Čtenář roku Libereckého kraje 2024 je z turnovské knihovny

19.03.2024 22:34:42 | Autor: Jitka Šedinová | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov,Liberecký kraj

Čtenář roku Libereckého kraje 2024 je z turnovské knihovny

Místní kolo Čtenáře roku pořádalo celkem 10 knihoven v Libereckém kraji. Krajské kolo se uskutečnilo v sobotu 16. března odpoledne ve velkém sále Krajské vědecké knihovny v Liberci. Čtenářem roku se stal Miroslav Kobr z turnovské knihovny, a to díky nejvyššímu počtu návštěv i výpůjček.

Knihovny České republiky se v březnu naplno věnují celostátní kampani na podporu čtenářství známé jako „Březen - měsíc čtenářů". Letošním společným mottem je „S knížkou do života - životem s knihou" a zaměřen je na nejmenší čtenáře našich knihoven. Právě jim je věnován letošní ročník tradiční celostátní soutěže pořádané Svazem knihovníků a informačních pracovníků České republiky „Čtenář roku" s podtitulem „Největší z nejmenších".

Místní kolo Čtenáře roku pořádalo celkem 10 knihoven v Libereckém kraji. Krajské kolo se uskutečnilo v sobotu 16. března odpoledne ve velkém sále Krajské vědecké knihovny v Liberci. Sjelo se tam nakonec 8 ohodnocených dětí. Knižní a věcné ceny do soutěže věnovaly městské knihovny v čele s krajskou knihovnou, do dárkových taštiček přispěl hobby setem pro šikovné ručičky i Rautis z Poniklé a hlavní cenu, vstupenky pro celou rodinu a vak s věcnými cenami, věnovala liberecká iQlandia.

A jak regionální výbor SKIP nakonec hodnotil? Čtenářem roku Libereckého kraje 2024 se stal Miroslav Kobr z turnovské knihovny, jemuž titul náleží za nejvyšší počet návštěv a výpůjček. Míra vyrostl na projektu Svazu knihovníků a informačním pracovníků ČR (SKIP ČR) „Bookstart - S knížkou do života". Městská knihovna Antonína Marka Turnov je jednou z prvních knihoven v Libereckém kraji, která do projektu „Bookstart" vstoupila. Knižní sadou vítají, podobně jako jinde, malé občánky města. A když děti odrostou, věnují jim na pořadech knihovny další sadu ve vaku určenou dětem mezi 3 až 6 lety. Celý projekt vrcholí v první třídě „Knížkou pro prvňáčka". Knihovna si tak vychová čtenáře od plenek a provází ho a vzdělává po celý život, což je posláním celého projektu. Projekt patří mezi aktivity podpořené Zdravým městem Turnov a MA21.

Miroslav je aktivní návštěvník hlavní budovy v Jeronýmově ulici, potažmo dětského oddělení, a jak nám prozradil, je i tzv. lovcem perel. Byl jedním z prvních, který letošní ročník soutěže dokončil. Do knihovny chodí s maminkou a tráví zde hodně času, proto si s sebou bere i hrneček se Šmoulou, do kterého si v automatu o patro níže natáčí kakao. A to je možná malý typ pro další knihovny, jak dětem zpříjemnit pobyt v knihovně.

Po slavnostním vyhlášení vítěze soutěže Čtenář roku následovalo zábavné odpoledne pro všechny zúčastněné, které připravili zaměstnanci z knihoven Libereckého kraje.

A co vzkazuje Čtenář roku Libereckého kraje 2024 Miroslav Kobr spolu se svou maminkou? „Zajděte do nejbližší knihovny, vezměte do rukou knihu a ponořte se společně do příběhu. Je to skvěle strávený společný čas."

Jitka Šedinová, předsedkyně Svaz knihovníků a informačních pracovníků (SKIP) Liberecký kraj

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Vojtěch Trka vyhlášen nejvěrnějším čtenářem knihoven v kraji
Krajské kolo Čtenáře roku vyhrála žena z Jihlavska. Půjčila si 61 e-knih
Březen je měsíc čtenářů. Liberecká knihovna vybírá nejlepšího e-čtenáře
Čtenář roku připomene učitele národů Komenského
Čtenářem roku 2019 v Libereckém kraji vyhlášen Petr Bergman
Čtenářem roku Libereckého kraje 2018 vyhlášen Ondřej Schneider
Nejlepší táta čtenář Libereckého kraje je Jiří Kraus z České Lípy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Uzavírka na I/35 omezí provoz na Kyselovsku

Ve dnech 19. a 20. června 2024 bude v Turnově, Kyselovsku probíhat oprava silnice číslo I/35 v úseku kolem křižovatky se silnicí číslo III/27927 směr Pelešany. Tato křižovatka bude ve středu 19. června 2024 neprůjezdná od zhruba 7:30 hodin do asi 15:30 hodin. Ve čtvrtek 20. června 2024 od zhruba 7:30 hodin do asi 22:30 hodin. Dojde k frézování a pokládce nového povrchu, doprava v místě bude řízena semafory.

Průvodce regionem jsou opět nové turistické noviny Český ráj 2024

Sdružení Český ráj opět připravilo oblíbené Turistické noviny pro návštěvníky Českého ráje, stejně jako minulý rok jsou jejich součástí noviny Turnovska. Na 48 stranách na vás čekají aktuální informace o cyklostezce Greenway Jizera, o oblíbených turistických hrách Za pověstmi Českého ráje či Po stopách Albrechta z Valdštejna. Nemůže chybět ani rozhovor, tentokrát s místním rodákem, hercem a komikem Petrem Vydrou. V novinách najdete pozvánky a tipy na výlety na Jičínsko, Novopacko, Semilsko a Železnobrodsko, na Kopidlensko a další oblasti či města regionu. Samozřejmostí jsou žádané jízdní řády turistických autobusů s přepravou kol a s přehlednou mapou. Nechybí přehled nositelů značky Regionální produkt Český ráj a pozvánky na kulturní akce včetně kulturního léta v Turnově.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Pachatele přepadení v Železném Brodě zadrželi policisté po 15 minutách
Turnovští předškoláci si užili den na dopravním hřišti
Vojenský den na Valdštejně připomene vylodění v Normandii
Rohanské stezky se opět hlásí o slovo!
Nejlépe se žije v hlavním městě Praze, Liberecký kraj je desátý

Nejčtenější články

19.06.: Víc než sto bruslařů zápolilo v areálu turnovské Maškovy zahrady
19.06.: Složky IZS se veřejnosti představí na semilském Ostrově
19.06.: Městská knihovna Semily rozdala ceny vítězům literární soutěže

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT