21.01.2013 13:40:21 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: SPORT | Obce: Benecko,Jilemnice

Jilemnická padesátka se konala stejně jako loni na náhradní trati v Benecku a přilákala na tři závody celkem 668 lyžařů. Na nedělní trati na 50 kilometrů klasicky zopakoval loňské prvenství Miroslav Janošec, stejně jako mezi ženami Jana Jetmarová z Jablonce.

Seriál závodů v běhu na lyžích SkiTour pokračoval po Jizerské padesátce opět Jilemnickou padesátkou. Šestý ročník závodu poprvé přilákal i běžce ze severských zemí, startovalo totiž pět závodníků z Finska.

Sobotní závod na 25 kilometrů volnou technikou se jel na Benecku za mrazivého a slunečného počasí. Závod byl odstartován přesně v 10 hodin společně pro všechny kategorie. Do cíle přijel jako první sdruženář Ladislav Rygl před Radkem Šretrem a jako třetí projel cílovou fotobuňkou jilemnický Jan Čech. Rygl byl už loni druhý, ale letos nenašel přemožitele. Mezi ženami kralovala Kamila Bořutová před domácí Pavlínou Pacholíkovou a třetí Michaelou Balatkovou.

Nedělní závody v rámci Jilemnické padesátky 2013<br />Autor: Jiří NovákZřejmě nejznámější lyžařským jménem byl Dušan Kožíšek, který startoval v nedělním závodě na 25 km klasicky. Měl ovšem ostrou domácí konkurenci, když Jan Čech se opravdu nedal zahanbit a současný český reprezentant musel prokázat sprinterské kvality, když jej porazil až v samotném 300 metrovém finiši! Třetí doběhl Michal Kautz.

Velmi dobře si v tomto nedělním závodě vedli mladí běžci z pořádajícího ČKS SKI Jilemnice, když kromě Čecha se vešla do první desítky absolutně ještě trojice Plecháč, Macháč a Čížek a Kristýna Kožnarová byla druhá mezi ženami za matadorkou Jitkou Pešinovou.

V královském závodě na 50 km měl v cíli Miroslav Janošec pohodlný náskok dvou minut, druhý doběhl Václav Sedláček a třetí Radek Šretr. V kategorii žen měla Jana Jetmarová náskok dokonce 4 minut před vítězkou sobotní pětadvacítky Kamilou Bořutovou.

„Jsme trochu zklamaní, že se muselo závodit opět na náhradní trati na Benecku a znovu ne u nás v Jilemnici, ale jinak panovala se závody spokojenost. Pečlivě jsme připravili trať, takže nedošlo k žádným zádrhelům i počasí nám vyšlo. Po oba dny bylo 5 až 7 stupňů mínus, v sobotu i se sluníčkem, v neděli panovala mírná mlha," řekl za pořadatelský tým předseda ČKS SKI Jilemnice Stanislav Henych.

Otevřené závody v dálkových bězích na lyžích Ski Tour pokračují po Jizerské 50 a Jilemnické 50 již 26. ledna Karlovskou 50, 2. a 3. února následuje Orlický maraton a 16. a 17. února Kašperská 30.

Výsledky Jilemnická padesátka 2013:

Součástí pořadatelského týmu byly úspěšné juniorské reprezentantky ČKS SKI Jilemnice<br />Autor: Jiří Novák

Sobota - 25 km volně: Muži: 1. Rygl Ladislav (Vrchlabí) 1:06:57.4, 2. Šretr Radek (Atomic nordic team) -2,4, 3. Čech Jan (ČKS SKI Jilemnice) -4.8, 4. Kautz Michal (Atlas Czech republic) -11.0, 5. Pšenička Jakub (Dukla Liberec) -17.6, 6. Píč Karel (SKI Skuhrov nad Bělou) -4:08.8, ...9. Randák Karel  -5:123, 12. Plecháč Petr -5:53.8, 14. Čížek Martin (všichni ČKS SKI Jilemnice) -6:23.0. Přihlášeno 229, dojelo 226 běžců. Ženy: 1. Bořutová Kamila (Salomon Nordic Team) 1:17:53.4, 2. Pacholíková Pavlína (HSK Benecko) - 1:24.9, 3. Balatková Michaela (Eleven footbike team) - 1:30.8. Startovalo 31. Fotogalerie z tohoto závodu

Neděle: 50 km klasicky: Muži: 1. Janošec Miroslav (Rossignol Racing Team) 2:20:13.4, 2. Sedláček Václav (Atlas Czech republic) -2:00.7, 3. Šretr Radek (Atomic nordic team) -2:33.2, 4. Pšenička Jakub (Dukla Liberec) -3:30.0, 5. Kubina Matěj (HSK Benecko) - 6:48.7, 6. Mikuš Martin (Atomic Nordic Team) -7:26.7, 7. Herbs Filip (ČKS SKI Jilemnice) -8:25.5, ...10. Nesvadba Petr (Č S K  Vysoké n. J.) -13:45.3. Přihlášeno 230, dojelo 227. Ženy: 1. Jetmarová Jana (Ski klub Jablonec) 2:51:14.1, 2. Bícová Karolina -4:14.7, 3. Bořutová Kamila (obě Salomon Nordic Team) -8:54.5. Přihlášeno 15. Fotogalerie z tohoto závodu

25 km klasicky: Muži: 1. Kožíšek Dušan (Dukla Liberec) 1:15:50.6, 2. Čech Jan (SKI Jilemnice) -0.6, 3. Kautz Michal (Atlas Czech republic) -51.2, 4. Kura Hynek (SK Nové Město na Moravě) -2:53.4, 5. Marek Michal (Rossignol racing team) -4:03.4, 6. Javůrek Petr (Apache Loko Trutnov) -4:16.7, 7. Plecháč Petr -4:51.5, 8. Macháč Karel -5:57.5, 10. Čížek Martin (všichni ČKS SKI Jilemnice) -6:48.4. Přihlášeno 209, dojelo 206. Ženy: 1. Pešinová Jitka (Redpoint Toko Team) 1:34:19.0, 2. Kožnarová Kristýna (ČKS SKI Jilemnice) -4:23.2, 3. Jirásková Šárka (SKI Skuhrov nad Bělou) -4:42.2, ...5. Soukupová Andrea -7:07.3, 6. Plecháčová Eliška (obě SKI Jilemnice) - 7:11.9, 7. Hanušová Dominika (všechny ČKS SKI Jilemnice) -9:47.3. Přihlášeno 39. Fotogalerie z tohoto závodu

Kompletní výsledky najdete pod článkem ke stažení. Úplná velmi rozsáhlá fotogalerie Jiřího Nováka ze soboty a z obou nedělních závodů.

Obrazem: Sobotní závod na 25 km volně v rámci Jilemnické padesátky

Jak to bylo loni: Výsledky i fotogalerie z Jilemnické padesátky 2012