Červencová návštěvnost hradů a zámků je milým překvapením

06.08.2023 18:04:55 | Autor: Lucie Bidlasová, pjs | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Český ráj,Turnov,Liberecký kraj

Červencová návštěvnost hradů a zámků je milým překvapením

Červencová návštěvnost objektů ve správě NPÚ, ÚPS na Sychrově je příznivější, než v uplynulých letech, byť nedosahuje čísel před covidovým obdobím - absolutním skokanem je hrad Kunětická hora na Pardubicku, který jen za červenec navštívilo přes jedenáct tisíc návštěvníků, dobře si vedly i Trosky v Českém ráji.

Druhá polovina prázdnin se ponese ve znamení hudebního léta na Kuksu, setkání veteránů v Ratibořicích, slavností na Náchodě a Hrádku u Nechanic, nočních prohlídek na Hrubém Rohozci, rytířů na Bezdězu, Skotů na Sychrově - pomyslným vyvrcholením léta je Hradozámecká noc.

„Jsem velmi rád, že právě Kunětická hora je naším rekordmanem - je vidět, že se zde stavební obnovy povedly a zvýšily zájem o tuto památku. Ten jsme zaznamenali již v roce 2021 při zpřístupnění obnoveného Jurkovičova paláce, kde jsou ovšem prohlídky organizované, tedy početně limitované. V květnu letošního roku jsme návštěvníkům představili rekonstruovaný hradní palác s dosud nepřístupným severním křídlem s unikátní vyhlídkou a zájem převýšil naše očekávání. Kunětická hora se stává naším východočeským Karlštejnem," hodnotí návštěvnický zájem Miloš Kadlec, ředitel NPÚ, územní památkové správy na Sychrově, do jehož gesce hrad spadá.

Na Liberecku překonal loňskou červencovou návštěvnost o více jak tisíc návštěvníků hrad Trosky (za červenec přes 27 tisíc návštěvníků), na Královéhradecku se vyššímu zájmu těší zámek Hrádek u Nechanic (letos přes 7,5 tisíce návštěvníků za červenec oproti loňským 5,5), který je také letošní vlajkovou lodí projektu Po stopách šlechtických rodů: Harrachové - vznešenost zavazuje. Právě Harrachům bude patřit také Hrádkozámecká Hradozámecká noc, která letos vychází na sobotu 26. srpna a jejímž centrem bude již zmiňovaný Hrádek u Nechanic. Prohlídku zámku bude v uvedený den možné absolvovat do 13. hodiny, aby následně své brány otevřel s bohatým večerním a nočním programem od 17 hodin.

I v letošní vrcholící sezoně se Národní památkový ústav snaží vyjít vstříc potřebám návštěvníků a na vybraných objektech není zavírací den - i v pondělí je tak možné navštívit hospitál Kuks a jeho bylinkovou zahradu, zámek Ratibořice a Rudrův mlýn, na Liberecku zámek Sychrov se všemi prohlídkovými okruhy včetně prohlídky s princeznou a výstavou České dějiny. Denně jsou v srpnu přístupné i ikonické Trosky, kde je nachystán i doprovodný večerní program. Naopak drobná úprava návštěvní doby čeká návštěvníky zámku Hrubý Rohozec u Turnova, kdy od srpna bude poslední prohlídka vycházet v 16 hodin, oproti původní 17. hodině.

Rozsáhlá stavební obnova (IROP) pokračuje na zámku Litomyšl, základní prohlídkový okruh Zámek za Valdštejnů je ale návštěvníkům k dispozici a za červenec si zámek prohlédlo přes šest tisíc návštěvníků - děkujeme za respektování omezení pohybu v areálu. Na zámku v Náchodě rozšířili informační systém v celém zámeckém komplexu, jsou zde nově umístěna i pítka pro psy. Z důvodu rekonstrukce je změněna přístupová cesta na hrad Grabštejn - prosíme návštěvníky o využívání zelené turistické trasy, podrobnosti jsou uvedeny na webu hradu.

V sobotu 19. srpna se na zámku Sychrov konají tradiční Skotské hry, zámek i zahrada budou v tento den přístupné pouze pro návštěvníky Skotských her. Sychrovský zámek a jeho zahrada se staly dějištěm mnoha koncertů a divadelních představení, z těchto důvodů bude zámecká zahrada uzavřena i ve dnech 5. 8. (koncert Heleny Vondráčkové) a 25. 8. (koncert Chinaski).

Během celého srpna nabízí správy objektů bohatý doprovodný program, pro rodiny s dětmi jsou nabízeny zkrácené prohlídky uzpůsobené právě těm nejmladším návštěvníkům - tyto extra prohlídky jsou realizovány na Sychrově, Hrubém Rohozci, Frýdlantě, Zákupech, Grabštejně, na Královéhradecku na Hrádku u Nechanic, a na Náchodě, na Kuksu si dětští návštěvníci zahrají na alchymisty, na Opočně čeká děti výstava lega a také výstava korunovačních klenotů. Na Zákupech zaujme čertí výstava a také půjčovna historických kostýmů, na Bezdězu samostatná hra v areálu hradu. Zážitková vědomostní hra je připravena pro dětské návštěvníky také v zámecké zahradě zámku Slatiňany a na Sychrově. Stranou nesmí zůstat ani hrad Litice, kde je možnost strávit celý den a hrad si procházet ve svém tempu.

13. ročník projektu Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů je v roce 2023 věnován Harrachům. Stěžejními objekty jsou státní zámky Hrádek u Nechanic a Janovice u Rýmařova. Do projektu je kromě pracovišť a objektů NPÚ zapojeno přes třicet dalších institucí a celý rok jsou pořádány přednášky, výstavy, koncerty, recitály či komentované prohlídky, byla vydána také obsáhlá publikace věnovaná Harrachům, pro sběratele speciální turistická vizitka. Jedním z hlavních výstupů projektu je obnova části hostinských pokojů na Hrádku u Nechanic, která bude představena 26. srpna. Následující týdny a měsíce jsou akcemi připomínající harrachovský odkaz doslova nabité: koncert v Liberci v Poutním kostele Panny Marie, akce na ozubnicové trati v Kořenově, slavnosti na zámku Kunín a Hrádku u Nechanic, ale také na zámku Konopiště či na hradě Grabštejn - přesný program celého roku zde.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Srpnové akce projektu Po stopách Harrachů
Valdštejn ožije středověkem
Hrady a zámky zahajují 1. dubna návštěvnickou sezonu
Lyže, sklo, památky, železnice i příroda. Letošek je Rokem Harrachů

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Josef Šimek v krajském zastupitelstvu za zesnulého Josefa Horinku

Složením slibu na zasedání zastupitelstva se stal oficiálně novým krajským zastupitelem současný starosta Lomnice nad Popelkou Josef Šimek za Starosty pro Liberecký kraj. Šimek nahradil zesnulého starostu Hrádku nad Nisou Josefa Horinku.

Jabloneckým tónům je deset let

Roky se čtyřkou na konci jsou Roky české hudby. A ten minulý - 2014 - byl tím, který položil základ dnes už tradičnímu letnímu festivalu hudby i slova Jablonecké tóny (JT). Každé léto si tak mohou Jablonečané a návštěvníci města i několikrát v týdnu zajít na nějakou hudební lahůdku probíhající pod klenbou některého z kostelů či pod širým nebem. Letošní novinkou jsou hned tři doprovodné výstavy. Podrobnosti na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Sportuj s námi 2024 zahrnuje celkem sedm akcí
V lomnickém muzeu zavzpomínají koncertem na Jiřího Šlitra
Plyšové štěstíčko na hradě Rotštejn
Firma Brex podala návrh na insolvenci. Má zakázky za půl miliardy
Turnovský fotograf Břetislav Jansa převzal ocenění od ministra kultury

Nejčtenější články

28.05.: Firma Brex podala návrh na insolvenci. Má zakázky za půl miliardy
27.05.: Turnovský fotograf Břetislav Jansa převzal ocenění od ministra kultury
27.05.: V našem kraji proběhne Cvičení Zdroje 2024

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT