Krajští policisté převzali Záslužnou medaili IZS I. a II. stupně

12.11.2022 23:00:02 | Autor: Jana Světlá, pjs | Rubrika: KRIMI | Obce: Liberecký kraj

Krajští policisté převzali Záslužnou medaili IZS I. a II. stupně

V pátek 11. listopadu z rukou hejtmana Libereckého kraje Martina Půty převzali čtyři policisté z Libereckého kraje Záslužnou medaili Integrovaného záchranného systému Libereckého kraje, která se uděluje ve dvou stupních zlatá - 1. stupeň a stříbrná - 2. stupeň.

Záslužné medaile Integrovaného záchranného systému Libereckého kraje:

a) zlatá - 1. stupeň, za mimořádně záslužný nebo hrdinský čin, za záchranu života nebo velkých materiálních, kulturních a jiných hodnot a držitelům medaile 2. stupně za mimořádné zásluhy.

b) stříbrná - 2. stupeň, za přípravu na mimořádné události na záchranné a likvidační práce a pro ochranu obyvatelstva a za jejich realizaci, při zajišťování a zlepšování podmínek Integrovaného záchranného systému a krizové připravenosti Libereckého kraje, za dlouhodobé a vynikající působení v těchto oblastech při příležitostech životních nebo pracovních jubileí a jiných významných výročích.

Zlatou medaili I. stupně převzali prap. Jiří Lánský a pprap. Petr Matouš za záchranu lidského života. V neděli 7. srpna se krátce před 19. hodinou vracela policejní hlídka z výjezdu. Cestou na služebnu však policisté uvízli v koloně vozidel. Policisté si velmi dobře uvědomovali, že dlouhodobější problém s dopravou právě zde, v ulici Londýnská v Liberci, by mohl způsobit vážné komplikace. Rozhodli se tedy situaci prověřit. Jakmile se policejní vůz prodral kolonou, všimla si jeho posádka na silnici bezvládně ležícího muže. Nejevil známky života a navíc mu hrozilo další bezprostřední nebezpečí. Některý z nepozorných řidičů by mohl snadno přehlédnout, co se před ním děje a nechtěně tak způsobit tragédii.

Předávání Záslužných medailí Integrovaného záchranného systému Libereckého kraje Praporčík Jiří Lánský a podpraporčík Petr Matouš z Obvodního oddělení Liberec - Vápenka neváhali ani na okamžik. Odstavili vůz tak, aby vytvořil překážku mezi zraněným a případnou hrozbou ze strany některého nezodpovědného řidiče a okamžitě mu přispěchali na pomoc. Muž nereagoval na žádný z podnětů, nedýchal, měl fialové rty a krvácel z tržné rány na hlavě. Policisté nezaváhali ani na okamžik a usilovně prováděli nepřímou masáž srdce zraněného muže. Pod taktovkou operátorky tísňové linky se několik minut trvající resuscitace vyplatila. Pohotová reakce policistů Jiřího Lánského a Petra Matouše z Obvodního oddělení Liberec - Vápenka, ale i profesionální přístup operátorky tísňové linky Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje, Jarmily Spierhanzlové, výrazně dopomohly k záchraně lidského života. Více podrobností o tomto případu zde

Stříbrnou medaili II. stupně převzala Jana Blažková z Oddělení psychologických služeb, KŘP LK za dlouhodobé a příkladné osobní úsilí, iniciativu a svědomitý přístup při plnění služebních povinností i nad rámec pracovní doby, a to zejména při mimořádných opatření, která byla v době Covid-19, kdy dobrovolně a nad rámec svých povinností pomáhala jako intervent na státních hranicích, a to nejen policistům, ale i vojákům, celníkům. Dále v době ukrajinské krize pracovala jako hlavní koordinátor psychologické pomoci na KACPU v Liberci. 1

Jana Blažková nastoupila k policii v roce 2010. Celou svou profesní kariéru zasvětila této službě. Právě ona je ta, se kterou se potká mezi prvními budoucí policista coby uchazeč o tuto práci, a to v rámci psychologického vyšetření při zjišťování osobní způsobilosti k výkonu služby. Dále spolupracuje se členy antikonfliktního týmu, s dalšími psychologickými pracovišti složek Integrovaného záchranného systému, a to při pomoci obětem mimořádných událostí většího rozsahu a s institucemi mimo policii při zajištění návazné psychologické služby.

Stříbrnou medaili II. stupně převzal Martin Bartoš z Oddělení mezinárodních vztahů KŘP LK, za dlouhodobé a příkladné osobní úsilí, iniciativu a svědomitý přístup při plnění služebních povinností i nad rámec pracovní doby. Díky jeho iniciativě a svědomitému přístupu došlo k objasnění mnoha závažných trestných činů, které měly přesah za hranice Česka.

Martin Bartoš nastoupil k polici v roce 1998, a to na oddělení hlídkové služby v Liberci, v roce 2015 vyhrál výběrové řízení a nastoupil na odbor mezinárodních vztahů jako tlumočník polského jazyka. Na tomto místě využil své předchozí znalosti z přímého výkonu služby. Jako tlumočník zajišťuje výměnu informací za účelem plnění úkolů policie v oblasti přeshraniční spolupráce, zejména při odvracení ohrožení veřejného pořádku a bezpečnosti a rovněž při objasňování trestné činnosti a ochraně státních hranic, včetně boje proti nelegální migraci.

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Dobrovolní hasiči v Turnově převzali věcné dary za zásah v Hřensku
Policisté úspěšně poskytli první pomoc starší ženě v Železném Brodě
Liberečtí policisté zachránili lidský život
Policisté zachránili zoufalého muže, který chtěl skočit z Krkavčí skály
Hejtman předal Záslužné medaile Integrovaného záchranného systému
Vybraní krajští hasiči obdrželi medaile Za věrnost
Na zámku Zbiroh předávali hasiči medaile a plakety
Hrdina Ivo Raisr převzal od hejtmana Záslužnou medaili I. stupně
Záchrana ze stěny Matterhornu oceněna Zlatým záchranářským křížem

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Dvě slunce Anety Langerové aneb Jak je krásné být milován

Koncertní turné s kapelou a smyčcovým triem nazvané Dvě slunce právě absolvuje zpěvačka Aneta Langerová. V úterý 5. prosince od 19 hodin zavítá do jabloneckého divadla. Aneta Langerová se po vzácném čase Na Radosti vydala domů do svého nitra a stala se pozorovatelem nových příběhů.

Dva drony pro bezpečnější Jablonec

Dva drony, jeden vybavený i termokamerou, v celkové hodnotě 240 tisíc korun bez DPH zakoupilo statutární město Jablonec nad Nisou. Nyní je zapůjčilo na základě smlouvy Policii ČR, Územnímu odboru Jablonec, a drony se zapojí do systému ochrany veřejného pořádku v městě. Jablonec nad Nisou je prvním městem v Libereckém kraji, který bude mít drony k dispozici. Více podrobností na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

První adventní neděle znamenala pro Dalmach tři body
Ježíškova vánoční pošta je v turnovském infocentru otevřená
Prosincové akce Gymnázia Ivana Olbrachta
Již 26. ročník soutěže Zlatý erb o nejlepší webové stránky se blíží
Na konci roku skončí provoz Infopointu Ukrajina

Nejčtenější články

02.12.: Hasiči opět odstraňovali spadané stromy
01.12.: V okolí přezimovacích obůrek v Krkonoších zavládne klid
01.12.: Prosincové akce pod patronací Sportovního centra Semily

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT