FOTO: Obrazy a grafiky Jaroslava Klápště vystavují v Železném Brodě

13.12.2015 08:02:10 | Autor: Antonín Langhamer | Rubrika: KULTURA | Obce: Železný Brod

FOTO: Obrazy a grafiky Jaroslava Klápště vystavují v Železném Brodě

Aktualizováno o foto: Muzeum a Galerie Detesk v Železném Brodě na náměstí připomíná od 23. října malířskou a grafickou tvorbu Jaroslava Klápště (1923-1999), umělce, který svým významem daleko přesáhl hranice Pojizeří, kde žil a tvořil, takže rostoucí zájem o jeho díla na aukcích v posledních letech není dílem náhody.

Jaroslav Klápště se narodil v Záhoří roku 1923, první roky trávil na Slovensku, kde jeho otec, železniční inženýr, stavěl tratě a mosty. Když se přiblížil šestý rok jeho života, byl rodinou vyslán k matčiným rodičům do Čikvásek, malé vesničky s jednotřídkou na Semilsku. Rychle se tam sžil s dětmi i dospělými. Až do smrti se tam vracel nejen ve vzpomínkách. Střídavě žil v Turnově, na Čikváskách a v Praze.

Byl malířem-samotářem, proto se nikdy nepřipojil k žádné názorové skupině, ale v izolaci nebyl. Za války odmaturoval na turnovském gymnáziu, potom byl totálně nasazen. Ale právě tam si uvědomil, že chce být malířem. Stal se jím! Když válka skončila, přihlásil se do Prahy na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou k profesoru Františku Tichému. Nemohl si vybrat lépe! V roce 1948 přešel k dalšímu znamenitému umělci-pedagogovi Emilu Fillovi. U něho studia dokončil.  

Výstava Jaroslava Klápště v galerii Detesk v Železném Brodě Nepodbízel se a zarputile zápasil o místo v uměleckém světě. Vyvíjel se, ale neprotiřečil si, takže, když se na dílo díváme s odstupem, obdivujeme jeho odvahu, vytrvalost a názorovou zralost.

Mezníků v jeho životě bylo několik - k nejdůležitějším patřila první návštěva Paříže v polovině šedesátých let, potom seznámení s k likvidaci odsouzeného města Mostu v polovině 70. let. Žil tam a maloval několik měsíců. Nebyl jediný malíř, který zkázu města zaznamenal, ale patrně jako jediný se s ní vyrovnal nadčasově malířsky. Dalším osudovým mezníkem byl úraz na turnovském nádraží v roce 1988. Přežil, ale poznamenán byl až do smrti.

Uchýlil se do chalupy na Čikváskách. Vznikaly tam další krajiny, vesnická zátiší, rozměrné figurální kompozice, akty, portréty a suché jehly. A když tušil blížící se konec, připravil si a vydal skromnou, ale skvělou obrazovou monografii. Snad chtěl naznačit, co je z jeho uměleckého odkazu, podle jeho názoru, nejdůležitější. Zemřel v roce 1999.

Výstava Jaroslava Klápště v Železném Brodě na třiceti obrazech a patnácti grafických listech připomíná jeho tvorbu od 60. do 90. let. Přístupná je denně od 9 do 17 hodin až do 13. prosince 2015.

Prosincové kulturní akce v Železném Brodě

Více o výstavách v Pojizeří v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 22 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Webové stránky kraje získaly novou podobu

Přívětivější vizuální zpracování, snadnější dostupnost informací, strukturované stránky krajských odborů, formuláře na jednom místě či přehledné aktuality. To vše a mnoho dalšího přináší nová podoba webových stránek Libereckého kraje. Adresa zůstává neměnná, a to https://www.kraj-lbc.cz/. „Vzhled, funkčnost a přehlednost webu kraje již potřebovaly výraznou změnu. Jsem rád, že můžeme nyní spustit novou verzi stránek. Běžný uživatel samozřejmě najde veškeré informace stále na stejném místě tak, jak je zvyklý, a to na https://www.kraj-lbc.cz/," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Kraj hledá Památku roku pro letošek. Nominace přijímá do 30. dubna

Již jen několik dní je možné přihlásit se do devátého ročníku soutěže Památka roku 2023 Libereckého kraje; termín vyprší 30. dubna. Soutěž, jejímž cílem je upozornit na úspěšné obnovy kulturních památek a poukázat na ojedinělé stavby v našem regionu, vypisuje Liberecký kraj. „Skutečně velice stojíme o to, aby se nám hlásilo co nejvíce majitelů úspěšných obnov památek. Jejich obnovy jsou inspirací příkladem pro ostatní majitele," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovního ruchu Libereckého kraje. Předchozí článek


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hasiči měli na čarodějnice trojnásobně více výjezdů než minulý rok
Tradiční muzejní prvomájová lomnická výstava v podání Jana Dingy
Do lomnického klubu opět zavítá Znouzectnost
Jak probíhal Speed Marathon 2024 v Libereckém kraji
Pálení čarodějnických ohňů? Ne na místech s nebezpečím požárů

Nejčtenější články

29.04.: Služební pes Max vypátral v lese u Harrachova dva zloděje
29.04.: Den otevřených dveří pořádají na stanicích HZS Libereckého kraje
30.04.: Pálení čarodějnických ohňů? Ne na místech s nebezpečím požárů

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT