Kontroly odběrných míst vody pro zasněžování odhalily nedostatky

20.01.2020 14:55:04 | Autor: redakce | Rubrika: KRIMI | Obce: Rokytnice nad Jizerou,Krkonoše

Kontroly odběrných míst vody pro zasněžování odhalily nedostatky

Správa KRNAP provedla ve spolupráci s příslušnými vodoprávními úřady (MěÚ Trutnov, MěÚ Vrchlabí, MěÚ Jilemnice) a Českou inspekcí životního prostředí a za účasti provozovatelů krkonošských skiareálů preventivní kontroly odběrných míst pro zasněžování.

Kontroly proběhly koncem loňského roku v Peci pod Sněžkou, Janských Lázních, Horní Malé Úpě, Dolním Dvoře, Strážném, Špindlerově Mlýně a Rokytnici nad Jizerou. Dvacet kontrol zjistilo deset drobných nedostatků a jeden nedostatek závažný.

Účelem kontrol před začátkem sezony zasněžování bylo vyhodnocení aktuálního stavu odběrných míst, především minimálního zůstatkového průtoku daného podmínkami povolení k odběru vody pro zasněžování. „V případě pochybení jsme přímo na místě dali návrh nápravných opatření tak, aby byl zajištěn zodpovědný provoz odběrných míst podle podmínek příslušných povolení. Důraz jsme kladli na kontroly odběrů z drobných vodních toků, kde může odběr vody pro zasněžování v případě nedodržení minimálního zůstatkového průtoku ohrožovat zachování základních ekologických funkcí vodního toku. Kontroly provedené ještě před začátkem hlavní zimní sezony měly zároveň za cíl nastavit kvalitní úroveň komunikace mezi všemi dotčenými subjekty - vodoprávními úřady, Správou KRNAP a provozovateli lyžařských areálů," uvedl tiskový mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Závažný nedostatek zjištěný při jedné z kontrol spočíval v úmyslném částečném ucpání potrubí sloužícího pro převod zůstatkového průtoku dřevěnou zátkou, a v tím sníženém průtoku vody pod odběrným místem. Nedostatek provozovatel odstranil přímo na místě. U dalších 10 drobných nedostatků vodoprávní úřady stanovily způsob a termín jejich nápravy. Rovněž byl upřesněn způsob, rozsah i termín preventivní údržby či úpravy koryta toku bezprostředně nad odběrným profilem, aby nebyl minimální zůstatkový průtok během provozu omezován usazeným materiálem a předešlo se tak negativním dopadům odběrů vody na ekologický stav toků.

„V efektivních kontrolách za přítomnosti všech zúčastněných stran budeme pokračovat a rozšíříme je i na další místa, kde dochází k odběru povrchových vod (především u malých vodních elektráren). Od preventivních kontrol za účasti provozovatelů si vodoprávní úřady, Správa KRNAP a ČIŽP mimo jiné slibují zlepšení dodržování stanovených podmínek, lepší povědomí provozovatelů o důležitosti zachovávání minimálních zůstatkových průtoků a efektivní zjednání nápravných opatření," dodal Drahný.

Minimální zůstatkové průtoky jsou stanovovány především kvůli zachování ekologicko-stabilizačních funkcí vodního toku - například dostatečně kvalitních podmínek pro život vodních organismů nebo samočisticích funkcí toku. Zimní období je paradoxně hydrologicky suchou částí roku (drtivá většina sněhových srážek se do toku dostává až při tání sněhové pokrývky na jaře). V úsecích toků ovlivněných odběry vody pro zasněžování proto může při nedodržení minimálního průtoku docházet až k úplnému vymrzání koryta, což má fatální následky pro organismy žijící ve vodě.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

O víkendu startují zimní sezonu skiareály na Ještědu i v Rokytnici
Inspektoři ČIŽP zkontrolovali ski areály. Výrazně se polepšily

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj hledá Památku roku pro letošek. Nominace přijímá do 30. dubna

Již jen několik dní je možné přihlásit se do devátého ročníku soutěže Památka roku 2023 Libereckého kraje; termín vyprší 30. dubna. Soutěž, jejímž cílem je upozornit na úspěšné obnovy kulturních památek a poukázat na ojedinělé stavby v našem regionu, vypisuje Liberecký kraj. „Skutečně velice stojíme o to, aby se nám hlásilo co nejvíce majitelů úspěšných obnov památek. Jejich obnovy jsou inspirací příkladem pro ostatní majitele," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovního ruchu Libereckého kraje. Předchozí článek

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V semilském muzeu připomenou 100. výročí narození Lubo Králíčka
Turnovská Špéra a Pulpur spojily síly a vznikla mísa Opulens
Jablonec nad Nisou je podle ankety opět pro podnikání zaslíbený!
Krkonošské louky mohou dál rozkvétat
Ensemble Flair a Jan Rokyta rozsvítí Fabriku 1861

Nejčtenější články

24.04.: Halu lomnického muzea rozezní trampská muzika
24.04.: Jaké chystají investice v Harrachově v roce 2024?
23.04.: Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT