Evropské dny židovské kultury se budou konat i v Turnově

06.09.2020 10:44:07 | Autor: Monika Smorádková, RTIC Turnov | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Evropské dny židovské kultury se budou konat i v Turnově

Od 6. září budou probíhat po celý měsíc Evropské dny židovské kultury (EDŽK), do kterých se letos zapojila i synagoga v Turnově. Cílem již 21. ročníku těchto dnů židovské kultury, je sblížení židovské a nežidovské společnosti, ale také ochrana židovského kulturního dědictví.

Samotná tradice těchto dnů vznikla v roce 1996 ve Francii. Cílem této akce bylo zpřístupnit veřejnosti staré synagogy, získat podporu pro obnovu těch opuštěných a chátrajících a zároveň prostřednictvím toho všeho přiblížit židovskou kulturu širší veřejnosti. Od roku 1999 se z toho stala mezinárodní akce pořádaná v několika evropských státech, tradičně konaná první zářijovou neděli. Akce je doprovázena koncerty, přednáškami nebo výstavami, které mají přiblížit návštěvníkům různé aspekty židovské kultury.

Letošní rok byla akce rozšířena na celý měsíc září, ale její začátek je od tradičního data, od první zářijové neděle, tedy od 6. září.

Každý rok má akce určité téma, letošní ročník má téma „Židovské cesty". Cesty jsou totiž nedílnou součástí židovské historie, ať již za ně budeme brát putování napříč známým světem v rámci diaspory v 1. století, putování mezi jednotlivými komunitami, cestování za vzdálenějšími duchovními autoritami, ale třeba i poutě do Jeruzaléma. A v neposlední řadě i cesta mnoha evropských Židů do Izraele ve čtyřicátých a padesátých letech, aby se podíleli na budování nově vzniklého židovského státu.

Evropské dny židovské kultury v synagoze Turnov zahájí komentovaná prohlídka synagogy, bývalé židovské čtvrti a židovského hřbitova (vstupné 60,- Kč), která proběhne 6. září v 14:00 hodin. Další akcí bude netradiční koncert s názvem Jak chutná hudba a jak zní dobré jídlo? (vstupné 140,- Kč) dne 26. září od 18:00 hodin, na kterém vystoupí československé kvarteto hudebníků s židovskými písněmi, autorskými skladby, recepty a možností ochutnávky některých židovských pokrmů.

Po celou dobu bude probíhat na ženské galerii výstava fotografa Alexe Levaca nazvaná Všední život Izraelců očima izraelského fotografa. Výstava je pořádaná ve spolupráci s Velvyslanectvím Státu Izrael a Středoevropským domem fotografie.

Synagoga v Turnově bude otevřená po celé září mimo pondělí od 9:00 do 17:00.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V turnovské synagoze proběhl koncert Židovské housle a slovo
Cimbál rozezvučel Synagogu Turnov
V turnovské synagoze probíhá výstava Hvězda pod tíhou hvězdy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

V Desné zvou na vysocké divadlo

o Desné můžete zavítat v pátek 31. března od 19 hodin do KD Sklář na divadelní představení Zátiší s loutnou, které vám představí DS Krakonoš Vysoké nad Jizerou.

Tématem krajské konference bude nedostatek bytů i ztráta bydlení

O sociálním a dostupném bydlení budou diskutovat účastníci konference s názvem Rozvoj sociálního a dostupného bydlení: stát, kraj, obce v pátek 31. března 2023. Více než sedmdesát aktérů a zájemců o toto téma nejen z Libereckého kraje bude přítomno na setkání. Mimo jiné promluví i hejtman Martin Půta, ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček a starostové obcí, ve kterých se programy podpory bydlení úspěšně rozvíjejí. „Konferencí chceme reagovat na potřebu větší spolupráce mezi samosprávami a krajem v oblasti bydlení. Je nutné společně hovořit o nedostatku bytů, prevenci jejich ztráty, bytové nouzi i o správě bytového fondu. Věřím, že odborná diskuse přispěje do budoucna k zajištění možnosti dostupného bydlení pro všechny občany, včetně těch nejzranitelnějších," řekl hejtman Martin Půta.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Zapomenuté malíře Semilska připomene nová výstava
Dubnová nabídka akcí Sportovního centra Semily
Přehled fotbalových výsledků a tabulek druhého jarního kola
Jarní Lužické hory vybízí k procházkám, výletům i pití piva
Do jara vstoupily i týmy v I.B třídě východ

Nejčtenější články

31.03.: I.A třída: Remízy Bělé i Košťálova na lomnické umělce
30.03.: Krajský přebor: Studenec i Rovensko podlehly favoritům
31.03.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 31. března až 2. dubna

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT