Skauti přivezou Betlémské světlo již potřicáté i do Libereckého kraje

15.12.2018 14:58:49 | Autor: Jana Pekařová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Studenec,Jilemnice,Turnov,Liberecký kraj

Skauti přivezou Betlémské světlo již potřicáté i do Libereckého kraje

V sobotu 15. prosince 2018 si plamínek z Betléma přeberou v Linci skautské delegace z celé Evropy, o den později, 16. prosince, se pak rozšíří po Česku - dobrovolní skautští kurýři ho vlaky rozvezou do všech koutů republiky. I po Libereckém kraji bude putovat tak, aby na Štědrý den rozzářil co nejvíce domácností.

Cestu z Betléma do Rakouska absolvuje vánoční plamínek letecky, zde se pak během slavnostní ekumenické bohoslužby předává skautům z jednotlivých evropských zemí. Letos tato slavnost proběhne v sobotu 15. prosince v Linci, v katedrále Neposkvrněného Početí Panny Marie (Mariendom). Z Rakouska k nám světlo dovezou vlakem skauti z Českých Budějovic a Plzně.

V neděli 16. prosince 2018 ráno se pak vánoční plamínek díky skautským dobrovolníkům rozšíří po celé republice - rozvoz probíhá již tradičně po vlakových trasách.

V neděli 16. 12. také proběhne slavnostní přivítání Betlémského světla ve třech katedrálách: v Brně na Petrově v 9 hodin, v Praze u svatého Víta a v Olomouci u svatého Václava v 10 hodin.

„Mottem letošního Betlémského světla, které odkazuje na klíčovou myšlenku zakladatele skautingu lorda Baden-Powella, je »Mír potřebuje rozmanitost - společně pro tolerantní společnost«. Věřím, že Betlémské světlo v tomto může jako jeden ze symbolů míru a porozumění mezi národy pomoci," říká skautský vedoucí Jan Svoboda, celostátní koordinátor akce.

Skauti v Libereckém kraji chystají mnoho doprovodných akcí spojených s rozvážením Betlémského světla. „Některá skautská střediska budou světlo roznášet mezi lidi, jiné budou hlídat jeho plamínek jak v kostelech, tak ve skautských klubovnách," zve všechny na akce spojené s rozvážením Betlémského světla předseda Krajské rady Junáka - Českého skauta, z.s. Libereckého kraje Ondřej Peřina a dodává: „Vrcholem akcí spojených s Betlémským světlem jsou živé betlémy, které na některých místech v Libereckém kraji skauti zorganizují."

Betlémské světlo do Česka skauti přiváží již potřicáté. Myšlenka vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do desítek zemí světa. Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se jeho rozdávání stalo součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem. Do tehdejšího Československa se Betlémské světlo dostalo až po pádu komunistické vlády a v rukou exilových skautů putovalo v prosinci 1989 až pod sochu sv. Václava v Praze.

Letošním Dítětem světla je jedenáctiletý skaut Niklas Lehner z Horního Rakouska, který si Betlémské světlo převzal na konci listopadu v jeskyni narození Krista.

Partnery Betlémského světla jsou České dráhy a Český rozhlas. Celou akci připravuje brněnské skautské středisko Řehoře Mendla s pomocí stovek skautských dobrovolníků a dobrovolnic po celé zemi.

Informace o Betlémském světle najdete na www.betlemskesvetlo.cz, v sekci Místní akce jsou uvedeny další detaily o dění v jednotlivých krajích.

NĚKTERÉ AKCE V KRAJI

ČESKÁ LÍPA
16. 12. od 12.00 do 18.00 - skautská klubovna Česká Lípa (Moskevská 685/30)

ČESKÝ DUB
24.12., radnice, 13.30 - 15.00
kontakt: vlado.tvrznik@seznam.cz

HODKOVICE
24.12., radnice, 14.00 - 15.30
kontakt: vlado.tvrznik@seznam.cz

JABLONEC NAD NISOU
neděle 23. 12. v kostele na Horním náměstí v Jablonci nad Nisou v čase od 9-12 a 13-17

JILEMNICE
neděle 23. 12. 2018 od 9.30 do 12.00 - náměstí v Jilemnici, živý Betlém, případně kostel sv. Vavřince po Půlnoční mši svaté

LIBEREC
Liberečtí skauti ze střediska Ichthys pojedou vlakem pro Betlémské světlo. Štafetu přeberou v 13:00 v Železném brodě (vlak R1270, Ještěd). Světlo bude přivezeno do Liberce a umístěno na Arciděkanství Liberec (tam si pro něj mohou chodit lidi a o Vánocích bude k dispozici v kostelích).
kontakt: Jakub Cvejn, 722533599,  jakub.cvejn14@seznam.cz

NOVÝ BOR
Rozdávání Betlémského světla 23.12. od 14:00 do 17:00
před kostelem Nanebevzetí Panny Marie na nám.Míru
skauti budou v daný čas rozdávat betlémské světlo všem příchozím zájemcům.
doprovodným programem: společné zpívání vánočních koled od 15:00, drobné občerstvení

STUDENEC
sobota 22.12.2018, podvečer - v menších skupinkách budou skauti chodit po obci a lidem přímo nosit Betlémské světlo domů.  
kontakt: Jan Kuřík - br. Dub 721 716 525 , jankurik@gmail.com

TURNOV
neděle 23. 12. 2018
náměstí Českého ráje - od 17 hodin, živý betlém, předání výtěžku ze stánku Pro dobrou věc

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Přes 75 tisíc přispěli Turnováci pro Vítka, Sama a Lukáše!
Vánoční řemeslnické trhy proběhly v Turnově již podvacáté
Kulturní akce v Pojizeří a v Krkonoších od adventu až do Nového roku
Chystané vánoční akce skautského střediska Štika Turnov
Stánek Pro dobrou věc opět otevře vaše srdce

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

Upozornění na odtlakování části plynovodu v Přepeřích

Ve středu 19. června v době od 8 do 11 hodin dojde z provozních důvodů k odtlakování části VTL plynovodu DN 500 Přepeře - Paceřice, na kterém bude probíhat plánovaná oprava. Odtlakování bude probíhat řízeně odfukem na trasovém uzávěru v katastru obce Čtveřín na parcele č. 265/1 (u rychlostní silnice R10 směr Turnov - Praha). Odtlakování probíhá za trvalého dozoru pracovníků Gridservices s.r.o. Odtlakování je doprovázeno zvýšeným hlukem v okolí a může být cítit zápach zemního plynu v ovzduší, který není nijak nebezpečný

Horská služba opět proškolila strážce KRNAP

Strážci Krkonošského národního parku jsou v terénu každý den a mohou být prvními, kteří se dostanou ke zraněnému nebo lékařskou pomoc vyžadujícímu turistovi. Proto Správa KRNAP již poněkolikáté požádala kolegy z Horské služby Krkonoše o školení první pomoci. Takové školení proběhlo v minulých dnech na Vosecké boudě. „Během dvoudenního školení se čeští i polští strážci zaměřili na základní první pomoc," řekl vedoucí Terénní služby Správy KRNAP Jiří Marek. „Nacvičili jsme postupy při úrazu v horách, udržení základních životních funkcí, zastavení masivního krvácení, resuscitaci, postupy při alergických reakcích, diagnostiku hypoglykemie, ale také na správnou komunikaci s Horskou službou a záchranáři obecně," doplnil.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Výstavba stacionáře v turnovském MŠ a ZŠ Sluníčko probíhá za provozu
Soutěž ve sběru papíru a baterií v Turnově znovu vyhrála ZŠ Mašov
I.A třída: Lomnice, Semily i Horní Branná na závěr vyhrály
Hrad Valdštejn opět oblehli husité
FOTO: Amfora hrála se Železným Brodem smírně 7:7

Nejčtenější články

16.06.: Přehled fotbalových výsledků 14. jarního kola
18.06.: FOTO: Amfora hrála se Železným Brodem smírně 7:7
16.06.: SDH Semily I mají další zápis v knize rekordů

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Jablonecká Lékárna U Anděla nabízí široký sortiment léků, potravin pro zvláštní výživu, dermokosmetiky, homeopatických přípravků a další.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT