Turnov chce bojovat za svůj okres

01.09.2016 21:04:23 | Autor: TZ města Turnov | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Turnov chce bojovat za svůj okres

Občané Turnova po letech opět slyší o možném vzniku okresu Turnov. Územně správní členění státu se dostalo opět do hledáčku nejen místním občanům, ale také Ministerstvu vnitra České republiky.

Z důvodu dlouhodobých strategií rozvoje veřejné správy bylo opět po letech oprášeno dokončení reformy státní správy. Zásadním problémem je dosavadní existence dvou koncepčně nesouladných územních členění státu. První z nich vychází ze zákona přijatého již v roce 1960, který příliš nerespektoval historické a územní rozdělení státu. Vzniklo členění na kraje, kterými je myšleno Severočeský kraj, Východočeský kraj a další. Nižším stupněm členění bylo na okresy a následně obce. Turnov tak ztratil statut okresního města a patří pod Semily. Postupem času začalo docházet na myšlenku jiného uspořádání státu, a tak se v roce 2003 stává Turnov obcí s rozšířenou působností pro celou spádovou oblast. V platnosti je nové územní členění státu, které vychází z nového rozdělení na kraje, tedy dnešní Liberecký, Středočeský a další. Nižším stupněm jsou obce s rozšířenou působností a pod nimi jsou jednotlivé obce.

Bohužel se stalo, že nové rozdělení státu nezrušilo původní členění z roku 1960. Ačkoli byly zrušeny okresní úřady, tak okres jako územní celek byl zachován. Z toho plynou současné problémy pro 33 obcí v celé České republice. Tyto obce představují neskladebnost ve veřejné správě, protože spadají do více správních obvodů. Jedná se o to, že v obci s rozšířenou působností (ORP) Český Brod leží 4 obce z okresu Nymburk, v ORP Tanvald je 1 obec z okresu Semily, v ORP Jihlava je 1 obec z okresu Havlíčkův Brod, v ORP Stod leží 9 obcí z okresu Domažlice, v ORP Valašské Klobouky jsou 2 obce z okresu Vsetín a konečně Turnov, kde je 13 obcí v okresu Liberec a další 3 obce v okresu Jablonec nad Nisou. U některých z vyjmenovaných neskladebních příkladů je možné situaci vyřešit drobnou změnou ve vyhlášce, avšak Turnov bude třeba vyřešit zásadnější změnou právě z důvodu příslušnosti ke třem okresům, z nichž dva patří do Severočeského kraje (Jablonec nad Nisou, Liberec) a jeden (Semily) do kraje Východočeského.

Snaha o dokončení státní správy je v současnosti v jednání Rady vlády a Ministerstva vnitra. Byla zřízena komise při Ministerstvu vnitra, která měla zpracovat a navrhnout optimální řešení současného stavu, v níž mělo město Turnov také své zastoupení. K dispozici byly 4 varianty, které počítali s různými scénáři. Komise nakonec doporučila pracovní skupině Rady vlády pro veřejnou správy variantu č. 2, která by zrušila staré kraje (Severočeský, Východočeský,...) a nechala pouze kraje nové (Liberecký, Středočeský, Královehradecký a další). V této variantě se dále počítá, že by zůstalo další členění na okresy, ale i na ORP a následně obce. Podmínka je však, že obce v ORP musí patřit pouze pod jeden okres. Z toho vyplývá, že 33 obcí v České re-publice bude čekat nějaká změna.

Město Turnov proto stále bojuje o prosazení okresu Turnov, které by vyřešilo největší anomálii v České republice velice efektivně, a finančně by tolik nezatížila státní správu. Na konci července proběhla schůzka starosty Ing. Tomáše Hockeho s hejtmanem Martinem Půtou, které byly účastny i náměstkyně ministerstva vnitra Mgr. Jana Vildumetzová a paní starostka Lena Mlejnková ze Semil.

Na setkání se projednávaly varianty dokončení reformy, kde kromě vzniku nového okresu Turnov zazněla i možnost přesunutí celého ORP pod jeden okres, kterým by s největší pravděpodobností byl Liberec. „Tato varianta nepřipadá v úvahu pro část starostů z našeho ORP a pro hejtmana Martina Půtu, který nechce připustit nevyváženost velikostí okresů oproti ostatním v Libereckém kraji," zdůraznil Tomáš Hocke.

Ve hře také zůstává i varianta, že se zásadně nezmění nic. „My však neustoupíme od požadavku mít v Turnově úřady, po kterých dlouhodobě voláme jako je Česká správa sociálního zabezpečení, pracoviště Krajské hygienické stanice Libereckého kraje nebo například Katastrální úřad s úředními hodinami alespoň jeden den v týdnu," uvedl starosta Hocke.

„V současnosti shromažďujeme usnesení zastupitelstev obcí z našeho ORP jako vyjádření podpory pro ar-gumentaci pro další vyjednávání," řekl starosta Turnova. Současná spádovost členění státní správy je pro většinu občanů nepřehledná. Příkladem může být situace na Sychrově, který patří pod ORP Turnov. Pro část věcí musí do Liberce a další věci vyřídí obyvatelé Sychrova pouze v Hodkovicích pod Mohelkou. Další příklad můžeme naleznout v obci Tatobity, které také patří pro ORP Turnov, ale své záležitosti jsou nuceni obyvatelé Tatobit vyřizovat v Semilech nebo dokonce v Lomnici nad Popelkou.

Pro zajímavost tajemník Městského úřadu Turnov Ing. Miroslav Šmiraus ještě uvedl, proč například ještě existují původní „staré" kraje: „Soudní systém se nepřizpůsobil novému administrativnímu členění krajů a stále se řídí podle původního zákona z roku 1960. Jejich spádovost je tak určovaná podle krajů. U nás tak nastává problém, kdy obce spadající pod okres Liberec a Jablonec nad Nisou patří pod kraj Severočeský, ale obce s okresem Semily pod kraj Východočeský. To znamená, že obce spadající pod Turnov jako obec s rozšířenou působností se odvolávají na různé krajské soudy. Pro Severní Čechy je krajský soud v Ústí nad Labem a pro Východní Čechy je v Hradci Králové."

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj hledá Památku roku pro letošek. Nominace přijímá do 30. dubna

Již jen několik dní je možné přihlásit se do devátého ročníku soutěže Památka roku 2023 Libereckého kraje; termín vyprší 30. dubna. Soutěž, jejímž cílem je upozornit na úspěšné obnovy kulturních památek a poukázat na ojedinělé stavby v našem regionu, vypisuje Liberecký kraj. „Skutečně velice stojíme o to, aby se nám hlásilo co nejvíce majitelů úspěšných obnov památek. Jejich obnovy jsou inspirací příkladem pro ostatní majitele," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovního ruchu Libereckého kraje. Předchozí článek

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V semilském muzeu připomenou 100. výročí narození Lubo Králíčka
Turnovská Špéra a Pulpur spojily síly a vznikla mísa Opulens
Jablonec nad Nisou je podle ankety opět pro podnikání zaslíbený!
Krkonošské louky mohou dál rozkvétat
Ensemble Flair a Jan Rokyta rozsvítí Fabriku 1861

Nejčtenější články

24.04.: Halu lomnického muzea rozezní trampská muzika
24.04.: Jaké chystají investice v Harrachově v roce 2024?
23.04.: Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT