Turnov vstoupil do florbalového play down s Plzní dvěma porážkami

07.03.2018 16:15:33 | Autor: TJ Turnov a Petr Ježek | Rubrika: SPORT | Obce: Turnov

O víkendu započali turnovští florbalisté nelehký boj v sérii o udržení Národní ligy proti Plzni. Na hřišti soupeře se jim však, i přes nadějné výkony, nepodařilo bodovat, a v sérii hrané na tři vítězná utkání tak vede Plzeň 2:0.

O mnoho lépe se o víkendu dařilo dívčím týmům. Juniorky na domácí palubovce vyhrály obě utkání a tím si upevnily třetí příčku v tabulce. Vítězně ze svých zápasů vyšly také starší žákyně.

Národní liga

1. zápas: FBC Plzeň - TJ Turnov 4:3p (0:0, 1:1, 2:2 - 1:0)

V Plzni začala v sobotu série o udržení, nesoucí název play down a podobně jako v play off, i zde musí úspěšný tým zvládnout zvítězit ve třech utkáních. Důležitost utkání se projevila hned v prvních minutách, ve kterých ani jeden ze soupeřů nechtěl inkasovat jako první, Dramatických momentů tak na hřišti bylo pomálu. Až v závěru první třetiny se domácí dostali do souvislejšího tlaku, kterému však turnovští dokázali odolat. Na první branku se tak v Plzni čekalo až do 35. minuty, kdy se z nařízeného trestného střílení nemýlil Sekyra, a poslal tak Turnov do vedení. Náskok však zelenočerným vydržel jen pár sekund a domácí záhy skóre dorovnali. Následně musel Turnov ubránit vyloučení Vitáska, čímž bylo konto dramatických momentů druhé třetiny vyčerpáno.

Do třetí třetiny vstoupili lépe domácí, kteří zasypali turnovského brankáře Švece sprškou střel a i díky němu bylo skóre stále 1:1. Turnov plzeňský nástup ustál bez inkasované branky a ve 47. minutě dostal výhodu přesilové hry, kterou se mu zásluhou Vitáska podařilo přetavit ve vedoucí branku. I v tomto případě však mělo turnovské vedení jepičí život a o minutu později byl stav znovu vyrovnaný, tedy 2:2. Přestože měli nadále herní převahu domácí, byl to paradoxně znovu Turnov, který šel do vedení. Na konci 52. minuty se prosadil Vojtěch Palatínus a jeho tým tak měl nakročeno k prvnímu bodu v sérii. Plzeňští ovšem dokázali v 56. minutě svůj tlak využít ke vstřelení vyrovnávací branky a za stavu 3:3 tak poslat utkání do prodloužení. V nastavení se oba týmy znovu soustředili především na obranu, ta turnovská však povolila po třech minutách a domácí Plzeň si tak po vítězné brance připsala první bod v sérii za výhru 4:3.

Komentář trenéra domácích pana P. Strejčka: „Po trpělivém a týmovém výkonu, se radujeme z vítězství, po emočně vypjatém utkání. Děkujeme soupeři a divákům za skvělou atmosféru."

Komentář kapitána hostí Š. Matěchy: „Vyrovnané utkání bylo vidět, že jde oběma týmům o hodně, bohužel jsme udělali o jednu chybu více než domácí a ty zaslouženě vedou 1:0 v sérii."

Branky: 35. Rybnikár, 48. Válka, 56. Nicklas, 63. Zábran - 35. Sekyra, 47. Vitásek, 52. V. Palatínus. Rozhodčí: John - Starý; vyloučení: 4:1; využití: 0:1. Zásahy brankářů: Ščurko 31 - Švec 16.

2. zápas: FBC Plzeň - TJ Turnov 8:5 (2:2, 4:2, 2:1)

Oproti sobotnímu utkání ani jeden z týmu góly nešetřil. Domácí, hnáni výhrou z prvního dne, vstoupili do utkání aktivněji a v polovině 9. minuty se tak zaslouženě dostali do vedení. Turnov se ovšem dokázal rychle oklepat a z nabídnuté přesilové hry dokázal o čtyři minuty později vyrovnat přesilovkový střelec Vitásek. Na konci patnácté minuty mohl poslat svůj tým do vedení Sekyra, oproti sobotě ovšem nedokázal trestné střílení proměnit. V následné hře čtyři na čtyři, po vyloučeních na obou stranách, byli nejprve úspěšnější domácí, kteří se na konci 16. minuty vrátili zpět do vedení. Turnov však zásluhou svého kapitána Matěchy dokázal znovu bleskově odpovědět a smírným výsledkem 2:2 také první třetina skončila.

Vstup do prostřední části patřil Turnovu, který dokázal využít nedisciplinovanosti domácích a v čase 21:33 se zásluhou Vitáska dostal poprvé v utkání do vedení. Zbytek druhé třetiny ovšem patřil domácím, kteří čtyřmi góly v řadě výrazně překlopili vývoj utkání na svoji stranu. Florbalisté ze srdce Českého ráje se dokázali prosadit až v závěru třetiny, kdy se z trestného střílení prosadil Matěcha.

Plzeň do závěrečné části vstupovala s vedením 6:4, které měli Turnovští v plánu rychle smazat. Tato myšlenka však začala mít trhliny hned ve druhé minutě, kdy domácí přidali sedmou branku. Turnovu mohla pomoci následná pětiminutová přesilovka, ve které se sice podařilo dostat domácí pod tlak, ovšem bez gólového efektu. Ve zbytku utkání si Plzeň již nenechala pracně vytvořený náskok sebrat a vítězství si zkušeně pohlídala. Oba týmy si pak ještě připsaly po jednom přesném zásahu, čímž dodaly výsledku konečnou podobu. Po výhře 8:5 se Plzeň ujala vedení v sérii 2:0.

Komentář trenéra Turnova Jaroslava Markse: „Zápas jsme si prohráli ze začátku druhé třetiny, kdy jsme v rychlém sledu inkasovali rychlé branky, domácí pak náskok zkušeně pohlídali. Máme týden na to, abychom se dali dohromady a ještě jednou sem přijeli."

Komentář trenéra domácích Strejčka: „Rozhodujícím momentem utkání byla vítězná druhá třetina, kterou jsme zvládli, soupeřovi jsme pak už nedovolili vrátit se do zápasu a výsledek jsme si na konci již pohlídali. Musíme se pro příště vyvarovat velkému počtu vyloučení."

Branky: 9. Rybnikár, 16. Nicklas, 23. Válka, 24. Rybnikár, 26. Fencl, 28. Rybnikár, 42. Válka, 55. Válka - 12. Vitásek, 17. Matěcha, 22. Vitásek, 39. Matěcha, 59. V. Palatínus. Rozhodčí: Kapr - Tichý; vyloučení: 6 + Calta 5:4; využití: 0:3. Diváků: 82. Zásahy brankářů: Ščurko 22 - Švec 26.

Odvetná utkání se hrají v hale TJ Turnov v pátek 9. 3. od 20.45 a v sobotu 10. 3. od 18.00.

Liga starších žákyň

Turnaj Raspenava (sobota 3. března): TJ Turnov - Vopice SFBK Frýdlant 6:4, 1. FBC DDM Děčín IV - TJ Turnov 2:2, TJ Turnov - FBC Liberec 16:6.

2. liga juniorek

Turnaj Turnov (neděle 4. března): TJ Turnov - FBC Šluknovsko Česká Lípa 8:5, BK Real Roudnice n. L. - TJ Turnov 0:11.