Město Turnov pokračuje ve snaze o vznik vlastního okresu

25.03.2018 15:29:00 | Autor: TZ města Turnov | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Město Turnov pokračuje ve snaze o vznik vlastního okresu

Vláda Andreje Babiše v demisi projednala na přelomu února a března materiál o změnách územního členění státu. Záměr vláda schválila a pověřila ministra vnitra v demisi připravit nový zákon a úpravit další normy. Materiál počítá s vyřešením anomálních situací v České republice, které vznikly nedokončením reformy státní správy. Řešením je podle ministerstva i vlády, aby všechny obce ORP spadaly pod jeden okres.

Pro Turnov to konkrétně znamená, že podle přijatého materiálu by celé ORP Turnov mělo spadat pod okres Liberec. Jedinou výjimku tvoří Frýdštejn, který bude dle svého rozhodnutí i rozhodnutí jabloneckého magistrátu spadat pod okres Jablonec nad Nisou.

Současná spádovost členění státní správy je pro většinu občanů nepřehledná a v dlouhodobém problému se neorientuje ani nově sestavená vláda v demisi. Město Turnov i dále bojuje za prosazení okresu Turnov nebo alespoň za variantu, která bude ke spokojenosti obyvatel Turnova a okolních obcí.

Starosta města Turnova Tomáš Hocke se společně se zastupiteli Libereckého kraje a dalšími starosty měst a obcí účastnil jednání výjezdního zasedání Vlády České republiky Andreje Babiše v demisi v Libereckém kraji, které se uskutečnilo v úterý 13. března. Po zasedání vlády proběhlo také krátké jednání přímo na téma správního členění státu, kde s místní problematikou seznámili ministra vnitra v demisi Lubomíra Metnara. Jednání se účastnil starosta Turnova Tomáš Hocke, starostka Semil Lena Mlejnková, hejtman Libereckého kraje Martin Půta, ředitel Krajského úřadu René Havlík, vedoucí správního odboru krajského úřadu Jiří Němec a vedoucí krizového řízení Libereckého kraje Rudolf Broulík.

Město Turnov i nadále trvá na variantě zřízení nového okresu, které podpořila většina obcí ORP svým usnesením. Starostka Semil přišla s variantou, kdy by ORP Turnov bylo celé přičleněno k okresu Semily a v Turnově by vznikla detašovaná okresní pracoviště. „Této variantě se v zásadě nebráníme, ale bylo by nutné legislativně ošetřit tato detašovaná pracoviště, aby s postupem času nezanikla a situace se neopakovala," vysvětlil starosta Hocke. Stanovisko Libereckého kraje je v zásadě proti spojení ORP Turnova s okresem Liberec z důvodu nevyváženosti celého kraje. Ministr Metnar slíbil prověření názoru jednotlivých obcí i ekonomické náročnosti všech variant.

Na jednání s ministrem vnitra Město Turnov navázalo dalším setkáním na téma okres Turnov hned ve středu 14. března. Jednání proběhlo v Praze s předsedou Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj Poslanecké sněmovny České republiky a zároveň předsedou Pirátské strany Ivanem Bartošem. Za Turnov se jednání účastnil starosta Tomáš Hocke, tajemním úřadu Miroslav Šmiraus a členka pirátské strany z Turnova Daniela Weissová. I pan Bartoš byl informován o specifické situaci členění turnovského ORP včetně osvětlení historických souvislostí vzniku této situace.

Výsledkem jednání bylo rozdělení úkolů, kdy pro konečné rozhodnutí bude zásadní zájem jednotlivých obcí ORP Turnov o okresu nebo dalších variantních řešení. Dále dojde k jasnému vyčíslení finanční náročnosti vzniku nového okresu. „Prozatím se nad touto skutečností nikdo nepozastavoval. Není žádné adekvátní srovnání, protože naposledy vznikl okres Jeseník a náklady na jeho zřízení se nakonec vyšplhaly na 3 miliardy korun. Taková finanční náročnost v Turnově nepadá v úvahu. Je ale nutné zjistit, kolik státních úředníků má turnovský region na starosti," dodal starosta.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Co také může způsobit spadlá bageta
Názory a komentáře osobností k možným změnám okresů
Stát chce zlepšit dostupnost úřadů, možná ale vše ještě zhorší
V Turnově proběhla diskuze o vzniku samostatného okresu
Turnov chce bojovat za svůj okres

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Peníze na moderní medicínské centrum si chce kraj půjčit

Liberecký kraj vyhlásil soutěž, která má za cíl vybrat poskytovatele bankovního úvěru v celkové výši 1 300 000 000 korun. Kraj chce úvěrem financovat první etapu stavby Centra urgentní medicíny, která bude nejmodernější částí Krajské nemocnice Liberec. Částku by měl kraj splatit nadvakrát během devíti let. „Banky mohou posílat své nabídky do soutěže elektronicky, a to do 30. listopadu tohoto roku. Na výběru nejvhodnějšího úvěru spolupracujeme s odborníky ze společnosti Deloitte Advisory, kteří celou soutěž organizují i společně hodnotí," uvedl náměstek Zbyněk Miklík za resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky. Předchozí článek k tématu

Hasiči zasahovali u požáru komínu ve Víchové

Jednotka ze stanice HZS Jilemnice zasahovala v nočních hodinách ve středu 14. dubna u požáru komínového tělesa ve Víchové nad Jizerou. Hasiči rozebrali část stěny a zazděný trám uhasili. Předběžná výše škody byla stanovena na 200 tisíc korun a uchráněné hodnoty jsou odhadnuty na 2 miliony korun.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

FOTO: Vzniká nový vstup do Krkonošského muzea ve Vrchlabí
Hasiči zasypali rozsáhlou olejovou skvrnu v Horních Mísečkách
Česká televize natáčela na Valdštejně dětský pořad Planeta Yó
Covid konečně opravdu ustupuje. Očkování se otevře pro starší 65 let
Od začátku roku zemřeli na silnicích v Libereckém kraji dva lidé

Nejčtenější články

16.04.: Waldorfská škola v Semilech dala rodičům vybrat, zda děti testovat
16.04.: Na valné hromadě OFS Semily zvolili novým předsedou Petra Junka
17.04.: Hasiči zasypali rozsáhlou olejovou skvrnu v Horních Mísečkách

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Prodej úsporných zářivek a svítidel. Světla pod kuchyňské linky.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT