Město Turnov pokračuje ve snaze o vznik vlastního okresu

25.03.2018 15:29:00 | Autor: TZ města Turnov | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Město Turnov pokračuje ve snaze o vznik vlastního okresu

Vláda Andreje Babiše v demisi projednala na přelomu února a března materiál o změnách územního členění státu. Záměr vláda schválila a pověřila ministra vnitra v demisi připravit nový zákon a úpravit další normy. Materiál počítá s vyřešením anomálních situací v České republice, které vznikly nedokončením reformy státní správy. Řešením je podle ministerstva i vlády, aby všechny obce ORP spadaly pod jeden okres.

Pro Turnov to konkrétně znamená, že podle přijatého materiálu by celé ORP Turnov mělo spadat pod okres Liberec. Jedinou výjimku tvoří Frýdštejn, který bude dle svého rozhodnutí i rozhodnutí jabloneckého magistrátu spadat pod okres Jablonec nad Nisou.

Současná spádovost členění státní správy je pro většinu občanů nepřehledná a v dlouhodobém problému se neorientuje ani nově sestavená vláda v demisi. Město Turnov i dále bojuje za prosazení okresu Turnov nebo alespoň za variantu, která bude ke spokojenosti obyvatel Turnova a okolních obcí.

Starosta města Turnova Tomáš Hocke se společně se zastupiteli Libereckého kraje a dalšími starosty měst a obcí účastnil jednání výjezdního zasedání Vlády České republiky Andreje Babiše v demisi v Libereckém kraji, které se uskutečnilo v úterý 13. března. Po zasedání vlády proběhlo také krátké jednání přímo na téma správního členění státu, kde s místní problematikou seznámili ministra vnitra v demisi Lubomíra Metnara. Jednání se účastnil starosta Turnova Tomáš Hocke, starostka Semil Lena Mlejnková, hejtman Libereckého kraje Martin Půta, ředitel Krajského úřadu René Havlík, vedoucí správního odboru krajského úřadu Jiří Němec a vedoucí krizového řízení Libereckého kraje Rudolf Broulík.

Město Turnov i nadále trvá na variantě zřízení nového okresu, které podpořila většina obcí ORP svým usnesením. Starostka Semil přišla s variantou, kdy by ORP Turnov bylo celé přičleněno k okresu Semily a v Turnově by vznikla detašovaná okresní pracoviště. „Této variantě se v zásadě nebráníme, ale bylo by nutné legislativně ošetřit tato detašovaná pracoviště, aby s postupem času nezanikla a situace se neopakovala," vysvětlil starosta Hocke. Stanovisko Libereckého kraje je v zásadě proti spojení ORP Turnova s okresem Liberec z důvodu nevyváženosti celého kraje. Ministr Metnar slíbil prověření názoru jednotlivých obcí i ekonomické náročnosti všech variant.

Na jednání s ministrem vnitra Město Turnov navázalo dalším setkáním na téma okres Turnov hned ve středu 14. března. Jednání proběhlo v Praze s předsedou Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj Poslanecké sněmovny České republiky a zároveň předsedou Pirátské strany Ivanem Bartošem. Za Turnov se jednání účastnil starosta Tomáš Hocke, tajemním úřadu Miroslav Šmiraus a členka pirátské strany z Turnova Daniela Weissová. I pan Bartoš byl informován o specifické situaci členění turnovského ORP včetně osvětlení historických souvislostí vzniku této situace.

Výsledkem jednání bylo rozdělení úkolů, kdy pro konečné rozhodnutí bude zásadní zájem jednotlivých obcí ORP Turnov o okresu nebo dalších variantních řešení. Dále dojde k jasnému vyčíslení finanční náročnosti vzniku nového okresu. „Prozatím se nad touto skutečností nikdo nepozastavoval. Není žádné adekvátní srovnání, protože naposledy vznikl okres Jeseník a náklady na jeho zřízení se nakonec vyšplhaly na 3 miliardy korun. Taková finanční náročnost v Turnově nepadá v úvahu. Je ale nutné zjistit, kolik státních úředníků má turnovský region na starosti," dodal starosta.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Co také může způsobit spadlá bageta
Názory a komentáře osobností k možným změnám okresů
Stát chce zlepšit dostupnost úřadů, možná ale vše ještě zhorší
V Turnově proběhla diskuze o vzniku samostatného okresu
Turnov chce bojovat za svůj okres

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Uzavření turnovské knihovny pro veřejnost

Od čtvrtka 22. 10. 2020 je turnovská knihovna včetně všech poboček do odvolání uzavřena dle nařízení vlády ČR ze dne 21. 10. 2020. Všechny naplánované akce na první polovinu listopadu se tímto ruší. Vypůjčené dokumenty nám zatím nevracejte. Od 22. 10. 2020 nebudou účtovat sankční poplatky. Knihovna se omlouvá za nepříjemnosti a děkuje za pochopení.

Prameny vody v Turnově podrobeny kontrole a Boží voda není pitná

Z poslední rozborů vody, provedených 14. října 2020, vyplývá, že pramen Boží voda v Turnově není pitný, naopak pramen pod Valdštejnem zůstává i nadále pitný.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Policie pátrá po totožnosti muže. Odcizil peníze ve směnárně v Liberci
Skauti znovu pomáhají Lince seniorů, zajistí nákupy a pochůzky
Linka bezpečí nabízí pomocnou ruku i v době koronaviru
Znaková řeč hluchých lidí aneb ochota ke znakovému jazyku neslyšících
Máte už přezuto na zimní pneumatiky?

Nejčtenější články

22.10.: Informace z MMN obcím a veřejnosti
23.10.: V Libereckém kraji je 5485 nakažených, z toho 47 na JIP v nemocnicích
22.10.: Palackého stezka láká na romantický výlet k jeskyním i vodní elektrárně

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

ABcomp.cz, s.r.o. - již 16 let se staráme o Vaše problémy s výpočetní technikou.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT