FOTO: Jilemnickou 50 absolvovalo přes větrnou bouři více než 600 běžců

09.02.2015 17:06:49 | Autor: Petr Ježek s využitím Stopaprozivot .cz | Rubrika: SPORT | Obce: Jilemnice

FOTO: Jilemnickou 50 absolvovalo přes větrnou bouři více než 600 běžců

Již 8. ročník Jilemnické 50 se konal 7. a 8. února na tratích v okolí Jilemnice. Zároveň tento lyžařský podnik proběhl poprvé jako součást seriálu závodů Stopa pro život. Úvodního běžkařského seriálového klání se v Jilemnici zúčastnilo více než 600 závodníků.

Sobotní závod oživili sdruženáři

V sobotu se běželo volnou technikou na 20 kilometrů a závodu se zúčastnilo mezi dalšími 200 běžci i několik reprezentantů v severské kombinaci, kteří byli v týdnu na soustředění v Harrachově. Zvítězil právě jeden z nich, když Miroslav Dvořák se téměř ihned po startu odpoutal od hlavního pole. Postupně si závodník liberecké Dukly rozjel ostré tempo a vybudoval si náskok téměř jedné minuty. Ke konci mu už začaly docházet síly (sdruženáři jezdí nejčastěji 15 kilometrů), a tak se k němu na dohled přiblížili pronásledovatelé. Vedení ale nakonec Dvořák uhájil o 8 vteřin před druhým Lukášem Slavíkem z Vrchlabí a o 12 vteřin před svým reprezentačním trenérem Ladislavem Ryglem.

Mezi ženami kralovala také česká reprezentantka, ale tentokrát zástupkyně klasického běhu, Sandra Schützová (Dukla Liberec), která je bývalou závodnicí SKI Jilemnice a zdejší tratě dobře zná. Stejnou trasu jako muži zaběhla za 52:56 min. Druhá v cíli byla o čtyři minuty zpět zástupkyně pořadatelského klubu Kateřina Janatová. Třetí místo získala Aneta Drobníková z Lomnice nad Popelkou.

Nedělní závod komplikoval vítr a sněhová bouře 

8. ročník závodu Jilemnická padesátka<br />Autor: Miloš Lubas V neděli se jelo klasickou technikou. Před závodem si pořadatelé přáli sníh a přes noc opravdu připadlo, ale nebylo vůbec jednoduché vytvořit stopu, na trati se vytvářely sněhové jazyky, místy byl terén od větru na kost vyfoukaný a zledovatělý. Po ranních úpravách proto pořadatelé rozhodli, že po startu na 20 i 40 km ještě pojedou terén upravovat dva skútry přímo před závodníky. Během závodu se pak několikrát vystřídalo slunce s větrnou bouří!

Na pláních okolo města fučel silný vítr, který zvedal oblaka sněhu, nepřetržitě podporoval třepotání vlajek podél trati a plnou silou se opíral do startovní brány a poutačů. A také zanášel vykrojenou stopu. I přesto se na oba starty přišlo podívat spousta diváků a hlasitě závodníky podporovali. V 10 hodin se vydalo na delší 40 kilometrovou trať okolo 200 účastníků, a stejný počet jich byl i hodinu později na kratší 20 kilometrovou trasu.

„Jsme rádi, že i přes nepříznivé počasí se přišlo podívat mnoho místních fanoušků. Hodně dětí mělo příležitost si mimo závod zalyžovat. Je to důležité pro rozvoj lyžování v Jilemnici a získávání nových nadějí," řekl pro Naše Pojizeří za pořadatele předseda ČKS SKI Jilemnice Stanislav Henych.

Nástrahami nejrychleji projel domácí Jakub Pšenička

Díky dobře připraveným lyžím a možná i znalosti trati ve sněhové bouři si v hlavním závodě na 40 km doběhl pro vítězství v čase 2:29:18.1domácí Jakub Pšenička. Se ztrátou více než dvou minut doběhli do cíle druhý Martin Tuček a třetí další zástupce jilemnického oddílu Filip Herbs. Na stejné trase doběhlo do cíle i pět závodnic, které zaslouží pochvalu za statečnost. Nejrychlejší z nich byla Kateřina Martasová z SK Chrast.

„Všichni se mě ptají, jestli mi ten dnešní vítr a drsné podmínky nevadily. Ale mně takovýhle podmínky nevadí, vyhovují mi. Soupažoval jsem celý závod, a tak jsem byl taky rád, že je trasa o něco zkrácená, ke konci jsem toho měl plný zuby. Hlavně kopec po občerstvovačce mě hodně bolel, podruhé jsem půlku vyskákal J Musím říct, že v rámci podmínek to ze strany organizátorů bylo úplně suprový!," uvedl pro pořadatelský portál Stopa pro život vítěz Jakub Pšenička. 

Sandra Schützová si připsala druhé vítězství 

8. ročník závodu Jilemnická padesátka<br />Autor: Miloš Lubas Na 20 km trase zvítězil mezi muži Lukáš Slavík (Krkonoše Vrchlabí) před Karlem Macháčem a Filipem Schützem (oba ČKS SKI Jilemnice). Mezi ženami zopakovala vítězství ze sobotního závodu volnou technikou Sandra Schützová (Dukla Liberec), kterou stíhala bývalá reprezentantka a radní Libereckého kraje Zuzana Kocumová (Salomon skigo team) před domácí Kateřinou Janatovou.

„Závodníci i ti, co se přišli jen podívat nebo povzbudit, byli nadšeni z profesionálního zázemí závodu a pestré palety služeb pro závodníky, kteří si mohli v klidu a teple převléknout, odložit své věci v bezpečné úschovně lyží a namazat si po svém lyže. Nadšení vzbudil i velký vyhřívaný stan s jídelnou, prodejními stánky partnerů a pestrým cateringem, včetně teplých a studených nápojů," dodal Stanislav Henych.

Dalšími závody Stopy pro život budou Šumavský maraton (21. 2.), Krkonošská 70 (28. 2.) a Karlův běh (7. 3.).

Výsledky Jilemnická padesátka 2015:

Sobota - 20 km volně: Muži: 1. Dvořák Miroslav (Dukla Liberec) 48:16,4, 2. Slavík Lukáš (Krkonoše Vrchlabí) -7,9, 3. Rygl Ladislav (Sylvini Cycling Team) -11,3, 4. Macháč Karel (ČKS SKI Jilemnice) -12,0, 5. Kutal Petr (Dukla Liberec) -1:05,8, 6. Pšenička Jakub (ČKS SKI Jilemnice) -1:18,1. Ženy: 1. Schützová Sandra (Dukla Liberec) 52:56,0, 2. Janatová Kateřina (ČKS SKI Jilemnice) - 4:03,7, 3. Drobníková Aneta (LSK Lomnice n. P.) - 6:26,9.

Neděle: 40 km klasicky: Muži: 1. Pšenička Jakub (ČKS SKI Jilemnice) 2:29:18.1, 2. Tuček Martin (Silvini Madshus) -2:05.5, 3. Herbs Filip (ČKS SKI Jilemnice) -2:13.3, 4. Kolín Jan (VSK Humanita Praha) -5:37.8, 5. Ehl Jaroslav (SKI Skuhrov n. B.) - 5:48.7, 6. Šrůtek David (BKL Machov) -5:52.2. Ženy: 1. Matrasová Kateřina (SK Chrast) 3:18:49.7, 2. Jindřišková Alena (Sokol Horní Branná) -7:39.1, 3. Chejnovská Anna (VŠSK MFF UK) -9:505.0.

20 km klasicky: Muži: 1. Slavík Lukáš (Krkonoše Vrchlabí) 1:07:46.7, 2. Macháč Karel -22,3, 3. Schütz Filip (oba ČKS SKI Jilemnice) -1:03,1, 4. Javůrek Petr (Loko Trutnov) -2:03.6, 5. Randák Karel (ČKS SKI Jilemnice) -3:05.2, 6. Ophoff Mike (Krkonoše Vrchlabí) -3:36.3. Ženy: 1. Schützová Sandra (Dukla Liberec) 1:14:36,8, 2. Kocumová Zuzana (Salomon Skigo Team) -5,5, 3. Janatová Kateřina (ČKS SKI Jilemnice) - 1:28,7. Kompletní výsledky najdete pod článkem ke stažení.

Jilemnická padesátka je letos součástí seriálu Stopa pro život

Předchozí ročníky Jilemnické 50: 

2014: Letošní ročník Jilemnické 50 pořadatelé definitivně odvolali

2013: FOTO: Prvenství na Jilemnické padesátce zopakovali Janošec a Jetmarová

2012: FOTO: Jilemnická padesátka přilákala znovu přes 700 lyžařů

2011: Na Jilemnické padesátce startovalo rekordních 800 lyžařů  

Více zpráv z běhu na lyžích najdete v rubrice SPORT - Lyžování 

Sdílet s přáteli na facebooku

Ke stažení

Výsledky 20 volně absolutně | Výsledky 20 volně kategorie | Výsledky 40 klasicky absolutně | Výsledky 40 klasicky kategorie | Výsledky 20 klasicky absolutně | Výsledky 20 klasicky kategorie

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 21 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Do Jizerských hor vysadí tisíce původních stromků

Do Jizerských hor vracejí geneticky původní dřeviny a zachraňují místní rašeliniště. To jsou hlavní cíle projektu s názvem Obnova evropsky významné lokality Jizerské smrčiny, na kterém spolupracuje Jizersko-ještědský horský spolek a Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody. V průběhu tří let bude vysázeno 14 100 sazenic smrků ztepilých, jedlí i listnatých dřevin a vybuduje se 60 přehrážek, které zmírní negativní účinky rychlého odtoku vody. Více podrobností na Našem Jablonecku

Oba turnovské prameny jsou aktuálně pitné

Z posledního rozboru vyhotoveného 11. listopadu 2019 je zřejmé, že pramen Boží voda i pramen pod Valdštejnem vyhovují hygienickým limitům a jsou pitné.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Proti Wizards si Dalmach připsal druhou výhru sezony
Kraj žádá o dotaci na rekonstrukci silnice mezi Sklenařicemi a Vysokým
Hrad Vítkovec u Milčanského rybníka zničila třicetiletá válka
Soutěž Památka roku ocení nejlepší rekonstrukce historických staveb
Hokejisté Lomnice urvali smrští ve třetí části vítězství ve Varnsdorfu

Nejčtenější články

20.11.: Praha našla Vánoční strom, vyrostl v Semilech
19.11.: FOTO: Střelecké závody v semilské hale ozdobila Kateřina Emmons
18.11.: Přepeře zakončily podzim těsnou porážkou se Zápy

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Informace z oblasti tvorby, údržby a podpory webových stránek.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT