Kamenického stezka provede Českým rájem
06.10.2019 09:52:21 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Železný Brod,Semily

Přichází podzim, čas větru a dešťů. Ve slunných dnech lze ale stále výlety po kraji podnikat. Ideálním tipem na výpravu je Kamenického stezka, která vede souběžně s Riegrovou stezkou, ale vysoko nad ní. Od Bítouchova k místu, kde se řeka Kamenice vlévá do Jizery, měří celkem 6 kilometrů. Zajímavé pohledy do hlubokého údolí Jizery nabízí řada skalních vyhlídek.
„Český ráj má řadu míst, která jsou notoricky známá. Jsou ale taková, jejichž jméno tolik lidí nezná nebo si to jméno nespojí s konkrétním místem. Kamenického stezka může být takovým příkladem," uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Slavnostního otevření v roce 1941 se zúčastnil i semilský rodák Jan Kamenický, jehož jméno stezka nese. Kamenický byl průkopníkem turistiky na Semilsku a autorem mnoha turistických publikací. V roce 1958 měla být Kamenického stezka přejmenována na Stezku pionýrů, veřejnost to však nikdy nevzala na vědomí a původní název zůstal zachován.
Jaké vyhlídky trasa nabízí? Je jich celá řada, kupříkladu U Peršinky, U Bakala, U Bokového mezníku a další. Za zmínku stojí rozhodně například Peretka, pojmenovaná po Italovi jménem Peretti, který zde pracoval na stavbě železničního tunelu v letech 1856 až 1857. Oženil se a usídlil se v Bítouchově a po jeho smrti se jeho vdově začalo přezdívat Peretka.
Asi nejznámější je Myší skála, která se nalézá za obcí Spálov. Majestátně se tyčí nad údolí Jizery a poskytuje krásný rozhled do kraje na soutok Kamenice s Jizerou pod ní. Někdy ji lidé nazývají též Mišek, Mniší skála nebo Myšková skála. Od roku 1926 je ve vlastnictví Klubu českých turistů, který na ní v roce 1926 slavnostně otevřel turistickou vyhlídku.
Výstup na ni však není tak pohodlný, jako na ostatní vyhlídky zdejšího kraje. Aby se turisté dostali na plošinu, která není nijak zabezpečena zábradlím, musí za pomoci řetězů vystoupat kolem skály a využít trochu i lezeckou techniku. Výstup není pro každého, ale ti, kdož naleznou odvahu a na plošinu vystoupají, nebudou litovat.
Související články
FOTO: Semilské turistické slavnosti připomněly 110 let Riegrovy stezky
Do časů vzniku Riegrovky vás přenese výstava Turistika na Semilsku
Novými patrony Riegrovy stezky se stali semilští skauti
Via ferrata: adrenalinová ochutnávka na Vodní bráně
Rozhledna Járy Cimrmana se nepyšní výškou, ale hloubkou
FOTO: Semilští turisti a běžci uklízeli Riegrovu stezku
Via ferrata u Semil může mít druhou cestu, podpořte ji na startovači
Obrazem: Mráz vykouzlil ledopád na Riegrově stezce
FOTO: Nejméně tisíc turistů uctilo výročí Riegrovy a Palackého stezky
U Semil čeká na zdatné jedince via ferrata Vodní brána
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Krajští zastupitelé odsouhlasili sloučení liberecké textilní a strojní průmyslovky
Rozšíření přístupu k všeobecnému vzdělávání a zlepšení kvality výuky za využití nových technologií. Takové jsou cíle a zároveň výhody chystaných organizačních úprav ve struktuře středních škol zřizovaných Libereckým krajem. Sloučení Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické a Vyšší odborné školy se Střední průmyslovou školou textilní dnes schválili krajští zastupitelé. Hlasovalo celkem 36 zastupitelů. Pro jich bylo 28, proti 7 a jeden zastupitel se hlasování zdržel. Změna vstoupí v platnost od 1. července tohoto roku. Podle nového schématu se bude vyučovat od školního roku 2024/2025. Název školy bude znít Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola, Liberec, příspěvková organizace. Ředitelem zůstane Jaroslav Semerád. „Díky sdílení materiálního a technického vybavení se zlepší podmínky pro vzdělávaní studentů," řekl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, sportu a zaměstnanosti.
Liberecký kraj má připomínky k návrhu konsolidačního balíčku
Krajští radní na mimořádném jednání schválili čtyři zásadní připomínky k navrhované novele zákona o rozpočtovém určení některých daní. Nesouhlasí například s jeho snížením nebo navrhují podíl kraje na spotřební dani z minerálních olejů. „Chápu, že vláda s návrhem na úspory veřejných financí přijít musela. Stejně jako v každé domácnosti, pro kraj nebo obec platí, že nemohou dlouhodobě utrácet víc, než jaké jsou jejich příjmy. Stejně by se dlouhodobě měl chovat i stát ve vztahu ke svým výdajům. Z každodenní zkušenosti vedení krajských financí však navrhujeme některé změny provést jinak. Jde nám zejména o to, aby byl řešen systém financování krajů. Podíly příjmů jednotlivých regionů dávno neodpovídají dnešní realitě," uvedl hejtman Martin Půta.
Nejnovější články
Správa KRNAP vaří pivní narozeninový speciál
Přehled fotbalových výsledků a tabulek 11. jarního kola
Turnovské koupaliště zahájilo provoz
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 2. až 4. června
Začátkem června startují stavební práce ve Fučíkově ulici v Turnově
Nejčtenější články
03.06.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek 11. jarního kola
02.06.: Začátkem června startují stavební práce ve Fučíkově ulici v Turnově
02.06.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 2. až 4. června
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.