Hrad Valdštejn opět oblehli husité
18.06.2019 19:49:38 | Autor: Radim Štícha, Turnovské památky a cestovní ruch | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Český ráj,Turnov
V pátek 14. června proběhla na hradě Valdštejně, za účasti starosty Turnova Tomáše Hockeho, vernisáž připravované výstavy Valdštejn za husitských válek. Ta připomíná 595 let od obsazení hradu Janem Žižkou z Trocnova a 600 let od první pražské defenestrace, která zažehla husitské bouře.
Minulý rok si Valdštejn připomínal sté výročí první republiky prostřednictvím zajímavé výstavy. Jinak tomu není ani letos, byť s tím rozdílem, že po výročí první republiky přichází na řadu výročí husitství. Právě od vzplanutí husitských válek uplyne letos v červenci přesně 600 let, přičemž pro hrad Valdštejn byl klíčový rok 1424, kdy hrad obsadil slavný husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova. Od této události uběhlo již 595 let a pro jeden z nejstarších hradů Českého ráje to byl signál k připomínce celého kontroverzního období husitské revoluce. Výstava „Valdštejn za husitských válek", která byla oficiálně zahájena páteční vernisáží a nabízí návštěvníkům zajímavý pohled na jedno z nejdůležitějších a nejkontroverznějších období našich dějin.
Na prvním hradním nádvoří návštěvníky uvítá dobový sedlácký vůz, ze kterého v patnáctém století kališníci konstruovali známou vozovou hradbu. U Klasicistního domu na druhém nádvoří jsou, stejně jako v minulém roce, pro turisty k dispozici panely s důležitými informacemi z husitské doby, včetně časové osy s klíčovými daty. Pro dětské návštěvníky je připravena řada doprovodných aktivit, jako např. puzzle s husitskou tématikou či speciální pracovní list se zajímavými úkoly. Nechybí ani „fotokoutek" s velkoformátovým plakátem Jana Žižky.
Skutečnou pýchou výstavy je pak ukázka originálních filmových kostýmů z Barrandov Studia, připomínající slavnou Husitskou revoluční trilogii režiséra Otakara Vávry. V tomto filmovém počinu padesátých let si zahrála celá plejáda známých hereckých legend, jako například Karel Höger, Zdeněk Štěpánek, Miloš Kopecký či Ladislav Pešek. Všechny kostýmy je možné vidět v biliárním sále pod aehrenthalskou terasou. Vkusným doplňkem jsou i zbraně přímo z Husitské trilogie či velké obrazy zachycující výjevy z husitské doby, které speciálně pro tuto výstavu namaloval jablonecký malíř Josef Vokál.
Expozici k husitství bude možné na Valdštejně zhlédnout až do neděle 1. září. Poděkování patří všem, kteří se na tomto projektu podíleli a bez nichž by se nemohl realizovat. Věříme, že se Vám výstava, která je jakousi „vlajkovou lodí" letošní sezony, bude líbit.
Související články
V hlasování o nejlepší proměnu 2019 je zahrnut i hrad Valdštejn
Pátý ročník valdštejnské pouti úspěšně za námi!
Valdštejn zve na tradiční pouť a Noc kostelů
FOTO: Dramaťáci ze Žižkovky pomohli na Valdštejně otevřít Český ráj
Již pošestnácté akce Český ráj dětem zahájila turistickou sezonu
Pocta spisovateli Eduardu Petiškovi na hradě Valdštejně
Mobiliář na hradě Valdštejně má nové přírůstky
Valdštejnská kaple má za sebou renovaci vstupních dveří
Na Valdštejně probíhá stabilizace skalního podloží
Valdštejn se připravuje na novou sezonu
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Setkání turnovského starosty se seniory
Setkání se starostou města Tomášem Hockem proběhne ve čtvrtek 19. března 2026 od 13 hodin v Klubu aktivních seniorů v penzionu v ulici Žižkova. Připravte si dotazy, připomínky k tomu, co vás zajímá, těší i trápí. Určeno pro pravidelné návštěvníky klubu o další zájemce z řad veřejnosti.
Individuálními dotacemi podpoří kraj projekty v oblasti životního prostředí
Liberecký kraj poskytne individuální dotace na pět projektů v celkové výši 1.550.000 korun. Podpora z rozpočtu odboru životního prostředí a zemědělství je určena například pro Geopark Ralsko, Globální geopark UNESCO Český ráj, Nadaci Ivana Dejmala pro ochranu přírody, Správu Krkonošského národního parku nebo organizaci Hnutí DUHA Šelmy. Projekty budou uskutečněny v období od ledna do listopadu roku 2026. „Individuálními dotacemi podpoříme aktivity, které přispívají k ochraně přírody, rozvoji šetrného turismu i environmentálnímu vzdělávání. Důležité je také zapojování veřejnosti a dětí do aktivit, které posilují vztah k přírodě a krajině našeho regionu," uvedl náměstek hejtmana pro životní prostředí a zemědělství Jiří Klápště.
Nejnovější články
Přehled fotbalových výsledků a tabulek druhého jarního kola
Tereza Voborníková zakončila biatlonovou sezonu bronzem
Kultura v Železném Brodě v březnu
Kam za sportem a zábavou o víkendu 21. a 22. března
V obci Horka u Staré Paky hořel kolový nakladač
Nejčtenější články
20.03.: Hasiči pomohli zpět na nohy koni v Benešově u Semil
21.03.: V obci Horka u Staré Paky hořel kolový nakladač
20.03.: Na náměstí v Železném Brodě chystají velikonoční trhy
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.