Děti v Libereckém kraji vyráží na letní tábory

02.07.2021 17:58:15 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Vyskeř,Benecko,Jesenný,Hrubá Skála,Český ráj,Rokytnice nad Jizerou,Liberecký kraj

Děti v Libereckém kraji vyráží na letní tábory

Začaly letní prázdniny a s nimi i tradiční letní tábory. Na ty skautské vyrazí na 1500 dětí, od těch nejmenších po ty nejstarší. Letos je díky poklesu onemocnění covid-19 situace příznivější, přesto budou platit některá omezení.

„Skautské tábory patří k vyvrcholení skautského roku. Jsme rádi, že ani letošní podivný rok nám letní dobrodružství nepřekazí," řekl předseda Krajské rady Junáka Libereckého kraje Lukáš Malý.

I přes omezenou kontaktní činnost, která vzhledem k epidemiologickým opatřením zasáhla i skautování, stoupl počet členů v 19 skautských střediscích na 2906. „Možná je to tím, že jsme činnost nepřerušili úplně. Skautování probíhalo online, děti plnily různé výzvy a úkoly," zamyslel se Lukáš Malý.

A skautování v této nelehké době získalo i další rozměr - řada skautů i skautek se podílela na různé formě pomoci - někteří nakupovali pro potřebné, jiní doučovali nebo byli k dispozici v očkovacích centrech.

A teď zaslouženě vyrážejí na tábory. Skautská střediska v Libereckém kraji jich o letošních prázdninách zorganizují 44, což je dle Lukáše Malého vzhledem k všemožným opatřením minulého roku vysoké číslo: „Mám radost, že se střediskům daří uspořádat tábory v podobném počtu jako loni, navzdory omezené prezenční činnosti v uplynulém roce a neustále se měnícím podmínkám účasti a testování v průběhu táborů. Chtěl bych moc poděkovat všem dobrovolníkům, kteří přípravám věnovali a věnují svůj volný čas a přeji, aby se tábory vydařily alespoň jako loni."

Letní tábory z hlediska krajské hygieny

Po loňské zkušenosti pořadatelé vědí, co je čeká ve smyslu plnění hygienicko-protiepidemických požadavků (doporučení), které se i pro letošní rok prakticky nezměnily. Co je však pro všechny účastníky nové je testování před zahájením akce a případně i v jejím průběhu. „Neustále se měnící podmínky dané Mimořádným opatřením vnesly do povinností pro pořádání letních dětských táborů zmatek a pořadatelé do poslední chvíle nevěděli jaké instrukce mají rodičům předat. Přes mnohé dotazy, rozladěnost pořadatelů i rodičů se situace zklidnila a věříme, že průběh a plnění požadavků nebude nakonec problém a všichni si léto s dětmi užijí," uvedla tisková mluvčí Krajské hygienické stanice Libereckého kraje Zuzana Balašová.

V Libereckém kraji máme nahlášeno celkem 157 akcí (zotavovací akce a jiné podobné akce) s 250 běhy. Předpokládaný počet rekreovaných dětí je 13 410. Jiné podobné akce do výčtu zahrnujeme z důvodu respektování vydaných doporučení o jejich ohlášení i přesto, že u těchto typů akcí ohlašovací povinnost není. Zatím se jedná o čísla orientační, protože povinnost ohlásit konání akce mají provozovatelé a pořádající osoby 30 dní před jejím začátkem.

„Tábořiště zaplní děti někde už bezprostředně po skončení školního roku. Pro organizátory to v letošním roce znamenalo mnohem více práce s přípravami, kterou navíc museli zvládnout v relativně krátkém čase, vzhledem k neustále se měnícím podmínkám. Problémům se pořadatelé snažili předejít četnými dotazy, které ponejvíce směřovaly k povinnosti testování a poté k postupu v případě výskytu infekce. Dotazy v souvislosti s požadavky na zařízení, vybavení, dezinfekci a konkrétní doporučení uvedená v instrukcích MZ se téměř nevyskytovaly, protože už je mají z loňska zažité," říekla ředitelka odboru hygieny dětí a mladistvých Kateřina Hochmalová.

Při kontrolách letních táborů se bude hygiena soustředit tak jako v letech minulých na plnění legislativně nezměněných „papírových" požadavků uvedených v ustanoveních zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, v platném znění, konkrétně doložení například bezinfekčností, zdravotních posudků u dětí, dospělých osob, vedení zdravotnické dokumentace (evidence testování aj.), zdravotních průkazů u osob vykonávajících činnosti epidemiologicky závažné, doložení laboratorních rozborů pitné vody, pokud je tábořiště zásobováno vodou z individuálního vodního zdroje a tento slouží pouze pro tábor atd. Dále pak budou kontrolovat plnění konkrétních požadavků vyplývajících z vyhlášky č. 106/2001 Sb., o hygienických požadavcích na zotavovací akce pro děti, v platném znění například vybavení tábořišť s důrazem na hygienická zařízení (počty WC, umývárny, dezinfekce), zásobování tábořišť pitnou vodou, ale i vybavení kuchyní, také se zaměříme na plnění režimových požadavků, jídelníček, vybavení lékárniček aj.

Budou kontrolovat pitnou vodu

„Téměř tradičně budou kontroly zásobování pitnou vodou v některých lokalitách spojeny s ověřením jakosti pitné vody, tj. s odběrem vzorku, a to vzhledem k tomu, že povrchové zdroje, které se často pro zásobování táborů využívají jsou nestabilní, u vody dovážené je problematické udržení její jakosti, což souvisí s nároky na skladování, dopravu, čistotu nádob," vysvětlilaHochmalová.

Zdroji pitné vody je třeba se věnovat i v průběhu akce. V případě studny je důležité věnovat pozornost viditelným nečistotám v pramenní jímce, vzhledu, pachu a chuti vody. U dovážené vody je nezbytné udržování přepravních nádob v čistotě, denní obměna vody a skladování na stinném místě. Je-li voda rozváděna hadicemi, pak hadice nesmí ležet na zemi, po delší stagnaci vody je třeba objem vody před použitím vypustit a voda k pití, musí mít přibližně stejnou teplotu.

„Státní zdravotní dozor nad akcemi letní dětské rekreace je každoročně prioritou našeho odboru v letním období. Ačkoli jsme se v rámci přípravné fáze a součinnosti s pořádajícími osobami snažili, aby vše bylo pro klidný chod tábora zajištěno, může nastat i situace, kdy bude třeba řešit mimořádnou situaci v podobě podezření či výskytu infekčního onemocnění. Více než kdy jindy je klíčovou osobou na táboře zdravotník, jeho odborné posouzení stavu dítěte a zvolení dalšího postupu. Věříme, že dobře nastavená komunikace s pořadateli, aplikace pravidel a doporučení povede ve výsledku k bezproblémovému průběhu táborů, případně nám všem v mnohém usnadní spolupráci," uzavřela Hochmalová.

Dětské tábory se uskuteční v již tradičních atraktivních lokalitách Libereckého kraje. Jedná se zejména o tato místa - Českolipsko - Sloup v Čechách, Dolní Světlá, Stvolínky, Svor, Mařenice, Hamr na Jezeře, Holany, Dubá; Liberecko - Českodubsko, louky v okolí Raspenavy, Vápno, Ferdinandov, Bílý Potok, Lázně Libverda; Semilsko - Rakousy u Turnova, Jesenný, Vyskeř, Hrubá Skála, Rokytnice nad Jizerou, Benecko, Jablonecko - Malá Skála, Bedřichov, Kořenov, Janov nad Nisou, Splzov, Frýdštejn.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Po prodělání covidu se nově můžete očkovat hned po skončení izolace
V kraji vyočkováno 300 tisíc dávek, polovina lidí má alespoň jednu
K navýšení účastníků na akcích a kapacity služeb dojde již 26. června
Krajská hygiena činí opatření proti šíření mutací koronaviru
Hygienici shrnuli výsledky kontrol dětských rekreací v kraji za rok 2020
Hygienici zkontrolovali již 69 dětských táborů, vše bez velkých závad

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Dva drony pro bezpečnější Jablonec

Dva drony, jeden vybavený i termokamerou, v celkové hodnotě 240 tisíc korun bez DPH zakoupilo statutární město Jablonec nad Nisou. Nyní je zapůjčilo na základě smlouvy Policii ČR, Územnímu odboru Jablonec, a drony se zapojí do systému ochrany veřejného pořádku v městě. Jablonec nad Nisou je prvním městem v Libereckém kraji, který bude mít drony k dispozici. Více podrobností na Našem Jablonecku

Web kraje nabízí komunikaci pro klienty se sluchovým postižením

Klienti se sluchovým postižením, kteří navštíví webové stránky Libereckého kraje, mají možnost nově využít tlačítko Tiché linky. Díky němu se mohou snadno spojit s tlumočníkem českého znakového jazyka či přepisovatelem mluvené češtiny a domluvit si vše, co je potřeba. Nemusí se tedy fyzicky dostavit, což bývá komfortnější a méně stresující.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Již 26. ročník soutěže Zlatý erb o nejlepší webové stránky se blíží
Na konci roku skončí provoz Infopointu Ukrajina
Adventní a vánoční Valdštejn začíná
Hasiči opět odstraňovali spadané stromy
V semilském parku opět připravují Mikulášský běh

Nejčtenější články

02.12.: Hasiči opět odstraňovali spadané stromy
01.12.: V okolí přezimovacích obůrek v Krkonoších zavládne klid
01.12.: Prosincové akce pod patronací Sportovního centra Semily

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT