Krajští policisté převzali Záslužnou medaili IZS I. a II. stupně

12.11.2022 23:00:02 | Autor: Jana Světlá, pjs | Rubrika: KRIMI | Obce: Liberecký kraj

Krajští policisté převzali Záslužnou medaili IZS I. a II. stupně

V pátek 11. listopadu z rukou hejtmana Libereckého kraje Martina Půty převzali čtyři policisté z Libereckého kraje Záslužnou medaili Integrovaného záchranného systému Libereckého kraje, která se uděluje ve dvou stupních zlatá - 1. stupeň a stříbrná - 2. stupeň.

Záslužné medaile Integrovaného záchranného systému Libereckého kraje:

a) zlatá - 1. stupeň, za mimořádně záslužný nebo hrdinský čin, za záchranu života nebo velkých materiálních, kulturních a jiných hodnot a držitelům medaile 2. stupně za mimořádné zásluhy.

b) stříbrná - 2. stupeň, za přípravu na mimořádné události na záchranné a likvidační práce a pro ochranu obyvatelstva a za jejich realizaci, při zajišťování a zlepšování podmínek Integrovaného záchranného systému a krizové připravenosti Libereckého kraje, za dlouhodobé a vynikající působení v těchto oblastech při příležitostech životních nebo pracovních jubileí a jiných významných výročích.

Zlatou medaili I. stupně převzali prap. Jiří Lánský a pprap. Petr Matouš za záchranu lidského života. V neděli 7. srpna se krátce před 19. hodinou vracela policejní hlídka z výjezdu. Cestou na služebnu však policisté uvízli v koloně vozidel. Policisté si velmi dobře uvědomovali, že dlouhodobější problém s dopravou právě zde, v ulici Londýnská v Liberci, by mohl způsobit vážné komplikace. Rozhodli se tedy situaci prověřit. Jakmile se policejní vůz prodral kolonou, všimla si jeho posádka na silnici bezvládně ležícího muže. Nejevil známky života a navíc mu hrozilo další bezprostřední nebezpečí. Některý z nepozorných řidičů by mohl snadno přehlédnout, co se před ním děje a nechtěně tak způsobit tragédii.

Předávání Záslužných medailí Integrovaného záchranného systému Libereckého kraje Praporčík Jiří Lánský a podpraporčík Petr Matouš z Obvodního oddělení Liberec - Vápenka neváhali ani na okamžik. Odstavili vůz tak, aby vytvořil překážku mezi zraněným a případnou hrozbou ze strany některého nezodpovědného řidiče a okamžitě mu přispěchali na pomoc. Muž nereagoval na žádný z podnětů, nedýchal, měl fialové rty a krvácel z tržné rány na hlavě. Policisté nezaváhali ani na okamžik a usilovně prováděli nepřímou masáž srdce zraněného muže. Pod taktovkou operátorky tísňové linky se několik minut trvající resuscitace vyplatila. Pohotová reakce policistů Jiřího Lánského a Petra Matouše z Obvodního oddělení Liberec - Vápenka, ale i profesionální přístup operátorky tísňové linky Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje, Jarmily Spierhanzlové, výrazně dopomohly k záchraně lidského života. Více podrobností o tomto případu zde

Stříbrnou medaili II. stupně převzala Jana Blažková z Oddělení psychologických služeb, KŘP LK za dlouhodobé a příkladné osobní úsilí, iniciativu a svědomitý přístup při plnění služebních povinností i nad rámec pracovní doby, a to zejména při mimořádných opatření, která byla v době Covid-19, kdy dobrovolně a nad rámec svých povinností pomáhala jako intervent na státních hranicích, a to nejen policistům, ale i vojákům, celníkům. Dále v době ukrajinské krize pracovala jako hlavní koordinátor psychologické pomoci na KACPU v Liberci. 1

Jana Blažková nastoupila k policii v roce 2010. Celou svou profesní kariéru zasvětila této službě. Právě ona je ta, se kterou se potká mezi prvními budoucí policista coby uchazeč o tuto práci, a to v rámci psychologického vyšetření při zjišťování osobní způsobilosti k výkonu služby. Dále spolupracuje se členy antikonfliktního týmu, s dalšími psychologickými pracovišti složek Integrovaného záchranného systému, a to při pomoci obětem mimořádných událostí většího rozsahu a s institucemi mimo policii při zajištění návazné psychologické služby.

Stříbrnou medaili II. stupně převzal Martin Bartoš z Oddělení mezinárodních vztahů KŘP LK, za dlouhodobé a příkladné osobní úsilí, iniciativu a svědomitý přístup při plnění služebních povinností i nad rámec pracovní doby. Díky jeho iniciativě a svědomitému přístupu došlo k objasnění mnoha závažných trestných činů, které měly přesah za hranice Česka.

Martin Bartoš nastoupil k polici v roce 1998, a to na oddělení hlídkové služby v Liberci, v roce 2015 vyhrál výběrové řízení a nastoupil na odbor mezinárodních vztahů jako tlumočník polského jazyka. Na tomto místě využil své předchozí znalosti z přímého výkonu služby. Jako tlumočník zajišťuje výměnu informací za účelem plnění úkolů policie v oblasti přeshraniční spolupráce, zejména při odvracení ohrožení veřejného pořádku a bezpečnosti a rovněž při objasňování trestné činnosti a ochraně státních hranic, včetně boje proti nelegální migraci.

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Dobrovolní hasiči v Turnově převzali věcné dary za zásah v Hřensku
Policisté úspěšně poskytli první pomoc starší ženě v Železném Brodě
Liberečtí policisté zachránili lidský život
Policisté zachránili zoufalého muže, který chtěl skočit z Krkavčí skály
Hejtman předal Záslužné medaile Integrovaného záchranného systému
Vybraní krajští hasiči obdrželi medaile Za věrnost
Na zámku Zbiroh předávali hasiči medaile a plakety
Hrdina Ivo Raisr převzal od hejtmana Záslužnou medaili I. stupně
Záchrana ze stěny Matterhornu oceněna Zlatým záchranářským křížem

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj daruje obcím a městům pozemky. Podpoří tak rozvoj a bezpečí obyvatel

Téměř 31 tisíc čtverečných pozemků převedl letos Liberecký kraj bezúplatně na obce. Obce a města na nich vybudují chodníky a cyklostezky podél silnic, čímž zvýší bezpečnost chodců a cyklistů na jejich území. Kraj zároveň pracuje na majetkoprávním vypořádání pozemků včetně komunikací, které do budoucna vyřadí z krajské silniční sítě. „Během letošního roku převedl kraj pozemky v účetní hodnotě 2,6 milionu korun na deset obcí a třináct měst v regionu," upřesnil náměstek hejtmana pro řízení rezortu ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky Zbyněk Miklík. „Kraj sice za tyto pozemky peníze nedostane, obce a města v kraji však mohou ušetřené finanční prostředky za nákup pozemků investovat do svého dalšího rozvoje, což je i prioritou Libereckého kraje."

Vodárna Trkač je opravena

Technická památka vodárna v Obřím dole nedaleko Rudného potoka, známá jako Trkač, prošla letos na podzim opravou. Opravili samotnou stavbu, její střechu, venkovní fasádu i vnitřní omítky, které kvůli vlhkosti a drsnému klimatu na tomto místě velmi trpí. Zvláštní péči věnovali samotné turbíně, kterou natřeli. Opravy a nátěru se dočkaly i původní dveře a mříže. Vodárna a 700 metrů dlouhý vodovod sloužily k dopravě vody na Sněžku do České boudy. Postavit ji nechat v roce 1912 hrabě Rudolf Czernin-Morzin. Ukončil tím éru vynášení vody na Sněžku na bedrech nosičů. Toto zařízení sloužilo až do 50. let minulého století, kdy kvůli nedbalé údržbě přestalo fungovat.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Betlémy v lomnickém muzeu již pojednadvacáté
Liberecký kraj vydal ročenku, která hodnotí končící rok 2022
Košťálovští fotbalisté zakončili podzim vítězstvím nad Českou Lípou
Adventní akce se vrací na hrady a zámky
Přednáška o Vladimíru Komárkovi se koná v semilské knihovně

Nejčtenější články

24.11.: Pod vlivem alkoholu skončil v Horních Štěpanicích s autem na boku
24.11.: FOTO: Vyhlášení seriálu ECC 2022 se konalo v Loukově
25.11.: Listopadové Vítání občánků v Turnově s knížkou i drobnými dárky

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Tepelná čerpadla, solární ohřev TUV a vytápění, fotovoltaika, podlahové vytápění

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT