Do Českého ráje v zimě za lyžovačkou i do královského apartmá

19.01.2025 20:10:04 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Sychrov,Český ráj,Liberecký kraj

Do Českého ráje v zimě za lyžovačkou i do královského apartmá

I v zimě má návštěva Českého ráje své kouzlo. Už jen obyčejná procházka spící přírodou či skalními městy nadchne, neboť umožní užít si příjemného klidu v tomto ročním období, kdy je zde méně turistů. Mimoto se ale nabízí i řada dalších možností k zábavě, sportování i relaxaci.

„Český ráj je v zimě mnohem klidnější a nabízí možnosti krásných vycházek, kdy téměř nikoho nepotkáte. V širším regionu je ale také pestrá nabídka pro sportovce. Jen ji využít," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu a cestovní ruch Libereckého kraje.

Město Semily leží na úpatí vrchu Kozákov, při soutoku řeky Jizery s Oleškou. Rozkládá se na rozmezí Podhůří Krkonoš a Českého ráje. Za příznivých sněhových podmínek jsou právě na Semilsku udržovány běžecké tratě. Ze Semil zavede sedmnáctikilometrový běh do údolí řeky Jizery a jejího přítoku Kamenice. Cesta končí v Plavech, odkud jede zpátky vlak.

V lyžařském areálu Lomnice nad Popelkou jsou k dispozici standardní běžecké tratě v délce 2, 3, 4 a 5 kilometrů, které jsou upravovány podle momentálních sněhových podmínek. Tratě vedou z lyžařského areálu po okolních polích a loukách. Přímo v areálu se upravuje malý kilometrový okruh.

V Českém ráji nalezneme dokonce i jednu atraktivitu, kde je v zimě příjemněji než v létě - Bozkovské dolomitové jeskyně. Jeskyně mají celoroční provoz, v zimě je ale otevřeno pouze od pondělí do pátku od 9 do 15 hodin.

Novogotický zámek Sychrov se mimo jiné proslavil ve filmových pohádkách Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámecké pokoje jsou zařízeny původním nábytkem, obrazy a dalšími doplňky; většina místností také vyniká bohatou řezbářskou výzdobou. Jako jediný v České republice má zámek Sychrov klasické královské apartmá, které bylo připraveno pro nejvýznamnější hosty. Otevřeno je celoročně každý den včetně pondělí.

Nádherným místem v Českém ráji jsou i Podtrosecká údolí, táhnoucí se severně a severovýchodně okolo dominanty Českého ráje, hradu Trosky. Na jejich dně se nachází soustava osmi rybníků. Ta se v zimě stávají skvělou alternativou pro všechny milovníky bruslení v přírodě.
Pro ty, kteří si chtějí odpočinout po zimních radovánkách, jsou v Českém ráji přístupné celoročně, o víkendech nebo při pravidelných kulturních či zábavních akcích i další místa.

Jsou to především téměř všechna muzea a galerie, některé z nich mají v zimním období otevřeno alespoň o sobotách a nedělích. Nabízí se možnost návštěvy Galerie Granát s ukázkami výroby šperků z českých granátů, nebo exkurze do některé z kamenářských dílen. Zajet lze také do Železného Brodu, města se sklářskou tradicí, kde se nachází Městské muzeum se dvěma stálými expozicemi - sklářskou a národopisnou.

Další tipy na zajímavé výlety se nalézají na sociálních sítích @regionliberec a na webových stránkách www.liberecky-kraj.cz.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

K rozhledně Slovanka lze doputovat křížovou cestou
Jedna věž a dvě restaurace aneb z Bedřichova do Liberce
Výlet Jizerkami ukáže Tetřeví boudy, Rozmezí i Gregorův kříž
Okolím Cvikova: Waltro, Karlův odpočinek a skalní kaple u Drnovce
Naučná stezka ve Sloupu představí stromy i zvířata
Čertovy skály: kterak spolu svatý Prokop a Florián o kapli válčili
Jako ve staré Anglii nebo Německu. Vlakem po stopách filmařů
Podzim v Jizerských horách láká na skaliska, zvířenu i Járu Cimrmana
Naučná stezka v Krkonoších seznámí turisty s jelenem
Podzim v Krkonoších: ostrý vzduch prozáří horské výhledy
Podzimní Máchův kraj: Peklo, Čtyřlístek i Braniboři
Na rybníku Věžák v Českém ráji vystupují skály přímo z hladiny
Český ráj na podzim: drahokamy, cyklovýlet a teplo v jeskyni
Procházka Českolipskem: Hříšná Milada a Fešák Hubert
Známý neznámý Český ráj: Sokol, Rotštejn a Bukovina
Léto v Jizerských horách zve na sklo i cyklistiku
Královská trasa provede z Hrádku do Žitavy a přes Oybin zpět
Léto v Krkonoších: magické výhledy i zapadlí vlastenci
Kam za vzácnými stromy a keři? Do arboret v kraji
Karáskova pašerácká stezka: po stopách loupežnického raubíře
Výprava za horníky i kouzelné výhledy. To je léto v Lužických horách
Máchův kraj láká na koupání, literaturu i výpravy po zříceninách
Po stopách filmařů: v kraji se točila Pyšná princezna i Léto s kovbojem
Houpačky z hor lákají na výhled. Z Horní Kalné je vidět až na Sněžku
Příhrazské skály zvou na pověsti o paní z Valečova a obrovi Drábovi
Pěšky, na kole, po vodě i z výšky: Liberecký kraj stokrát jinak
Křížem krážem Semilskem až na Myší skálu
Roubenky a pískovec – to je cyklojízda Dubským Švýcarskem
Cestovní ruch v kraji má nové ambasadorky. Zacílí na rodiny s dětmi
Jaro v Lužických horách zve na sklo, jídlo, pivo i skalní oltář
Jste znalcem Libereckého kraje? Ukažte své vědomosti a soutěžte
Jaro v Českém ráji: romantika u řeky i pískovcoví svatí
Kam na jaře v Jizerských horách? K vodě, na rozhlednu i za vědou
Jarní novinka z Frýdlantu: na zámku ukáží turistům kastelánské křídlo
Oficiál Tříška i loupežník Karaba. Za pohádkou do Lužických hor
Jarní Krkonoše lákají do muzeí, na adrenalin i za pivem

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Setkání turnovského starosty se seniory

Setkání se starostou města Tomášem Hockem proběhne ve čtvrtek 19. března 2026 od 13 hodin v Klubu aktivních seniorů v penzionu v ulici Žižkova. Připravte si dotazy, připomínky k tomu, co vás zajímá, těší i trápí. Určeno pro pravidelné návštěvníky klubu o další zájemce z řad veřejnosti.

Individuálními dotacemi podpoří kraj projekty v oblasti životního prostředí

Liberecký kraj poskytne individuální dotace na pět projektů v celkové výši 1.550.000 korun. Podpora z rozpočtu odboru životního prostředí a zemědělství je určena například pro Geopark Ralsko, Globální geopark UNESCO Český ráj, Nadaci Ivana Dejmala pro ochranu přírody, Správu Krkonošského národního parku nebo organizaci Hnutí DUHA Šelmy. Projekty budou uskutečněny v období od ledna do listopadu roku 2026. „Individuálními dotacemi podpoříme aktivity, které přispívají k ochraně přírody, rozvoji šetrného turismu i environmentálnímu vzdělávání. Důležité je také zapojování veřejnosti a dětí do aktivit, které posilují vztah k přírodě a krajině našeho regionu," uvedl náměstek hejtmana pro životní prostředí a zemědělství Jiří Klápště.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Katapult zahraje legendární hity opět v Bozkově
Pěnčínské jarní slavnosti sázejí na zahradnické téma
Turnovské Konělupy budou přechodně přístupné pouze místním
Příběhy Pavlíny Gardianové ožijí v novopackém muzeu
Jeden svět v Semilech oslaví deset let a přivítá řadu osobností

Nejčtenější články

18.03.: Jeden svět v Semilech oslaví deset let a přivítá řadu osobností
18.03.: Sklo z Nového světa do celého světa představí výstava v Jilemnici
18.03.: V Turnově oslaví Světový den vody!

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT