Krajský Toxi tým rozprášil skupinu výrobců a distributorů drog

11.08.2022 21:49:15 | Autor: redakce | Rubrika: KRIMI | Obce: Liberecký kraj

Krajský Toxi tým rozprášil skupinu výrobců a distributorů drog

Liberecký krajský Toxi tým ve spolupráci se svými polskými kolegy z Centrálního úřadu vyšetřování CBŚP (Centralne Biuro Śledcze Policji) v Kaliszi, provedl na několika místech Libereckého kraje a v Polské republice koordinovaný zásah proti dovozcům a distributorům drog.

Akce nazvaná FAWORYT vyvrcholila v polovině července. Cíl byl jasný. Eliminovat zdroje dovozu prekurzorů nezbytných pro výrobu metamfetaminu, samotnou výrobu této drogy a její následnou distribuci jak mezi uživatele, tak mezi další nižší články, které byly zapojené do složitého řetězce drogové scény.

Hlavním drogovým podhoubím bylo Frýdlantsko, v němž kriminalisté se souhlasem soudu provedli hned několik domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor. „Frýdlantskému výběžku se s jednotkou Libereckého Toxi týmu věnujeme velmi intenzivně," uvedl vedoucí speciální skupiny kriminalistů, kpt. Bc. Pavel Folprecht. Zároveň také dodal, že: „V roce 2022 jsme spolu s našimi kolegy ze Služby kriminální policie a vyšetřování objasnili v Libereckém kraji celkem 133 případů, z toho devět případů právě ve Frýdlantském výběžku."

Protidrogová policejní akce nazvaná FAWORYT<br />Autor: Archiv Policie ČR V rámci akce FAWORYT kriminalisté zadrželi celkem šest osob. Pět z nich policejní komisař následně obvinil ze zvlášť závažného zločinu Nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Zároveň také podal podnět k návrhu na jejich vzetí do vazby. Tři osoby jsou stíhány vazebně, další dvě jsou vyšetřovány na svobodě. V případě uznání viny jim může hrozit trest odnětí svobody v rozmezí od 10 do 18 let.

Podezřelé osoby, které úmyslně přispívaly k fungování organizované skupiny zabývající se dovozem léků s obsahem pseudoefedrinu a dalších prekurzorů, které jsou potřebné pro výrobu drogy metamfetaminu a následné distribuce této drogy, léčiv a prekurzorů, ale i chemikálií nepostradatelných pro výrobu pervitinu, měly jasně stanovené role. Kromě kurýrů, kteří doručovali výsledný produkt mezi uživatele, byli ve skupině výrobci, zprostředkovatelé nákupu a prodeje, ale také informátoři, kteří dohlíželi na to, aby v místech výroby nedocházelo k nenadálým situacím.

Skupina během svého působení mohla vyrobit několik kilogramů pervitinu a dále pak rozdistribuovala tablety s obsahem pseudoefedrinu v řádech desítek kilogramů. Za zmínku jistě stojí, že v případě prodeje jednoho kilogramu metamfetaminu může zisk činit 300 až 400 tisíc korun.

Kriminalisté při realizaci akce zajistili 200 tisíc korun v hotovosti, osobní automobil, kompletní laboratoř na výrobu metamfetaminu a na 320 gramů samotné drogy. Zároveň kromě dalších stop důležitých pro vyšetřování případu, zajistili také 3,5 kilogramu tablet s obsahem pseudoefedrinu.

„Vzhledem k přesahu této zvlášť závažné trestné činnosti do sousedního Polska se nám u takto složitých případů osvědčila spolupráce s polským policejním orgánem již v minulosti," uvedl kpt. Folprecht ke spolupráci s CBŚP.

V rámci drogové kriminality se polští speciálové z CBŚP v Kaliszi zabývají bojem proti organizovaným zločineckým skupinám, které jsou zapojeny do výroby a obchodování s omamnými a psychotropními látkami, nejen na území vlastního státu, ale také ve spolupráci s dalšími jednotkami na mezinárodní úrovni. Více se o útvaru můžete dočíst například zde: https://cbsp.policja.pl

Na video ze zásahu se můžete podívat zde:

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V rámci akce SIMAR byla zadržena dealerka drog z Turnovska
Miliony od kraje obdrží organizace, které pomáhají drogově závislým
Preventivní akce na alkohol a drogy v kraji odhalila mladistvé hříšníky
Toxi tým zasahoval na Semilsku
Pokus o prodej drog mužem v Liberci zmařili policisté
Policistka poučila o drogách studenty Střední školy v Semilech

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Dlouholetý tiskový mluvčí horské služby Zeman odchází

Po téměř třinácti letech služby odchází z pozice tiskového mluvčího Horské služby ČR Radek Zeman, nahrazen bude profesionálním horským záchranářem. Rozhodnutí vedení HS o změnách na této pozici je důsledkem částečné reorganizace, kterou Horská služba ČR o.p.s. nyní prochází. „Chceme se přiblížit způsobu práce jiných složek Integrovaného záchranného systému. Například Zdravotnická záchranná služba má tiskové mluvčí řešené formou částečného úvazku při práci záchranáře. Stejným směrem půjdeme nyní i my," komentoval situaci René Mašín, náčelník Horské služby ČR. Dodal, že jméno a kontakty na nového mluvčího budou známy nejpozději 1. prosince. Radek Zeman (1963) působí v Horské službě od 1. února roku 2010 a postupně nastavil dnes používané způsoby mediální komunikace HS. V médiích působil od roku 1990, podílel se na denním zpravodajství i publicistice v tištených titulech i v televizních stanicích. Od roku 2001 pracoval jako konzultant v renomovaných PR agenturách.

Hlava v pohodě na semináři v Turnově

Duševní zdraví dospívajících je hlavním tématem nového projektu Vzdělávacího centra Turnov, o. p. s., který nese název Hlava v pohodě. Seminář Duševní obtíže a duševní nemoci dospívajících se koná ve středu 12. října 2022 od 15 do 18 hodin v budově OA, HŠ a SOŠ Turnov ve Zborovské ulici. Zaměřen je na pedagogické pracovníky, kteří pracují s žáky ve věku 11-16 let, vítáni jsou ovšem také rodiče a vůbec všichni, kdo se o problematiku zajímají. Přihlášky a případné dotazy zasílejte do 6. října na adresu tomanova@vctu.cz.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Krkonošské muzeum v Jilemnici získalo Bludičku
Zpátky do života v železnobrodské galerii
V rámci Libštátského pozdního léta vystoupí Gentlemen Singers
I.A třída: Nebodovaly Bělá ani Semily. Košťálov nehrál
Krajský přebor: Sedmihorky vyhrály gólem v závěru ve Stráži

Nejčtenější články

05.10.: V Roprachticích otevřeli stezku nazvanou Vlček, který nekouše
03.10.: FOTO: Jezdci vzpomínali na Šestidenní v roce 1972 v Krkonoších
03.10.: Turnov je nakonec rád za bod z utkání s Dobrovicí

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Aktuální zpravodajství z regionu Jablonecka.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT