Zářijové akce Gymnázia Ivana Olbrachta

01.09.2019 20:52:04 | Autor: Gymnázium Ivana Olbrachta | Rubrika: ŠKOLSTVÍ | Obce: Semily

Zářijové akce Gymnázia Ivana Olbrachta

Přinášíme vám zářijový program Gymnázia Ivana Olbrachta v Semilech. Informace jsou určeny především studentům a rodičům, ale některé jsou určitě zajímavé i pro veřejnost.

Školní rok 2019/2020 bude zahájen v pondělí 2. září. Nejprve se žáci sejdou ve třídách se svými třídními učiteli. Od 8:30 hod. bude následovat shromáždění pedagogů a žáků v aule gymnázia. V dalších dnech začne výuka podle rozvrhu, který je již připraven.

Gratulujeme všem studentům primy a 1. ročníku k jejich výkonu u přijímacích zkoušek a přejeme jim hodně úspěchů ve studiu. V prvním ročníku čtyřletého a osmiletého studijního cyklu zahájí studium pravděpodobně celkem 51 nových žáků. Třídní profesorkou primy osmiletého gymnázia bude paní Mgr. Petra Pekárková, třídním profesorem 1. ročníku čtyřletého gymnázia bude pan Ing. Luboš Hlava. Do třídy 2. ročník byla v rámci přijímacího řízení na jednoroční studijní program zařazena Napassawan Phundech z Thajska, která bude studovat na semilském gymnáziu v rámci mezinárodních a mezikulturních dohod. V minulých letech u nás úspěšně absolvovali studijní programy studenti z Itálie, Japonska, USA, Venezuely, Francie a dalších zemí. Podporujeme zahraniční studijní programy i pro naše studenty. Celkem 4 naši studenti (všichni ze septimy) už vyjeli do USA a Kanady. Budou umístěni v hostitelských rodinách a budou navštěvovat střední školy v místě svého dočasného pobytu.

Zhodnocení předchozích akcí:

Setkání českých a německých studentů

Ve dnech 24. - 26. 6. 2019 proběhlo setkání českých a německých studentů na německé straně Krušných hor ve městě Annabergu v rámci projektu, který se týká přeshraničních památek světového dědictví UNESCO. Naši školu reprezentovaly studentky třídy kvarta - Ema Brillová, Anna Marie Jelínková a Pavlína Petráčková v doprovodu Mgr. Markéty Kubíkové. Setkání se zúčastnili studenti tří českých (Gymnázium Mladá Boleslav a PHG gymnázium Praha) a dvou německých škol (Oberschule Eibenstock a Hufeland-Oberschule Plauen), celkem 14 studentů se svými kantory. Podstatou všech tří dnů bylo vytvořit a natočit videa týkající se památek ve městě Annaberg a přiblížit krásu Krušných hor se svým kulturním dědictvím důlního průmyslu. K tomu studentům napomohli tři rodilí mluvčí, kteří se jakýmkoli způsobem setkali či pracovali v místním prostředí dolů. Studenti navštívili kostel svaté Anny a prošli si důl Markuse Rohlinga s výkladem bývalého zaměstnance dolu. Později byli rozděleni do tří skupin, ve kterých vytvořili videa s rodilými mluvčími a následně je za pomoci filmařů zpracovali. Tři dny intenzivní práce byly odprezentovány poslední den a následně předány filmařům, kteří co nejdříve zpracují vše a dají k dispozici na stránkách projektu. Díky těmto videím se o krásách Krušných hor budou moci poučit lidé na celém světě. Studenti si pobyt velmi užili a navázali nová přátelství.

Investiční akce a opravy

V průběhu hlavních prázdnin byly realizovány naplánované investiční akce a proběhly rovněž nezbytné opravy. Přehled těchto prací včetně informace o vynaložených finančních prostředcích budou uvedeny v dokumentu „Výroční zpráva o činnosti školy za školní rok 2018-2019". Kromě běžné údržby byly např. vymalovány vybrané prostory školy, novou podobu má kancelář hospodářky a účetní školy (nový koberec, úpravy elektrických rozvodů, vymalování), proběhly nezbytné revize v budově školy apod. Nejrozsáhlejší akcí bylo zahájení rekultivace severní části pozemku školy (vykácení náletových dřevin, úprava pozemku). Do budoucna plánujeme v tomto místě odpočinkovou zónu.

Zářijové akce gymnázia:

Opravné zkoušky

Opravné ústní zkoušky profilové části maturit v podzimním termínu 2019 byly ředitelem školy vyhlášeny hned na pondělí 2. září od 12:00 hodin. Maturitní zkoušky vykoná jedna studentka, které přejeme hodně úspěchů.

Adaptační kurz

Studenti primy a 1. ročníku se od 4. do 6. září zúčastní adaptačního kurzu. Náplní kurzu budou hry a soutěže vedoucí k poznání nových spolužáků a jejich vzájemné spolupráci. Cílem kurzu je stmelení nových třídních kolektivů a odstranění nežádoucích vlivů vznikajících při formování nového kolektivu. Kurzu se aktivně zúčastní a pedagogický dozor budou vykonávat Mgr. Martin Krajíc, Mgr. Petra Pekárková, Mgr. Stanislav Ulvr a Ing. Luboš Hlava. (ULV)

Den prevence

V pátek 20. září pořádá Pedagogicko-psychologická poradna Semily na Kozákově od 9 do 12 hodin akci s názvem Den prevence. Letošním tématem je zdravý životní styl. Den prevence je určený pro žáky prvního stupně ZŠ z okolí Semil, kterým se bude na interaktivních stanovištích věnovat pět studentů GIO společně s pracovnicemi Pedagogicko-psychologické poradny v Semilech.

Republikové kolo OVOV

Ve dnech 4. až 6. září proběhne v Brně republikové kolo OVOV (Odznak všestrannosti olympijských vítězů). Z našich studentů postoupil z krajského kola Adam Malý (kvarta). Pro Adama je to jeho třetí a zároveň poslední účast na republikovém finále. Věříme, že opět zaútočí na nejvyšší příčky.

Sportovní kurz

Tradičního sportovního kurzu se od 9. do 13. září zúčastní studenti 3. ročníku a septimy. Prožijí týden plný sportovních her, plavby na lodích, běhání po lese s mapou a buzolou a dalších zajímavých činností. Ubytováni budou v rekreačním objektu Sv. Kateřina nedaleko města Hostinné. Instruktory kurzu budou učitelé Krajíc, Berka, Hlava a Rambousek. Přejeme jim pěkné počasí a úspěšný průběh kurzu.

Klimatické změny

V úterý 17. září navštíví školu pan RNDr. Jan Piňos, který je odborníkem na klimatické změny. Vybraní studenti (zejména ze semináře z biologie, semináře zeměpisu a další zájemci) budou mít možnost debatovat o oteplování planety, krajině, lesích a vodě, energii a jiných naléhavých ekologických tématech, např. také o marnotratném plýtvání a ignorování dobrých řešení a o tom, co může udělat každý pro lepší kvalitu života nás všech. Po úvodu formou přednášky očekáváme bohatou a otevřenou diskuzi. Seminář je plánován na 8. a 9. vyučovací hodinu a je považován za alternativní výuku.

Malé evropské jazyky

Na setkání přidružených škol UNESCO (22. až 24. září ve Znojmě) budeme prezentovat náš červnový projekt k tématu „Malé evropské jazyky". Téma vyhlásilo vedení projektu ASP-net přidružených škol UNESCO s konkretizací „Jazyk a tradice Lužických Srbů" (Lausitzer Sorben). V rámci projektu jsme navštívili nejdůležitější instituce Lužických Srbů ve městě Budyšín (Bautzen), ve Spolkové zemi Sasko (Sachsen). Budyšín je centrem Horní Lužice (Oberlausitz), kde žije slovanská menšina - Lužičtí Srbové. 4. června se vydala skupina 19 studentů s Mgr. Vojtovou a Ing. Štěpničkou vlakem do Budyšína. Dopoledne jsme navštívili gymnázium (Serbski gymnazij), kde se vyučuje v lužické srbštině a v němčině. Paní zástupkyně nám vysvětlila systém vyučování, studenti, kteří se učí česky, nám prezentovali informace o Budyšíně v češtině, lužické srbštině i němčině. Poté byli studenti rozděleni do skupinek a pomocí hry „Šulska rallye" prozkoumali školu a internát. Po krátké přestávce v aule školy jsme se prošli do centra města, kde se nachází nakladatelství vydávající noviny, časopisy i knihy. Pobesedovali jsme se šéfredaktorem novin „Serbske Nowiny", v nichž byl druhý den uveřejněn článek o naší návštěvě, a prohlédli jsme si knihkupectví. Naší další zastávkou bylo sídlo lužickosrbských spolků „Haus der Sorben/ Serbski dom", tam jsme v Srbském kulturním informačním centru vyslechli informace týkající se rozhlasového vysílání a tradic (kroje, zvyky,...). Před odjezdem domů nám zbylo i trochu času na prohlídku centra města a ochutnání „Curry Wurst" a „Eis".

Putování literabusem

Tradiční putování literabusem, určené především studentům literárního a společenskovědního semináře, se letos uskuteční v úterý 24. září. Tentokrát se vydáme po stopách Jana Wericha a Osvobozeného divadla. Náš program zahájíme v semilském kině Jitřenka projekcí celovečerního filmu z dílny Voskovce a Wericha. V Praze pak navštívíme Werichovu vilu na Kampě, kterou nás provede znalec života a díla Jana Wericha publicista František Cinger. A večer zhlédneme představení v Divadle Na zábradlí Korespondence V + W, po němž proběhne diskuse s jeho tvůrci. Podle časových možností bude program doplněn návštěvou dalších míst spojených s tvůrci Osvobozeného divadla.

Excelence středních a základních škol

Ve školním roce 2019-2020 předpokládáme stejně jako v minulosti hojnou účast našich studentů v různých soutěžích a olympiádách. Také v loňském školním roce byli naši studenti velmi úspěšní v programech „Excelence středních škol" i „Excelence základních škol" (týká se odpovídajících ročníků víceletých gymnázií); oba programy vyhlašuje MŠMT. Kompletní přehled výsledků zveřejníme také ve „Výroční zprávě o činnosti školy za školní rok 2018-2019".

Na říjen mj. připravují:

v sobotu 5. října 2019 se uskuteční 39. ročník pochodu maturantů

Související články:

FOTO: Jak probíhal zájezd studentů GIO do Anglie 2019

Lucas Brun z Francie hodnotí rok na gymnáziu Ivana Olbrachta

Co jste zmeškali na gymnáziu v červnu?

Více o dění na školách v Pojizeří najdete v rubrice ŠKOLSTVÍ

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj hledá Památku roku pro letošek. Nominace přijímá do 30. dubna

Již jen několik dní je možné přihlásit se do devátého ročníku soutěže Památka roku 2023 Libereckého kraje; termín vyprší 30. dubna. Soutěž, jejímž cílem je upozornit na úspěšné obnovy kulturních památek a poukázat na ojedinělé stavby v našem regionu, vypisuje Liberecký kraj. „Skutečně velice stojíme o to, aby se nám hlásilo co nejvíce majitelů úspěšných obnov památek. Jejich obnovy jsou inspirací příkladem pro ostatní majitele," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovního ruchu Libereckého kraje. Předchozí článek

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V semilském muzeu připomenou 100. výročí narození Lubo Králíčka
Turnovská Špéra a Pulpur spojily síly a vznikla mísa Opulens
Jablonec nad Nisou je podle ankety opět pro podnikání zaslíbený!
Krkonošské louky mohou dál rozkvétat
Ensemble Flair a Jan Rokyta rozsvítí Fabriku 1861

Nejčtenější články

24.04.: Halu lomnického muzea rozezní trampská muzika
24.04.: Jaké chystají investice v Harrachově v roce 2024?
23.04.: Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT