Krkonošskému národnímu parku je 57 let

18.05.2020 11:15:38 | Autor: Radek Drahný | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Krkonoše

Krkonošskému národnímu parku je 57 let

Snaha generací odborníků a vědeckých institucí o vyhlášení Krkonoš národním parkem slavila úspěch v pátek 17. května 1963, kdy byl oficiálně vyhlášení Krkonošský národní park. Tenko krok logicky navazoval na vyhlášení Karkonoského Parku Narodowého na polské straně hor o čtyři roky dříve (1959).

„Jedinečnost Krkonoš si uvědomovali naši předci dávno před vyhlášením národního parku. Hrabě Jan Nepomuk Harrach zřídil už počátkem 20. století v Labském dole první přírodní rezervaci. Tam, kde i dnes je nejpřísněji chráněná příroda, vzniklo už v 50. letech osm státních přírodních rezervací. A nakonec úsilí odborníků bylo korunováno vyhlášením Krkonošského národního parku," řekl Robin Böhnisch, ředitel Správy KRNAP.

„Moji kolegové i jejich předchůdci se za dobu existence národního parku museli vypořádat s mnohými překážkami jak přírodními, tak administrativními. Je dobře, že v regionu existuje shoda na tom, že zdejší příroda je jedinečná a je třeba ji i náležitě chránit," dodal Böhnisch.

Správa KRNAP se snaží zachovat nebo zlepšit přírodní prostřední našeho nejstaršího národního parku. Přispívají k tomu i dlouhodobé ochranářské aktivity Správy KRNAP. Díky možnosti čerpat evropské dotace se Správě KRNAP navíc daří směrovat finanční prostředky do rozvoje turistické infrastruktury, oprav komunikací či do ochranářských opatření.

Krkonošský národní park byl vyhlášen především pro ochranu jedinečné arkto-alpínské tundry na hřebenech, výrazné stopy zalednění a drsného klimatu, subarktická rašeliniště, rozsáhlé lesní porosty a horské květnaté louky. Ochranu si zaslouží pozůstatky vlivu skandinávského ledovce (glaciální relikty), jako například všivec krkonošský, vrba laponská nebo slavík modráček tundrový, jehož izolovaná populace hnízdí právě na hřebenech Krkonoš. Unikátem je také například endemické společenstvo - morušková kleč.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V Krkonoších otevřeli novou naučnou stezku Svobodský kras
Přeshraniční projekt strážců Krkonoš skončil, nikoliv však spolupráce
K 1. květnu se otevírají informační centra národních parků
Sucho ohrozilo snůšku obojživelníků. Rychlý zásah jim dal šanci
Jaro je tady! Nechme mláďata v klidu žít
Správa KRNAP začíná postupně uvolňovat koronavirová opatření
Letošní maximum na Mapě republiky bylo 9,5 metru
Otevřeli novou Vřetenovčí Hravou naučnou stezku u Janských Lázní

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Webové stránky kraje získaly novou podobu

Přívětivější vizuální zpracování, snadnější dostupnost informací, strukturované stránky krajských odborů, formuláře na jednom místě či přehledné aktuality. To vše a mnoho dalšího přináší nová podoba webových stránek Libereckého kraje. Adresa zůstává neměnná, a to https://www.kraj-lbc.cz/. „Vzhled, funkčnost a přehlednost webu kraje již potřebovaly výraznou změnu. Jsem rád, že můžeme nyní spustit novou verzi stránek. Běžný uživatel samozřejmě najde veškeré informace stále na stejném místě tak, jak je zvyklý, a to na https://www.kraj-lbc.cz/," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Kraj hledá Památku roku pro letošek. Nominace přijímá do 30. dubna

Již jen několik dní je možné přihlásit se do devátého ročníku soutěže Památka roku 2023 Libereckého kraje; termín vyprší 30. dubna. Soutěž, jejímž cílem je upozornit na úspěšné obnovy kulturních památek a poukázat na ojedinělé stavby v našem regionu, vypisuje Liberecký kraj. „Skutečně velice stojíme o to, aby se nám hlásilo co nejvíce majitelů úspěšných obnov památek. Jejich obnovy jsou inspirací příkladem pro ostatní majitele," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovního ruchu Libereckého kraje. Předchozí článek


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hasiči měli na čarodějnice trojnásobně více výjezdů než minulý rok
Tradiční muzejní prvomájová lomnická výstava v podání Jana Dingy
Do lomnického klubu opět zavítá Znouzectnost
Jak probíhal Speed Marathon 2024 v Libereckém kraji
Pálení čarodějnických ohňů? Ne na místech s nebezpečím požárů

Nejčtenější články

29.04.: Služební pes Max vypátral v lese u Harrachova dva zloděje
29.04.: Den otevřených dveří pořádají na stanicích HZS Libereckého kraje
30.04.: Pálení čarodějnických ohňů? Ne na místech s nebezpečím požárů

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT