Evropské dny židovské kultury se budou konat i v Turnově

06.09.2020 10:44:07 | Autor: Monika Smorádková, RTIC Turnov | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Evropské dny židovské kultury se budou konat i v Turnově

Od 6. září budou probíhat po celý měsíc Evropské dny židovské kultury (EDŽK), do kterých se letos zapojila i synagoga v Turnově. Cílem již 21. ročníku těchto dnů židovské kultury, je sblížení židovské a nežidovské společnosti, ale také ochrana židovského kulturního dědictví.

Samotná tradice těchto dnů vznikla v roce 1996 ve Francii. Cílem této akce bylo zpřístupnit veřejnosti staré synagogy, získat podporu pro obnovu těch opuštěných a chátrajících a zároveň prostřednictvím toho všeho přiblížit židovskou kulturu širší veřejnosti. Od roku 1999 se z toho stala mezinárodní akce pořádaná v několika evropských státech, tradičně konaná první zářijovou neděli. Akce je doprovázena koncerty, přednáškami nebo výstavami, které mají přiblížit návštěvníkům různé aspekty židovské kultury.

Letošní rok byla akce rozšířena na celý měsíc září, ale její začátek je od tradičního data, od první zářijové neděle, tedy od 6. září.

Každý rok má akce určité téma, letošní ročník má téma „Židovské cesty". Cesty jsou totiž nedílnou součástí židovské historie, ať již za ně budeme brát putování napříč známým světem v rámci diaspory v 1. století, putování mezi jednotlivými komunitami, cestování za vzdálenějšími duchovními autoritami, ale třeba i poutě do Jeruzaléma. A v neposlední řadě i cesta mnoha evropských Židů do Izraele ve čtyřicátých a padesátých letech, aby se podíleli na budování nově vzniklého židovského státu.

Evropské dny židovské kultury v synagoze Turnov zahájí komentovaná prohlídka synagogy, bývalé židovské čtvrti a židovského hřbitova (vstupné 60,- Kč), která proběhne 6. září v 14:00 hodin. Další akcí bude netradiční koncert s názvem Jak chutná hudba a jak zní dobré jídlo? (vstupné 140,- Kč) dne 26. září od 18:00 hodin, na kterém vystoupí československé kvarteto hudebníků s židovskými písněmi, autorskými skladby, recepty a možností ochutnávky některých židovských pokrmů.

Po celou dobu bude probíhat na ženské galerii výstava fotografa Alexe Levaca nazvaná Všední život Izraelců očima izraelského fotografa. Výstava je pořádaná ve spolupráci s Velvyslanectvím Státu Izrael a Středoevropským domem fotografie.

Synagoga v Turnově bude otevřená po celé září mimo pondělí od 9:00 do 17:00.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V turnovské synagoze proběhl koncert Židovské housle a slovo
Cimbál rozezvučel Synagogu Turnov
V turnovské synagoze probíhá výstava Hvězda pod tíhou hvězdy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Jubilejní 30. ročník Eurionu nabídne Midi Lidi i Bruna Ferrariho

Již 30. ročník festivalu Eurion Smržovka je tady! Každý rok v polovině srpna, bez jediného přerušení po třicet let, nabízí unikátní program, který ho výrazně odlišuje od okolních festivalů. Páteční večer 19. 8. nabídne vystoupení tuzemských kapel Midi Lidi, Bruno Ferrari, Kolektivní halucinace, Koně a prase, Povodí Ohře a Jirka Belmondo. Akce vypukne v 18 hodin již tradičně u Parkhotelu Smržovka. Vstupné je dobrovolné. Podrobnosti na Našem Jablonecku

Výstavba zemního valu v Uhelné zastíní pohled na důl Turów

Krajský úřad Libereckého kraje obdržel od Polska zpracovanou dokumentaci projektu výstavby zemního valu v blízkosti obce Uhelná. Ten má částečně zabránit některým negativním vlivům dolu na příhraniční oblasti a zejména vylepší vizuální vjem při pohledu směrem k těžební jámě, kterou zastíní. Součástí vybudování zemního valu bude také výsadba několika tisíc listnatých a jehličnatých stromů i křovinatého podrostu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Přehled fotbalových výsledků a tabulek druhého podzimního kola
25. Šermířské loučení s létem chystají na Rotštejně
Rekonstrukce koupaliště v Košťálově pokračuje i o prázdninách
Štěpánův jarmark chystají k výročí 130 let rozhledny Štěpánka
Obrazem: Jak postupuje stavba mostu na semilské sídliště V Řekách

Nejčtenější články

14.08.: Rekonstrukce koupaliště v Košťálově pokračuje i o prázdninách
14.08.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek druhého podzimního kola
12.08.: Vzpomínky a příběhy opanovaly Den otevřených dveří v Hornychově vile

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT