Data ze sčítačů potvrzují výjimečnost turistického roku 2020

02.03.2021 11:44:50 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Krkonoše

Data ze sčítačů potvrzují výjimečnost turistického roku 2020

Turistická sezona 2020 byla nejen v Krkonoších zásadně poznamenána především situací vzniklou vlivem nákazy Covid-19 a s ní souvisejícími protiepidemickými opatřeními. Na základě dat ze sčítačů lze ale konstatovat, že i přes všechna omezení byla celková návštěvnost druhá nejvyšší za posledních devět let.

Patrný je výrazně rostoucí trend návštěvnosti cyklistů, respektive uživatelů koloběžek, a to zejména ve vrcholové části Krkonoš. Zřetelné je i prodlužování denní aktivity návštěvníků vrcholových partií Krkonoš a to jak během dne, tak zvláště během nočních hodin.

Správa KRNAP od roku 2012 monitoruje průchody či průjezdy na klíčových místech pomocí 27 stacionárních automatických sčítačů, jež obousměrně detekují pohyby osob, cyklistů (koloběžek) a automobilů. Sčítače jsou umístěny tak, aby pokryly většinu hlavních turistických tras ve vrcholových, turisticky nejatraktivnějších a zároveň nejzranitelnějších partiích nebo hlavní a vybrané přístupové komunikace do národního parku pro automobilovou dopravu.

„Loňskou turistickou sezonu poznamenal nejenom covid, ale také meteorologické podmínky, kdy oproti předchozím rokům můžeme rok 2020 považovat za srážkově nadprůměrný a zároveň teplotně mírně podprůměrný," uvedl tiskový mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Data ze sčítačů odhalují zajímavé trendy:

1) Roste množství průjezdů kol ve sledovaných úsecích. Nejvyšší meziroční nárůst průjezdů cyklistů byl pozorován na profilu U Čtyř pánů (více než 30% nárůst intenzity) a na trase mezi Výrovkou a Luční boudou.

2) Ve vztahu k intenzitě automobilové dopravy jsme zaznamenali na většině měřených profilů stagnaci nebo pokles. Pozitivní informací je zejména skutečnost, že počty průjezdů ve vrcholových a nejcennějších partiích hor nerostou. Nejvyšší nárůst intenzity dopravy, která je jasně spojená s cestovním ruchem, byl zaznamenán na silnici Špindlerův Mlýn - Špindlerova bouda. Na této komunikaci byla od 1. července 2020 zrušena podmínka vjezdu s platným povolením Správy KRNAP, což se samozřejmě promítlo do počtu průjezdů. V červenci se jednalo o 35% meziroční nárůst, v srpnu zde intenzita dopravy rostla meziročně dokonce o 40 %.

3) Protiepidemická opatření (omezení služeb, pohyb osob a uzavření hraničních turistických cest) znamenala výrazný pokles návštěvnosti během začátku letní sezony 2020 (květen-červen) a zároveň během jejího konce (říjen). Naopak k značnému růstu návštěvnosti jak v měsíčním, tak i meziročním srovnání dochází během července. Velmi vysoké hodnoty průchodů turistů byly detekovány během prvního červencového víkendu, který byl prodloužen volnými dny státních svátků. Maximální hodnoty byly zaznamenány během soboty 4. 7. Druhým nejnavštěvovanějším dnem období letních prázdnin byla trochu překvapivě středa 5. 8., které předcházely dva srážkově vydatné dny s nejnižší letní návštěvností. Velmi vysoká návštěvnost rovněž připadala na druhou (12. 9.) a třetí (19. 9.) zářijovou sobotu.

4) Během sezony 2020 jsme na řadě profilů zaregistrovali historická maxima průchodů. Pravděpodobně historicky maximálních hodnot dosahovala i návštěvnost vrcholu a celého masivu Sněžky. Na základě měřených profilů na české i polské straně Sněžky dosahoval počet pěších turistů ve výše uvedených dnech, kteří směřovali na vrchol masivu, až 8 000-9 000. Počty přepravených osob lanovou dráhou Pec pod Sněžkou-Sněžka (s denní kapacitou až 2 500 osob) v tomto počtu nejsou zahrnuty.

5) Na první pohled v terénu méně patrné, avšak neméně významné charakteristiky uplynulé návštěvnické sezony se týkaly tzv. denních rytmů, tedy denních pohybů návštěvníků. Kromě koncentrace nejvyšších hodnot návštěvnosti do letních měsíců (červenec, srpen) docházelo i k stírání rozdílů míry návštěvnosti mezi víkendovými (volnými) dny a ostatními dny v týdnu.

6) Zřetelné je i prodlužování denní aktivity návštěvníků vrcholových partií Krkonoš a to jak během dne, kdy se průměrné maximální hodnoty průchodů posouvají do pozdnějších odpoledních, či brzkých dopoledních hodin, tak zvláště během nočních hodin. Jako typický příklad lze uvést stále oblíbenější výstupy na Sněžku za východem slunce. Během letních prázdnin (červenec a srpen) v uplynulém roce vystoupalo během nočních hodin (22.00-06.00) na vrchol Sněžky celkem 7 105 osob, tedy v průměru 115 lidí denně.

Krkonoše trpí tzv. overtourismem. Tlak na tak malé pohoří je enormní a neklesá, ba naopak stoupá. Krkonoše nabízejí velmi hustou síť turistických tras (bezmála 800 km) i cyklotras (více než 400 km). Tato hustá pavučina cest znamená, že především krkonošská fauna nemá příliš volného prostoru, kde se může skrýt před stresem či nerušeně rozmnožovat a pečovat o potomstvo.

„Porušování pravidla zákazu vstupu mimo značené cesty v klidových územích národního parku navíc vede k další ztrátě takových míst pro živočichy Krkonoš a na nejnavštěvovanějších částech extrémně citlivé krkonošské tundry i k destrukci vegetace sešlapem velkými počty nedisciplinovaných nebo pravidla neznajících návštěvníků. Přírodě neprospívá ani to, že přichází, především v oblasti Sněžky a přístupových tras na nejvyšší vrchol, o klid i v nočních hodinách. Správa KRNAP proto musí nadále hledat další možnosti posílení strážní služby a v nejcitlivějších lokalitách cesty, jak v rámci možností návštěvnost usměrňovat?" dodal Radek Drahný.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Navrhněte, kdo by měl získat Cenu ředitele Správy KRNAP
Dosavadní bilance zimní sezony v Krkonoších: desítky mrtvých zvířat
V Krkonoších to bez ochrany výsadby nejde
Řidič skútru útočil na strážce KRNAP, policie řeší trestní oznámení
Krkonošské lesy doplnilo skoro 40 tisíc stromků chybějících druhů
Správa KRNAP zase otvírá informační centra a muzea
V okolí přezimovacích obůrek v Krkonoších zavládne klid
Strážní a informační službu v Krkonoších podpořila Nadace ČEZ
Správa KRNAP vrací ovocné stromy zpět do krajiny
Do národních parků pošlou 100 milionů na cesty a infrastrukturu
Jak se vám líbí budovaný vyhlídkový lesopark nad Rokytnicí?
Lidi neblázněte, horská příroda neunese všechno!
Konec sezony na krkonošských loukách
Jak zabránit řádění motorkářů v Krkonoších?
Proč kácí vybrané dřeviny na krkonošských loukách?
Z Krkonoš na čas zmizí dřevěné cedule
Policisté apelují na řidiče, aby dávali pozor na zvěř v říji
Krajští policisté kontrolují chování návštěvníků Krkonoš
Krkonošská muzea a infocentra budou od pondělí uzavřena
Ohlédnutí za letní turistickou sezonou v Krkonoších
Divoké řvaní v Krkonoších není medvěd, ale jeleni v říji!
Zbývající klidová území KRNAP vstupují v platnost
Letní sezona v Harrachově je i přes úbytek zahraničních turistů úspěšná
Pracovníci Správy KRNAP mají nové uniformy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Revize katastru nemovitostí na Bukovině i Malém Rohozci

Katastrální úřad pro Liberecký kraj, územní pracoviště Semily, bude realizovat revizi katastru nemovitostí na Bukovině a v Malém Rohozci. Revize bude zahájena 1. března 2024 a bude probíhat zhruba do konce roku 2025. Během revize katastru nemovitostí budou zaměstnanci katastrálního úřadu revidovat soulad údajů katastru se skutečným stavem v terénu. Účast vlastníků a jiných oprávněných není při revizi katastru nezbytná. V případě zjištěného nesouladu mezi stavem evidovaným v katastru a stavem v terénu budou vlastníci zváni k jeho projednání se zástupcem katastrálního úřadu.

Pramen Boží voda i pramen pod Valdštejnem jsou aktuálně pitné

Odbor životního prostředí města Turnov informuje, že pramen pod Valdštejnem i Boží voda jsou pitné. Výsledky rozboru pramene pod Valdštejnem i pramene Boží voda ze 12. února 2024 vyhovují hygienickým limitům požadovaným vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004 Sb., v platném znění. Voda je pitná.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hudební pocta Petru Hapkovi zazní i v Semilech
Březen – měsíc čtenářů 2024 v krajské knihovně
Hlasovat v soutěži Kniha roku pro Cenu čtenářů lze do 31. března
S nalezenou municí ani podobnými předměty nemanipulujte!
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 1. až 3. března

Nejčtenější články

02.03.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 1. až 3. března
02.03.: S nalezenou municí ani podobnými předměty nemanipulujte!
01.03.: Vzpomínky pamětníků ze Semilska ožijí díky žákovským reportážím

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT