Horská služba pomáhá se systémem záchrany v Bosně a Hercegovině
28.10.2020 16:02:32 | Autor: Radek Zeman, HSČR | Rubrika: KRIMI | Obce: Krkonoše
Horská služba po letních přípravách odstartovala ve druhé polovině října 2020 tříletý projekt, ve kterém bude usilovat o rozvoj a posílení kapacit horské služby v Bosně a Hercegovině (BiH). Česká rozvojová agentura na něj poskytla dotaci ve výši 7 milionů korun.
Čtyřčlenný tým české Horské služby zahájil projekt pětidenním pobytem v BiH, při kterém se seznamoval s tamním systémem záchrany na horách a s potřebami tamních horoslužebníků. Výjezdu předcházely několikaměsíční přípravy.
„Systém horské služby je v Bosně a Hercegovině úplně jiný, než jaký máme v Česku. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že tamní horská služba není centralizovaná, a tudíž ani státem financovaná. Tvoří ji zhruba 10 horoslužebnických svazů, které sdružují dohromady na 4 desítky samostatných záchranářských spolků," vysvětlil garant projektu ředitel Horské služby Patrik Jakl.
Horská služba v BiH nemá své profesionální zaměstnance. Je zcela dobrovolná a prostředky na svou činnosti získává od sponzorů, lokálních samospráv nebo útvarů civilní ochrany. Centrální telefonní číslo na horskou službu neexistuje a nefunguje ani garantovaná nonstop pohotovostní služba.
Projekt má několik hlavních cílů: zlepšit spolupráci mezi záchranáři v jednotlivých horských oblastech, zvýšit jejich kapacity, posílit jejich kompetence v horách a pomoc s materiálním vybavením a předat zkušenosti ze způsobu fungování Horské služby v Česku. Hlavním partnerem projektu je největší horoslužebnický spolek Savez Gorskih Službi Spašavanja u BiH (GSSUBIH) a Odbor ochrany a záchrany Ministerstva bezpečnosti.
První „misi" zahájil tým Horské služby v Sarajevu a přes horský masiv Vlašič, přírodní park Blidinje, a poutní místo Medžugorje skončil po pěti dnech v Mostaru, kde má také sídlo horoslužebnický svaz GSSUBIH. V průběhu cesty se potkal s mnoha záchranářskými spolky, jednal v Sarajevu na ministerstvu, zúčastnil se kurzu pro záchranáře - začátečníky, viděl noční simulaci pátrací akce, ukázku kynologie, nácvik záchrany zraněného ve svahu s prudkým sklonem a potkal se se zástupci vodní záchranné služby.
„Tenhle nádherný balkánský stát je z více jak ¾ území pokryt pohořím. Mnoho silnic je tam ve špatném stavu. Navíc některá místa v horách jsou autem zcela nedostupná. To obecně komplikuje záchranu lidských životů. Místní záchranáři ale mají jednu obrovskou výhodu. Tou je nadšení a zápal pro práci. Díky tomu je potenciál pro rozvoj opravdu velký," shrnul své pocity Radan Jaškovský, náčelník Horské služby v Beskydech. V průběhu návštěvy Bosny si členové týmu seznámili i s vybavením tamních horoslužebníků.
„Technické vybavení je v Bosně na nižším standardu, než jsme zvyklí u nás v Česku. Navíc vinou decentralizace není jednotné, takže se dá říct, že každý spolek pracuje s různou technikou a každý má také jiné možnosti. I posílení materiálního vybavení je součástí projektu," vysvětlila manažerka projektu Kateřina Mejsnarová.
Plán projektu pro příští měsíce je už stanoven. Uskutečnit by se měla celkem tři školení pro metodiky z Bosny a Hercegoviny. Jedno zimní v Česku a jedno zimní a jedno letní v Bosně a Hercegovině. Navíc je dohodnuto, že se společnými silami připraví nová bosenská záchranářská „učebnice". „První školení pro metodiky z Bosny a Hercegoviny se uskuteční už v lednu 2021 v českých horách. V plánu je i nákup vybavení, které nyní potřebují záchranáři z Balkánu nejvíc," řekl další člen výpravy a metodik Horské služby z Šumavy Martin Kocum. Z projektových financí se budou v první fázi kupovat GPS navigace, svozné prostředky, a vybavení pro zimní záchranu.
Související články
Pád lezce ze skály pod Ořešníkem v Jizerských horách
Krkonošští záchranáři zasahovali v Polsku
Horská služba pátrala po seniorovi. Našli ho už bez známek života
Náročný začátek týdne v Krkonoších. Horská služba zasahovala pětkrát
Výjimečné přetížení Sněžky si vyžádalo nasazení ochranných sítí
Zraněnou ženu zachraňovali v Krkonoších v náročném terénu
Paraglidista spadl u sjezdovky pod Ještědem na elektrické vedení
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Unikátní písmo ke stu letům od narození Karla Hubáčka
Písmo inspirované stavebními prvky a ikonickými stavbami světoznámého architekta Karla Hubáčka přináší do grafického světa eleganci, inovaci a nadčasovost, které jsou pro Hubáčkovu tvorbu charakteristické. Toto jedinečné písmo vzdává hold Karlu Hubáčkovi, jednomu z nejvýznamnějších českých architektů 20. století. Projekt byl vytvořen na počest sta let výročí od narození Hubáčka. „Tento projekt písma Karla Hubáčka je poctou jeho výjimečných děl, ale také symbolem propojení historie s budoucností. Věřím, že bude sloužit jako zdroj inspirace a podpoří šíření odkazu tohoto významného architekta," uvedl hejtman Martin Půta.
Slavnosti města Desná se budou konat u Městského úřadu
V sobotu 14. září se budou konat tradiční Slavnosti města Desná. Z důvodu rekonstrukce střechy na Riedelově vile jsou přesunuty do areálu Městského úřadu. Bohatý hudební program bude doprovázet stánkový prodej s řemeslnými výrobky a výborným občerstvením. Více podrobností
Nejnovější články
Přehled fotbalových výsledků pátého podzimního kola
Týdny duševního zdraví: besedy, divadlo, výstava a zelené logo kraje
Na koloběžce havaroval v Železném Brodě pod vlivem alkoholu
Podrobnosti o výsledcích měření ovzduší v Turnově
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 6. až 8. září
Nejčtenější články
06.09.: Firmě v Benešově u Semil někdo odcizil betonářské bednění
06.09.: V Turnově je více než 200 prvňáčků
08.09.: Přehled fotbalových výsledků pátého podzimního kola
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks |
RSSJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.