Děti v Libereckém kraji vyráží na letní tábory

02.07.2021 17:58:15 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Vyskeř,Benecko,Jesenný,Hrubá Skála,Český ráj,Rokytnice nad Jizerou,Liberecký kraj

Děti v Libereckém kraji vyráží na letní tábory

Začaly letní prázdniny a s nimi i tradiční letní tábory. Na ty skautské vyrazí na 1500 dětí, od těch nejmenších po ty nejstarší. Letos je díky poklesu onemocnění covid-19 situace příznivější, přesto budou platit některá omezení.

„Skautské tábory patří k vyvrcholení skautského roku. Jsme rádi, že ani letošní podivný rok nám letní dobrodružství nepřekazí," řekl předseda Krajské rady Junáka Libereckého kraje Lukáš Malý.

I přes omezenou kontaktní činnost, která vzhledem k epidemiologickým opatřením zasáhla i skautování, stoupl počet členů v 19 skautských střediscích na 2906. „Možná je to tím, že jsme činnost nepřerušili úplně. Skautování probíhalo online, děti plnily různé výzvy a úkoly," zamyslel se Lukáš Malý.

A skautování v této nelehké době získalo i další rozměr - řada skautů i skautek se podílela na různé formě pomoci - někteří nakupovali pro potřebné, jiní doučovali nebo byli k dispozici v očkovacích centrech.

A teď zaslouženě vyrážejí na tábory. Skautská střediska v Libereckém kraji jich o letošních prázdninách zorganizují 44, což je dle Lukáše Malého vzhledem k všemožným opatřením minulého roku vysoké číslo: „Mám radost, že se střediskům daří uspořádat tábory v podobném počtu jako loni, navzdory omezené prezenční činnosti v uplynulém roce a neustále se měnícím podmínkám účasti a testování v průběhu táborů. Chtěl bych moc poděkovat všem dobrovolníkům, kteří přípravám věnovali a věnují svůj volný čas a přeji, aby se tábory vydařily alespoň jako loni."

Letní tábory z hlediska krajské hygieny

Po loňské zkušenosti pořadatelé vědí, co je čeká ve smyslu plnění hygienicko-protiepidemických požadavků (doporučení), které se i pro letošní rok prakticky nezměnily. Co je však pro všechny účastníky nové je testování před zahájením akce a případně i v jejím průběhu. „Neustále se měnící podmínky dané Mimořádným opatřením vnesly do povinností pro pořádání letních dětských táborů zmatek a pořadatelé do poslední chvíle nevěděli jaké instrukce mají rodičům předat. Přes mnohé dotazy, rozladěnost pořadatelů i rodičů se situace zklidnila a věříme, že průběh a plnění požadavků nebude nakonec problém a všichni si léto s dětmi užijí," uvedla tisková mluvčí Krajské hygienické stanice Libereckého kraje Zuzana Balašová.

V Libereckém kraji máme nahlášeno celkem 157 akcí (zotavovací akce a jiné podobné akce) s 250 běhy. Předpokládaný počet rekreovaných dětí je 13 410. Jiné podobné akce do výčtu zahrnujeme z důvodu respektování vydaných doporučení o jejich ohlášení i přesto, že u těchto typů akcí ohlašovací povinnost není. Zatím se jedná o čísla orientační, protože povinnost ohlásit konání akce mají provozovatelé a pořádající osoby 30 dní před jejím začátkem.

„Tábořiště zaplní děti někde už bezprostředně po skončení školního roku. Pro organizátory to v letošním roce znamenalo mnohem více práce s přípravami, kterou navíc museli zvládnout v relativně krátkém čase, vzhledem k neustále se měnícím podmínkám. Problémům se pořadatelé snažili předejít četnými dotazy, které ponejvíce směřovaly k povinnosti testování a poté k postupu v případě výskytu infekce. Dotazy v souvislosti s požadavky na zařízení, vybavení, dezinfekci a konkrétní doporučení uvedená v instrukcích MZ se téměř nevyskytovaly, protože už je mají z loňska zažité," říekla ředitelka odboru hygieny dětí a mladistvých Kateřina Hochmalová.

Při kontrolách letních táborů se bude hygiena soustředit tak jako v letech minulých na plnění legislativně nezměněných „papírových" požadavků uvedených v ustanoveních zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, v platném znění, konkrétně doložení například bezinfekčností, zdravotních posudků u dětí, dospělých osob, vedení zdravotnické dokumentace (evidence testování aj.), zdravotních průkazů u osob vykonávajících činnosti epidemiologicky závažné, doložení laboratorních rozborů pitné vody, pokud je tábořiště zásobováno vodou z individuálního vodního zdroje a tento slouží pouze pro tábor atd. Dále pak budou kontrolovat plnění konkrétních požadavků vyplývajících z vyhlášky č. 106/2001 Sb., o hygienických požadavcích na zotavovací akce pro děti, v platném znění například vybavení tábořišť s důrazem na hygienická zařízení (počty WC, umývárny, dezinfekce), zásobování tábořišť pitnou vodou, ale i vybavení kuchyní, také se zaměříme na plnění režimových požadavků, jídelníček, vybavení lékárniček aj.

Budou kontrolovat pitnou vodu

„Téměř tradičně budou kontroly zásobování pitnou vodou v některých lokalitách spojeny s ověřením jakosti pitné vody, tj. s odběrem vzorku, a to vzhledem k tomu, že povrchové zdroje, které se často pro zásobování táborů využívají jsou nestabilní, u vody dovážené je problematické udržení její jakosti, což souvisí s nároky na skladování, dopravu, čistotu nádob," vysvětlilaHochmalová.

Zdroji pitné vody je třeba se věnovat i v průběhu akce. V případě studny je důležité věnovat pozornost viditelným nečistotám v pramenní jímce, vzhledu, pachu a chuti vody. U dovážené vody je nezbytné udržování přepravních nádob v čistotě, denní obměna vody a skladování na stinném místě. Je-li voda rozváděna hadicemi, pak hadice nesmí ležet na zemi, po delší stagnaci vody je třeba objem vody před použitím vypustit a voda k pití, musí mít přibližně stejnou teplotu.

„Státní zdravotní dozor nad akcemi letní dětské rekreace je každoročně prioritou našeho odboru v letním období. Ačkoli jsme se v rámci přípravné fáze a součinnosti s pořádajícími osobami snažili, aby vše bylo pro klidný chod tábora zajištěno, může nastat i situace, kdy bude třeba řešit mimořádnou situaci v podobě podezření či výskytu infekčního onemocnění. Více než kdy jindy je klíčovou osobou na táboře zdravotník, jeho odborné posouzení stavu dítěte a zvolení dalšího postupu. Věříme, že dobře nastavená komunikace s pořadateli, aplikace pravidel a doporučení povede ve výsledku k bezproblémovému průběhu táborů, případně nám všem v mnohém usnadní spolupráci," uzavřela Hochmalová.

Dětské tábory se uskuteční v již tradičních atraktivních lokalitách Libereckého kraje. Jedná se zejména o tato místa - Českolipsko - Sloup v Čechách, Dolní Světlá, Stvolínky, Svor, Mařenice, Hamr na Jezeře, Holany, Dubá; Liberecko - Českodubsko, louky v okolí Raspenavy, Vápno, Ferdinandov, Bílý Potok, Lázně Libverda; Semilsko - Rakousy u Turnova, Jesenný, Vyskeř, Hrubá Skála, Rokytnice nad Jizerou, Benecko, Jablonecko - Malá Skála, Bedřichov, Kořenov, Janov nad Nisou, Splzov, Frýdštejn.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Po prodělání covidu se nově můžete očkovat hned po skončení izolace
V kraji vyočkováno 300 tisíc dávek, polovina lidí má alespoň jednu
K navýšení účastníků na akcích a kapacity služeb dojde již 26. června
Krajská hygiena činí opatření proti šíření mutací koronaviru
Hygienici shrnuli výsledky kontrol dětských rekreací v kraji za rok 2020
Hygienici zkontrolovali již 69 dětských táborů, vše bez velkých závad

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kulturní aktivity v regionu letos podpoří kraj více než 2,5 milionem korun

Rozdělení dotačního programu nazvaného 7.1 Kulturní aktivity v Libereckém kraji pro rok 2024 odsouhlasilo na svém zasedání krajské zastupitelstvo. Žadatelé obdrží celkem 2.615.379 korun.„V letošním roce jsme měli původně v tomto dotačním programu dva miliony korun. Žadatelé připravili projekty ve dvojnásobné výši, proto jsme využili zbylých prostředků z nevyčerpané alokace minulých období a přidali jsme přes šest set tisíc, abychom mohli uspokojit více žadatelů," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Kraj pokračuje ve výstavbě fotovoltaik na střechách budov

Výstavba fotovoltaických elektráren na střechách krajských budov pokračuje. Fotovoltaikou bude osazena střecha Gymnázia Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou a budovy D Krajského úřadu Libereckého kraje. Na tu bude kraj podávat žádost o dotaci do Operačního programu Životní prostředí 2021-2027. Rozhodli o tom na svém jednání krajští radní. „Naším dlouhodobým záměrem je energetická soběstačnost kraje a jeho příspěvkových organizací. Fotovoltaiky jsou budoucností v energetice. Fotovoltaická elektrárna na střeše objektu budovy D bude mít výkon 93,6 kWp, fotovoltaika na střeše budovy jabloneckého Gymnázia Dr. Antona Randy pak 30,36 kWp. Oba projekty budou dokončeny v polovině května letošního roku," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky. Více informací v předchozím článku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jarní Krkonoše lákají do muzeí, na adrenalin i za pivem
Liberecký kraj při příležitosti Dne učitelů ocenil 22 osobností
Opylení v botanické zahradě se podařilo. Žlutokap vydal semena
Kultura v Železném Brodě v dubnu
V Bayovně zahrají tři kapely

Nejčtenější články

11.04.: V Rochlicích u Liberce došlo k hromadné nehodě
11.04.: V Bayovně zahrají tři kapely
10.04.: Liberecký tunel čeká tradiční jarní údržba

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT