Hrad Valdštejn je perla Českého ráje
09.01.2021 22:06:50 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Český ráj,Turnov

Jednou z nejmalebnějších památek Českého ráje, jejíž záběry zdobí řadu pohlednic a kalendářů, je hrad Valdštejn nedaleko Turnova. Jeho počátky sahají do 13. století a během své dlouhé historie unikl téměř jisté zkáze, aby se stal vyhledávaným turistickým cílem.
„Návštěvu hradu Valdštejn cestovatelé určitě spojí s výletem po Českém ráji. Hrad patří k jeho památkovým perlám. Za běžných podmínek se tu konají také nejrůznější dobové programy a koncerty," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Hrad byl založen kolem roku 1260 Jaroslavem z Hruštice z rodu Markvarticů, předků pánů z Valdštejna. Valdštejnové drželi hrad asi do roku 1380 a další majitelé páni z Vartenberka do počátku husitských válek. Kateřinou ze Strážnice a ze Štítar, milenkou Hynka, syna krále Jiřího z Poděbrad koncem 15. století končí funkce hradu jako šlechtického sídla. Valdštejn byl svými majiteli opuštěn.
Vyhořelý a zničený hrad pozvedli k nové slávě opět Valdštejnové, kterým patřil po Albrechtu z Valdštejna dalších 200 let. V 18. století zde vybudovali nevšední poutní místo s jedinečnou atmosférou v prostředí starých ruin rodového sídla, okolních lesů a skal.
V této snaze pokračovali i noví majitelé Lexové z Aehrenthalu v první polovině 19. století. Propojili krajinu sítí turistických cest, budovali vyhlídky a lázně Sedmihorky. Jako zajímavý turistický cíl zpřístupnili hrad Valdštejn mezi prvními památkami v zemi.
Kdo Valdštejn navštíví, může již na vstupním mostu obdivovat galerií barokních soch svatých českých patronů. Na prvním nádvoří lze pak nahlédnout do malé kaple, klasicistní dům hradu nabízí prohlídku Slavnostního sálu a salonku s portrétní galerií posledních majitelů Lexů z Aehrenthalu. Zajímavostí je také hladomorna.
Prohlédnout si je možno i kostel sv. Jana Nepomuckého, který je od 18. století novou dominantou hradu. Přístupné jsou dále skalní sklepení a středověká hradní lednice.
Související články
Za zrodem turnovské hvězdárny stál fyzik Ivan Šolc
Vánoční Valdštejn se líbil, na výzdobu se podívalo dva tisíce lidí
Ubytovna, sklad i škola. Zámek v Horní Libchavě má pestrou minulost
Turnovské památky a cestovní ruch se ohlížejí za sezonou 2020
Slovem i hudbou oslavili na Valdštejně Dny evropského dědictví
Jak probíhala Hradozámecká noc 2020 nejen na hradě Valdštejn
Hrad Valdštejn si připomíná rod Valdštejnů
Dětské a noční prohlídky na Valdštejně zahájí prázdninovou sezonu!
Valdštejn bronzový v projektu Má vlast cestami proměn 2020
Konírnu na Valdštejně ovládly erbovní bestie!
Na Valdštejně připravili pro návštěvníky několik novinek
Hrad Valdštejn otevírá svou bránu!
Opravují spárování kamenného zdiva na prvním nádvoří hradu Valdštejn
FOTO: Dominanta hradu Valdštejna se už skví v novém hávu
FOTO: Kostýmy Arabely, Slavěny či Večernice spatříte na Valdštejně
Náhled fotogalerie
OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 2 fotek)
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Kšanda Jaroslava Sypala pobaví diváky ve Velkých Hamrech
V pátek 31. března od 19 hodin bude ve Velkých Hamrech hostovat známý komik Jaroslav Sypal s Agenturou Snů se svojí skvělou komedií Kšanda. Známá jména jako Heidy Janků, Martin Maxa, Milan Pitkin a další jsou zárukou dobré zábavy.
Zdravý zoubek upozorňuje na prevenci zubního kazu
Světový den ústního zdraví připadá každoročně na 20. březen a je ve znamení osvěty na téma zásad ústní hygieny. V České republice se v rámci tohoto dne konají rozličné akce se zaměřením na orální zdraví. „Péče o chrup je důležitá a není radno ji podceňovat; nejčastějším onemocněním chrupu je zubní kaz, který se vyskytuje zhruba u tří milionů obyvatel republiky ročně. Proto je třeba začít s prevencí už u dětí v raném věku a šířit ji dál mezi rodiče, prarodiče i budoucí rodiče," uvedl Vladimír Richter, krajský radní pro resort zdravotnictví.
Nejnovější články
Těsná prohra a jasná výhra volejbalistů Malé Skály s rezervou Kladna
Na Jizerskohorské železnici budou dál jezdit vozy Českých drah
Vojtěch Trka vyhlášen nejvěrnějším čtenářem knihoven v kraji
Sběrné místo v turnovské ulici Antonína Dvořáka je přemístěno
Na průtahu Liberce zahájili stavební práce
Nejčtenější články
19.03.: Nové vedení I/35 má za cíl odvést tranzitní dopravu mimo města
20.03.: Hospoda cup 2023 vyhrál tým Chronos
19.03.: Turnov vybojoval cennou výhru v Letohradu
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.