Město Turnov pokračuje ve snaze o vznik vlastního okresu

25.03.2018 15:29:00 | Autor: TZ města Turnov | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Město Turnov pokračuje ve snaze o vznik vlastního okresu

Vláda Andreje Babiše v demisi projednala na přelomu února a března materiál o změnách územního členění státu. Záměr vláda schválila a pověřila ministra vnitra v demisi připravit nový zákon a úpravit další normy. Materiál počítá s vyřešením anomálních situací v České republice, které vznikly nedokončením reformy státní správy. Řešením je podle ministerstva i vlády, aby všechny obce ORP spadaly pod jeden okres.

Pro Turnov to konkrétně znamená, že podle přijatého materiálu by celé ORP Turnov mělo spadat pod okres Liberec. Jedinou výjimku tvoří Frýdštejn, který bude dle svého rozhodnutí i rozhodnutí jabloneckého magistrátu spadat pod okres Jablonec nad Nisou.

Současná spádovost členění státní správy je pro většinu občanů nepřehledná a v dlouhodobém problému se neorientuje ani nově sestavená vláda v demisi. Město Turnov i dále bojuje za prosazení okresu Turnov nebo alespoň za variantu, která bude ke spokojenosti obyvatel Turnova a okolních obcí.

Starosta města Turnova Tomáš Hocke se společně se zastupiteli Libereckého kraje a dalšími starosty měst a obcí účastnil jednání výjezdního zasedání Vlády České republiky Andreje Babiše v demisi v Libereckém kraji, které se uskutečnilo v úterý 13. března. Po zasedání vlády proběhlo také krátké jednání přímo na téma správního členění státu, kde s místní problematikou seznámili ministra vnitra v demisi Lubomíra Metnara. Jednání se účastnil starosta Turnova Tomáš Hocke, starostka Semil Lena Mlejnková, hejtman Libereckého kraje Martin Půta, ředitel Krajského úřadu René Havlík, vedoucí správního odboru krajského úřadu Jiří Němec a vedoucí krizového řízení Libereckého kraje Rudolf Broulík.

Město Turnov i nadále trvá na variantě zřízení nového okresu, které podpořila většina obcí ORP svým usnesením. Starostka Semil přišla s variantou, kdy by ORP Turnov bylo celé přičleněno k okresu Semily a v Turnově by vznikla detašovaná okresní pracoviště. „Této variantě se v zásadě nebráníme, ale bylo by nutné legislativně ošetřit tato detašovaná pracoviště, aby s postupem času nezanikla a situace se neopakovala," vysvětlil starosta Hocke. Stanovisko Libereckého kraje je v zásadě proti spojení ORP Turnova s okresem Liberec z důvodu nevyváženosti celého kraje. Ministr Metnar slíbil prověření názoru jednotlivých obcí i ekonomické náročnosti všech variant.

Na jednání s ministrem vnitra Město Turnov navázalo dalším setkáním na téma okres Turnov hned ve středu 14. března. Jednání proběhlo v Praze s předsedou Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj Poslanecké sněmovny České republiky a zároveň předsedou Pirátské strany Ivanem Bartošem. Za Turnov se jednání účastnil starosta Tomáš Hocke, tajemním úřadu Miroslav Šmiraus a členka pirátské strany z Turnova Daniela Weissová. I pan Bartoš byl informován o specifické situaci členění turnovského ORP včetně osvětlení historických souvislostí vzniku této situace.

Výsledkem jednání bylo rozdělení úkolů, kdy pro konečné rozhodnutí bude zásadní zájem jednotlivých obcí ORP Turnov o okresu nebo dalších variantních řešení. Dále dojde k jasnému vyčíslení finanční náročnosti vzniku nového okresu. „Prozatím se nad touto skutečností nikdo nepozastavoval. Není žádné adekvátní srovnání, protože naposledy vznikl okres Jeseník a náklady na jeho zřízení se nakonec vyšplhaly na 3 miliardy korun. Taková finanční náročnost v Turnově nepadá v úvahu. Je ale nutné zjistit, kolik státních úředníků má turnovský region na starosti," dodal starosta.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Co také může způsobit spadlá bageta
Názory a komentáře osobností k možným změnám okresů
Stát chce zlepšit dostupnost úřadů, možná ale vše ještě zhorší
V Turnově proběhla diskuze o vzniku samostatného okresu
Turnov chce bojovat za svůj okres

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Materiály do rady kraje a zastupitelstva od listopadu už pouze elektronicky

Stohy papíru a doslova stovky podpisů. To ještě donedávna bylo nutné pro odsouhlasení materiálů pro jednání krajské rady a zastupitelstva. Od poloviny letošního listopadu se to změní - Liberecký kraj zavádí schvalování dokumentů elektronicky. „Krajský úřad Libereckého kraje se snaží využívat možností moderních technologií dlouhodobě a průběžně. V současné době máme snahu fungování úřadu zlepšit a zejména snížit množství fyzického papíru, který používáme. Budeme postupně přecházet na plně elektronickou verzi oběhu dokladů, elektronizace smluv a celé řady dalších dokladů a papírů, které v úřadě dnes a denně vznikají a obíhají. Od listopadu letošního roku tedy již budeme například schvalovat materiály předkládané do rady kraje a zastupitelstva pouze elektronicky," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Cestovní ruch podpoří dotace z ministerstva. Žádat lze do prosince

Dvě stě milionů korun. Taková je částka, z níž mohou nyní žádat zájemci o dotaci z Národního programu podpory cestovního ruchu. Výzvu vyhlašuje ministerstvo pro místní rozvoj a uzávěrka žádostí je 17. prosince. „Cestovní ruch je oborem, který během koronavirové pandemie kvůli masivnímu úbytku turistů silně utrpěl. Dnes je již sice situace lepší, přesto je každá podpora směřovaná k poskytovatelům služeb v tomto odvětví vítaná," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu. Žádosti budou přijímány nejpozději do 17. prosince 2021, do 12 hodin.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Programy na Krkonošské železnici zvedly zájem o Pojizerský Pacifik
Dalmach byl proti Chotěboři blízko první výhře, nakonec má jen bod
MMN zahájila provoz nové magnetické rezonance
Krajský přebor: Rovensko veze nečekaně výhru z Višňové
Liberecký kraj se stal akcionářem jilemnické a semilské nemocnice

Nejčtenější články

24.10.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek 13. podzimního kola
24.10.: Turnovští basketbalisté se v nové sezoně vezou na vítězné vlně
24.10.: Na 27. ročníku Jilemnického krosu byl nejrychlejší Ondřej Pilař

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Dodávky dílčích výrobních celků, tak i plně automatizovaných strojů, dopravníkových a polohovacích systémů.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT