Hasiči radí jak ochránit byt před dovolenou a co dělat při bouřce

13.07.2012 06:01:18 | Autor: Zdenka Štrauchová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Jablonec nad Jizerou,Paseky nad Jizerou,Bělá,Vyskeř,Stružinec,Nová Ves nad Popelkou,Libštát,Košťálov,Benecko,Horka u Staré Paky,Vítkovice,Víchová nad Jizerou,Studenec,Roztoky u Jilemnice,Poniklá,Mříčná,Martinice,Kruh,Horní Branná,Vysoké nad Jizerou,Slaná,Příkrý,Jesenný,Chuchelna,Bozkov,Benešov u Semil,Všeň,Tatobity,Sychrov,Svijany,Rovensko pod Troskami,Příšovice,Pěnčín u Turnova,Mírová pod Kozákovem,Karlovice - Sedmihorky,Kacanovy,Jenišovice,Hrubá Skála,Dolánky,Železný Brod,Vrchlabí,Malá Skála,Jilemnice,Semily,Turnov,Lomnice nad Popelkou,Rokytnice nad Jizerou,Harrachov,Liberecký kraj,Krkonoše,Pojizeří

Hasiči radí jak ochránit byt před dovolenou a co dělat při bouřce

Na dovolenou se všichni těšíme a přejeme si ji prožit v klidu a pohodě. Leckdy si však neuvědomujeme, jaké nástrahy na nás mohou číhat. Podobně málokdo z nás ví, jak se přesně chovat při bouřce s blesky, která je obvyklou součástí léta.

Prázdninové letní teploty se šplhají poměrně vysoko, a proto hrozí i větší riziko požárů. Při svých výletech do přírody tak dbejte zvýšené opatrnosti! Vyhněte se používání otevřeného ohně (cigareta, zapalovač, vařič), neboť skutečně stačí malá jiskra spadlá do jehličí a můžete svou nedbalostí způsobit požár. V extrémně teplém a suchém počasí oheň raději vůbec nerozdělávejte!

Velký pozor dávejte při kempování na propanbutanové, lihové či benzinové vařiče. Skutečně je ani na okamžik nespouštějte z dozoru. Snadno se mohou převrhnout a způsobit požár. V souvislosti s vysokými teplotami pak opatrně manipulujte s hořlavými kapalinami. Při vysokých teplotách se více odpařují, a tím pádem roste i riziko, že dojde ke vznícení a výbuchu jejich hořlavých výparů. Stejně tak pozor na hořlavé plyny, kdy například plynový zapalovač ponechaný za sklem vašeho vozu může hodně zdemolovat vašeho plechového krasavce a samozřejmě i vám způsobit vážná zranění.

Abyste své obydlí našli v takovém stavu, v jakém ho opouštíte, máme pro vás několik dalších rad. „Před odjezdem  na dovolenou vypněte co možná nejvíce spotřebičů ze sítě. Určitě tím ušetříte peníze a co víc, maximálně možným způsobem eliminujete možnost vzniku požáru od dlouhodobě používaného prodlužovacího přívodu, který bývá ve většině domácností hojně využíván a přetěžován," radí vrchní komisař oddělení prevence Jan Mandl.

Jak dodává, dalším vhodným zabezpečením domácnosti je třeba nákup hlásiče požáru. Tento v případě vzniku požáru spustí akustický signál, na který mohou pohodlně reagovat sousedé, kteří vědí o vaší nepřítomnosti a vzniklou situaci mohou včas řešit.

Určitě v domě zavřete všechna okna a to i v případě, že bydlíte ve vyšších patrech panelových domů. Prudký déšť může způsobit škody ve vašem bytě a také zapříčinit protečení k sousedům. Kvůli velkému větru se může okno rozbít a někoho zranit.

Na závěr připojujeme několik rad, jak se chovat při bouřkách, které, jak nám ukázal minulý týden, mohou být součástí každého dne.

  • Bezpečný úkryt před bleskem poskytují budovy, zejména velké objekty s ocelovou nebo železobetonovou konstrukcí, obecně pak veškeré stavby chráněné hromosvodem. V přírodě se můžete bezpečně schovat v hustém lese, nižším porostu nebo úzkém údolí.
  • Naopak se rozhodně neschovávejte pod osamělými stromy, na okraji lesa, pod převisy nízkých skal, či v menších staveních bez hromosvodu (např. staré hájence).
  • Největší nebezpečí zásahu bleskem hrozí při pobytu v otevřeném terénu a na vyvýšených místech, v bezprostřední blízkosti železných konstrukcí (sloupy elektrického vedení), vysokých osamocených stromů nebo vodních ploch. Nikdy se za bouřky neopírejte o zeď či skalní stěnu.
  • Během bouřky nezůstávejte na kopcích a holých pláních. Překvapí-li vás bouřka na rozlehlé holé pláni, rozhodně nepokračujte dál v chůzi a nezůstávejte ve skupině. Nejbezpečnějším řešením je  přečkat bouřku v podřepu s nohama a rukama u sebe - na zem si rozhodně nelehejte.
  • Jelikož je blesk jak známo silný elektrický výboj atmosférického původu, velké nebezpečí hrozí při koupání, windsurfingu, plavbě v loďce, příliš bezpečné není ani telefonování, či práce s elektrickými a plynovými spotřebiči.
  • Nezdržujte se v blízkosti potoků nebo na podmáčené půdě. Vhodný úkryt nepředstavuje ani stan či malá jeskyně ve skále. Sezení na izolační podložce (karimatka, batoh) vás před přímým zásahem blesku neuchrání.
  • Při pobytu v přírodě během bouřky neutíkejte ani se neschovávejte pod osamocenými stromy, v obou případech by vás blesk mohl zasáhnout.
  • Bouřka je nejvíce nebezpečná do vzdálenosti 3 km (tj. zhruba 9 sekund mezi hřměním a bleskem), ale v bezpečném úkrytu raději zůstaňte až do doby, než bude bouře alespoň 10 km vzdálená (tj. zhruba 30s mezi hřměním a bleskem).
  • Při hledání úkrytu před bouřkou pamatujte také na to, že ji doprovází nejen blesky, ale často i silný vítr, který také představuje riziko. Proto se držte v bezpečné vzdálenosti od vysokých stromů nebo sloupů elektrického vedení (shozené dráty mohou být stále pod proudem).

 

Při podvečerní bouřce stromy uzavřely některé silnice na Turnovsku

Bouřky zasáhly kraj v plné síle, hasiči vyjížděli ke 100 zásahům za noc

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj hledá Památku roku pro letošek. Nominace přijímá do 30. dubna

Již jen několik dní je možné přihlásit se do devátého ročníku soutěže Památka roku 2023 Libereckého kraje; termín vyprší 30. dubna. Soutěž, jejímž cílem je upozornit na úspěšné obnovy kulturních památek a poukázat na ojedinělé stavby v našem regionu, vypisuje Liberecký kraj. „Skutečně velice stojíme o to, aby se nám hlásilo co nejvíce majitelů úspěšných obnov památek. Jejich obnovy jsou inspirací příkladem pro ostatní majitele," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovního ruchu Libereckého kraje. Předchozí článek

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Liberec je nově na mapě evropské železnice
Den otevřených dveří pořádají na stanicích HZS Libereckého kraje
Přehled fotbalových výsledků a tabulek šestého jarního kola
Mistrovství České republiky v ROB se koná v okolí Turnova
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 26. dubna do 1. května

Nejčtenější články

28.04.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek šestého jarního kola
27.04.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 26. dubna do 1. května
27.04.: Mistrovství České republiky v ROB se koná v okolí Turnova

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT