Krajská hygiena činí opatření proti šíření mutací koronaviru

24.06.2021 16:21:16 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj,Pojizeří

Krajská hygiena činí opatření proti šíření mutací koronaviru

Tak jako ve většině zemí Evropy, tak i v České republice, se začínají objevovat či postupně převládat nové mutace koronaviru. V Německu v současné době tvoří například tzv. delta varianta (indická) 6 % všech pozitivních, ve Velké Británii ale už 99 %, přibližně to samé zastoupení delty je například v Moskvě.

„V ČR jsme nyní asi tak někde mezi těmito hodnotami. Soudím tak podle našeho kraje, který jako jediný podrobně zná, jak situace v kraji vypadá. Je to proto, že už řadu týdnů KHS LK ve spolupráci s Krajskou nemocnicí Liberec provádí takzvané diskriminační PCR u všech pozitivních vzorků, což je důvod toho, že máme daleko vyšší záchyt než ostatní kraje, které k tomuto budou na základě naší zkušenosti a z rozhodnutí ministra přistupovat až nyní," vysvětlil MUDr. Vladimír Valenta, Ph.D, ředitel KHS Libereckého kraje a pokračoval: „Důvodem, proč jsme se rozhodli už začátkem roku zavést diskriminační PCR, spolupracovat s univerzitou v Drážďanech, není touha být první, ale to, abychom co nejdříve podchytili nebezpečnou mutaci, dokázali ji lokalizovat a hlavně přijímat opatření. Diskriminační PCR je totiž hotové v řádu hodin a vyslovení podezření na novou mutaci, které je jeho výsledkem, nám pro přijetí opatření stačí. Nejdůležitější v epidemiologii totiž je, jednat co nejrychleji. Dokončit vyšetření podrobnou sekvenací za několik dnů už pak není problém."

I nadále pokračuje trasování pozitivních případů. V případě podezření na mutaci vyhledává krajská hygiena kontakty přísněji v širším okruhu, hromadně testuje. Izolace a karantény jsou ukončovány minimálně po 14 dnech PCR vyšetřením. Za poslední dny mají vytrasováno 98 % pozitivních osob, od nichž získávají 2-4 rizikové kontakty. Probíhá státní zdravotní dozor zaměřený na kontrolu platných mimořádných opatření.

Vzhledem k nadcházejícímu či již probíhajícímu období zvýšeného cestování velký objem práce zaměstnanců KHS LK představuje kontrola osob vracejících se ze zahraničí. Jejich povinností je po návratu ze zemí se středním, vysokým, s velmi vysokým a extrémním rizikem výskytu onemocnění COVID-19 vyplnit takzvaný příjezdový dotazník a dodržovat další pravidla stanovená platným mimořádným opatřením podle země, ze které se vracejí. Zaměstnanci KHS LK tedy denně stahují z informačního systému seznamy osob, které se vrátily ze zahraničí a budou pobývat v Libereckém kraji. V případě zemí s extrémním rizikem je telefonicky kontaktujeme, upozorňujeme na jejich povinnosti, zejména na povinnost 2 PCR testů po příjezdu do ČR. Cestovatelům, kteří se vrátili ze zemí s velmi vysokých odesíláme hromadný email s instrukcemi ohledně samoizolace a testování. Denně pracujeme s těmito seznamy a kontrolujeme plnění povinností souvisejících s návratem či vstupem do ČR.

„Současný vývoj epidemie v České republice dokumentovaný základními čísly incidence, hospitalizací či procentem pozitivních testů je bez diskusí příznivý. Přesto jsou tu víc než vážné důvody, abychom zůstali maximálně opatrní. Pouze komplexní přístup, kterým myslím v tuto chvíli zejména zajišťování diskriminačního PCR ve všech pozitivních testech k zjištění nové mutace, následnou sekvenaci a současně zodpovědný přístup k chování každého z nás je příležitostí k reparátu, aby se neopakovala situace z loňského roku, kterou nepropásněme. Mám na mysli prevenci, která bude znamenat další nápor na práci hygienické služby, laboratoří, očkovacích center. Jistotu nebudeme mít nikdy, ale musíme dělat vše, co je možné, aby už k požáru, tedy ke zbytečným úmrtím a totálnímu vyčerpání kapacit zdravotnických zařízení, nedošlo. Jestliže se toto podaří, tak pak už jsme jen my sami, naše schopnost a ochota upravit své chování ve prospěch celku, co může vše pokazit. Jinými slovy jako vždy, máme to ve svých rukou," apeloval Valenta.

Mutace Delta v Libereckém kraji

Ke čtvrtku 24. června dni bylo metodou sekvenace potvrzeno celkem 54 případů takzvané mutace delta (dříve zvané indická) u osob s bydlištěm v Libereckém kraji, z nichž je necelých 10 případů aktivních. Tyto osoby jsou na konci izolace a mají před kontrolním PCR testem, který v takových případech izolaci ukončuje. Nikdo s potvrzenou mutací delta nebyl hospitalizován, nedošlo k poškození zdraví. Průběh onemocnění nebyl bezpříznakový, byl mírný.

„Celkem 28 případů jsme evidovali na Českolipsku, respektive v oblasti ORP Nový Bor, kde docházelo ke komunitnímu šíření v měsíci květnu. U těchto případů nebyla prokázána souvislost s návratem ze zahraničí.," potvrdila tisková mluvčí Krajské hygienické stanice Libereckého kraje Zuzana Balašová.

Od konce dubna bylo metodou diskriminačního PCR v Krajské nemocnici Liberec, a.s. (KNL) vyšetřeno necelých 400 vzorků, z nichž k následné sekvenaci - tedy k ověření podezření na jiné varianty než běžně cirkulující - byla odeslána zhruba polovina.

V současné době je každý pozitivní výsledek PCR testu z laboratoří KNL došetřován diskriminačním PCR a dle výsledku zasílán k osekvenování. Od 1.7. 2021 bude sekvenaci vzorků provádět i KNL. Náklady budou zatím hrazeny z financí KHS LK a KÚ LK.

„V Libereckém kraji evidujeme k dnešnímu dni 179 Covid-19 aktuálně pozitivních osob. Nemáme žádné ohnisko s výskytem mutace delta. Evidujeme pouze jednotlivé případy varianty delta od již vyhledaných pozitivních osob," dodala Balašová.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Testování na zimním stadionu v Turnově i nadále probíhá
Očkovací centrum v turnovské nemocnici končí ke konci června
V kraji vyočkováno 281 tisíc dávek, aktuálně nakažených jen stovka
Od úterý 15. června se ruší roušky ve školách už i v Libereckém kraji
Registrovat k očkování se mohou cizinci a Češi bez zdravotního pojištění
V Libereckém kraji použito 247 tisíc dávek, celostátně už 6,3 milionu
Vláda ruší roušky ve školách a mění pravidla pro konání akcí
V Libereckém kraji vyočkováno 221 tisíc dávek, hlásí se už šestnáctiletí
Očkování už se dostalo ke třicátníkům, od 31. května zmírní opatření
V Libereckém kraji vyočkováno 176 tisíc dávek, dostane se na třicátníky
Očkování v turnovské nemocnici probíhá, registrace 45+ od 19. května
V Libereckém kraji je naočkována jednou dávkou vakcíny už třetina lidí
Od 17. května se otevřou zahrádky restaurací a rozběhne i kulturní život
VIDEO: Krajští záchranáři děkují tancem a přejí všem volné nadechnutí
V Libereckém kraji je vyočkováno už 139 tisíc dávek vakcíny
Od 10. května se rozvolní protiepidemická opatření i v dalších krajích
Tempo očkování se zvýšilo, registrovat se už mohou lidé nad 50 let
Poslední ponorková služba na ARO turnovské nemocnice
Co se vše otevírá 3. a 10. května
Očkovací dávku dostal už i hejtman Libereckého kraje Martin Půta
K očkování se od 28. dubna mohou registrovat lidé nad 55 let
V Turnově zahájili provoz antigenního centra na zimním stadionu
V Libereckém kraji bylo aplikováno přes 100 tisíc očkovacích dávek!
Krajská informační linka bude fungovat už jen ve všední dny
Rada města Semily odvolala ředitele waldorfské školy Ivana Semeckého
Obrazem: Stovky lidí podpořily ředitele Waldorfské školy v Semilech
Postup kraje při výrobě prvních nanofiltrů řešil SÚKL jako přestupek
Covid konečně opravdu ustupuje. Očkování se otevře pro starší 65 let
Waldorfská škola v Semilech dala rodičům vybrat, zda děti testovat
Počty nakažených se pozvolna snižují. Od 12. dubna končí nouzový stav
Testovací místo pro řidiče kamionů v Hrádku nad Nisou 8. dubna končí
Od 12. dubna se s koncem nouzového stavu uvolní část omezení
Hasiči převážejí antigenní testy do škol v Libereckém kraji
Covid ustupuje, ale ne tak, jak si lidé přejí. Očkování stále stagnuje
Nakažených i hospitalizovaných ubylo, očkování ale opět ztrácí rychlost
Očkovat v Turnově se mohou občané nad 70 let i pedagogové

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Na autobusové nádraží v Jablonci po novém mostě

Od pondělí 22. července se znovu otevřela ulice Luční v Jablonci nad Nisou. Ta byla neprůjezdná od začátku letošního dubna, kdy město začalo rekonstruovat most. Oproti předpokládanému termínu se podařilo nový most dokončit o více jak týden dříve. Stavba vyšla městský rozpočet na 3,2 milionu Kč bez DPH. Více podrobností na Našem Jablonecku

Turnovské prameny prošly rozbory a jsou oba pitné

Poslední laboratorní rozbory vody z pramenů pod Valdštejnem a Boží vody byly provedeny dne 10. července 2024. Výsledky rozboru obou pramenů vyhovují hygienickým limitům požadovaným vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004 Sb., v platném znění. Voda je pitná.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V lomnickém klubu zazpívá Honza Křížek
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 26. až 28. července
Valdštejn se ponoří o víkendu do středověku
Den Geoparku UNESCO Český ráj bude v Kempu Sedmihorky
Motoseriál EDDA Cup zavítá po roce znovu na Cimbál

Nejčtenější články

25.07.: Po nehodě dvou aut u Jilemnice jsou tři zranění
25.07.: Motoseriál EDDA Cup zavítá po roce znovu na Cimbál
24.07.: Mostek přes Rudný potok v Obřím dole je již opraven

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT