Fokus Fest 2023 míří do Semil

26.09.2023 23:08:17 | Autor: Renata Coufalová, pjs | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

Fokus Fest 2023 míří do Semil

Na samém konci babího léta, od 11. do 15. října, se do Semil již podeváté vrátí festival Fokus Fest. Oproti předchozím ročníkům organizátoři vsadili více na nové české i zahraniční premiéry, naopak sekci retrospektivy letos spojili s Martinem Scorsesem, který o týden později v premiéře uvede svůj nový opus Zabijáci rozkvetlého měsíce.

Aby se diváci měli na co těšit, představí se v rámci festivalu týden před premiérou čtyři filmy, které pokrývají dlouhá desetiletí Scorseseho tvorby, přičemž dva ze čtyř uváděných titulů poběží z klasického filmového pásu.

„Z filmového pásu promítneme i snímek Lucie Králové Ztracená dovolená," řekl Ondřej Šír, vedoucí kina Jitřenka. „Tato projekce pro nás znamená inovaci v žánru dokumentů, kde jsme vždy chtěli, podobně jako v Jihlavě nebo na jiných festivalech, představit nejnovější filmy. Protože je ale říjnová konkurence veliká, využíváme funkčních 35 mm strojů u nás v kině a ve spolupráci se samotnými dokumentaristy představujeme „filmové pásy z jejich sklepa", na které diváci již možná zapomněli, ačkoliv v době svého vzniku rezonovaly."

V sekci archivních českých filmů se objeví film Martina Friče Dnes naposled. „Pracovně jsme si tuto sekci nazvali Rozjezdy pro hvězdy a myslíme tím filmový start pro všechny, kteří to na festivalových party trochu víc rozjedou. Ne nadarmo se film Dnes naposled zamýšlí nad osudy těch, co alkoholu a alkoholismu nevratně propadli," dodal Ondřej Šír.

Diváci, kteří rádi objevují české herce a režiséry v zahraničních filmech, se mohou těšit na méně známý film 25. hodina, kde se na velkém plátně potkávají Jan Werich a Antony Quinn. V 60. letech hrál Jan Werich častěji v zahraničí než doma a zatímco ho z bondovky s názvem Žiješ jenom dvakrát, kterou začal natáčet ve stejném roce, nakonec vystřihli, tady je jeho role docela výrazná. Fanoušci archivních filmů budou mít i letos příležitost vidět němý film s živou hudbou. I v roce 2023 se autorství ujal dnes již semilský skladatel Daniel Phillip Stotz. Drvoštěp Karla Lamače z roku 1922 slibuje nevšední podívanou. Nabízí totiž příběh bankovního úředníka, který si jede odpočinout na venkov. I tam ho ovšem dostihne jeho profese, když odhalí ilegální dílnu penězokazů. Příznivci současných filmů pak jistě ocení snímek s názvem Delegace. Jedná se o polsko-izraelský film o výpravě židovských teenagerů, kteří poznávají historii svého národa napříč koncentračními tábory. Film se na Fokus Festu představí exkluzivně, dosud nebyl zakoupen do české distribuce.

Sobotní večer pak bude patřit premiérovému uvedení filmu Úsvit Matěje Chlupáčka v Semilech, které doprovodí herecká delegace. Diváci, kteří si letošní ročník festivalu nenechají ujít, budou mít jedinečnou příležitost zhlédnout některé tituly dříve než v jiných kinech. Například nedělní uvedení filmu Přišla v noci, komediální drama Tomáše Pavlíčka o páru třicátníků, kteří si pustí přes práh matku jednoho z nich, aniž tuší, že se právě ocitli v komorním očistci. Režisér Tomáš Pavlíček přijede na Fokus Fest diskutovat s diváky.

Jedinečnou předpremiérou festivalu bude rezonující drama Agnieszky Holland Hranice. Režisérka v Hranici připomíná temnou hodinu evropské humanity, která nastala poté, co se běloruský diktátor Lukašenko rozhodl v roce 2019 na bělorusko-polskou hranici, vedoucí bažinatým bělověžským pralesem, ve velkém dovážet uprchlíky, především z Blízkého východu. Doma není nikdo prorokem, a tak se i slavné režisérce stalo, že její dílo, oceněné na mezinárodním filmovém festivale v Benátkách, přirovnala (v době předvolební kampaně k parlamentním volbám v Polsku) vládnoucí strana Právo a spravedlnost k nacistické propagandě. Uvedení filmu Hranice se koná ve spolupráci s festivalem Jeden svět, který se na jaře opět vrátí do Semil.

„Ani letos nezapomínáme na hudební program, který proběhne v pátek v Kulturním centru Golf v Semilech. Těšte se na hudební uskupení Polanski vs Langman nebo duo Bratři," slibuje Ondřej Šír. „V průběhu festivalu nabídneme zejména studentům se zájmem o film možnost účastnit se workshopu prakticky zaměřeného na filmovou tvorbu, který bude probíhat celý festivalový víkend."  

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Festival Fokus Fest zavítá do semilského kina i v roce 2022
Fokus Fest 2021 nabídne klasický program i novinky
V Semilech proběhnou ozvěny filmového festivalu ZOOM
Václav Marhoul: Satisfakcí je pro mě hodnocení zahraničních kritiků
Festival Fokus Fest se koná už pošesté v Semilech
V rámci Fokus Festu v Semilech vystoupí Lenka Dusilová
Fokus Fest se koná už popáté v Semilech
Fokus Fest 2017 přiváží do Semil filmaře i zpěvačku Janu Kratochvílovou
Festival Fokus Fest udělá ze Semil na přelomu září a října filmové město
Fokus Fest je za dveřmi: Nalaďte se předfestivalovým programem
Fokus Fest i letos přilákal diváky na festivalové pecky
Petr Zelenka: Baví mě pozorovat, kdy diváci začnou vnímat přirozeně
Fokus Fest nahlédne do nitra fikce
Ohlédnutí za Fokus Festem 2014
Semilské kino navštívil režisér Václav Vorlíček
Fokus Fest startuje v Semilech už příští týden

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kulturní aktivity v regionu letos podpoří kraj více než 2,5 milionem korun

Rozdělení dotačního programu nazvaného 7.1 Kulturní aktivity v Libereckém kraji pro rok 2024 odsouhlasilo na svém zasedání krajské zastupitelstvo. Žadatelé obdrží celkem 2.615.379 korun.„V letošním roce jsme měli původně v tomto dotačním programu dva miliony korun. Žadatelé připravili projekty ve dvojnásobné výši, proto jsme využili zbylých prostředků z nevyčerpané alokace minulých období a přidali jsme přes šest set tisíc, abychom mohli uspokojit více žadatelů," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Kraj pokračuje ve výstavbě fotovoltaik na střechách budov

Výstavba fotovoltaických elektráren na střechách krajských budov pokračuje. Fotovoltaikou bude osazena střecha Gymnázia Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou a budovy D Krajského úřadu Libereckého kraje. Na tu bude kraj podávat žádost o dotaci do Operačního programu Životní prostředí 2021-2027. Rozhodli o tom na svém jednání krajští radní. „Naším dlouhodobým záměrem je energetická soběstačnost kraje a jeho příspěvkových organizací. Fotovoltaiky jsou budoucností v energetice. Fotovoltaická elektrárna na střeše objektu budovy D bude mít výkon 93,6 kWp, fotovoltaika na střeše budovy jabloneckého Gymnázia Dr. Antona Randy pak 30,36 kWp. Oba projekty budou dokončeny v polovině května letošního roku," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky. Více informací v předchozím článku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jarní Krkonoše lákají do muzeí, na adrenalin i za pivem
Liberecký kraj při příležitosti Dne učitelů ocenil 22 osobností
Opylení v botanické zahradě se podařilo. Žlutokap vydal semena
Kultura v Železném Brodě v dubnu
V Bayovně zahrají tři kapely

Nejčtenější články

11.04.: V Rochlicích u Liberce došlo k hromadné nehodě
11.04.: V Bayovně zahrají tři kapely
10.04.: Liberecký tunel čeká tradiční jarní údržba

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT