Pietní akce na Den Horské služby v Krkonoších zrušena

22.03.2021 15:15:20 | Autor: Radek Zeman, HSČR | Rubrika: SPOLEČNOST | Obce: Krkonoše

Pietní akce na Den Horské služby v Krkonoších zrušena

Tradiční pietní akcí v rámci Dne Horské služby ČR si v úterý 24. března u pomníku tragicky zemřelých lyžařů Bohumila Hanče a Václava Vrbaty v Krkonoších horští záchranáři připomenou kolegy, kteří zahynuli při záchraně lidských životů.

„Tento den je dobrou příležitostí k připomenutí obětavé práce a historie horských záchranářů v naší zemi. Letos zároveň slavíme výročí 86 let činnosti Horské služby," uvedl náčelník/ředitel Horské služby ČR o.p.s. René Mašín s tím, že obvykle se spolu s horskými záchranáři vzpomínky účastní i členové Ski Jilemnice a další přátelé hor. Vzhledem ke krizovým opatřením v souvislosti s virem COVID19 se však hromadná neuskuteční.

Přesné datum zahájení činnosti tehdy Horské záchranné služby je 12. května 1935. „Tehdy se spojili koncesovaní průvodci, nosiči, místní četníci, hasiči a členové lyžařských, turistických a sokolských spolků. Již tehdy ale bylo datum skonu Hanče a Vrbaty určeno jako Den HS," připomněl René Mašín.

Rozvoj horského záchranářství v českých a moravských horách nastává především po 2. světové válce, kdy postupně podle krkonošského vzoru vznikly záchranářské organizace i v ostatních pohořích. V padesátých letech minulého století byla Horská služba po sloučení s Tatranskou horskou službou již centralizovanou organizací se sjednocenou metodikou a vysokou připraveností záchranářů. V šedesátých letech se stala Horská služba i členem IKAR - Mezinárodní federace záchranných služeb při UIAA.

„Po rozdělení republiky v devadesátých letech se HS pochopitelně rozdělila na českou a slovenskou část a profesionální členové jsou zaměstnanci obecně prospěšné společnosti, jejímž zakladatelem je Ministerstvo pro místní rozvoj," řekl náčelník/ředitel HS Mašín. HS působí v Krkonoších, Jizerských, Krušných a Orlických horách, Jeseníkách, Beskydech a na Šumavě.

Den Horské služby je připomínkou tragického vyvrcholení lyžařského závodu v roce 1913. Ten vstoupil do české sportovní historie jako příběh přátelství a vůle. Při náhlém zvratu počasí zůstal na trati jediný běžec, Bohumil Hanč, kterému však ve vánici docházely síly. Jeho přítel Václav Vrbata mu dal svůj kabát, ačkoli věděl, že tím nasazuje vlastní život, kterým také nakonec za nezištný čin zaplatil. I přes tuto pomoc ve sněhové bouři na podchlazení a vyčerpání umírá také Hanč.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Pietní setkání u mohyly na Zlatém návrší zrušeno, věnce se ale objevily
Jilemničtí lyžaři a horská služba uctili 106. výročí úmrtí Hanče a Vrbaty
Pietní akce se koná tradičně na Den Horské služby v Krkonoších
Jilemničtí lyžaři uctili památku 104. výročí tragédie na Zlatém návrší
Obrazem: Historický lyžařský závod k uctění památky Hanče a Vrbaty

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj hledá Památku roku pro letošek. Nominace přijímá do 30. dubna

Již jen několik dní je možné přihlásit se do devátého ročníku soutěže Památka roku 2023 Libereckého kraje; termín vyprší 30. dubna. Soutěž, jejímž cílem je upozornit na úspěšné obnovy kulturních památek a poukázat na ojedinělé stavby v našem regionu, vypisuje Liberecký kraj. „Skutečně velice stojíme o to, aby se nám hlásilo co nejvíce majitelů úspěšných obnov památek. Jejich obnovy jsou inspirací příkladem pro ostatní majitele," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovního ruchu Libereckého kraje. Předchozí článek

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V semilském muzeu připomenou 100. výročí narození Lubo Králíčka
Turnovská Špéra a Pulpur spojily síly a vznikla mísa Opulens
Jablonec nad Nisou je podle ankety opět pro podnikání zaslíbený!
Krkonošské louky mohou dál rozkvétat
Ensemble Flair a Jan Rokyta rozsvítí Fabriku 1861

Nejčtenější články

24.04.: Halu lomnického muzea rozezní trampská muzika
24.04.: Jaké chystají investice v Harrachově v roce 2024?
23.04.: Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT