FOTO: V Semilech odhalili pamětní desku kronikáři Rudolfu Hlavovi

13.12.2020 18:01:28 | Autor: Renata Coufalová, pjs | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

FOTO: V Semilech odhalili pamětní desku kronikáři Rudolfu Hlavovi

Na budově semilského muzea byla ve čtvrtek 10. prosince odhalena pamětní deska semilskému čestnému občanu, učiteli a kronikáři Rudolfu Hlavovi (1911-1988), který se zasloužil mimo jiné o založení semilského muzea v roce 1960. Slavnostní akt provedli starostka Semil Lena Mlejnková a emeritní profesor gymnázia i nedávný kronikář města Miloš Plachta.

Deska byla odhalena za účasti vedení města, muzea a zástupců Spolku rodáků a přátel Semil, z jehož inciativy nápad vznikl. Nechyběla ani početná rodina a potomci této semilské osobnosti. „Děje se tak u příležitosti výročí šedesáti let od vzniku semilského muzea, k čemuž budou otevřeny i dvě tematické výstavy," uvedl před odhalením desky ředitel Muzea a Pojizerské galerie Semily Miroslav Šnaiberk.

Rudolf Hlava se narodil 13. dubna 1911 v obci Příkrý u Semil a zemřel 5. listopadu 1988 v Trutnově. Za svého života se stal nejenom skvělým a mezi studenty oblíbeným pedagogem, kronikářem (kroniku města Semily vedl neuvěřitelných 42 let), archivářem a muzejníkem, ale především jedním z nejvýznamnějších sběratelů kramářských písňových tisků ve 20. století. Svoji cennou a největší sbírku kramářských písní v Československu, celkem 25 000 položek, odkázal Národnímu muzeu v Praze. Jeho sbírka pak velice obohatila celkový muzejní fond a také zvýšila jeho vědeckou hodnotu.

Odhalení pamětní desky Rudolfu Hlavovi na budově semilského muzea<br />Autor: Petr Ježek Rudolf Hlava si zároveň silně uvědomoval velký význam archivů pro práci historika. Ze sbírek takzvaného Mizerova muzea a ze staré městské registratury, uložené na různých místech semilské radnice, vyčlenil cenné archiválie a vytvořil tak městský archiv. Následně se mu podařilo zajistit zrestaurování barokního Olbrachtova rodného domu č.p. 2 v Husově ulici, kde bylo v roce 1960 otevřeno Muzeum dělnického hnutí a Památník Antala Staška a Ivana Olbrachta. Rudolf Hlava se tak stal zakladatelem semilského muzea a jeho prvním ředitelem.

Od 30. let 20. století přispíval do různých regionálních i celostátních sborníků, časopisů a novin (mj. Krkonoše, Československá etnografie, Věstník katolického učitelstva, Zprávy spolku českých bibliofilů, Listy genealogické a heraldické aj.). V příspěvcích se zabýval dějinami školství, Semilska a Podkrkonoší, propagoval kramářské písničky a vydával vzpomínky pamětníků.

Město Semily ocenilo jeho dílo a odkaz dne 20. 11. 2011 udělením čestného občanství města Semily in memoriam.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Semilské muzeum na prosinec nachystalo hned čtyři novinky
Program semilského muzea v prosinci
FOTO: Odhalili pamětní desku na rodném domě Václava Votočka
V Semilech vzpomněli 30. výročí úmrtí Rudolfa Hlavy
Jitřenka hostila slavnostní Sametový večer
Miloš Plachta a Rudolf Hlava se stanou Čestnými občany Semil

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 27 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Bojíte se o své kolo? Zabezpečte ho!

Forenzní značení jízdních kol syntetickou DNA je moderní a dnes již velmi rozšířená identifikační metoda, která funguje jako prevence krádeží. Používá se především pro jízdní kola a elektrokola (jiné předměty a prostředky jsou značeny pouze výjimečně, po dohodě). Pro označení jízdního kola je použit certifikovaný gel s mikrotečkami, který je viditelný pouze pod ultrafialovým světlem. Tímto gelem je bodově označeno kolo na deseti místech. Termíny forenzního značení jízdních kol v Turnově jsou pátek 22. září a sobota 23. září vždy od 10 do 14 hodin u služebny MP Turnov. Označení kola a zavedení do registru trvá přibližně 20 minut. Je tedy potřeba si rezervovat termín s časem na telefonu Městské policie Turnov: 723 389 122.

Boží voda není pitná, pramen pod Valdštejnem vyhovuje

Odbor životního prostředí MěÚ Turnov informuje, že pramen Boží voda aktuálně není pitný, pramen pod Valdštejnem dle rozborů vyhovuje. Výsledky rozboru pramenů proběhly dne 18. září 2023 podle vyhlášky Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004 Sb.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Den architektury pozve v našem kraji opět za architektonickými skvosty
Přehled fotbalových výsledků a tabulek sedmého podzimního kola
Nové ptačí budky vznikly v turnovských městských sadech
Roboti v knihovně aneb Meet and Code Semily 2023
Sousoší a kašna u muzea ve Skálově ulici v Turnově prochází obnovou

Nejčtenější články

23.09.: V Roztokách u Jilemnice sjel autobus do příkopu
24.09.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek sedmého podzimního kola
22.09.: Po střetu s nákladním autem v Rejdicích zemřel motocyklista

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT