Via ferrata u Semil může mít druhou cestu, podpořte ji na startovači

17.12.2018 10:51:28 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Český ráj,Semily

Via ferrata u Semil může mít druhou cestu, podpořte ji na startovači

Nejkrásnější česká via ferrata v divokém údolí Jizery naproti Riegrově stezce dostala povolení ochranářů ke stavbě nové trasy. Součástí má být i visutý most. Na projekt je ovšem potřeba částka 350 tisíc korun, kterou chce spolek Vodní brána sehnat v kampani na startovač.cz.

„Via ferrata Vodní brána je místo, kde se mohou setkávat mladí lidé, rodiny s dětmi i aktivní senioři  s nádhernou přírodou prostřednictvím dobrodružného zážitku. Podpořte nás, abychom mohli dokončit náš plán, rozšířit via ferratu Vodní brána u Semil. Nová trasa povede na sousední vrchol a se stávajícími ferratami bude propojena  visutou tzv. Barmskou lávkou. Překrásná ferrata v divokém kaňonu nad řekou Jizerou by tak mohla dohromady nabídnout více než 450 metrů unikátní, kompletně zajištěné lezecké trasy," shrnul Martin "Čokař" Marek.


Už od roku 2013 je na skalním masívu, na levém břehu Jizery poblíž města Semily, vůbec poprvé v České republice otevřená, tak zvaná via ferrata  s názvem Vodní brána. Jedná se o veřejně a zdarma přístupnou lezeckou trasu v náročném skalním terénu, kde pohyb usnadňuje ocelové lano zakotvené v několikametrových intervalech pevně na skále.

Cesty se nebudou nikde křížit, ale budou tvořit okruhy

Nová ferrata začíná společně se stávající červenou trasou a pokračuje třicetimetrovým traversem nad hladinou Jizery, přímo naproti Galerii na Riegerově stezce. Na konci traversu  se pomocí prvního lanového mostu dostane na členitý pilíř , po kterém pokračuje přes druhý  lanový most k  vedlejšímu vrcholku Vyhlídka. 

Cestou  si budete moci vybrat mezi  lehčí (klas. B) a těžkou, mírně převislou variantou (klas. D). Vrcholy Vodní brána a Vyhlídka  budou propojeny patnáctimetrovým mostem ze tří lan.

Na více než dvojnásobně dlouhé trase se provoz "rozředí" 

Via ferrata Vodní Brána u Semil<br />Autor: Archiv Spolek Vodní brána Vodní bránu navštíví ročně tisíce lidí. Zkušení ferratisté zvládnou trasu sami, začátečníkům radíme, aby napoprvé absolvovali výstup se zkušenějším kamarádem, nebo průvodcem, který vysvětlí jak se správně jistit.

Významnou výhodou semilské ferraty je, že na rozdíl od nejbližších ferrat v Děčíně a v německém Jonsdorfu, není na pískovci, ale na velice odolné albitické žule, a tudíž zde neplatí zákaz lezení v zimě a za vlhkého počasí. Opravdovým drsňákům doporučujeme výstup za mrazivých dnů, kdy v kaňonu kvílí a pukají ledové kry jako na Yukonu.

Na ferratě Vodní brána nenajdete umělé stupačky a kramle. Organizátoři vyznávají přístup: „pouze tolik železa, kolik je nezbytně nutné." Uznali to i ochranáři a úředníci. „Naše ferraty tvoří fakticky jenom promyšleně vedené jistící lano. Kdyby ferratisté  nedodržovali dohodnutá pravidla, poškozovali přírodu, chovali se nezodpovědně,  lano se jednoduše odmontuje. Ze začátku jsme měli obavu, jak lidé absenci umělých stupů přijmou, je totiž nutné, „lézt dobře nohama" jako  lezou horolezci, protože jinak vám velice brzy dojdou síly. Podle naší zkušenosti vnímají návštěvníci tuto zvláštnost  jako zvýšení sportovní hodnoty výstupu a tréning správných lezeckých návyků," uvedl Martin Marek.

Drží krok s dobou

Při budování prvních dvou tras tvrůci důsledně postupovali podle aktuálně nejnovějších zásad a doporučení Německého alpského spolku (DAV). Chtěli, aby semilská ferrata snesla srovnání  s moderními ferratami v Itálii a Rakousku. Novou trasu bychom chtěli ve vertikálních úsecích vybavit tzv. Trentinskými kotvami, které jsou novinkou v alpských zemích a výrazně snižují riziko v případě pádu.

Projekt nové trasy<br />Autor: Archiv Spolek Vodní brána Jak přesvědčili ochranáře

Nebylo to určitě snadné. „Na počátku mezi námi stály kopce předsudků a nedůvěry. V roce 2012 nebyla v Čechách žádná opravdová via ferrata, která by se nacházela v chráněném  území. Dohodli jsme nakonec podmíněné povolení za předpokladu, že trasy budou pravidelně namátkou kontrolovány, jestli zde nedochází k porušování dohodnutých pravidel (pohyb mimo trasy, odpadky, negativní vliv na chráněné rostliny). Už po dvou letech nám povolení provozu prodloužili na delší pětileté období a konstatovali, že nebyl zaznamenán žádný negativní vliv. Po pěti letech provozu,  během kterých ochranáři  sledovali, jestli nedochází k poškozování přírody, jsme získali povolení  pro stavbu  třetí trasy," dodal Marek.

Rozpočet na stavbu
70tis  lano, kotvy, montážní materiál
50tis  nářadí a vybavení
115tis  práce na trase 300hod
50 tis ochrana vřesoviště
10tis sanace
25tis provize  startovači
30tis rezerva

Provedení se zásadně  nebude lišit od modré a červené trasy. Roxorové kotvy pr 22 mm vlepené do předvrtaných děr chemickou maltou. Ponesou postupové lano průměru 12, resp 14 mm. Trasa bude mít  délku  220 m + dva můstky s celkovou délkou 14 a 5 m.

Odměny pro podporovatele

  • Podporovatelé obdrží před oficiálním otevřením trasy  informační brožurku se stylovým TOPO nákresem všech tras z dílny Mirka Jirků + Nejdůležitější info v češtině, polštině a němčině + základní ferratová metodika bezpečného lezení.
  • Karabina  na klíče s nápisem  Via ferrata Vodní  brána (výrobce SingingRock).
  • Podporovatelský nástěnný kalendář A4.
  • Reflexní nálepka na přilbu nebo trekingovou  hůlku.
  • Velký (500ml) a malý (330ml) hrnek.
  • Velký (13 fotografií) nástěnný kalendář a malé kalendáříky.
  • Po úspěšném ukončení kampaně se pořadatelé zašlou odměnu přímo na nejbližší prodejnu sítě Rock Point.
 

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Den otevřených dveří na via ferratě Vodní brána u Semil
FOTO: Nejméně tisíc turistů uctilo výročí Riegrovy a Palackého stezky
Na ferratě u Riegrovy stezky si hasiči vyzkoušeli záchranu zraněného
U Semil čeká na zdatné jedince via ferrata Vodní brána

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 8 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Na autobusové nádraží v Jablonci po novém mostě

Od pondělí 22. července se znovu otevřela ulice Luční v Jablonci nad Nisou. Ta byla neprůjezdná od začátku letošního dubna, kdy město začalo rekonstruovat most. Oproti předpokládanému termínu se podařilo nový most dokončit o více jak týden dříve. Stavba vyšla městský rozpočet na 3,2 milionu Kč bez DPH. Více podrobností na Našem Jablonecku

Turnovské prameny prošly rozbory a jsou oba pitné

Poslední laboratorní rozbory vody z pramenů pod Valdštejnem a Boží vody byly provedeny dne 10. července 2024. Výsledky rozboru obou pramenů vyhovují hygienickým limitům požadovaným vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004 Sb., v platném znění. Voda je pitná.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V lomnickém klubu zazpívá Honza Křížek
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 26. až 28. července
Valdštejn se ponoří o víkendu do středověku
Den Geoparku UNESCO Český ráj bude v Kempu Sedmihorky
Motoseriál EDDA Cup zavítá po roce znovu na Cimbál

Nejčtenější články

25.07.: Po nehodě dvou aut u Jilemnice jsou tři zranění
25.07.: Motoseriál EDDA Cup zavítá po roce znovu na Cimbál
24.07.: Mostek přes Rudný potok v Obřím dole je již opraven

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT