Ohlédnutí za Fokus Festem 2014

13.10.2014 20:51:24 | Autor: Linda Novotná | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

Ohlédnutí za Fokus Festem 2014

Ve dnech od 3. do 5. října se v Semilech uskutečnil první ročník festivalu Fokus Fest. Ve svém premiérovém vydání se přehlídka zaměřila na adaptace. Program se soustředil především na současnou světovou tvorbu a některé progresivní trendy patrné ve filmových adaptacích.

Festival nabídl na ploše tří dnů celkem jedenáct projekcí filmových adaptací doplněných o dvě speciální uvedení. Páteční program odstartovala projekce britského filmu Jeden musí z kola ven. Nepochybně největší událostí programu byl nejnovější snímek Davida Finchera Zmizelá podle bestselleru Gillian Flynnové, který sledoval téměř zaplněný kinosál. Úvodní den poté uzavřela adaptace videoherní hororové série Resident Evil s podtitulem Odveta ve 3D.

V sobotu byly v kinosále Jitřenky představeny tituly Tahle země není pro starý, Scott Pilgrim proti zbytku světa, Persepolis a Lovci hlav, na horní scéně KC Golf byl poté promítnut film Temný obraz. Vrcholem celého dne však bylo bezesporu speciální uvedení legendárního němého snímku Metropolis s živým doprovodem hudebního uskupení Forma.

Fokus Fest však návštěvníkům nenabídl jenom filmové projekce. Festival svým divákům na rozdíl od běžné návštěvy kina přinesl další přidanou hodnotu v podobě lektorských úvodů před každým snímkem a zajímavých hostů. Do Semil přijel například filmový teoretik a publicista Radomír D. Kokeš, jehož sobotní přednáška o filmových adaptacích v díle Davida Finchera doplnila uvedení Zmizelé. Dále se diváci mohli setkat s filmovým historikem Pavlem Taussigem nebo česko-slovenským hudebním projektem Neřvi mi do ucha, který v sobotu večer vystoupil na horní scéně KC Golf.

Semilské kino navštívil režisér Václav Vorlíček Nedělní část přehlídky pokračovala v podobném duchu, po speciálním přednáškovém bloku Tomáše Lebedy se snímkem Road to Perdition a adaptaci manga komiksu Speed Racer byla uvedena kultovní komedie Kdo chce zabít Jessii? Tu svou přítomností ozdobil režisér Václav Vorlíček, který snímek sám uvedl a po promítání byl divákům k dispozici i na následnou diskuzi o filmu. Celý festival poté zakončila originální adaptace básnické sbírky Allena Ginsberga Kvílení.

Za pořadatele průběh festivalu shrnul dramaturg Martin Kos: „Jsme rádi, že se podařilo i přes menší problémy uskutečnit všechny filmové projekce, odborné přednášky, hudební vystoupení a workshopy. Ze strany hostů a účinkujících máme velmi pozitivní ohlasy na skvělou atmosféru přehlídky, kterou vytvořili návštěvníci a která je i pro nás motivací pro další práci. Ačkoliv by se v tuto chvíli mohlo zdát předběžné, tak už nyní přemýšlíme o podobě dalšího ročníku a uděláme všechno pro to, abychom nastavenou laťku posunuli ještě výš. Věříme, že se i za rok setkáme s filmovými fanoušky a prožijeme v Jitřence minimálně stejně příjemný víkend."

Nezbývá než poděkovat organizátorům i návštěvníkům. Díky Fokus Festu se Semily na víkend proměnily ve město plné kulturních a filmových nadšenců. Snad se podaří zrealizovat i další ročníky této výjimečné události.

Související články:

Semilské kino navštívil režisér Václav Vorlíček

Podrobnosti k programu přehlídky Fokus fest

Říjnová nabídka Kina Jitřenka v Semilech 

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Materiály do rady kraje a zastupitelstva od listopadu už pouze elektronicky

Stohy papíru a doslova stovky podpisů. To ještě donedávna bylo nutné pro odsouhlasení materiálů pro jednání krajské rady a zastupitelstva. Od poloviny letošního listopadu se to změní - Liberecký kraj zavádí schvalování dokumentů elektronicky. „Krajský úřad Libereckého kraje se snaží využívat možností moderních technologií dlouhodobě a průběžně. V současné době máme snahu fungování úřadu zlepšit a zejména snížit množství fyzického papíru, který používáme. Budeme postupně přecházet na plně elektronickou verzi oběhu dokladů, elektronizace smluv a celé řady dalších dokladů a papírů, které v úřadě dnes a denně vznikají a obíhají. Od listopadu letošního roku tedy již budeme například schvalovat materiály předkládané do rady kraje a zastupitelstva pouze elektronicky," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Cestovní ruch podpoří dotace z ministerstva. Žádat lze do prosince

Dvě stě milionů korun. Taková je částka, z níž mohou nyní žádat zájemci o dotaci z Národního programu podpory cestovního ruchu. Výzvu vyhlašuje ministerstvo pro místní rozvoj a uzávěrka žádostí je 17. prosince. „Cestovní ruch je oborem, který během koronavirové pandemie kvůli masivnímu úbytku turistů silně utrpěl. Dnes je již sice situace lepší, přesto je každá podpora směřovaná k poskytovatelům služeb v tomto odvětví vítaná," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu. Žádosti budou přijímány nejpozději do 17. prosince 2021, do 12 hodin.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Programy na Krkonošské železnici zvedly zájem o Pojizerský Pacifik
Dalmach byl proti Chotěboři blízko první výhře, nakonec má jen bod
MMN zahájila provoz nové magnetické rezonance
Krajský přebor: Rovensko veze nečekaně výhru z Višňové
Liberecký kraj se stal akcionářem jilemnické a semilské nemocnice

Nejčtenější články

24.10.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek 13. podzimního kola
24.10.: Turnovští basketbalisté se v nové sezoně vezou na vítězné vlně
24.10.: Na 27. ročníku Jilemnického krosu byl nejrychlejší Ondřej Pilař

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Informace z oblasti tvorby, údržby a podpory webových stránek.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT