Hřensko rok po požáru. Spolupráce mezi hasiči fungovala skvěle
27.07.2023 17:33:35 | Autor: Jaroslava Benešová, HZS Libereckého kraje | Rubrika: KRIMI | Obce: Semily,Liberecký kraj

V neděli 24. července 2022 vypukl v národním parku České Švýcarsko největší lesní požár v historii České republiky. Do boje s ním se zapojili také příslušníci HZS Libereckého kraje. Nejprve v rámci mezikrajské pomoci, poté i vysláním odřadu. Přečtěte si rozhovor s velitelem stanice HZS LBK v Semilech Adamem Vondrou.
Profesionální a dobrovolní hasiči Libereckého kraje vyjeli na pomoc svým ústeckým kolegům hned v prvních dvou dnech. 26. července HZS Libereckého kraje (HZS LBK) vyslal z liberecké stanice do Hřenska odřad, tedy potřebné síly i prostředky - příslušníky a vybranou zásahovou techniku.
Hasební práce probíhaly zpravidla, dle možností 24 hodin denně. Na to, jak hasiči bojovali s požárem za nepříznivých meteorologických podmínek a v těžko přístupném terénu, vzpomíná mjr. Adam Vondra, velitel stanice HZS LBK v Semilech. Rozhovor s ním si můžete přečíst níže.
První den v Hřensku. Jak vypadal, jaké na něj máš vzpomínky?
Naskočil jsem, jak se říká, do už rozjetého vlaku. Přijel jsem asi šestý den od vypuknutí požáru nejprve jako velitel odřadu HZS LBK, následně jako velitel sektoru dva. Zajímavý byl už příjezd. Za Českou Kamenicí, daleko od požářiště, byl vidět a cítit kouř. A když jsem na místě viděl rozsah požářiště, kdy po obou stranách hlavní komunikace bylo vidět jen spáleniště s ohořelými zbytky stromů, bylo to skoro až skličující. Nic podobného jsem nikdy předtím neviděl, ani nezažil. Na druhou stranu bylo prima vidět, že jsme v rámci naší republiky schopni zorganizovat pomoc v takovém rozsahu.
V jaké lokalitě v Hřensku liberečtí profesionální hasiči zasahovali?
Liberecký odřad nastupoval na shromaždišti - ve Vysoké Lípě, poté jsme se přesouvali na kopec Bouřňák, z jižní strany jsme provedli bojové rozvinutí a hasební zásah. Na hranici s Německem jsme měli zřízené čerpací stanoviště, odkud probíhala kyvadlová doprava vody.
Zásah byl komplikovaný i kvůli náročnému terénu a počasí.
Ano, terénní podmínky byly neskutečně náročné. Celá oblast národního parku je kopcovitá s pískovcovými skalami. Jen dostat se od cisterny, která nám tlačila vodu, k posilovému čerpadlu, od kterého jsme vedli dopravní vedení a útočné proudy, znamenalo překonat 400 m vzdálenosti s převýšením 100 m v náročném lesním terénu. K tomu měl každý na zádech potřebné technické prostředky, stravu a pitný režim. Z tohoto místa se v průběhu dní natáhlo několik set metrů vedení s mnoha útočnými proudy. Ze země stále sálalo naakumulované teplo z požáru a z oblohy, na které nebyl ani mráček, pořád pálilo slunce.
V čem podle tebe spočívala největší nebezpečí zásahu?
Prvotně v neznámém terénu, přičemž hasební práce probíhaly i v noci. V neznámém skalnatém terénu hasičům nejvíce hrozilo riziko pádu či uklouznutí. V některých nepřístupných místech zasahovali členové lezeckých skupin. V exponovaných místech na okrajích skal a srázů jsme zřizovali i tzv. lanová zábradlí. Dalším velkým nebezpečím byly všudypřítomné ohořelé stromy. Z jedné strany se zdály být zdravé, z druhé byly prohořelé. Stačil poryv větru a mohly kdykoliv spadnout, a ohrozit tak zasahující hasiče. Nebezpečné a náročné bylo i odstraňování těchto prohořelých stromů pomocí motorových pil. Některé stromy měly zcela prohořelé kořenové systémy, u nich se zdálo, že stojí pouze silou vůle. Při takovém zásahu jako byl ten v Hřensku se zasahující hasiči museli také častěji střídat, hrozilo jim přehřátí nebo vyčerpání.
Bylo něco, z čeho jsi měl při zásahu radost, že se povedlo, nebo pocit úlevy, že ti „spadl kámen ze srdce"?
To bylo prakticky pokaždé, když se střídaly odřady a všichni hasiči se vraceli domů bez úrazu. Radost jsem měl i z toho, když se kolegům z Karlovarského kraje podařilo zprůjezdnit cestu na vrchol Bouřňák pro čtyřkolku, která nám posléze usnadnila dopravu materiálu. (...) Jeden večer mi ze štábu velitele zásahu přišla výstraha na blížící se silné poryvy větru. Kontaktoval mě velitel jihomoravského odřadu, že se na hřebeni kopce Větrovec, na kterém působili, zvedá vítr. Ihned jsem nechal celý odřad z exponovaných míst stáhnout. Kolem půlnoci se odřad vracel ze svých pozic, čekal jsem na ně a z lesa jsem několikrát zaslechnul hluk padajících stromů. Po ujištění, že se všichni v pořádku vrátili, mi spadl kámen ze srdce. Až do rána pro nás byl Větrovec nepřístupný.
Týmový duch při zásahu, vzájemná podpora a soudržnost. Jak to v Hřensku vypadalo z tohoto hlediska?
Velmi jsem ocenil to, jak skvěle fungovala spolupráce a komunikace v našem sektoru - tedy společně s hasiči z Plzeňského, Jihomoravského a Karlovarského kraje. Solidarita lidí, empatie a mezilidská soudržnost. To je jedna z věcí, na kterou také nezapomenu. Ve Vysoké Lípě, kde jsme na parkovišti měli nástupní prostor našeho odřadu, bylo zasahujícím hasičům k dispozici občerstvení v místní restauraci. A i když jsme tam byli několik týdnů, nikdy nám nezapomněli poděkovat za to, co děláme.
Související články
Dobrovolní hasiči v Turnově převzali věcné dary za zásah v Hřensku
Turnovští hasiči pomáhali v Hřensku
Obrazem: Jak hasiči bojují s lesním požárem v okolí Hřenska
Kouř z lesního požáru v Českém Švýcarsku došel až do Vrchlabí
Požár lesa v Hřensku se rozrostl, na pomoc míří i hasiči z Liberecka
Náhled fotogalerie
OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 21 fotek)
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Výzkum, vývoj a inovace podpoří kraj více než čtyřmi miliony
Více než čtyři miliony korun rozdělí Liberecký kraj na podporu inovativních a neotřelých nápadů, začínajících podnikatelů nebo spolupráce podniků s výzkumnými centry v rámci svého Regionálního inovačního programu. Úspěšným projektům tyto finanční prostředky rozdělí formou inovačních, startovacích a technologických voucherů až do výše 200 tisíc korun. Záměr musí ještě schválit krajské zastupitelstvo. Žádat mohli zájemci od 1. května do 14. června. Konzultovat myšlenky a projekty bylo možné s pracovníky Libereckého kraje i podnikatelského inkubátoru Lipo.ink. Kraj přijal celkem 35 žádostí v celkové výši 6.254.504 korun do všech typů voucherů.
Bojíte se o své kolo? Zabezpečte ho!
Forenzní značení jízdních kol syntetickou DNA je moderní a dnes již velmi rozšířená identifikační metoda, která funguje jako prevence krádeží. Používá se především pro jízdní kola a elektrokola (jiné předměty a prostředky jsou značeny pouze výjimečně, po dohodě). Pro označení jízdního kola je použit certifikovaný gel s mikrotečkami, který je viditelný pouze pod ultrafialovým světlem. Tímto gelem je bodově označeno kolo na deseti místech. Termíny forenzního značení jízdních kol v Turnově jsou pátek 22. září a sobota 23. září vždy od 10 do 14 hodin u služebny MP Turnov. Označení kola a zavedení do registru trvá přibližně 20 minut. Je tedy potřeba si rezervovat termín s časem na telefonu Městské policie Turnov: 723 389 122.
Nejnovější články
Zahraniční štáb natáčí dokument o kynologovi Václavovi Vančurovi
Fokus Fest 2023 míří do Semil
V Rokytnici zahraje na varhany Vladimír Roubal
VIDEO: Ohlédnutí za Slavnostmi města Desná 2023
Den architektury 2023 připravují i v Turnově
Nejčtenější články
24.09.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek sedmého podzimního kola
25.09.: Žitavská úzkokolejka ukáže českým fanouškům zákulisí naposled
24.09.: Roboti v knihovně aneb Meet and Code Semily 2023
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.