portál Stopa pro život vítěz Jakub Pšenička. 

Sandra Schützová si připsala druhé vítězství 

8. ročník závodu Jilemnická padesátka<br />Autor: Miloš Lubas Na 20 km trase zvítězil mezi muži Lukáš Slavík (Krkonoše Vrchlabí) před Karlem Macháčem a Filipem Schützem (oba ČKS SKI Jilemnice). Mezi ženami zopakovala vítězství ze sobotního závodu volnou technikou Sandra Schützová (Dukla Liberec), kterou stíhala bývalá reprezentantka a radní Libereckého kraje Zuzana Kocumová (Salomon skigo team) před domácí Kateřinou Janatovou.

„Závodníci i ti, co se přišli jen podívat nebo povzbudit, byli nadšeni z profesionálního zázemí závodu a pestré palety služeb pro závodníky, kteří si mohli v klidu a teple převléknout, odložit své věci v bezpečné úschovně lyží a namazat si po svém lyže. Nadšení vzbudil i velký vyhřívaný stan s jídelnou, prodejními stánky partnerů a pestrým cateringem, včetně teplých a studených nápojů," dodal Stanislav Henych.

Dalšími závody Stopy pro život budou Šumavský maraton (21. 2.), Krkonošská 70 (28. 2.) a Karlův běh (7. 3.).

Výsledky Jilemnická padesátka 2015:

Sobota - 20 km volně: Muži: 1. Dvořák Miroslav (Dukla Liberec) 48:16,4, 2. Slavík Lukáš (Krkonoše Vrchlabí) -7,9, 3. Rygl Ladislav (Sylvini Cycling Team) -11,3, 4. Macháč Karel (ČKS SKI Jilemnice) -12,0, 5. Kutal Petr (Dukla Liberec) -1:05,8, 6. Pšenička Jakub (ČKS SKI Jilemnice) -1:18,1. Ženy: 1. Schützová Sandra (Dukla Liberec) 52:56,0, 2. Janatová Kateřina (ČKS SKI Jilemnice) - 4:03,7, 3. Drobníková Aneta (LSK Lomnice n. P.) - 6:26,9.

Neděle: 40 km klasicky: Muži: 1. Pšenička Jakub (ČKS SKI Jilemnice) 2:29:18.1, 2. Tuček Martin (Silvini Madshus) -2:05.5, 3. Herbs Filip (ČKS SKI Jilemnice) -2:13.3, 4. Kolín Jan (VSK Humanita Praha) -5:37.8, 5. Ehl Jaroslav (SKI Skuhrov n. B.) - 5:48.7, 6. Šrůtek David (BKL Machov) -5:52.2. Ženy: 1. Matrasová Kateřina (SK Chrast) 3:18:49.7, 2. Jindřišková Alena (Sokol Horní Branná) -7:39.1, 3. Chejnovská Anna (VŠSK MFF UK) -9:505.0.

20 km klasicky: Muži: 1. Slavík Lukáš (Krkonoše Vrchlabí) 1:07:46.7, 2. Macháč Karel -22,3, 3. Schütz Filip (oba ČKS SKI Jilemnice) -1:03,1, 4. Javůrek Petr (Loko Trutnov) -2:03.6, 5. Randák Karel (ČKS SKI Jilemnice) -3:05.2, 6. Ophoff Mike (Krkonoše Vrchlabí) -3:36.3. Ženy: 1. Schützová Sandra (Dukla Liberec) 1:14:36,8, 2. Kocumová Zuzana (Salomon Skigo Team) -5,5, 3. Janatová Kateřina (ČKS SKI Jilemnice) - 1:28,7. Kompletní výsledky najdete pod článkem ke stažení.

Jilemnická padesátka je letos součástí seriálu Stopa pro život

Předchozí ročníky Jilemnické 50: 

2014: Letošní ročník Jilemnické 50 pořadatelé definitivně odvolali

2013: FOTO: Prvenství na Jilemnické padesátce zopakovali Janošec a Jetmarová

2012: FOTO: Jilemnická padesátka přilákala znovu přes 700 lyžařů

2011: Na Jilemnické padesátce startovalo rekordních 800 lyžařů  

Více zpráv z běhu na lyžích najdete v rubrice SPORT - Lyžování 

Sdílet s přáteli na facebooku

Ke stažení

Výsledky 20 volně absolutně | Výsledky 20 volně kategorie | Výsledky 40 klasicky absolutně | Výsledky 40 klasicky kategorie | Výsledky 20 klasicky absolutně | Výsledky 20 klasicky kategorie

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 21 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Uzavření turnovské knihovny pro veřejnost

Od čtvrtka 22. 10. 2020 je turnovská knihovna včetně všech poboček do odvolání uzavřena dle nařízení vlády ČR ze dne 21. 10. 2020. Všechny naplánované akce na první polovinu listopadu se tímto ruší. Vypůjčené dokumenty nám zatím nevracejte. Od 22. 10. 2020 nebudou účtovat sankční poplatky. Knihovna se omlouvá za nepříjemnosti a děkuje za pochopení.

Prameny vody v Turnově podrobeny kontrole a Boží voda není pitná

Z poslední rozborů vody, provedených 14. října 2020, vyplývá, že pramen Boží voda v Turnově není pitný, naopak pramen pod Valdštejnem zůstává i nadále pitný.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Na trati do Harrachova bude v úseku Dolní Polubný - Kořenov výluka
FOTO: Podzimní procházka Palackého sady a parkem Ostrov v Semilech
Policie pátrá po totožnosti muže. Odcizil peníze ve směnárně v Liberci
Skauti znovu pomáhají Lince seniorů, zajistí nákupy a pochůzky
Linka bezpečí nabízí pomocnou ruku i v době koronaviru

Nejčtenější články

23.10.: V Libereckém kraji je 5485 nakažených, z toho 47 na JIP v nemocnicích
24.10.: Znaková řeč hluchých lidí aneb ochota ke znakovému jazyku neslyšících
23.10.: Podzimní výlety: na Skalní stezku reliéfů i do Oldřichovských bučin

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

E-shop se sportovním oblečením a vybavením

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT