Semilské doteky vody dostaly konkrétnější obrysy

31.10.2012 10:26:49 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

Semilské doteky vody dostaly konkrétnější obrysy

V sále kina Jitřenka v Semilech se konalo ve čtvrtek 25. října další setkání seskupení Atak architekti, vedení města Semily a občanů nad koncepcí budoucího rozvoje centra města s názvem Semilské doteky vody.

Studii prezentovali Atak architekti Jiří Janďourek, Jana Medlíková a jejich spolupracovníci Jiří Žid, Jitka Trevisan a Zuzana Paučová. Třetí prezentace studie byla určitě nejkonkrétnější a nejvíce lidem řekla.

Některé přítomné nadchlo nové řešení hlavního semilského mostu přes Jizeru, kde by se měly rozšířit chodníky a vzniknout jakési nábřeží. Méně reálným se většině zdál vznik Náměstí Ivana Olbrachta před semilským muzeem, kde dnes protíná město hlavní dopravní tepna.

Architekti dále v návrhu řešili i semilský zámek, Palackého sady a možnost koupání v parku Ostrov nebo sportovní areál. Vše je ale zatím pouze koncepce a na realizaci zatím město nemá určené finance.

Nábřeží Jizery v Semilech v současnosti. Archív Atak architekti

Nábřeží Jizery v Semilech v budoucnu. Archív Atak architekti

 

 

 

 

 

 

 

Vlevo nábřeží Jizery v Semilech v současnosti a vpravo jak by mohlo vypadat v budoucnu podle návrhu architektů. Foto: Archív Atak architekti.

„Zdaleka ne vše bude hned. Podstatné ale je, že některé změny jdou velice rychle, jiné chvíli počkají, důležité je vědět směr. Nejhorší je, když něco vybudujete a za pár let zjistíte, že je to špatně, nenavazuje na ostatní a že to musíte odstranit...," uvedl starosta Jan Farský, který dále dodal: „Plýtvání tato studie zamezí. Těším se na realizaci, opravdu máme uprostřed města místa, která jsou nedostupná a neprostupná. Vrátíme je lidem a o to jde."

Rozdělení studie na jednotlivé body:

Studie byla při prezentaci rozdělena na 11 základních bodů podle umístění ve městě a představil ji Jiří Janďourek.

1. Městské nábřeží u mostu

Nábřeží zaujalo mnoho přítomných Semiláků, protože architekti navrhují rozšířit hlavní semilský most přes Jizeru a rozšířit chodník v jakousi promenádu nebo nábřeží.

2. Náměstí Ivana Olbrachta

Tento bod měl v kině nejvíce odpůrců, hlavně kvůli své těžší realizaci. Jedná se totiž o zklidnění části města mezi budovou spořitelny a muzea, to se ale neobejde bez odklonění hlavního průtahu městem.

3. Zámek

Možná nejsnáze splnitelný bod koncepce. Jednalo by se o vizuální otevření semilského zámku - prostříhání stromů a větší propojení s blízkým parkem.

4. Palackého terasy

Jedná se v podstatě prořezání semilského lesoparku od sousoší Antala Staška a Ivana Olbrachta až k bývalému přírodnímu divadlu. Architekti zamýšlejí i nové cesty parkem a nové vchody do něj, k blízkému zámku by měly vést nové schody. „Vznikla by spousta průhledů a lepších výhledů na střed města. Nechtěli bychom pokácet stromy, ale spíše pročistit park od náletů dřevin, které tam nemají co dělat," upřesnil Jiří Janďourek.  

5. Ostrov

Tady je z koncepce patrný vztah k vodě, která park Ostrov obklopuje ze tří stran. Měly by vzniknout nové vstupy k vodě, přechody vody, které nebudou násilné, například položené kameny ve vodě. Měl by vzniknout i lodičkový přívoz. Ve zvláštní koncepci odděleně se bude řešit plovárna a koupání, jenž architekti zamýšlejí ve špici Ostrova.

6. Koupání v Jizeře

Koupání by mělo být u jezu a na obrázcích v koncepci se objevil i bazének pro děti, který by vznikl z dosavadního přírodního dolíku, který už na Ostrově je. U něj by byla jednoduchá plovárna s převlékárnou.

7. Stará Jizera

Starou Jizeru, kterou spíš Semiláci vidí jako náhon, by měly lemovat přechody a ostrůvky přírodního typu. „Měl by zde vzniknout hravý vodní svět," uvedl přesně architekt Janďourek.

8. Tržiště a archív

Měl by se otevřít prostor k vodě, aby lidé měli přístup k jedinečné vyhlídce.

9. Chuchelský potok

Podél potoka by mělo vzniknout přírodní prostředí a opět je zamýšleno zkulturnění a prořezání břehů.

10. Sportoviště

V budoucnu by celý městský sportovní areál měl být volně přístupný. Hřiště na mistrovská utkání by zůstalo oplocené, ale zbourala by se například hospoda Kravín a nová restaurace by vznikla v prostoru nových kabin, které se přesunou blíž k hřišti. Na spodním hřišti chce město obnovit atletické prvky a na jiné místo v areálu by se přesunuly volejbalové a nohejbalové kurty a fotbalové kabiny. Areál bude i volně přístupný a napojený na Luční ulici.

11. Lesopark

Až k bývalému přírodnímu divadlu by měly vzniknout díky prořezům stromů a keřů průhledy. „Chceme rehabilitovat historický lesopark, nikoli jej nějak ničit nebo zmenšit," doplnil Janďourek.

Kompletní koncepce Semilské doteky vody bude v nejbližší době zveřejněna na stránkách města Semily.

Související články k rekonstrukci "zeleného srdce" Semil:

Město Semily upravuje podporu místnímu fotbalovému klubu

Městský stadion v Semilech čekají velké změny

V Semilech zbourají další garáže za zámkem

FOTO: Lávka přes Jizeru je na svém místě, zatím se ale po ní neprojdete

Zelené srdce Semil se mění v Doteky vody

Architekti představili občanům projekt Zelené srdce Semil

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj pokračuje v úsilí zrušit zpoplatnění části silnice I/38 pro kamiony

Vyřadit část silnice I/38 v úseku mezi Jestřebím a hranicí kraje ze seznamu silnic první třídy, kde se platí mýto, chce dlouhodobě Liberecký kraj. Na svém úterním zasedání schválila rada kraje zaslání tohoto požadavku Asociaci krajů České republiky. Ta oslovila kraj s žádostí o spolupráci při sbírání dat pro rozšíření mýtného systému na silnicích prvních tříd. „Proti zpoplatnění silnice jsme byli od okamžiku, kdy se tento plán na Ministerstvu dopravy objevil. Zmíněný úsek z Jestřebí na hranici kraje totiž mohou řidiči, kteří se chtějí placení mýta vyhnout, objet po krajských silnicích a tím je neúměrně zatěžovat," poukázal hejtman Martin Půta. „Na toto téma jsme jednali s ministrem dopravy a také s předsedou Asociace krajů České republiky již minulý týden. Oba přislíbili, že se budou touto problematikou zabývat. Není to totiž v rámci České republiky ojedinělý případ."

Veřejné toalety ve Skálově ulici jsou uzavřeny

Provozovatel veřejných WC, Technické služby Turnov, informují, že z důvodu karantény zaměstnanců se uzavírají veřejné toalety ve Skálově ulici. Zavřeno bude do odvolání. Dalším nejbližším místem WC je autobusové nádražní Na Lukách nebo na hřbitově na Mariánském náměstí v Turnově.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Harrachov využije uzavření škol k rekonstrukci budovy
Horní Maxov zve na kostel, roubené chalupy i mokřady
Dvacet let oslaví Krajská vědecká knihovna skromně. Kvůli covidu
Turnovská Šperkárna se dočká výměny střešní krytiny
Klapání Roztockého mlýna zastavili až nacisté. Dnes připomíná historii

Nejčtenější články

05.03.: Pozitivních opět víc. Do očkování se v kraji zapojí i praktičtí lékaři
04.03.: Obrazem: V Hostinném natáčeli film Poslední závod
04.03.: Rozhledna Dubecko měla být původně jen vysílač mobilního operátora

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

KP Papír -papírnictví a kancelářské potřeby nabízí široké spektrum papírnických potřeb pro Vaši kancelář, domácnost i do školy.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT