Chtěli jsme Sněžku bez sítí, ale lidé řekli ne!
07.06.2021 16:53:40 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Krkonoše
Jen pár prvních pěkných dní stačilo k tomu, aby návštěvníci Sněžky ukázali, že své chování od loňska vůbec nezměnili. Správa Krkonošského národního parku tedy nemá jinou možnost, jak ochránit vzácnou a zranitelnou přírodu vrcholu Sněžky, než opět přistoupit k instalaci ochranných sítí jako v loňském roce. Ty rozšíří nynější řetězové zábrany již tento pátek.
Ochranné sítě se objeví na obou místech jako loni a to na vrcholu a v sedle u bývalé Obří boudy (u Slezského domu). Na Sněžce bude přibližně 600 metrů ochranných sítí, v sedle pak 500 metrů.
„Návštěvníkům vrcholu byl k volnému pohybu v minulosti vyhrazen prostor přibližně o velikosti poloviny fotbalového hřiště. Mnozí to ale nerespektují a vstupují na alpínské trávníky či lezou po skalách. Proto správy obou krkonošských národních parků loni poprvé oddělily prostor přírody od návštěvníků oranžovou ochrannou sítí. Tato metr vysoká síť posílila již instalované řetězové zábrany, které ale lidé ve velkých počtech překračovali. Oranžová ochranná síť je jasně viditelná a na vrcholu hory opravdu působí nezvykle. I letos budou pro celou letní sezónu vyčleněni strážci, kteří budou celý den na Sněžce dohlížet na dodržování zákonných pravidel. Tato strážní a informační služba bude posilována i o služby s Policií ČR," upřesnil tiskový mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.
Extrémní a symbol - tato dvě slova zcela vystihují Sněžku. Nejvyšší hora Česka je symbolem pro všechny Čechy. Extrémní je pak z mnoha důvodů. Roční průměrná teplota 0,2 ˚C a vysoké množství dešťových a sněhových srážek řadí vrchol Sněžky mezi nejextrémnější prostředí u nás. Extrémní je i návštěvnost vrcholu. Denní počet pěších turistů v letní sezoně je 8 až 9 tisíc osob. V tomto počtu nejsou zahrnuty počty přepravených osob lanovou dráhou Pec pod Sněžkou-Sněžka (s denní kapacitou až 2 400 osob). Tím se vrchol Sněžky stává turismem nejzatíženější přírodní lokalitou u nás.
Zvláštní jehlancovitý tvar 1 603 metrů vysoké Sněžky vznikl v dobách ledových. V důsledku mrazivého a větrného klimatu tam vznikly mrazem tříděné půdy. Kamenné mnohoúhelníky a brázdy, svahové terasy či rozsáhlé kamenné sutě jsou jejich významnými pozůstatky. V minulosti - zejména na východním úbočí Sněžky, na Obřím hřebeni - se staly terčem stavitelů kamenných pyramid (mužíků). Ti tak často nevratně zastavili proces trvající desítky tisíc let.
Kromě neživé přírody je Sněžka domovem řady druhů charakteristických pro severskou tundru a alpínské trávníky. Některé z nich nenajdete nikde jinde na světě. Roste zde rozrazil chudobkovitý, pampeliška krkonošská, jestřábník severský nebo bika klasnatá, lipnice plihá a sítina trojklanná. Na zemi na skalách hnízdí pěvuška podhorní či linduška horská. Kamenné sutě jsou zase domovem lišejníků rodů pukléřka či šídlovec. Z přírodovědeckého hlediska je přírodní prostředí na Sněžce nenahraditelné a není možné připustit jeho ohrožení a ničení masivním počtem neukázněných návštěvníků.
Související články
Data ze sčítačů potvrzují výjimečnost turistického roku 2020
Ohlédnutí za letní turistickou sezonou v Krkonoších
Výjimečné přetížení Sněžky si vyžádalo nasazení ochranných sítí
Nová zonace KRNAP začne platit 1. července
Tvůrci spirály na Sněžce se sami přihlásili a zaplatili pokutu
Na Sněžce řádili vandalové
Krkonoše zůstávají otevřené! Ministr vyjednal s Krakonošem ještě šanci
Krakonoši došla trpělivost s lidskými odpadky! Od 1. srpna uzavře hory
Po řetězech od pondělka jenom na Sněžku. Dolů jinudy!
Náhled fotogalerie
OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 2 fotek)
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Slavnosti města Desná se budou konat u Městského úřadu - akce se ruší!
V sobotu 14. září se měly konat tradiční Slavnosti města Desná. Z důvodu rekonstrukce střechy na Riedelově vile byly přesunuty do areálu Městského úřadu. nakonec se ale kvůli povodňové předpovědi na víkend nekonají. Více podrobností
Unikátní písmo ke stu letům od narození Karla Hubáčka
Písmo inspirované stavebními prvky a ikonickými stavbami světoznámého architekta Karla Hubáčka přináší do grafického světa eleganci, inovaci a nadčasovost, které jsou pro Hubáčkovu tvorbu charakteristické. Toto jedinečné písmo vzdává hold Karlu Hubáčkovi, jednomu z nejvýznamnějších českých architektů 20. století. Projekt byl vytvořen na počest sta let výročí od narození Hubáčka. „Tento projekt písma Karla Hubáčka je poctou jeho výjimečných děl, ale také symbolem propojení historie s budoucností. Věřím, že bude sloužit jako zdroj inspirace a podpoří šíření odkazu tohoto významného architekta," uvedl hejtman Martin Půta.
Nejnovější články
Shrnutí po jednání krajské povodňové komise 15. září
Vít Němeček: České zdravotnictví potřebuje uzdravit
Společnost ČEZ vyhlašuje kalamitní stav v 6 krajích a 11 okresech
Obrazem: Zvýšená hladina Jizery v Semilech 14. září 2024
Povodňová komise v Turnově zahájila činnost
Nejčtenější články
14.09.: Obrazem: Zvýšená hladina Jizery v Semilech 14. září 2024
13.09.: V semilské Jatecké ulici hasiči postavili protipovodňové stěny
14.09.: Společnost ČEZ vyhlašuje kalamitní stav v 6 krajích a 11 okresech
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks |
RSSJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.