FOTO: V Muzeu Českého ráje otevřeli novou expozici Horolezectví
10.09.2019 16:58:15 | Autor: redakce | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov
Doplněny další fotografie: Expozice Horolezectví - Z Českého ráje na vrcholy světa je dokončena a její slavnostní otevření se konalo v sobotu 7. září ve 14 hodin v atriu muzea za účasti vedení Libereckého kraje, zástupců Města Bad Shandau - partnera projektu, Města Turnov, horolezecké obce a dalších vzácných hostů.
Po několika letech spojených s přípravou a čtyřech letech vlastní realizace, mimo jiné demolicí galerie, výstavbou nové budovy, řešením interiéru a instalací exponátů a audiovizuální techniky, se dostavil dlouho očekávaný výsledek. „Nová expozice horolezectví je logicky vybudována v Muzeu České ráje v Turnově. Turnov a Český ráj je jedním z center tohoto sportu v rámci České republiky a místem, odkud vzešli nejvýznamnější horolezci naší země. Téma je s regionem tak úzce propojeno, že předpokládáme velký zájem jak místních, tak návštěvníků nejen o expozici samotnou, ale také o tematické programy, které bude muzeum připravovat. Děkuji paní ředitelce Jakouběové a jejím kolegům z muzea za velký kus práce, kterou na expozici odvedli," řekla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Nová expozice Horolezectví - Z Českého ráje na vrcholy světa vznikla za významné podpory Libereckého kraje. „Tato expozice vznikla díky projektu Pro horolezce neexistují hranice, spolufinancovaného z Evropského fondu pro regionální rozvoj díky Programu spolupráce na podporu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko 2014-2020," dodala Radka Loučková Kotasová, radní kraje pověřená řízením resortu hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a územního plánování.
V rámci tohoto projektu byly realizovány dvě nové expozice věnované horolezectví. Na jednu se mohou těšit návštěvníci v Muzeu Českého ráje v Turnově, druhou vytvoří v německém Bad Schandau. S německým partnerem turnovské muzeum spolupracovalo i na dalších aktivitách - přípravě a realizaci výstav, pořádání horolezeckých festivalů, setkání pracovníků informačních center z příhraničních oblastí, setkání horolezců ad. Novou expozici v Turnově spatří první návštěvníci letos v září. Třípodlažní budova je postavena podle architektonického záměru MgA. Ondřeje Toboly a MgA. Radima Babáka z ateliéru Hipposdesign Praha, kteří jsou zároveň i autory architektonického a výtvarného řešení interiéru. Rekonstrukce objektu, ve kterém je nová expozice umístěna, se zhostila firma Termil a.s. podle projektu firmy Profes projekt spol. s r. o. Turnov, zastoupená Ing. Petrem Chvalem a Ing. arch. Zdeňkem Slámou.
Dodavatelem interiéru byla firma M plus spol. s r.o., která nezajišťovala pouze náročnou montáž polygonní struktury, ale i vlastní instalaci expozice, včetně realizace audiovizuálních prvků, tisku velkoplošných fotografií a textů a také práce spojené s propagací a publicitou projektu - grafické manuály, billboardy, plakáty, reklamní předměty ad. Součástí expozice je i návštěvnické centrum, kde ti, kteří se chtějí dozvědět více, budou mít možnost nahlédnout do databáze o historii pískovcového i vysokohorského lezení, které mají nějakou spojitost s oblastí Českého ráje a osobnostmi z Českého ráje, které dobyly světových vrcholů. Databáze vzniká ve spolupráci se širokou horolezeckou obcí a pamětníky. Pro muzeum je důležité, že vedle expozice se rodí i nová muzejní sbírka, která se nezvykle rychle díky zájmu veřejnosti rozrůstá.
„Expozice Horolezectví, která je prozatím největším a nejsložitějším projektem v historii Muzea Českého ráje, a to jak svou velikostí, tak rozsahem prací, významně doplní stálou nabídku pro návštěvníky. Ti se mohou těšit nejen na moderně a netradičně koncipované interiéry původní galerie muzea, ale i na nové odpočinkové zóny v atriu muzea, které postupně naplní doprovodné programy pro děti i dospělé, pro horolezce, pamětníky i pro ty, kteří se o tento sport jenom zajímají," dodala Vladimíra Jakouběová, ředitelka muzea a autorka ideového záměru expozice.
Nosným prvkem nové atraktivní části muzea, která je nejen svým námětem, ale i architektonickým řešením v rámci České republiky jedinečná, je geometrická polygonní struktura, která vytváří analogii skalního města, ale zároveň plně respektuje původní umístění velkoplošné malby Mikoláše Alše Bitva pod Hrubou Skálou.
Návštěvník tak v bezprostřední blízkosti tohoto obrazu pomyslně stoupá stylizovanou krajinou a kromě její struktury vnímá pomocí textů, fotografií, exponátů a audiovizuálních efektů důležitá sdělení a příběhy, jejichž obsahovou náplň vytvořili kurátoři expozice Mgr. Alžběta Kulíšková a Mgr. David Marek. Tímto řešením se autorům projektu podařilo nejen maximálně využít daný prostor, ale zároveň vytvořit novou platformu pro muzejní edukaci a zábavu, jejíž obsahová náplň zcela přirozeně vychází z významné tradice našeho regionu.
Nová expozice muzea Z Českého ráje na vrcholy světa byla realizována za významné podpory Libereckého kraje v rámci projektu Pro horolezce neexistují hranice, spolufinancovaného z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci Programu spolupráce na podporu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko 2014-2020.
Ochránci přírody a horolezci budou spolupracovat
Dohodu, která upravuje podmínky vzájemné spolupráce, podepsali ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR František Pelc a předseda výkonného výboru Českého horolezeckého svazu Jan Bloudek. Podepsána byla při slavnostním otevření nové expozice o horolezectví v Muzeu Českého ráje v Turnově.
„Jsem rád, že dohodu podepisujeme právě zde, v Českém ráji, který je nejen naší nejstarší chráněnou krajinnou oblastí, ale i tradičním horolezeckým terénem. Vnímám, že horolezci a ochrana přírody k sobě prostě patří, a věřím, že dohoda napomůže tomu, aby se obě strany vzájemně respektovaly a chápaly. Pro ochranu jedinečné přírody jsou někdy potřeba určitá omezení a jsem rád, že Český horolezecký svaz prosazuje šetrné chování k přírodě a ke skalám," komentuje podpis dohody František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
„I já jsem velmi rád, že dlouholetá symbióza horolezců a ochrany přírody bude stvrzena dohodou, ve které obě strany vyjadřují vůli spolupracovat, respektovat se a v problematických otázkách hledat oboustranně přijatelnou shodu. S ochranou přírody máme společné zájmové území a přes dílčí neshody hlavně společný zájem - chovat se ke skalám tak, aby byly zachovány dalším generacím. Podepsání dohody v Českém ráji, tradičním centru pískovcového lezení je velmi symbolické, a proto děkuji vedení Muzea Českého ráje v Turnově, že nám tento prostor poskytlo," dodává Jan Bloudek, předseda výkonného výboru Českého horolezeckého svazu.
Dohoda se věnuje například spolupráci při ochraně ptáků, kteří na skalách hnízdí, udržbě přístupových cest a skalních oblastí. Zlepší také vzájemnou informovanost a otevírá prostor pro další spolupráci.
Související články
Muzeum Českého ráje v září otevře novou horolezeckou expozici
Kraj podpoří vznik dokumentů o Jizerských horách a Josefu Rakoncajovi
Horolozecký festival zahájili odhalením pamětní desky Josefu Smítkovi
Stavba expozice horolezectví v Muzeu Českého ráje v Turnově pokračuje
Příprava horolezecké expozice v turnovském muzeu pokračuje
Stálá výstava o horolezectví v turnovském muzeu dostává nové obrysy
Historii turnovské galerie zakončí výstava o expedičním horolezectví
Nové expozice v Turnově a Bad Schandau přiblíží tradici horolezectví
Muzeum Českého ráje začne připravovat expozici horolezectví
Realizace horolezeckého muzea v Turnově se přiblížila
Náhled fotogalerie
OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 31 fotek)
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Unikátní písmo ke stu letům od narození Karla Hubáčka
Písmo inspirované stavebními prvky a ikonickými stavbami světoznámého architekta Karla Hubáčka přináší do grafického světa eleganci, inovaci a nadčasovost, které jsou pro Hubáčkovu tvorbu charakteristické. Toto jedinečné písmo vzdává hold Karlu Hubáčkovi, jednomu z nejvýznamnějších českých architektů 20. století. Projekt byl vytvořen na počest sta let výročí od narození Hubáčka. „Tento projekt písma Karla Hubáčka je poctou jeho výjimečných děl, ale také symbolem propojení historie s budoucností. Věřím, že bude sloužit jako zdroj inspirace a podpoří šíření odkazu tohoto významného architekta," uvedl hejtman Martin Půta.
Slavnosti města Desná se budou konat u Městského úřadu
V sobotu 14. září se budou konat tradiční Slavnosti města Desná. Z důvodu rekonstrukce střechy na Riedelově vile jsou přesunuty do areálu Městského úřadu. Bohatý hudební program bude doprovázet stánkový prodej s řemeslnými výrobky a výborným občerstvením. Více podrobností
Nejnovější články
Přehled fotbalových výsledků pátého podzimního kola
Týdny duševního zdraví: besedy, divadlo, výstava a zelené logo kraje
Na koloběžce havaroval v Železném Brodě pod vlivem alkoholu
Podrobnosti o výsledcích měření ovzduší v Turnově
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 6. až 8. září
Nejčtenější články
06.09.: Firmě v Benešově u Semil někdo odcizil betonářské bednění
06.09.: V Turnově je více než 200 prvňáčků
08.09.: Přehled fotbalových výsledků pátého podzimního kola
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks |
RSSJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.