Dětství trávené v interiéru není přirozené, zaznělo v turnovské Náruči

01.03.2016 18:04:55 | Autor: TZ Semínko země z. s. | Rubrika: ŠKOLSTVÍ | Obce: Turnov

Dětství trávené v interiéru není přirozené, zaznělo v turnovské Náruči

Nedostatek kontaktu se světem přírody i limitovaná škála pohybu daná interiérem, kde dnešní děti tráví většinu času - to byla hlavní témata minikonference s názvem Vliv her a hraček na rozvoj dětí v období raného dětství, která se uskutečnila ve čtvrtek 25. února 2016 v prostorách Centra pro rodinu Náruč v Turnově.

Záštitu nad konferencí přijala místostarostka Turnova Petra Houšková, která akci připojila do projektu Zdravé město. Na konferenci, kde se diskutovaly potřeby raného dětství v kontextu dnešního technického a virtuálního prostředí a jejich obtížná dosažitelnost, se sešlo na dvacet přítomných z řad místních mateřských, rodinných či komunitních center, pedagogů mateřských škol, ale i zástupců společností, kteří se výrobou hraček pro děti zabývají.

„Dětství trávené převážně v interiéru je sice dnes normální, ale rozhodně ne přirozené.  Poslední výzkumy neurobiologie zdůrazňují, jak klíčové je období mezi narozením a čtvrtým rokem věku dítěte," řekla Lenka Hřibová ze Semínka země a dodala: „Záleží jen na nás, zda děti odsoudíme pouze k pobytu v autosedačkách, kočárcích či před obrazovkou, nebo budeme hledat možnosti, jak dopřát dětem (i sobě) kontakt se živým, rostoucím a kvetoucím světem přírody kolem."

Na konferenci zazněly koncepty raného dětství z hlediska waldorfské pedagogiky, „lesních školek", i Montesssori přístupu. Mezi diskutujícími panovala shoda na nutnosti bránit se všudypřítomné reklamě a spotřebnímu způsobu života. V diskuzi o prostředí, vhodných materiálech zazněl i sociální a ekologický rozměr (stopa) hračky. Asijská výroba je téměř otrocká dětská práce, kterou ale zneužívají i některé renomované značky hraček. Proti tomuto trendu však vystupují někteří čeští výrobci, jejichž zástupci se rovněž konference zúčastnili. „Česká hračka se velice ráda zapojila do této akce. Tato a podobné občanské iniciativy jsou důležitým prvkem, který zlepšuje vnímání i přístup k rozvoji dětí napříč společností. Těšíme se na další spolupráci a tvrdou práci, abychom dosáhli stanoveného cíle," zhodnotila akci Natálie Richterová ze společnosti Česká hračka.

Jako součást konference proběhla i vernisáž putovní výstavy fotografií Víme, s čím si hrajeme?. Ta ukazuje dobrou praxi naplňování přirozených potřeb nejmenších dětí - batolecího i předškolního věku. „Změnu chceme dosáhnout příkladem spokojených a šťastných dětí v přirozeném prostředí. Věříme, že pozitivní motivace je ideálním nástrojem" komentovala účel fotodokumentace  její autorka Hřibová. Výstavka zároveň apeluje na celou společnost, aby otázku rizik „interiérového dětství" v 21. století nepodceňovala a začala se tímto tématem vážně zabývat. Výstava je k vidění v centrech Libereckého kraje, například nyní v turnovské Náruči.  Výstavka bude poté k vidění i v Semilech v Jílovecké roubence na Den matek, tedy v neděli 8. 5. 2016. Online verze k nahlédnutí zde.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Webové stránky kraje získaly novou podobu

Přívětivější vizuální zpracování, snadnější dostupnost informací, strukturované stránky krajských odborů, formuláře na jednom místě či přehledné aktuality. To vše a mnoho dalšího přináší nová podoba webových stránek Libereckého kraje. Adresa zůstává neměnná, a to https://www.kraj-lbc.cz/. „Vzhled, funkčnost a přehlednost webu kraje již potřebovaly výraznou změnu. Jsem rád, že můžeme nyní spustit novou verzi stránek. Běžný uživatel samozřejmě najde veškeré informace stále na stejném místě tak, jak je zvyklý, a to na https://www.kraj-lbc.cz/," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Kraj hledá Památku roku pro letošek. Nominace přijímá do 30. dubna

Již jen několik dní je možné přihlásit se do devátého ročníku soutěže Památka roku 2023 Libereckého kraje; termín vyprší 30. dubna. Soutěž, jejímž cílem je upozornit na úspěšné obnovy kulturních památek a poukázat na ojedinělé stavby v našem regionu, vypisuje Liberecký kraj. „Skutečně velice stojíme o to, aby se nám hlásilo co nejvíce majitelů úspěšných obnov památek. Jejich obnovy jsou inspirací příkladem pro ostatní majitele," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovního ruchu Libereckého kraje. Předchozí článek


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hasiči měli na čarodějnice trojnásobně více výjezdů než minulý rok
Tradiční muzejní prvomájová lomnická výstava v podání Jana Dingy
Do lomnického klubu opět zavítá Znouzectnost
Jak probíhal Speed Marathon 2024 v Libereckém kraji
Pálení čarodějnických ohňů? Ne na místech s nebezpečím požárů

Nejčtenější články

29.04.: Služební pes Max vypátral v lese u Harrachova dva zloděje
29.04.: Den otevřených dveří pořádají na stanicích HZS Libereckého kraje
30.04.: Pálení čarodějnických ohňů? Ne na místech s nebezpečím požárů

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT