Horská služba pomáhá se systémem záchrany v Bosně a Hercegovině

28.10.2020 16:02:32 | Autor: Radek Zeman, HSČR | Rubrika: KRIMI | Obce: Krkonoše

Horská služba pomáhá se systémem záchrany v Bosně a Hercegovině

Horská služba po letních přípravách odstartovala ve druhé polovině října 2020 tříletý projekt, ve kterém bude usilovat o rozvoj a posílení kapacit horské služby v Bosně a Hercegovině (BiH). Česká rozvojová agentura na něj poskytla dotaci ve výši 7 milionů korun.

Čtyřčlenný tým české Horské služby zahájil projekt pětidenním pobytem v BiH, při kterém se seznamoval s tamním systémem záchrany na horách a s potřebami tamních horoslužebníků. Výjezdu předcházely několikaměsíční přípravy.

„Systém horské služby je v Bosně a Hercegovině úplně jiný, než jaký máme v Česku. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že tamní horská služba není centralizovaná, a tudíž ani státem financovaná. Tvoří ji zhruba 10 horoslužebnických svazů, které sdružují dohromady na 4 desítky samostatných záchranářských spolků," vysvětlil garant projektu ředitel Horské služby Patrik Jakl.

Horská služba v BiH nemá své profesionální zaměstnance. Je zcela dobrovolná a prostředky na svou činnosti získává od sponzorů, lokálních samospráv nebo útvarů civilní ochrany. Centrální telefonní číslo na horskou službu neexistuje a nefunguje ani garantovaná nonstop pohotovostní služba.

Projekt má několik hlavních cílů: zlepšit spolupráci mezi záchranáři v jednotlivých horských oblastech, zvýšit jejich kapacity, posílit jejich kompetence v horách a pomoc s materiálním vybavením a předat zkušenosti ze způsobu fungování Horské služby v Česku. Hlavním partnerem projektu je největší horoslužebnický spolek Savez Gorskih Službi Spašavanja u BiH (GSSUBIH) a Odbor ochrany a záchrany Ministerstva bezpečnosti.

První „misi" zahájil tým Horské služby v Sarajevu a přes horský masiv Vlašič, přírodní park Blidinje, a poutní místo Medžugorje skončil po pěti dnech v Mostaru, kde má také sídlo horoslužebnický svaz GSSUBIH. V průběhu cesty se potkal s mnoha záchranářskými spolky, jednal v Sarajevu na ministerstvu, zúčastnil se kurzu pro záchranáře - začátečníky, viděl noční simulaci pátrací akce, ukázku kynologie, nácvik záchrany zraněného ve svahu s prudkým sklonem a potkal se se zástupci vodní záchranné služby.

„Tenhle nádherný balkánský stát je z více jak ¾ území pokryt pohořím. Mnoho silnic je tam ve špatném stavu. Navíc některá místa v horách jsou autem zcela nedostupná. To obecně komplikuje záchranu lidských životů. Místní záchranáři ale mají jednu obrovskou výhodu. Tou je nadšení a zápal pro práci. Díky tomu je potenciál pro rozvoj opravdu velký," shrnul své pocity Radan Jaškovský, náčelník Horské služby v Beskydech. V průběhu návštěvy Bosny si členové týmu seznámili i s vybavením tamních horoslužebníků.

„Technické vybavení je v Bosně na nižším standardu, než jsme zvyklí u nás v Česku. Navíc vinou decentralizace není jednotné, takže se dá říct, že každý spolek pracuje s různou technikou a každý má také jiné možnosti. I posílení materiálního vybavení je součástí projektu," vysvětlila manažerka projektu Kateřina Mejsnarová.

Plán projektu pro příští měsíce je už stanoven. Uskutečnit by se měla celkem tři školení pro metodiky z Bosny a Hercegoviny. Jedno zimní v Česku a jedno zimní a jedno letní v Bosně a Hercegovině. Navíc je dohodnuto, že se společnými silami připraví nová bosenská záchranářská „učebnice". „První školení pro metodiky z Bosny a Hercegoviny se uskuteční už v lednu 2021 v českých horách. V plánu je i nákup vybavení, které nyní potřebují záchranáři z Balkánu nejvíc," řekl další člen výpravy a metodik Horské služby z Šumavy Martin Kocum. Z projektových financí se budou v první fázi kupovat GPS navigace, svozné prostředky, a vybavení pro zimní záchranu.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Pád lezce ze skály pod Ořešníkem v Jizerských horách
Krkonošští záchranáři zasahovali v Polsku
Horská služba pátrala po seniorovi. Našli ho už bez známek života
Náročný začátek týdne v Krkonoších. Horská služba zasahovala pětkrát
Výjimečné přetížení Sněžky si vyžádalo nasazení ochranných sítí
Zraněnou ženu zachraňovali v Krkonoších v náročném terénu
Paraglidista spadl u sjezdovky pod Ještědem na elektrické vedení

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Na autobusové nádraží v Jablonci po novém mostě

Od pondělí 22. července se znovu otevřela ulice Luční v Jablonci nad Nisou. Ta byla neprůjezdná od začátku letošního dubna, kdy město začalo rekonstruovat most. Oproti předpokládanému termínu se podařilo nový most dokončit o více jak týden dříve. Stavba vyšla městský rozpočet na 3,2 milionu Kč bez DPH. Více podrobností na Našem Jablonecku

Turnovské prameny prošly rozbory a jsou oba pitné

Poslední laboratorní rozbory vody z pramenů pod Valdštejnem a Boží vody byly provedeny dne 10. července 2024. Výsledky rozboru obou pramenů vyhovují hygienickým limitům požadovaným vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004 Sb., v platném znění. Voda je pitná.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Sdružení Český ráj je garantem hry Po stopách Albrechta z Valdštejna
V lomnickém klubu zazpívá Honza Křížek
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 26. až 28. července
Valdštejn se ponoří o víkendu do středověku
Den Geoparku UNESCO Český ráj bude v Kempu Sedmihorky

Nejčtenější články

25.07.: Po nehodě dvou aut u Jilemnice jsou tři zranění
25.07.: Motoseriál EDDA Cup zavítá po roce znovu na Cimbál
24.07.: Mostek přes Rudný potok v Obřím dole je již opraven

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT