Pocta spisovateli Eduardu Petiškovi na hradě Valdštejně

30.04.2019 15:49:39 | Autor: Eva Kordová | Rubrika: KULTURA | Obce: Český ráj,Turnov

Pocta spisovateli Eduardu Petiškovi na hradě Valdštejně

Pamětní deska jako pocta českému spisovateli Eduardu Petiškovi byla odhalena v sobotu 27. dubna 2019 na hradě Valdštejně. Byl u toho i spisovatelům syn Martin.

Významný a do mnoha jazyků překládaný autor na tomto hradě v padesátých letech minulého století často pobýval s rodinou a měl tento kraj velmi rád. Stejně tak jeho syn Martin, který zde ctí rodové kořeny po meči i po přeslici, protože jeho pradědečkové působili jako správci na panstvích Rohanů, zámcích Hrubá Skála a Sychrov. Na Valdštejně tvořil a psal takzvaně „do šuplíku" v období, kdy sám nemohl publikovat. Jeden zejpřekládanějších českých spisovatelů má již pamětní desky na několika místech v naší republice, ale také v zahraničí - ve Vídni a na italském Capri.

V roce 2014 vydala Knihovna Eduarda Petišky nádherný sborník vzpomínek k jeho 90. narozeninám. Přáli jsme si ukončit tehdy Rok Eduarda Petišky, který také probíhal v turnovské knihovně, společně s jeho synem Martinem Petiškou, odhalit pamětní desku právě na místě vzácných vzpomínek na dětství, nejen otce Eduarda, který zde pobýval jako malý chlapec u svých prarodičů, ale také malého Martínka. Vše bylo připraveno, datum stanoveno, ale bohužel přišel zákaz památkářů, že má být použit jiný materiál než pískovec. Tak se to někdy stává, krásné věci bývají nesnadné. Konečně po pěti letech byl daný slib splněn a to opět v Roce Eduarda Petišky k jeho 95. narozeninám. Bohužel, čas nelze zastavit, a proto již nemohla být přítomna hraběnka Daisy Waldsteinová- Wartenbergová, která si přála pamětní desku odhalit. Nechala tu ale svůj vzkaz a slova pocty. „Jsou autoři, kteří svým dílem pomáhali žít v českém duchovním domově i těm, kteří dlouhá léta žít v starém domově nemohli. Spisovatel Eduard Petiška patřil mezi ně."

Tento český spisovatel nebude zapomenut, protože dokázal oslovit čtenáře od těch nejmenších až po dospělé. Dokázal, že jeho dílo stále živé a překládané do mnoha jazyků světa. Mladým nadějným literátům a čtenářům bude udělována Cena Eduarda Petišky a každý rok může ožít hrad Valdštejn Dnem čtenářů na hradě. Jsem ráda, že jsem mohla být u toho a děkuji všem, kteří pomohli.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

FOTO: Dramaťáci ze Žižkovky pomohli na Valdštejně otevřít Český ráj
Již pošestnácté akce Český ráj dětem zahájila turistickou sezonu
Mobiliář na hradě Valdštejně má nové přírůstky
Valdštejnská kaple má za sebou renovaci vstupních dveří
Na Valdštejně probíhá stabilizace skalního podloží
Za Ladislavem Kouckým na výstavu do Lomnice, bohužel naposled
Valdštejn se připravuje na novou sezonu

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Z radniční věže v Jablonci se letos turisté rozhlédnou až 13. července

Začátek turistické sezony na radniční věži v Jablonci nejprve zbrzdil koronavirus, poté uznaná reklamace. Oblíbená vyhlídka se tak pro veřejnost poprvé letos otevře až nyní. „První návštěvníky na věži přivítáme v pondělí 13. července, což je oproti původním plánům výrazně později. Vyhlídku jsme chtěli zpřístupnit už v dubnu o Velikonočních slavnostech," upozornil Petr Vobořil, ředitel Jabloneckého kulturního a informačního centra, které výstupy zajišťuje. Letošní rok však zamíchal kartami nejen v cestovním ruchu. Více informací na Našem Jablonecku

Prameny vody v Turnově podrobeny kontrole a Boží voda není pitná

Odbor životního prostředí MěÚ Turnov informuje, že podle posledních rozborů, provedených koncem června 2020 pramen pod Valdštejnem vyhovuje, ale pramen Boží vody nevyhovuje parametrům pro pitnou vodu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hasiči zasahovali u požáru tújí blízko domu na Všeni
Léto v Semilech 2020
Českou petici k těžbě v dole Turów projednal výbor Europarlamentu
Začaly výkopové práce v Hluboké ulici v Turnově
Židovský hřbitov v Liberci pomáhá opravit i Liberecký kraj

Nejčtenější články

11.07.: Lidí s koronavirem v Libereckém kraji je aktuálně 96
12.07.: Krakonošovy letní podvečery pošestnácté ovládnou jilemnické náměstí
13.07.: Obrazem: Rally Bohemia 2020

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Mramorový efekt s.r.o. umyvadla a umyvadlové desky z umělého mramoru

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT