K úspěchu na Tour de Ski pomohly Schützové velké změny v tréninku

10.01.2019 20:53:05 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: SPORT | Obce: Jilemnice

K úspěchu na Tour de Ski pomohly Schützové velké změny v tréninku

Na 13. ročníku slavné Tour de Ski dokázala dorazit až do cíle na 28. místě Sandra Schützová, a je tak prvním závodníkem ČKS SKI Jilemnice, který to dokázal. Navíc získala celkem 21 bodů do Světového poháru, a tím splnila i nominační kritéria na Mistrovství světa v klasickém lyžování, které se koná v druhé polovině února v rakouském Seefeldu. Několik postřehů k závodu nám prozradila Sandra v krátkém rozhovoru.

Dokončila jsi závod jako vůbec první závodnice ČKS SKI Jilemnice, jak moc je těžké etapový lyžařský závod dokončit?

Asi nebude vůbec překvapením, když řeknu těžké. Po pěti etapách jsem se cítila dobře a proběhlo mi hlavou, že to přece nemůže být tak hrozné. Ale na závěrečné dvě etapy mi už těch sil tolik nezbylo. V Oberstdorfu jsem bojovala s trochou smůly a díky tomu jsem tam těch sil nechala opravdu mnoho. Mrzí mě, že se mi to právě tam nepovedlo přetavit v bodované umístění, a ztratila jsem tak spoustu cenných vteřin do závěrečného stoupání, potažmo hodnocení.

Která etapa Tour de ski byla nejtěžší a která ti naopak vyhovovala?

Nejtěžší pro mě byla asi čtvrtá etapa v Obertsdorfu. Hromadný závod klasickou technikou, při kterém byla hodně těžká a měnící se podmínky. Nejvíce mi sedla druhá etapa na 10 km volně s intervalovým startem. Možná to bylo i tím, že jsem ještě měla spoustu sil, ale v Toblachu se mi dařilo vždycky, při závodech OPA cupu.

Vybojovala sis tím i účast na MS v Seefeldu. Na kolika světových šampionátech už jsi předtím startovala?

Nominaci v současné době nemám potvrzenou, nicméně je to vrchol sezony, kvůli kterému jsem trénovala, tak doufám, že to dopadne. Bylo by to mé už třetí mistrovství světa. Startovala jsem v Lahti 2017 a ve Val di Fiemme 2013.

V jakých disciplínách budeš na šampionátu startovat a co budeš považovat za úspěch?

Zatím nevím přesně v jakým disciplínách nastoupím. To budeme muset probrat jak s osobním trenérem Václavem Svatošem, tak reprezentačním trenérem Janem Francem. Určitě bych chtěla absolvovat co nejvíce závodů, ale není reálné startovat ve všech závodech. Úspěch pro mě bude tam jenom startovat a to, že jsem se dokázala vrátit zpátky do závodění ve světovém poháru. Věřím v umístění do 20. místa.

Pomohly ti k letošní lepší formě na běžkách úspěchy v letním inlinovém světovém poháru? (o úspěchu v podobě celkového stříbra jsme psali zde - poznámka redakce)

Řekla bych, že absolvování FIS světového poháru na kolečkových lyžích mi určitě pomohlo k lepší výkonnosti v současné době. Ale těch změn jsem udělala opravdu hodně. Prakticky nezůstal kámen na kameni. Ale byla to prakticky jediná a poslední možnost, zda budu lyžovat dál nebo ukončím kariéru. Potřebovala jsem nový impuls, změnu. A vyplatilo se to. Jsem strašně věčná za to, že jsme to takhle vybojovali. Protože to bylo opravdu náročné. Nemám k dispozici ani auto, abych mohla jezdit na tréninky. Nemám ani žádný příjem. Ale měla jsem kolem sebe lidi, kteří mi pomohli a jen díky nim jsme to společně dotáhli zpět, kam jsem si přála. Takže moc díky všem.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Sandra Schützová druhá ve světovém poháru na kolečkových lyžích
Běžci na kolečkových lyžích měli tři závody během víkendu
FOTO: Exhibiční závod dvojic na Hraběnce vyhráli Krupčík a Janatová
Jilemnická Schützová má český titul ve sprintu, třetí dojela Janatová
Sandra Schützová dvakrát vítězná na Slovensku ve Slavic cupu
Sandra Schützová: Na jilemnické gymnázium vzpomínám moc ráda

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

Prameny Valdštejn a Boží voda jsou aktuálně pitné

Odbor životního prostředí informoval o pravidelné kontrole pramenů vody na území města Turnova. Oba turnovské prameny jsou pitné! Prameny vody byly podrobeny pravidelnému laboratornímu přezkoumání kvality dne 20. června 2019. Splněny byly všechny hygienické limity požadované vyhláškou Ministerstva zdravotnictví České republiky.

Horská služba opět proškolila strážce KRNAP

Strážci Krkonošského národního parku jsou v terénu každý den a mohou být prvními, kteří se dostanou ke zraněnému nebo lékařskou pomoc vyžadujícímu turistovi. Proto Správa KRNAP již poněkolikáté požádala kolegy z Horské služby Krkonoše o školení první pomoci. Takové školení proběhlo v minulých dnech na Vosecké boudě. „Během dvoudenního školení se čeští i polští strážci zaměřili na základní první pomoc," řekl vedoucí Terénní služby Správy KRNAP Jiří Marek. „Nacvičili jsme postupy při úrazu v horách, udržení základních životních funkcí, zastavení masivního krvácení, resuscitaci, postupy při alergických reakcích, diagnostiku hypoglykemie, ale také na správnou komunikaci s Horskou službou a záchranáři obecně," doplnil.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Video: Zahájení olympiády dětí a mládeže v Liberci
Nová výstava představí v Semilech díla mistrů 1. poloviny 20. století
Fotbalisté Přepeř budou hrát v příští sezoně třetí nejvyšší ligu
Zemřel trenér nejlepších českých skokanů Zdeněk Remsa
Lovci odpadků vyrážejí do Krkonoš!

Nejčtenější články

23.06.: Škatulata aneb Jaké bude složení fotbalových soutěží?
22.06.: Letní kino v Jilemnici bude letos promítat na celkem šesti místech
24.06.: Zemřel trenér nejlepších českých skokanů Zdeněk Remsa

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Aktuální zpravodajství z regionu Jablonecka.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT