Netopýrům se v Krkonoších daří, při sčítání byl zjištěn mírný nárůst

28.03.2012 07:24:37 | Autor: rd | Rubrika: VOLNÝ ČAS | Obce: Krkonoše

Netopýrům se v Krkonoších daří, při sčítání byl zjištěn mírný nárůst

Sčítání netopýrů na zimovištích provedli v uplynulých týdnech odborníci Správy KRNAP. Zjistili, že populace těchto chráněných savců v Krkonoších dlouhodobě mírně stoupají.

Na zdejším nejpočetnějším známém zimovišti - v přírodní památce Herlíkovické štoly - letos našli 82 jedinců devíti různých druhů netopýrů, z nichž nejhojněji byli zastoupeni netopýr velký, ušatý a vodní, vzácností byl letošní nález vrápence malého.

„Je dobrou zprávou, že se netopýrům v Krkonoších daří. Jedná se o živočichy, kteří mají v přírodě své místo a pokud by jejich populace klesaly, byl by to alarmující signál. Na druhou stranu je třeba ale říci, že zrovna netopýři jsou velice citliví na rušení. I proto Správa KRNAP všechna jejich známá zimoviště v minulosti zabezpečila, nejčastěji instalací mříže, aby v průběhu zimy, kdy jsou nejvíce zranitelní, měli klid," řekl ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka.

Všechny druhy netopýrů žijící v Krkonoších požívají nejvyšší stupeň zákonné ochrany. Jedná se o druhy kriticky nebo silně ohrožené. Kontrola zimovišť a zjišťování početnosti netopýrů probíhá ve štolách a jeskyních v průběhu ledna a února. Tedy v době, kdy jsou netopýři v nejtvrdším zimním spánku a riziko jejich probuzení a vyrušení je malé. V Krkonoších tuto kontrolu dělají odborníci pravidelně již od roku 1968.

„Díky tomu máme k dispozici sérii dat, která nám poskytuje základní představu o tom, jak se populace netopýrů v Krkonoších vyvíjejí," uvedl zoolog Jiří Flousek z oddělení ochrany přírody Správy KRNAP. „Například víme, že na lokalitě Herlíkovické štoly se početnost netopýrů za posledních 30 let téměř ztrojnásobila. V roce 1986 jsme zde evidovali 25 zimujících jedinců a letos na tom samém místě již 82 netopýrů. Dále z meziročních dat víme, že v posledních deseti letech tu počet netopýrů více méně stagnuje. Nárůst lze přičítat zlepšení životního prostředí. Všichni si pamatujeme, jak se ve velkém v minulosti používala chemie zejména v zemědělství. Situace se ale liší lokalita od lokality. Třeba v Albeřických jeskyních ubývají i přesto, že tam mají tolik potřebný klid. Důvod poklesu zatím neznáme," upřesnil Flousek.

„Nejde jen o to sečíst jednotlivce, ale také zjišťujeme jejich zdravotní stav, zda nejsou napadeni například plísňovým onemocněním (tzv. syndrom bílého nosu), a v jakém stavu se nacházejí jejich zimoviště. To nám poskytne ucelený obrázek nejen o počtu či zdravotním stavu populací, ale i o případném ohrožení podzemního zimoviště," dodal.

Zanedlouho - v polovině dubna - začnou netopýři ze svých zimovišť vylétávat. Netopýři zimují nejenom v jeskyních a štolách, ale lze je najít i pod kůrou stromů či v jejich dutinách. Mnohé druhy jsou synantropní a za zimoviště si vybírají třeba škvíry a štěrbiny ve fasádách panelových domů. Tito savci jsou chráněni zákonem, a proto by se lidé, pokud s nimi musí manipulovat, měli vždy obrátit na odborníky.

Na Světový den vody si v Krkonoších připomínají péči o vodní toky

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Webové stránky kraje získaly novou podobu

Přívětivější vizuální zpracování, snadnější dostupnost informací, strukturované stránky krajských odborů, formuláře na jednom místě či přehledné aktuality. To vše a mnoho dalšího přináší nová podoba webových stránek Libereckého kraje. Adresa zůstává neměnná, a to https://www.kraj-lbc.cz/. „Vzhled, funkčnost a přehlednost webu kraje již potřebovaly výraznou změnu. Jsem rád, že můžeme nyní spustit novou verzi stránek. Běžný uživatel samozřejmě najde veškeré informace stále na stejném místě tak, jak je zvyklý, a to na https://www.kraj-lbc.cz/," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Kraj hledá Památku roku pro letošek. Nominace přijímá do 30. dubna

Již jen několik dní je možné přihlásit se do devátého ročníku soutěže Památka roku 2023 Libereckého kraje; termín vyprší 30. dubna. Soutěž, jejímž cílem je upozornit na úspěšné obnovy kulturních památek a poukázat na ojedinělé stavby v našem regionu, vypisuje Liberecký kraj. „Skutečně velice stojíme o to, aby se nám hlásilo co nejvíce majitelů úspěšných obnov památek. Jejich obnovy jsou inspirací příkladem pro ostatní majitele," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovního ruchu Libereckého kraje. Předchozí článek


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Tradiční muzejní prvomájová lomnická výstava v podání Jana Dingy
Do lomnického klubu opět zavítá Znouzectnost
Jak probíhal Speed Marathon 2024 v Libereckém kraji
Pálení čarodějnických ohňů? Ne na místech s nebezpečím požárů
Kasteláni myslí i na hendikepované návštěvníky

Nejčtenější články

29.04.: Služební pes Max vypátral v lese u Harrachova dva zloděje
28.04.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek šestého jarního kola
29.04.: Den otevřených dveří pořádají na stanicích HZS Libereckého kraje

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT