Historie liberecké zoo: od ptačí voliéry k bílým tygrům

06.03.2023 22:03:13 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: KULTURA | Obce: Liberecký kraj

Historie liberecké zoo: od ptačí voliéry k bílým tygrům

Okolo sto sedmdesáti druhů zvířat chová liberecká zoologická zahrada. Výjimečná je jedna z neucelenějších kolekcí dravců na starém kontinentu. Zoo se pyšní i největší chovnou skupinou kriticky ohroženého osla somálského v Česku a jediným chovem himálajského nahura modrého. Její historie sahá až do předminulého století.

„Do zoologické zahrady chodí lidé pochopitelně za zvířaty. Zahrada má ale bohatou historii, a pokud ji budou návštěvníci alespoň trochu znát, jejich pohled na ni bude mnohem hlubší a spoustu věcí si dají při návštěvě do souvislostí," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Počátky nejstarší zoologické zahrady v zemi sahají až do roku 1895. Tehdejší ornitologický spolek založil za dnešní restaurací Lidové sady ptačí voliéru, ve které se chovala převážně drůbež, holubi, králíci a domácí divoké ptactvo. Prvním rozšířením areálu bylo v roce 1904 vysazení labutí na nedalekém jezírku a o kousek dál proti proudu Jizerského potoka byl postaven v malé oboře přístřešek pro srnky. V roce 1907 se centrem areálu stalo Čapí hnízdo - dřevěný domek jakoby z alpské vesničky postavený v tyrolském slohu.

Netrvalo dlouho a kolem Čapího hnízda vznikl areál s několika desítkami voliér především pro ptactvo a malé živočichy, což podnítilo vznik malé zoologické zahrady. Výjimku představoval medvěd přivezený vojáky ze Srbska. Významným rekordním milníkem byl rok 1913, kdy branami zoologické zahrady prošlo 70.000 návštěvníků včetně zahraničních. Snaha o vytvoření malé zoologické zahrady však ztroskotala kvůli nedostatku peněz v průběhu první světové války.

Po vzniku Československa se prvním ředitele stal Erich Sluwa. Ten vedl zoologickou zahradu až do června 1945. Za jeho působení postupně vyrostl v zoologické zahradě bazén pro lachtany, dále zimní pavilony pro velké šelmy a ostatní exotickou zvěř. Mezi válkami ale byla liberecká zoo téměř neznámá. Od otevření pražské zoologické zahrady v roce 1931 byla takřka v izolaci. V letech 1939 až 1945 chovala zahrada zhruba 500 zvířat. Zahrada měla spíš charakter zvěřince. Příliš malá plocha a nešťastné uspořádání zvířat vedly k tomu, že mnohé druhy zvířat byly vystavovány pouze v létě a na zimu byly prodávány.

Po skončení války byl celý areál v dezolátním stavu a přemýšlelo se o jeho zrušení. Během následujících deseti let se zahrada snažila získat nového a schopného provozovatele. Dlouholetou stagnaci přerušil až roku 1954 zvolený ředitel Jiří Badalec. Zahrada opustila dosavadní vystavovatelský kurz a stala se postupně chovným zařízením se zaměřením na vzácná zvířata. Také počet návštěvníků vzrostl z původních sto padesáti tisíc návštěvníků na tři sta tisíc. Za úřadování Jiřího Badalce vyrostla řada expozic a pavilonů a zahrada získala řadu významných živočišných exponátů, jako například slony.

Třetím významným ředitelem, který se zasloužil o rozvoj zoologické zahrady, byl Josef Janeček. Od poloviny 80. let je jeho jméno spojováno s masivním boomem, během něhož zahrada prošla velkou modernizací. Postupně se začaly rodit pavilony žiraf, hospodářských zvířat, šelem, lidoopů či zimoviště plameňáků. V roce 1994 získala zoologická zahrada významný zvířecí exponát - bílé tygry, kteří se stali populární marketingovou tváří. Poslední tygr byl ale kvůli vysokému věku a zdravotním potížím utracen a ve výběhu zůstala pouze samice. Zoologická zahrada už s chovem těchto zvířat pokračovat nehodlá.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Novinky v zoo: bistro, víc místa pro žirafy i údolí ohrožené divočiny
Evropská rarita: v liberecké botanické zahradě vykvete žlutokap
Žirafy, zebry i levharti v novém. Kraj pomáhá zoologické zahradě
Fotokroužek Fokusu Semily vystavuje snímky z českých zoo
Botanická zahrada má nové vedení, v zoologické zůstává její ředitel
V botanické zahradě vykvetly mexická agáve i lilie z Karibiku
Botanická zahrada láká na klauny. Jsou to filmové hvězdy
Botanická zahrada Liberec vydala sadu nových pohlednic
Oddělení mokřadů v Botanické zahradě rozkvetlo květy řetězovky
Botanická láká na obří viktorii královskou i nejmenší leknín světa
Botanická zahrada ukazuje květenu mokřad Krkonoš i Jizerských hor
Hledají se noví ředitelé botanické zahrady a zoo. Kraj vypisuje konkurz
Kudy za krásami Venezuely? Do botanické zahrady v Liberci
Otesánek v botanické zahradě: rostlina toulitka vyroste a zesílí
Železnec a marhaník. V liberecké botanické zahradě vykvetly bonsaje
Vstup zdarma i dobití telefonů. Krajské organizace pomáhají uprchlíkům
Masožravou láčkovku pěstuje na světě jen botanická zahrada v Liberci
Kam v zimě za vůní a exotikou? Na orchideje do botanické zahrady
Díky spolupráci kraje a města se liberecká ZOO dočká rozvoje
Žhavé léto uprostřed zimy: v botanické zahradě v Liberci kvetou kamélie
Zoo a botanická zahrada jdou pod kraj, dva domovy pro seniory Liberci
Dotace z kraje pomůže libereckým divadlům, botanické zahradě i zoo

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Oceňovaná kapela VANUA2 zahraje v jabloneckém Klubu Na Rampě

Česká pop rocková kapela Vanua2 vystoupí v sobotu 2. března v jabloneckém Klubu Na Rampě. Formace vznikla před šesti lety na základech kapely Blue Effect Radima Hladíka, kde více než deset let společně působili baskytarista Vojtěch Říha (Blue Effect) a bubeník Vašek Zima (Blue Effect, Walk Choc Ice, -123 minut), kteří se po odchodu Radima Hladíka do muzikantského nebe spojili se zpěvákem Yannickem Tevim, pocházejícím z tichomořského souostroví Vanuatu. S kapelou aktuálně působí ještě kytarista Honza Samek. Podrobnosti na Našem Jablonecku

V Mašově vyroste nový vodojem, výstavbě předchází kácení v místě

Před realizací výstavby nového vodojemu Mašov a jeho propojení se stávajícím vodojemem od úterý 27. února v místě proběhne kácení. Jedná se zhruba o desítku vzrostlých stromů (většinou břízy). Dojde také k vykácení pruhu porostu pod stávajícím vodojemem pro propojení stávající a nové stavby. Investorem stavby je VHS Turnov.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Dvě výhry Malé Skály v Chocni po dramatických koncovkách
Naučná stezka provede horním tokem Černé Nisy
Kraj hledá Památku roku pro rok 2023. Nominace přijímá do 30. dubna
Třiceti ředitelům končí funkční období. Kraj proto vyhlašuje konkurzy
Sezonu lomnického muzea otevře Bedřich Smetana

Nejčtenější články

28.02.: Třiceti ředitelům končí funkční období. Kraj proto vyhlašuje konkurzy
27.02.: FOTO: Síla lidskosti podle Věry Kosové v semilské galerii
26.02.: Memorandum k výstavbě IVC v Turnově podepsáno

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT