Krajská knihovna vydala novou znakoknihu

09.12.2022 15:17:09 | Autor: kk, pjs | Rubrika: KULTURA | Obce: Liberecký kraj

Krajská knihovna vydala novou znakoknihu

Ve středu 7. prosince na liberecké radnici oslavili organizátoři z krajské vědecké knihovny vydání již šesté speciální znakové knihy pro děti se sluchovým postižením. Tyto znakoknihy jim unikátním způsobem zpřístupňují vybrané texty českých autorů v digitální podobě s tlumočením do českého znakového jazyka.

V obřadní síni liberecké radnice ve středu 7. prosince slavnostně představili již šestou znakoknihu, kterou při této příležitosti pokřtili náměstek primátora pro kulturu, školství, sociální věci a cestovní ruch Ivan Langr, za krajský úřad René Brož, vedoucí odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu, a za knihovnu její ředitelka Dana Petrýdesová.

Uvedení nové znakoknihy se zúčastnil realizační tým a také neslyšící - děti a pedagogové Základní školy a Mateřské školy logopedické v Liberci, zástupci z ČUN a Tichého světa. „Znakoknihy už si našly své pevné místo v nabídce Krajské vědecké knihovny. Je to skvělý počin našich knihovníků. Je vidět, že přemýšlí nad zlepšováním servisu pro všechny skupiny uživatelů, včetně těch, kteří mají nějaký hendikep," dodala Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Znakokniha letos přináší poslední část Starých pověstí českých a moravských autorek Aleny Ježkové a Renáty Fučíkové. Konkrétně v něm najdeme pověsti O kněžně Ludmile, O knížeti Václavovi a O Ječmínkovi. Znakoknihy vydává liberecká knihovna od roku 2017 a jedná se o unikátní podobu knihy, která elektronickým způsobem vizuálně zpracovává text vybraného literární díla pro potřeby sluchově handicapovaných dětí, při čemž text knihy je mimo jiné převeden do českého znakového jazyka (ČZJ).

Znaková kniha je primárně určena sluchově handicapovaným dětem, mládeži a související cílové skupině, kterou tvoří jejich rodinní příslušníci, ať už slyšící rodiče, nebo slyšící děti. Může být využívána při výuce ve školských zařízeních pro děti s vadou sluchu (literatura, český jazyk, dějepis) a rovněž pro potřeby studentů ČZJ.

V roce 2017 krajská knihovna oslovili odborníka na tvorbu hybridních knih Petra Hladíka, kameramana Jana Myšáka a překladatele do ČZJ Karla Redlicha. Podařilo se sestavit tým odborníků, který byl od prvního okamžiku projektem velmi zaujatý a svého úkolu se zhostil úžasně. V průběhu let se rozšířil o tlumočnice a překladatelky do ČZJ.

Vznikla první webová prezentace, kterou jsme pojmenovali „znakokniha". Souhlas s užitím své knihy nám dala Lucie Seifertová. Neslyšící si tak mohli, prostřednictvím znakového jazyka, poprvé přečíst knihu Český ráj a jeho tajemství. Pro zpracování druhé znakoknihy jsme o rok později vybrali knihu Pavla Čecha O zahradě.

V roce 2019 byla po poradě se ZŠ a MŠ logopedickou Liberec vybrána a zpracována první část knihy autorek Aleny Ježkové a Renáty Fučíkové Staré pověsti české a moravské. Dosud nejnáročnější počin byl završen v letošním roce křtem 4. a závěrečného dílu knihy.

„V projektu bychom rádi pokračovali i v dalších letech. Pro rok 2023 uvažujeme o zpracování poezie - její převedení do znakového jazyka bude určitě pro realizátory výzvou. Kromě znakoknih se dlouhodobě věnujeme též vydávání audioknih v rámci projektu Děti čtou nevidomým dětem. Oba počiny umožňují naplňovat jedno z poslání knihoven - poskytovat své služby všem bez rozdílu," doplnila ředitelka knihovny Dana Petrýdesová.

Projekt od začátku finančně podporuje Ministerstvo kultury a statutární město Liberec. V letošním roce se mezi sponzory projektu zařadila i Nadace Preciosa. Letošní i všechny předchozí znakoknihy vydané libereckou knihovnou najdete v samostatné webové prezentaci na adrese https://www.znakokniha.cz/

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Krajská knihovna pokřtila znakoknihu Staré pověsti české a moravské
Krajská knihovna získala ocenění za projekty pro handicapované
Krajská vědecká knihovna zpřístupní znakoknihu pro neslyšící

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Dvě slunce Anety Langerové aneb Jak je krásné být milován

Koncertní turné s kapelou a smyčcovým triem nazvané Dvě slunce právě absolvuje zpěvačka Aneta Langerová. V úterý 5. prosince od 19 hodin zavítá do jabloneckého divadla. Aneta Langerová se po vzácném čase Na Radosti vydala domů do svého nitra a stala se pozorovatelem nových příběhů.

Dva drony pro bezpečnější Jablonec

Dva drony, jeden vybavený i termokamerou, v celkové hodnotě 240 tisíc korun bez DPH zakoupilo statutární město Jablonec nad Nisou. Nyní je zapůjčilo na základě smlouvy Policii ČR, Územnímu odboru Jablonec, a drony se zapojí do systému ochrany veřejného pořádku v městě. Jablonec nad Nisou je prvním městem v Libereckém kraji, který bude mít drony k dispozici. Více podrobností na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

První adventní neděle znamenala pro Dalmach tři body
Ježíškova vánoční pošta je v turnovském infocentru otevřená
Prosincové akce Gymnázia Ivana Olbrachta
Již 26. ročník soutěže Zlatý erb o nejlepší webové stránky se blíží
Na konci roku skončí provoz Infopointu Ukrajina

Nejčtenější články

02.12.: Hasiči opět odstraňovali spadané stromy
01.12.: V okolí přezimovacích obůrek v Krkonoších zavládne klid
01.12.: Prosincové akce pod patronací Sportovního centra Semily

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT