Horská služba resuscitovala staršího muže a zachránila běžce

16.06.2018 21:23:52 | Autor: redakce | Rubrika: KRIMI | Obce: Krkonoše

Horská služba resuscitovala staršího muže a zachránila běžce

Úspěšnou páteční resuscitaci pětasedmdesátiletého muže a sobotní záchranu vážně zraněného účastníka závodu Krakonošova stovka i další zásahy mají za sebou členové Horské služby Krkonoše.

Dispečink linky 155 zalarmoval v pátek krátce po sedmé hodině večer horské záchranáře z Harrachova. „Oznámili nám, že v jedné z místních chalup došlo u staršího muže k zástavě srdeční činnosti. Na místo jsme vyrazili ve dvou a jakmile jsme dorazili, převzali jsme nepřímou masáž srdce od syna postiženého," uvedl k večernímu výjezdu Petr Hakl, zasahující člen Horské služby Krkonoše.

Záchranáři pokračovali v resuscitaci až do příjezdu Rychlé zdravotnické pomoci z Rokytnice a posádky další sanitky s lékařem z Hamrů. „Během pokusu obnovit muži životní funkce jsme nasadili automatický externí defibrilátor, ten ale výboj nedoporučil. Pacientovi jsme také poskytli kyslík, a nakonec se činnost srdce podařilo obnovit," popsal zdárnou resuscitaci Petr Hakl. Po znovuobnovení životních funkcí pak horští i zdravotničtí záchranáři na nosítkách přepravili pacienta k vrtulníku liberecké Letecké záchranné služby, který poté muže dopravil k dalšímu ošetření do nemocnice.

Na základě výzvy dispečinku HS Krkonoše dnes zasahovali záchranáři z Pece pod Sněžkou na cestě Česko-Polského přátelství v blízkosti Slezské boudy. Zde došlo k vážnému poranění hlavy jednoho z účastníků dálkového pochodu Krakonošova stovka. „Na místo jsme ihned vyrazili ze stanice v Peci pod Sněžkou a souběžně také naši polští kolegové z horské služby GOPR. Postiženým byl muž, který si po pádu způsobil několik hlubokých tržných ran," uvedl k zásahu Tomáš Novák, člen Horské služby Krkonoše.

Muž byl po celou dobu při vědomí a se záchranáři komunikoval. Po ošetření byl transportován do Pece pod Sněžkou, kde si muže převzala do péče Zdravotnická záchranná služba. „V momentě předání přichází na stanici do Pece další výzva od záchranné služby Královéhradeckého kraje s žádostí o pomoc opět v blízkosti Slezského domu. Zde si třiačtyřicetiletá žena způsobila velmi vážné a neobvyklé poranění. Při stejném závodě jako její předešlý kolega upadla tak nešťastně, že si propíchla dolní končetinu v horní části stehna zhruba 10 cm od třísel trekingovou holí," řekl Tomáš Novák.

Hole pronikla skrze celý stehenní sval a zůstala v ráně. Záchranáři ránu ošetřili a podařilo se jim odstřihnout trčící hůl cca 10 cm nad ranou, bez čehož by byl šetrný transport nemožný. „Zranění bylo velice bolestivé a velkým štěstím bylo, že nedošlo k poranění stehenní tepny. Záchranáři se na místo dostali obtížně z důvodu veliké koncentrace lidí na celé trase. Stejně tak jim dojezd zkomplikovalo špatné pokrytí telefonním signálem," doplnil k zásahu Pavel Jirsa, náčelník Horské služby Krkonoše s tím, že vzhledem k charakteru úrazu a špatnou dostupnost technikou byl po domluvě zvolen transport pomocí Letecké záchranné služby Hradec Králové.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Počet zásahů Horské služby se letos opět zvýšil, přibyly hlavně úrazy
Mezinárodní soutěž Horské služby se konala už počtyřicáté
Tři náročné zásahy v jeden den měla horská služba v Krkonoších

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Hledá se jubilejní desátá Alej roku. Nominace běží do konce října

V celostátní anketě Alej roku spolku Arnika je dosud nominováno 22 alejí, z Libereckého kraje zatím žádná. Loni v kraji bodovala alej na Křížový vrch u Cvikova, za celou republiku památná alej u Rakovnického potoka. Která se stane desátou Alejí roku? Nominujte ji na www.alejroku.cz. Podrobnosti v předchozím článku zde

Do Přepeř přijede prvoligová Plzeň

Ve 3. kole Mol cupu přijede do Přepeř prvoligová Viktoria Plzeň! Tohoto soupeře přiřkl mužstvu z Českého ráje čtvrteční los, termín zápasu je sice určen na středu 30. září, ale je možné posunutí na 7. října nebo jiný den. Článek o posledním zápase Mol cupu Přepeř


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Rovensko porazilo Stráž a Turnov potvrdil první místo proti Skalici
Semily využily poklesu cen energií na burze, klesnou náklady na plyn
Basketbalisté Turnova vstoupili do soutěže vítězstvím nad Hořicemi
Přehled fotbalových výsledků a tabulek šestého podzimního kola
Budova semilské radnice se dočkala zateplení a rekonstrukce kotelny

Nejčtenější články

27.09.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek šestého podzimního kola
26.09.: Policie žádá o pomoc v případu krádeže dvou motocyklů v Harrachově
25.09.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 25. do 28. září

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Vyrobíme pro Vás webové stránky nebo eshop.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT