Semilské doteky vody dostaly konkrétnější obrysy

31.10.2012 10:26:49 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

Semilské doteky vody dostaly konkrétnější obrysy

V sále kina Jitřenka v Semilech se konalo ve čtvrtek 25. října další setkání seskupení Atak architekti, vedení města Semily a občanů nad koncepcí budoucího rozvoje centra města s názvem Semilské doteky vody.

Studii prezentovali Atak architekti Jiří Janďourek, Jana Medlíková a jejich spolupracovníci Jiří Žid, Jitka Trevisan a Zuzana Paučová. Třetí prezentace studie byla určitě nejkonkrétnější a nejvíce lidem řekla.

Některé přítomné nadchlo nové řešení hlavního semilského mostu přes Jizeru, kde by se měly rozšířit chodníky a vzniknout jakési nábřeží. Méně reálným se většině zdál vznik Náměstí Ivana Olbrachta před semilským muzeem, kde dnes protíná město hlavní dopravní tepna.

Architekti dále v návrhu řešili i semilský zámek, Palackého sady a možnost koupání v parku Ostrov nebo sportovní areál. Vše je ale zatím pouze koncepce a na realizaci zatím město nemá určené finance.

Nábřeží Jizery v Semilech v současnosti. Archív Atak architekti

Nábřeží Jizery v Semilech v budoucnu. Archív Atak architekti

 

 

 

 

 

 

 

Vlevo nábřeží Jizery v Semilech v současnosti a vpravo jak by mohlo vypadat v budoucnu podle návrhu architektů. Foto: Archív Atak architekti.

„Zdaleka ne vše bude hned. Podstatné ale je, že některé změny jdou velice rychle, jiné chvíli počkají, důležité je vědět směr. Nejhorší je, když něco vybudujete a za pár let zjistíte, že je to špatně, nenavazuje na ostatní a že to musíte odstranit...," uvedl starosta Jan Farský, který dále dodal: „Plýtvání tato studie zamezí. Těším se na realizaci, opravdu máme uprostřed města místa, která jsou nedostupná a neprostupná. Vrátíme je lidem a o to jde."

Rozdělení studie na jednotlivé body:

Studie byla při prezentaci rozdělena na 11 základních bodů podle umístění ve městě a představil ji Jiří Janďourek.

1. Městské nábřeží u mostu

Nábřeží zaujalo mnoho přítomných Semiláků, protože architekti navrhují rozšířit hlavní semilský most přes Jizeru a rozšířit chodník v jakousi promenádu nebo nábřeží.

2. Náměstí Ivana Olbrachta

Tento bod měl v kině nejvíce odpůrců, hlavně kvůli své těžší realizaci. Jedná se totiž o zklidnění části města mezi budovou spořitelny a muzea, to se ale neobejde bez odklonění hlavního průtahu městem.

3. Zámek

Možná nejsnáze splnitelný bod koncepce. Jednalo by se o vizuální otevření semilského zámku - prostříhání stromů a větší propojení s blízkým parkem.

4. Palackého terasy

Jedná se v podstatě prořezání semilského lesoparku od sousoší Antala Staška a Ivana Olbrachta až k bývalému přírodnímu divadlu. Architekti zamýšlejí i nové cesty parkem a nové vchody do něj, k blízkému zámku by měly vést nové schody. „Vznikla by spousta průhledů a lepších výhledů na střed města. Nechtěli bychom pokácet stromy, ale spíše pročistit park od náletů dřevin, které tam nemají co dělat," upřesnil Jiří Janďourek.  

5. Ostrov

Tady je z koncepce patrný vztah k vodě, která park Ostrov obklopuje ze tří stran. Měly by vzniknout nové vstupy k vodě, přechody vody, které nebudou násilné, například položené kameny ve vodě. Měl by vzniknout i lodičkový přívoz. Ve zvláštní koncepci odděleně se bude řešit plovárna a koupání, jenž architekti zamýšlejí ve špici Ostrova.

6. Koupání v Jizeře

Koupání by mělo být u jezu a na obrázcích v koncepci se objevil i bazének pro děti, který by vznikl z dosavadního přírodního dolíku, který už na Ostrově je. U něj by byla jednoduchá plovárna s převlékárnou.

7. Stará Jizera

Starou Jizeru, kterou spíš Semiláci vidí jako náhon, by měly lemovat přechody a ostrůvky přírodního typu. „Měl by zde vzniknout hravý vodní svět," uvedl přesně architekt Janďourek.

8. Tržiště a archív

Měl by se otevřít prostor k vodě, aby lidé měli přístup k jedinečné vyhlídce.

9. Chuchelský potok

Podél potoka by mělo vzniknout přírodní prostředí a opět je zamýšleno zkulturnění a prořezání břehů.

10. Sportoviště

V budoucnu by celý městský sportovní areál měl být volně přístupný. Hřiště na mistrovská utkání by zůstalo oplocené, ale zbourala by se například hospoda Kravín a nová restaurace by vznikla v prostoru nových kabin, které se přesunou blíž k hřišti. Na spodním hřišti chce město obnovit atletické prvky a na jiné místo v areálu by se přesunuly volejbalové a nohejbalové kurty a fotbalové kabiny. Areál bude i volně přístupný a napojený na Luční ulici.

11. Lesopark

Až k bývalému přírodnímu divadlu by měly vzniknout díky prořezům stromů a keřů průhledy. „Chceme rehabilitovat historický lesopark, nikoli jej nějak ničit nebo zmenšit," doplnil Janďourek.

Kompletní koncepce Semilské doteky vody bude v nejbližší době zveřejněna na stránkách města Semily.

Související články k rekonstrukci "zeleného srdce" Semil:

Město Semily upravuje podporu místnímu fotbalovému klubu

Městský stadion v Semilech čekají velké změny

V Semilech zbourají další garáže za zámkem

FOTO: Lávka přes Jizeru je na svém místě, zatím se ale po ní neprojdete

Zelené srdce Semil se mění v Doteky vody

Architekti představili občanům projekt Zelené srdce Semil

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Zdravotní potvrzení od lékaře musí uchazeč o studium doložit i nyní

Žáci devátých tříd, kteří se rozhodli pokračovat ve studiu na střední škole, kde je požadována talentová zkouška, mají termín odevzdání přihlášek do 30. listopadu 2020. Jedná se o všechny umělecké školy a sportovní gymnázia. Podmínkou přijetí ke vzdělání na tyto školy zpravidla bývá také potvrzení dětského lékaře, že je uchazeč ke studiu na vybrané škole zdravotně způsobilý. Tento postup je třeba dodržet i v době, kdy je vyhlášen nouzový stav. Ačkoliv je teprve listopad, děti v posledním ročníku základních škol a jejich rodiče již nyní stojí před nelehkou volbou, jakému studijnímu oboru se bude žák nadále věnovat. Pokud se rozhodli pro střední uměleckou školu nebo sportovní gymnázium, je třeba si pospíšit a přihlášku podat již do 30. listopadu 2020.

Hejtmani pověřili dočasným vedením Rady Asociace krajů Martina Půtu

Stávající místopředseda Rady Asociace krajů ČR Martin Půta povede Radu Asociace krajů do jejího ustavujícího zasedání, na kterém bude zvoleno nové vedení tohoto orgánu. Během dnešní hejtmanské videokonference to odsouhlasilo všech 11 online zúčastněných hejtmanů. Ustavující zasedání Rady Asociace krajů se uskuteční až poté, kdy bude zvolen hejtman v Karlovarském kraji, kde zatím stále probíhá povolební vyjednávání. Představitelé českých a moravských krajů se také shodli na ustavení čtyřčlenné skupiny, která bude jednat s ministerstvem financí, případně s premiérem o kompenzaci propadu příjmů krajů v souvislosti s možným zrušením superhrubé mzdy.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hrad Roimund u Jítravy získal jméno po králi Karlu IV.
Kraje pro bezpečný internet: projekt varuje studenty před nebezpečím
Kvůli ledovce a předpovědi počasí uzavřeli silnici kolem přehrady Souš
Klára Kůželová: Je potřeba pečovat o duši, to nás waldorf učil
Nepřipoutaného řidiče bez řidičáku zastavili policisté v Turnově

Nejčtenější články

21.11.: Řídil nákladní auto v Turnově opilý a narazil do kruhového objezdu
20.11.: V Libereckém kraji klesl počet aktuálně nakažených za týden o 2 tisíce
22.11.: Kopicův statek doplňují osobité plastiky ve skalách

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

ABcomp.cz, s.r.o. - již 16 let se staráme o Vaše problémy s výpočetní technikou.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT